Blog

Léto se blíží. Na co se připravit a co nezapomenout?

autor: | 24. 6. 2021 | Nezařazené

Červen pomalu končí a to znamená jediné. Léto, prázdniny a čas odpočinku a dovolených za dveřmi. Pro děti tenhle čas znamená v překladu téměř nekonečné dva měsíce plné dobrodružství. Pro nás mámy taky, jen se to dobrodružství nese už trochu v jiném duchu než kdysi.

Ne, že bychom se taky netěšily na polehávání u vody, dlouhé večery nebo na objevování nových míst. Jen už jsme to většinou my, které balí tu tašku k vodě, kufry na dovolenou, a které si při těch dlouhých večerech často plánují, co budou příští týden vařit.

I tohle všechno k létu prostě patří. Ještě než se ten prázdninový režim rozjede naplno, můžete ale udělat několik věcí, které vám ten každodenní život v létě podstatně zjednoduší. Máme pro vás 5 skvělých tipů, které se vám budou v létě rozhodně hodit.

Projděte dětem skříně a doplňte vše, co chybí

Chystají se děti v létě na tábor? Jedete společně k moři? Nebo je posíláte na dva týdny k babičce na chalupu, kde není pračka? Pak nezapomeňte na následující body:

 • Nejdřív ze všeho si zrevidujte, kam všude vaše děti letos v létě pojedou a na jak dlouho
 • Promyslete, co všechno budou k letním dobrodružstvím potřebovat. Raději úplně nespoléhejte na to, že tu baterku a spacák doma přece určitě máte a pro jistotu hned zkontrolujte, že je vše funkční a připravené k odjezdu. Zjistit den před odjezdem na tábor, že má spacák rozbitý zip, vážně není to, co chcete.
 • Pokud vypravujete děti někam na delší čas, ujistěte se také, že mají dostatek spodního prádla, ponožek i tepláků. Slovo dostatek samozřejmě může u každého dítěte znamenat něco trochu jiného. Rozumíme si.
 • Už teď si můžete vytvořit také letní složky na potřebné dokumenty, které budete balit dětem na cesty.
 • Nezapomeňte zkontrolovat, zda máte ještě platné lékařský posudek vašeho pediatra, ať si případně ještě stihnete obstarat nový. Do složky s dokumenty si už teď můžete vložit také kopie kartiček pojišťovny, ať je nemusíte narychlo kopírovat večer před odjezdem.
 • Zkontrolujte také, zda mají všechny děti platné cestovní doklady, pokud se chystáte někam do zahraničí (a rovnou mrkněte i na ty svoje).

Připravte si tašku k vodě

Budete mít děti přes léto spíš doma a už teď víte, že většinu času strávíte někde u vody, pokud to jen trochu půjde? Připravte si plážovou tašku už teď. I když ta vaše pláž letos bude znamenat jen oblíbené místo pod stromem u blízkého rybníka. Pokud náhodou máte letní věci k vodě ještě stále uložené někde v horních policích vašich skříní, všechny je nejdřív najděte a přesvědčte se, že jsou všechny ještě plně funkční. Prasklá lehátka a prosvítající plavky doma vážně mít nepotřebujete.

Všechny věci k vodě si pak dejte někam na dosah ruky a nejlépe si rovnou připravte také tašku k vodě, kterou můžete kdykoliv v případě potřeby jen vzít a vyrazit. Po návratu pak vždy jen přeperete ručníky a plavky, vytřepete písek, trávu a kamínky a všechny věci uložíte zpátky do tašky. Uvidíte, že tuhle vychytávku v létě oceníte, až vaše děti budou nedočkavě přešlapovat u dveří a ptát se, kdy už konečně vyrazíte.

Co mít v tašce připraveno

 • osušky (skvělé jsou např. tyto lehké bavlněné, které nezaberou moc místa a rychle schnou. Sama je používám už několik let)
 • plavky (vždy je lepší mít pro sebe i pro děti alespoň jedny plavky na převlečení)
 • opalovací krém
 • taštičku první pomoci (s dětmi prostě nikdy nevíte)
 • hračky do vody
 • hry nebo knížku pro děti (i pro sebe)
 • balzám na rty

Co nezapomenout přibalit vždy před ochodem

 • dostatek vody
 • svačinu
 • sluneční brýle
 • kšiltovky/klobouky
 • případně slunečník

Vytvořte si přehledný plán léta

Termín rodinné dovolené i dětských táborů nejspíš víte už pár týdnů. Možná si v sobě ale taky stále nesete ještě takový ten pocit letního nekonečna, který jste zažívala z dětství. A to znamená, že teď na konci června se těšíte na ty desítky výletů, které během léta podniknete, na ten víkend ve dvou, který si po náročné roce opravdu zasloužíte a někde k tomu všemu samozřejmě nějak zvládnete dokončit i ten projekt do práce.

Snění je krásné, ale zkuste přece jen na chvíli otevřít oči a udělat pár praktických kroků k tomu, aby se vaše letní snění stalo realitou.

 • Vezměte si do ruky diář a všem svým letním snům a plánům přiřadit konkrétní datum. Uznávám, že to není tak romantické, ale věřím, že vy uprostřed prázdnin pro změnu uznáte, že to bylo velmi praktické.
 • Zkuste si jeden večer udělat také malý plánovací dýchánek se svým mužem, ať máte jistotu, že oba přesně víte, kdy, kde a s kým budou přes léto vaše děti (a kde budete vy sami), a který ten víkend vlastně bude patřit vám dvěma. To jen, ať předejdete zbytečným nevyřčeným očekáváním.
 • Můžete si také vytvořit přehledný letní plán, který si pověsíte třeba na ledničku nebo na vaše organizační centrum. I pro děti bude určitě příjemné, když budou přesně vědět, jaká všechna prázdninová dobrodružství je čekají.

Sepište si jídelníček

Možná vám to teď přijde úsměvné, ale samy neznáme snad větší otravnou činnost, než neustálé vymýšlení toho, co vařit. Samozřejmě teď nejde o to, sepsat si jídelníček na následujících 10 týdnů v počtu pěti jídel denně. Pokud ale už přesně víte, které týdny bude o prázdninách obstarání jídla na vás, udělejte si plán právě na tyto týdny. Nebo si jednoduše udělejte seznam 15 – 20 jídel, a ze kterých si vždy snadno vyberete to, na které budete mít zrovna chuť.

Pokud budete plánovat, určitě si při té příležitosti projděte také svoji spíž a mrazák a snažte se jídla naplánovat tak, ať zužitkujete zásoby, které už teď doma máte.

Pokud se chystáte na dovolenou někam, kde si budete obstarávat jídlo sami, můžete si už teď některá jídla rovnou zavařit nebo si udělejte jednoduchou variantu příprav a nakupte si trvanlivé ingredience, ze kterých na místě vykouzlíte během chvíle rodinný oběd.

Pečlivě si uložte vše, co se vám bude v září hodit

Léto a prázdniny jsou sice příjemně dlouhé, ale opravdu ne nekonečné. A i když se vám to teď možná zdá úplně zbytečné a předčasné, přece jen je fajn aspoň trochu myslet i na září. Ne opravdu nemusíte na konci června shánět všechny pomůcky na příští školní rok. Určitě si ale minimálně pečlivě uložte všechny seznamy a instrukce, které jste už nejspíš dostala na červnových třídních schůzkách. Opravdu nespoléhejte na to, že si všechno pamatujete, nebo že to na konci srpna někde najdete.

A pokud máte ve zvyku ukládat podobné věci zvlášť pečlivě, dejte si pro jistotu také poznámku do telefonu nebo svého diáře kam jste si seznamy a další věci uložila, ať nemusíte týden před začátkem školy obrátit vzhůru nohama polovinu bytu, abyste vše potřebné našla.

Chcete si užít pohodové léto a na nový školní rok se připravit v klidu a bez stresu?

V tom případě si nenechte ujít náš LETNÍ BALÍČEK, který jsme pro vás připravily.

Na celé léto jsme pro vás znovu po roce otevřely brány kurzu PŘIPRAVENA NA ZÁŘÍ, ve kterém vás krok za krokem provedeme přípravami na nový školní rok.

A ke kurzu jsme pro vás připravily také úžasný letní DÁREK.

Na celé prázdniny, od 1. 7. do 31. 8. pro vás totiž bude otevřený také náš on-line Klub Mámami, ve kterém spoustu dalších praktických tipů, návodů, technik a organizačních vychytávek, které vám zjednoduší váš život (nejen) doma a nejen v létě.

Těšit se ale můžete také na skvělá prázdninová témata, která vám usnadní balení na cesty, letní vaření i vaši dovolenou.

Takže až budete ležet u vody a po očku dohlížet na děti, můžete si u toho do uší pouštět jednu dávku inspirace za druhou.

Tak krásné léto a na viděnou v Klubu!

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest