Blog

5 věcí, které je skvělé udělat na podzim

autor: | 7. 10. 2021 | Domov, Organizace

Co se vám vybaví, když se řekne podzim doma? Horký čaj, svíčky, teplá deka, voňavý koláč? Jistě, to všechno jsou věci, které na podzimu milujeme. Realita všedních dní bývá ale často ještě trochu někde jinde. Neustálá rýma vašich dětí, všude se povalující bundy a čepice a v hlavě už první myšlenky na to, jak naplánovat a připravit letošní Vánoce. Připomíná vám to něco? V tom případě je dnešní článek přesně pro vás. Podzim teprve začíná a ano, je fajn si přiznat, že nás čeká několik měsíců, kdy budeme znovu trávit více času doma. Pojďte se tedy na ten nadcházející podzim naladit a prakticky připravit. Právě říjen je měsíc, kdy je čas si přiznat, že léto je definitivně pryč, ale Vánoce jsou zatím příjemně daleko. V dnešním článku se tedy podíváme na 5 věcí, na které je právě v říjnu ten správný čas.

Čas rozloučit se s létem a naladit se na podzim

Stojí vám ještě v předsíni stále kufr z poslední dovolené? Máte ještě stále připravenou plážovou tašku s věcmi k vodě? Zakopáváte doma o boty, protože do botníku se vám ke všem letním sandálkům a teniskám zkrátka nevlezou? Vypadá to jako maličkost, ale právě tyhle maličkosti jsou často tím, co nám v našich domovech působí více či méně vědomý každodenní stres. Je to sice „jen“ kufr, „jen“ taška a „jenom“ boty, ale ve výsledku je to tak, že kam se podíváte, tam na vás čeká nějaké vaše odložené rozhodnutí.

Pojďte jej tedy dokončit, ať si můžete znovu užívat naplno přítomnost. Schválně si dnes projděte celý váš domov a všechny podobně zapomenuté kousky léta uložte zpět do skříní a polic, tak, ať vám v následujících týdnech a měsících nepřekáží v každodenním životě. A naopak své podzimní a zimní věci vytáhnete na světlo a uložíte tak, aby byly na nadcházející sezónu hezky po ruce.

Čas uložit to prakticky

Uložit věci tak, aby byly po ruce, je samozřejmě jedna věc. To samo o sobě ale nezaručí, že vám v nich nebude vznikat chaos a nepořádek. Čepice, šály, rukavice, bundy, boty, deštníky. To všechno jsou věci, které zabírají poměrně dost místa, a které zároveň potřebujeme prakticky denně. A to jsou dva hlavní důvody toho, proč je zádveří našich domovů jedním z nejnáročnějších míst na udržení pořádku. Zvlášť na podzim a v zimě. My se k organizaci zádveří vrátíme ještě v samostatném článku. Zatím si ale můžete položit následující otázky:

  • Máte všechny věci, které potřebujeme při odchodu dostatečně po ruce?
  • Dává toto uložení smysl? To může znamenat třeba to, že máte v prvním šuplíku u dveří uložené lyžařské rukavice, zatímco pro šátky na běžné denní se musíte natahovat někam do vrchní poličky.
  • Potřebujete mít v zádveří opravdu všechny věci, které tu v tuto chvíli jsou?

Máte to? Pak už možná tušíte, jaký je hlavní důvod toho, proč u vás v zádveří možná nepanuje zrovna útulná atmosféra. Možná byste ale ze všeho nejvíc ocenili především nadhled a konkrétní tipy, jak si zádveří nebo cokoliv jiného zorganizovat a doladit přímo u vás doma. Právě k tomu skvěle slouží naše expres virtuální organizace .

  • Pinterest

Čas užít si dobré jídlo

Podzim je čas dobého jídla a příjemného stolování. Dlouhé a chladné večery lákají k přípravě teplých jídel, která nás zahřejí na duši na těle. Navíc máme na podzim a v zimě díky nejrůznějším svátkům spoustu příležitostí setkávat se společně u jednoho stolu. Samozřejmě, že nic z toho se neobejde bez přípravy a dobré organizace. Právě teď máte skvělou příležitost projít si své oblíbené kuchařky a recepty, stejně tak si projít zásoby svého nádobí i kuchyňského textilu.

Rozloučit se s tím, co už nějakým způsobem nezapadá do životního stylu ani vkusu naší rodiny a naopak si v klidu promyslet, co by nám právě teď pomohlo užít si a vychutnat společné chvíle u stolu o něco víc. Rozlučte se s oblíbenými, ale už úplně sepranými utěrkami, s jídelní dětskou sadou, ze které už se děti téměř stydí jíst nebo si naopak pořídit konečně tu velkou jídelní soupravu, o které už možná roky sníte.

Čas na podzimní úklid

Je něco, po čem váš domov na podzim, s blížícím se koncem roku, už doslova volá? Vyčistit sedačku, koberec, otřít vrchní police v knihovně, konečně umýt všechna světla a vypínače nebo třeba udělat ten dlouho odkládaný pořádek v dokumentech? Tak právě TEĎ se do toho pusťte. V klidu, bez stresu, postupně, krok za krok krokem. A ne, nemusíte opravdu stihnout všechno. Stačí si vybrat jeden hlavní projekt letošního podzimu. Dát si cíl, termín a taky si pak nezapomenout výsledek náležitě vychutnat. Samozřejmě, že podzimní úklid v jakékoliv podobě, není jen o vás a na vás. Klidně letos zkuste prozkoumat také kouzlo delegace. stojí to za to!

Čas začít myslet na Vánoce

Ano, na začátku podzimu jsou Vánoce ještě příjemně daleko. Nicméně to není důvod odkládat vše na poslední chvíli. Ne to opravdu neznamená, že je potřeba mít na konci října nakoupené a zabalené všechny dárky. Právě teď, na začátku podzimu začněte pomalu, ale jistě přemýšlet o tom, jaké ty letošní Vánoce u vás doma (ne)chcete mít. Dopřejte si ten čas a už teď si klidně dělejte poznámky o tom, jak a kde chcete letošní Vánoce slavit. Co chcete určitě zopakovat z minulých let a co naopak letos vypustíte.

Chcete si ty letošní vánoční přípravy užít opravdu v klidu a zároveň mít jistotu, že na nic podstatného nezapomenete? Už za pár týdnů znovu po roce otevíráme vánoční kurz Vánoce v klidu, ve kterém vás krok za krokem provedeme od prvních vánočních příprav až k Novému roku. Více informací o kurzu najdete TADY. Chcete být jako první, kdo se o otevření kurzu dozví? Zapište se na stránce kurzu na seznam a budete mít jistotu, že vám otevření kurzu neuteče.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest