Blog

Jak si uklidit a uspořádat chodbu a zádveří na podzim a zimu

autor: | 21. 10. 2021 | Domov, Organizace

S přicházející zimou se může lehce stát, že se jedno ráno probudíte a zjistíte, že máte úplně zakládanou chodbu a zádveří vším možným. Tam na vás vykukuje letní kšiltovka a zakopnuté žabky. Na věšáku se houpou roušky a respirátor a do toho z něj sem tam spadne nějaká bunda, která se už na tu třetí podzimní a zimní nějak nevešla. A kde je mezitím deštník? Těžko odhadnout, že? Už vám jde z toho trochu hlava kolem? V tomto článku zjistíte, že uspořádaná chodba je pro váš klidný podzim a zimu možná důležitější než jste si mysleli.Chodba a zádveří jsou zkrátka na podzim a v zimě jeden velký a často nezkrotný živel. Dá se tento prostor našeho domova vlastně vůbec nějak zkrotit, zvlášť, když v něm žije hned několik lidí a jejich věci?

Jak vypadá vaše chodba?

Než začnete přemýšlet nad tím, zda vám nechybí víc háčků a větší botník, zkuste si nejprve říct jednu věc. Co všechno vůbec na chodbě chci mít? A co v ní můžu mít? Možnosti v našich domovech jsou prostě různé. Někdo má prostornou chodbu, kam se dá uložit půlka domácnosti, jiný má problém otevřít dveře, aby nespadl rovnou do obývacího pokoje nebo kuchyně jiný zase má prostoru hodně, ale hlavně do výšky. Pokud je vaše chodba prostě malá, nemá moc smysl ji přetěžovat a spíš si opravdu řekněte, co opravdu zvládne.

Pokud je vaše chodba takovým němým sluhou, kam se vše tak nějak odloží a zůstane, je právě teď čas se začít na naši chodbu dívat novýma očima. Proč? Zkuste si vybavit pocit, když vejdete k vám domů? Co první uvidíte? Na co padne váš pohled? Jak se cítíte? Přivítá vás váš domov nebo na vás zakřičí „Sem se už nic nevejde, ani to nezkoušej!“. Pokud byste rádi vcházeli do vašeho domova s radostí, prvním a úplně nejjednodušším krokem, který můžete udělat, je zamyslet se nad vlastním zádveřím. Zkuste to.

uspořádaná chodba
  • Pinterest
Uspořádaná chodba

Jak uspořádat chodbu a zádveří

Přemýšlíte, jak to udělat? Zkuste se podívat na vše, co na chodbě právě teď máte. Možná, že už v ní jsou jen sezónní věci, možná je v ní pár pozůstatků z léta. Možná v ní jsou ale i celoročně nějaké věci, které zde nakonec vůbec nemusí být. Nejsou tam nějaké sportovní hry a výbava? Nebo zapomenutý pytlík s bábovičkami? Nemáte v té úzké chodbičce celou výbavu rukaviček a čepic pro několik různých velikostí? Možná je čas některé věci opravdu dát z chodby pryč, aby byla přehlednější a prostornější.

Co tedy můžete přesně udělat? Schovejte z chodby vše, co tam nemusí být. Zvažte i počty věcí, které na chodbě máte a chcete mít, zda je opravdu nutné mít zde uložené tolik kusů od jedné věci. A nakonec se podívejte, zda máte tyto věci uložené jednoduše a uspořádaně.

Jak na to? V úrovni vašich rukou a očí mějte věci, které používáte denně a často. U bot je jasné, že budou spíše na zemi a bundy zase někde výše pověšené. Můžete ale také ještě více zmapovat váš terén an zemi a ten ve výšinách. Popřemýšlejte, jak využít prostor na zemi a těsně nad ní. A pokud vám to vyšší strop dovolí, zvažte, jak by šlo využít stěny na chodbě.

uspořádaná chodba
  • Pinterest
Uspořádaná chodba

Jak udržet uklizenou a uspořádanou chodbu a zádveří

Pokud se vám podařilo minimalizovat počet věcí a využili jste prostory nahoře, uprostřed i dole, přichází ta největší výzva: Udržet to! Je to nemožné? S dobrými návyky a pomocníky to jde. Někdy to trvá, ale jde to.

Jak na to? Hlídejte si počet bund a bot. Nám v tomto pomáhá například „pravidlo jedné bundy“, o kterém jsme psaly třeba i v naší knize Zamilujte si svůj domov.

Více myslete na to, co na chodbě opravdu chcete mít a co v ní potřebujete mít a každý den udělejte rychlou revizi.

A nakonec rozzařte svoji chodbu příjemnou vůní nebo dekorací, ať máte chuť si svůj prostor udržet a užít si svůj každodenní příchod domů.

Máte pocit, že to pořád není ono?

Je vaším snem uspořádaná chodba nebo jiné místo? Říkáte si, že by to chtělo změnu, něco dát pryč a něco přidat, ale nevíte moc odkud začít. Pojďme se na to podívat společně. V krátké on-line konzultaci se podíváme na vaši chodbu nebo jakékoli jiné místo a odhalíme jeho přednosti a navrhneme změny. Pomůžeme vám získat nadhled a úlevu, že i toto místo má řešení.

Zamluvte si svůj termín Expres virtuální konzultace.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest