Blog

Spolu u jednoho stolu

autor: | 27. 10. 2021 | Domov, Jídlo

Jak už jsme naťukly v jednom z podzimních článků, podzim je čas dobého jídla a příjemného stolování. Dlouhé a chladné večery lákají k přípravě teplých jídel, která nás zahřejí na duši na těle. Navíc máme na podzim a v zimě díky nejrůznějším svátkům spoustu příležitostí setkávat se společně u jednoho stolu.

Možná si teď říkáte, že to je sice všechno hezké, ale možná tak někde ve filmu. Nebo snad u sousedů. Rozhodně ne u vás doma, kde vám neustále pobíhá vřeštící batole, které společné jídlo bere jako skvělou příležitost k vyzkoušení všech akrobatických kousků.

Nedávno jsme se ptaly žen na našem instagramu, jak ony samy vnímají stolování. Zajímalo nás, co je pro ně nejčastější překážkou užít si doma chvíle u hezky prostřeného stolu. A dostaly jsme vlastně tři nejčastější odpovědi.

Teď to nemá cenu, děti jsou moc malé.“

„Nikdo to u nás doma neocení.“

„Zabírá to moc času a ten já teď nemám.“

Říkáte si občas něco podobného? Rádi byste si doma užívali ty společné chvíle u jednoho stolu, ale máte pocit, že je něco, co není tak úplně pro vás, protože musíte počkat, až děti vyrostou? Nebo si říkáte, že jsou daleko důležitější věci a nad něčím jako je stolování vážně nemáte čas přemýšlet, natož tuhle činnost nějak realizovat? Nebo si možná nesete z dětství představu o dokonale prostřeném stole, naškrobeném ubruse a nekončící nudě. A nic z toho ve svém vlastním domově vážně nechcete.

Stolování. Na první pohled takové nudné a nezajímavé téma. A přitom je opak pravdou. Samotné téma stolování je totiž plné akce a vášně. Stejně jako jsou často ty samotné chvíle u jednoho stolu. Právě ty navíc mají v sobě úžasný potenciál stát se těmi nejkrásnějšími vzpomínkami.

Poznali jste se v jedné z těch 3 zmíněných vět? Tak se na ně pojďme teď podívat trochu blíž.

Teď to nemá cenu, děti jsou moc malé

Na první pohled je tohle docela logický důvod, proč s krásným stolováním nějaký čas počkat. Komu by se pořád chtěly prát sváteční ubrusy po babičce. Jenže kdo říká, že krásně stolovat můžete jen se svátečním ubrusem? Krásně prostřeno můžete mít klidně i bez něj. Na druhou stranu můžu z vlastní zkušenosti říct, že pokud by šlo jen o ty flíčky, tak byste ten ubrus nemohli vytáhnout asi nikdy, protože vždycky se nějaká nehoda stane. Ale rozhodně ne vždy je to vina dětí. A ještě jedna věc. Pokud odkládáte společné chvíle u stolu na čas, kdy děti dorostou, kdy vlastně bude ten správný věk? Ano, tušíte správně. Nikdy. Faktem ale je, že ten uplynulý čas už zpátky nikdy nevrátíte.

Nikdo to u nás doma neocení

„U nás doma nemá žádný význam chystat hezký stůl. Jsem asi jediná, kdo to ocení.“ Je tohle ta vaše věta? Jistě, stolování je především rodinná a společenská záležitost. To ale neznamená, že musíte všechno dělat jen pro ty druhé. Proč byste si doma nemohla krásně prostřít „jen tak“. Pro sebe. Pro svůj pocit. A třeba i tehdy, když to nikdo jiný nevidí. Kdo říká, že krásně stolovat se může jen na svátky? Vy si klidně můžete zavést třeba svoji tradici středečních obědů. A vůbec nemusí vadit, že to je čas, kdy jste u stolu jen vy sama. Naopak. Když se naučíte dělat výjimečné věci pro sebe, bez toho, aniž byste potřebovala ocenění okolí, budou se vám s daleko větší lehkostí dělat i pro druhé.

Zkuste to. Třeba právě letos na podzim. Ztratit nemůžete nic. Jedině získat. To za zkoušku stojí, ne?

Stolování zabírá čas a ten já teď nemám

Uznávám, že nachystat slavnostní tabuli pro osm lidí dá trochu zabrat. Krásně prostřít se dá ale i během pár minut. I díky těm pár minutám ale můžou být ty společné chvíle u jednoho stolu opravdu nezapomenutelné. Jistě, někdy vážně na žádné velké (a dokonce ani ty malé) přípravy není čas ani síla. Z vlastní zkušenosti ale vím, že když o něčem říkám, že na to nemám čas, znamená to většinou jediné – není to moje priorita. Jednoduše to teď dělat nechci. A ty důvody, proč to tak je, můžou být hodně různé. Možná ten váš najdete v jednom z předchozích bodů. A možná je ještě někde trochu jinde. Znáte ho?

Nečekejte na „až“, začněte už teď

Na začátku článku jsem psala, že podzim je čas plný dobrého jídla a chvil u jednoho stolu. Dobře vím, že je to taky čas, kdy často žijeme od jednoho nachlazení dětí ke druhému. Čas, kdy jsme prakticky pořád doma. Čas, kdy míváme často pocit, že nám dochází síly a potřebovaly bychom někde dobít baterky.

A právě v tomhle náročném čase můžou být ty společné chvíle u stolu na první pohled nenápadnou, ale přitom tak důležitou součástí našeho domova a rodiny. Něčím, na co se můžeme těšit. Něčím, co si můžete užívat třeba i celé hodiny a něco, na co můžeme s láskou a radostí vzpomínat.

Kdy jindy začít než právě TEĎ?

Možná si teď říkáte „Jo, tohle mi dává smysl“, ale vlastně moc nevíte, jak a odkud začít.

Rády vám s tím pomůžeme. Právě pro vás jsme připravily náš on-line WORKSHOP ZDARMA Sváteční stůl, který proběhne už 2. 11. 2021. Stačí se jen přihlásit a užít si ty chvíle u jednoho stolu spolu s námi.

Nemusíte být ani nikde on-line v daný čas. Stačí se jen přihlásit a my vám pošleme v úterý 2.11. workshop přímo do vaší e-mailové schránky.

Těšíme se na setkání! Věříme, že i v tomto případě bude na co vzpomínat. :)

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest