Blog

Tři základní věci, které vám ulehčí plánování jídla

autor: | 1. 10. 2020 | Nezařazené

Znáte tři základní věci, které vám ulehčí plánování jídla?

Miluji jídlo, ale čím déle vařím, tím víc už bych vše mohla mít v ruce. Je pravda, že opakováním a zkušenostmi se člověk naučí dělat věci dobře. Navíc je zvládne i rychleji a méně často se ocitá ve slepých uličkách.

A zvlášť jídlo je u nás v Česku opravdu oblíbenou činností. Milujeme dobré jídlo, kupujeme nové a nové kuchařky, hledáme recepty na internetu, řešíme jídelníčky, hubneme a učíme se v kurzech přípravu netradičních kuchyní a receptů. Máme tolik druhů potravin, kterém můžeme zkoušet. A přesto se asi každý ocitne někdy v situaci, kdy neví co uvařit. Možná jednorázově, možná i dlouhodobě.

Občas přijdou situace, kdy musíme přehodnotit dosavadní styl. Možná jsme i vyčerpaní ze stále stejného kolotoče. A nebo naopak zjistíme, že jsme najednou v jiné situaci a musíme se jí přizpůsobit. A nový školní rok s sebou často nese právě i nové změny. Někdy větší a některé jsou jen o zvyku na nové roční období.

Vidíte, že uběhl další měsíc je pro vás stále těžké se zorientovat a plánovat?  Každý týden si  říkáte, co mám pořád vařit a kdy vlastně nakupovat?  Pak je tento článek právě pro vás. Než začnete psát s nadšením seznamy, zkuste se nejprve podívat na tyto tři věci. Možná je potřeba přehodnotit nebo změnit tři základní věci, které vám ulehčí plánování jídla. Podívejte se na následující tři body a zkuste si odpovědět, jak na tom jste?

Plánujete jídlo podle vaší momentální situace nebo jedete ve starých zajetých kolejí?

Plánujete jídlo efektivně? Používáte nástroje, které vám opravdu slouží?

A je pro vás plánování příjemné? 

 

Tři základní věci, které vám ulehčí plánování jídla

Výše položené otázky vám pomůžou odpovědět si na tři základní věci, které vám ulehčí plánování jídla. A jak jinak, všechny spolu souvisí. Jídlo totiž není jen prostředkem k tomu, abychom se zasytili a šli dál. Dobré jídlo nám dodá nejen správné živiny, ale potěší naše chuťové pohárky. Dobré jídlo je krásné i pro naše oči. A jeho vůni si můžeme vybavovat ještě dlouho po té, co už je snězeno. Jídlo je tak velmi důležitou součástí našich životů. A je škoda, když si ho neumíme nebo nechceme vychutnat. A pokud pro vás vaření, příprava a plánování není nic příjemného, o to víc potřebujete znát tyto tři základní věci. Jsou to věci, které vám vše kolem jídla zpříjemní a usnadní.

 

  1. Plánování vychází z mé vlastní situace

Každý plánujeme jinak. Není univerzální přistup k plánování jídla. Někomu vyhovuje velký nákup 1x za měsíc. Navaří si několik jídel, která zamrazí a dokupuje jen pečivo a ovoce. Jiný zase vyrazí na nákup několikrát za týden, protože si rád vybírá a miluje chuť čerstvých potravin. Zeptejte se tedy sama sebe, co je pro vás a vaši rodinu nejjednodušší?

Udělejte si malou rekapitulaci a odpovězte si na tyto otázky:

Jak často nakupujeme?

Kde nakupujeme?

Jak často vaříme?

Jaké jsou naše možnosti v novém školním roce?

Změnila se situace (nástup do práce, odchod na mateřskou, změna bydliště, školka, nová škola,…) a musíme něco přehodnotit?

Kolik času potřebujeme na nákupy (fyzické, on-line)?

 

Podívejte se na svoji současnou situaci s nadhledem a řekněte si, zda vám  dosavadní systém vyhovuje. Možná ale i přijdete na to, že vlastně žádný nemáte. A to nemusí být také úplně špatně. Naopak, máte skvělou příležitost začít a nastavit si to podle sebe. Až si uděláte rekapitulaci vaší situace, můžete se zaměřit na další část. A tou je plánovaní.

 

  1. Plánovaní je efektivní

 

Pokud stále nestíháte, bude vás pravděpodobně vše , co se týká jídla zdržovat. Všichni máme omezený čas na vše. A tedy i na věci spojené s jídlem. Jídlo je důležitá část našeho života, ale nemusí spolknout veškerý náš čas. Proto druhý bod je efektivnější řešení. Najděte si nástroje, které vám pomůžou a ulehčí život. Můžou to být psané seznamy nebo aplikace. Efektivní plánování vám pomůžou vyřešit třeba i bedýnky. V tomto případě vy neřešíte, co je potřeba nakoupit, zkrátka vám bedýnka přijde až domů.

  

Seznamy

Vyhovuje vám plánování na kus papíru, kde jen napíšete seznam toho, co potřebujete? Nebo máte doma vyvěšený seznam, kam dopisujte to, co zrovna chybí? Skvělé, zůstaňte u toho. Skvělý pomocník je univerzální seznam potravin, který můžete mít vytisknutý a schovaný v peněžence. Nebo máte pocit, že právě toto už moc nefunguje, protože papír neustále někde ztrácíte? Potřebujete se rychleji domlouvat s ostatními členy rodiny, protože se dělíte o nákup? Možná pro vás bude vhodná aplikace sdíleného nákupního seznamu.

 

Aplikace

Sama teď přehodnocuji to, co mi vlastně vyhovuje. I když pořád ještě hodně papírková, přestávám se bránit aplikací a začínám je využívat více a více. Jejich výhoda je to, že na rozdíl od papírku mám telefon vždy po ruce (ano, takto se pozná závislák) a nemusím po sobě luštit písmo. Vše je přehledné a rychlé. Vyzkoušenou mám aplikaci Cozi. To je spíš celý rodinný organizér, kde můžete jako rodina spravovat všechny vaše aktivity včetně receptů a seznamů, ale třeba i domácích prací. Zatímco Listonic je opravdu jen jednoduchý seznam, kam si napíšete jednotlivé potraviny, které potřebujete nakoupit v daném obchodě. Můžete mít tedy seznamů více, podle toho, do kolika obchodů či míst chodíte. Seznam můžete dnes už využít i při on-line nákupech. Některé obchody už vám nabídnout vytvoření vlastního seznamu, který můžete využívat pravidelně a neztrácet čas hledáním.

 

Bedýnky

Jednou z možností jsou i bedýnky.  Můžete si objednat třeba u svých lokálních farmářů nebo třeba  v tzv. KPZ systému, kdy podporujete místní farmáře po celý rok a berete z úrody to, co je zrovna k mání. Bedýnku vám kurýr doveze bud domů nebo si ji odebíráte na určitém místě.  Většinou víte, co v bedýnce bude v závislosti na sezóně a díky tomu máte o starost méně. Je už pak jen na vás,  co z toho vytvoříte.

 

Víte, co je pro vás nejlepší? Jaký nástroj plánování jídla vám a vaší rodině vyhovuje? Je opravdu efektivní nebo vám spíš komplikuje život? Jak budete plánovat v novém roce?

 

  1. Plánování je příjemné

Věříme, že jídlo není je o potřebě zahnat hlad a honem řešit jiné záležitosti. Ruku v ruce s efektivitou by mělo jít i potěšení z jídla. A to nejen z toho, co máte na talíři, ale začít můžete ještě dřív, než se vůbec vydáte na nákup. Než tedy začnete psát seznamy, inspirujte se. Máte své oblíbené food bloggery, stránky, kuchařky nebo časopisy o jídle? Máte oblíbené restaurace? Nemusíte přelétávat z jednoho na druhé, ale klidně si vyberte pár svých oblíbenců a ty pravidelně sledujte, inspirujte se novými možnostmi, jak využívat potraviny, které běžně nakupujete.

Každá upadneme občas do stereotypu a už vážně nevíme, co vařit. A přesně toto je skvělá prevence, jak stereotypu zabránit. Sama jsem několik let odebírala časopis Apetit a vždy jsem se zvlášť v září a na podzim těšila na nové recepty na svačiny a podzimní večeře.

 Máte svoji inspiraci? Nebo nevíte, kde začít?

 

Pokud jste věčná začátečnice a máte ráda dobré základy, tak by pro vás mohl být dobrý blog Kuchařka pro dceru

Skvělý základ má i Roman Vaněk a jeho kuchařky

Pokud se chcete vrhnout na zdravější recepty, tak doporučuji kuchařky od Hanky Zemanové

A pokud máte ráda dobré jídlo nehledě na kalorie, tak i po letech se u nás osvědčila kuchařka Deník Dity P.

Z českých blogů máme rády blog Pana Cuketky a třeba Pěkně vypečený blog.

 

Samy máte určitě své oblíbené weby, jen na ně možná nebyl teď úplně čas. Chceme vás povzbudit, abyste si dodávala pravidelnou dávku inspirace a užívala si jídlo ještě předtím, než se do něj pustíte. Udržíte si tak rozhled a stereotyp si na vás jen tak nepřijde.

 

Jaké je vaše plánování? Už víte, zda potřebujete něco změnit? Nebo vám dosavadní systém vyhovuje? Pokud budete vědět, jak plánovat a co vám nejvíce vyhovuje, budete i lépe skládat svůj jídelníček a vše, co se jídla týká.

 

Pokud si připadáte stále stejně a nevíte, odkud začít, přidejte se k nám do Klubu Mámami. Klub je místo, kde žádný problém není příliš malý. A vy na něj nebudete sama. Jídlo je velkou součástí našich životů. Najděte si v něm svůj systém a užívejte si ho s chutí.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest