Blog

Pořád nestíháte? Máme pro vás 4 tipy, jak to změnit

autor: | 17. 9. 2020 | Domov, Organizace, Rodina

„Nic nestíhám“
„Pořád něco dělám a stejně mám večer pocit, že jsem nic pořádného neudělala“
„Nedokážu si naplánovat den“
„Cítím se úplně neschopná“. 

To je jen pár povzdechů, které jsme během září vyčetly z vašich zpráv nebo komentářů v e-mailu nebo na sítích. Možná to znáte. Ráno se sice možná s vypětím všech sil, ale přece, vypravíte do školky, do školy a do práce. Celé dopoledne i část odpoledne tak probíhá ve svižném a zajetém rytmu, kdy přesně víte, co máte dělat a kdy. A pak přijde čas vyzvednout děti nebo jít rovnou domů a je to tu zase. Jen co zavřete dveře domova, nastává chaos a zmatek. Rychle všichni umýt ruce, rozházené boty ani aktovky u dveří teď nikdo neřeší. Vy se těšíte, že se po dni stráveném v džínách nebo úzké sukni konečně převlečete do něčeho pohodlnějšího. Věci si chcete uklidit hned do skříně, ale z pokoje už zase slyšíte to známé „Mamíííí“, tak to necháte na později. Zbytek dne je pak jeden velký kolotoč, ze kterého na konci vypadnete úplně vyřízená, navíc často s pocitem, že vlastně ani nevíte, co jste za celé odpoledne udělala.

Samy taky dobře víme, že začátek školního roku je náročné období a někdy zkrátka trvá, než si vše sedne a zklidní se. Září se ale už přehouplo do své druhé poloviny, takže pokud je to zejména ráno a odpoledne zatím u vás jeden velký chaos, je určitě teď ten správný čas s tím začít něco dělat. Starostí je všude dost a není třeba si stres a chaos zbytečně přidělávat ještě i doma.

Znát své vlastní PROČ

Vždycky, než začneme hledat jakékoliv řešení našich problémů, je potřeba zjistit, kde je vlastně chyba. Pokud víte, že máte jeden den v týdnu prostě náročný, je to úplně v pořádku. Pokud ale každý den opravdu běháte od jedné činnosti ke druhé, nic neuděláte pořádně a večer cítíte jen obrovskou únavu, bude nejspíš někde něco špatně. Důvodů může být samozřejmě víc.

Zaměřte se tedy nejdříve na 3 základní oblasti, které možná nenápadně, ale zato pravidelně vytváří u vás doma chaos:

  •  Pracovní povinnosti: Máte každý den pevně vyhrazený čas na práci? Zvlášť v případě, že pracujete na volné noze, může být někdy velmi náročné (známe to samy) určit čas, kdy s prací pro daný den definitivně končíte. Pracovní povinnosti se navíc vždycky tváří naprosto neodkladně, takže to opravdu vyžaduje silnou vůli a často i sebeovládání, abychom na ten e-mail odpověděli buď až večer nebo nejlépe zítra ráno. Každopádně ne v době, kdy máme připravovat večeři.
  • Kroužky a volný čas Máte akční děti, takže se vždy snažíte najít jim co nejvíce aktivit, které by mohly přes týden dělat? Na tom samozřejmě nemusí být nic špatného. V případě, že ale každé odpoledne děláte vlastně jen průvodce či taxikáře vlastním dětem, možná je to přesně ten důvod, proč pak nestíháte vše tak, jak byste chtěla a potřebovala.
  • Čas večeře Máte doma určený aspoň orientační čas večeře? Nemusí to vůbec znamenat, že úderem 6. večerní musí celá rodina sedět spořádaně u stolu. Je ale rozhodně velká pomoc, když víte, že každý den máte večeři např. mezi 7 a 8 večer. To znamená, že také víte, že nejpozději mezi 6 a 7 už potřebujete směřovat všechny aktivity k návratu domů a přípravě večeře. Děti zase pak vědí, že v tomto čase je potřeba už uklízet pokoj a také mít hotové domácí úkoly.

Jak z toho ven?

Určitě je fajn znát své „PROČ“. Hned za ním je ale dobré začít hledat také to vhodné řešení. Sepsala jsem vám pár tipů, které by se vám mohly hodit. Je ale dost možné, že když se nad svými „PROČ“ zamyslíte víc, objevíte také další možnosti, které vám při boji s domácím chaosem pomůžou.

1. tip Vím, co chci a potřebuji stihnout

Nevím, jak to máte vy, ale já sama mám dost často tendence myslet si, že den je o něco delší a já o něco výkonnější, než tomu ve skutečnosti je. A pak se jen divím, že čas utekl nějak rychleji, než jsem předpokládala, nebo že jsem toho stihla sotva polovinu z toho, co jsem plánovala.

Zkuste si tedy nejlépe vždy nejlépe večer napsat pár základních bodů, které chcete druhý den opravdu stihnout a zvládnout. Vůbec to nemusí být (a ani by být neměl) žádný velký to-do list plný úkolů. Spíš jde o to mít rámcovou představu o svých potřebách a plánech. Některé věci je třeba mít hotové každý den (např. domácí úkoly, večeře apod.), jiné můžete stačí dělat třeba jen jednou týdně (např. velký nákup). Můžete si udělat takový plán vždy ze dne na den nebo si vytvořit týdenní plán, kde budete možná jasněji vidět jednotlivé týdenní aktivity. Do plánu si nejlépe zahrňte také hlavní pracovní úkoly a zkuste podobný plán chvíli testovat. Pokud zjistíte, že stále nestíháte, nejspíš je na čase své aktivity zvážit a některé méně prioritní zkrátka vyřadit.

2. tip Sledování denních činností

Možná máte skvělé plány vytvořené do krásných tabulek, které ale ve skutečnosti nejste nikdy schopná dodržet. V tom případě to zkuste udělat naopak. Vytvořte si tabulku v excelu nebo si klidně jen na papír vypište časy (nejlépe třeba po 10 minutách) a zkuste pozorovat a zapisovat si, co přesně děláte. Dost možná zjistíte, že trávíte třeba spoustu času kontrolováním telefonu a sociálních sítí. Možná Nebo že děláte naráz třeba tři věci, a tím pádem ani jednu pořádně.

3. tip Úklidová rutina 

Odpoledne či podvečer bývá v našich domovech často čas, kdy se věnujeme domácnosti a úklidu. Pokud jste se letos v září navíc třeba po letech, které jste trávila doma s dětmi, vrátila zpět do práce, možná máte pocit, že domácnost vůbec nestíháte. Najednou vám na vše, co jste běžně zvládala, zbývá neúměrně málo času a vy jste z toho unavená a ve stresu.

Zkuste se tedy nejen zamyslet, ale především se v rámci vaší rodiny domluvit na tom, jaké domácí práce je potřeba každý týden udělat, který den se jim chcete věnovat, a kdo za ně bude zodpovědný.  Samozřejmě je také možnost péči o domácnost delegovat třeba na úklidovou službu. Měřítka uklizeného domova máme každý někde úplně jinde, stejně jako časové i finanční možnosti. A právě tyto tři aspekty je potřeba brát v úvahu. Možná je právě teď u vás doma čas na to, aby se děti zapojily více do chodu celé domácnosti. Možná je právě teď spíš vhodná chvíle na to, využít služby paní na úklid. Možná je potřeba jen trochu snížit svoji laťku požadavků. A možná je čas ji naopak posunout trochu nahoru, aby vám všem doma bylo o něco lépe.

Při zvažování se tak můžete odpíchnout od následujících otázek:

  • Co pro naši rodinu znamená „mít doma uklizeno“?
  • Kolik sil a času můžeme aktuálně péči o domácnost věnovat?
  • Co můžeme/potřebujeme v tuto chvíli delegovat?

4. tip Pravidelný čas večeře

Jsou dny, kdy je to doma opravdu jeden velký chaos a jediný záchranný bod dne je právě večeře. Tedy v případě, že máte jasně stanovený její čas a nejlépe víte, co vlastně ten den bude na talíři. Pokud daný čas večeře u vás doma zatím nemáte, zkuste si určit opravdu aspoň orientační čas, kdy se doma u jídla sejdete. Máte už také přehled o tom, co které odpoledne děláte? To je skvělý základ pro to, abyste si mohla udělat také představu o tom, co který den bude k večeři. Můžete si naplánovat večeře vždy třeba na daný týden dopředu a rovnou si na ně nakoupit i suroviny. Nebo můžete mít třeba seznam 15 různých jídel rozdělené např. na teplé a studené, které budete zařazovat dle potřeby a náročnosti daného dne.

Je tohle i vaše téma?

Je pro vás náročné plánovat si čas? Máte občas pocit, že celé dny nic nestíháte? Potřebujete doma nastavit systém? Ráda byste měla místo, kde najdete nejen praktické tipy, ale  také podporu a sdílení další žen? Přidejte se do našeho KLUBU MÁMAMI.

V Klubu se můžete těšit na tematická videa, praktické tipy i diskuse. Vybrat si můžete balíček na 3 měsíce nebo rovnou 12 měsíců . A v Klubu se můžeme společně potkat ještě dnes.

Pěstujte laskavost. K sobě samé.

Na konec možná to nejdůležitější. Často od vás dostáváme zprávy nebo e-maily, ve kterých nám píšete, že se třeba cítíte úplně neschopné, když vlastně pořád něco nestíháte. Nebo že si připadáte dokonce líné oproti jiným ženám, které toho TOLIK stihnou a zvládnou. Jenže možná jen srovnáváte nesrovnatelné. Možná chcete stihnout tolik jako kamarádka, která má dvě hlídací babičky a ještě muže, který se s ní dělí o domácí práce, zatímco vy jste na svoje devítiměsíční dvojčata i domácnost celé dny úplně sama.

Neříkám teď, že máte mávnout nad vším rukou a jen čekat až děti vyrostou, až budete mít víc času, až… Chci jen říct, abyste hledala ve vašem domově svá vlastní PROČ i cesty, jak je řešit. To je ta jediná cesta, jak tvořit domov, ve kterém se budete cítit dobře a sama sebou.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest