Blog

Nový školní rok a doma chaos? Přizvěte na pomoc návyky!

autor: | 3. 9. 2020 | Domov, Organizace

Dva měsíce prázdnin jsou za námi a s novým školním rokem se vracíme taky k pravidelným čtvrtečním článkům. Celé letošní léto jsme se věnovaly naší letní výzvě, ve které jsme postupně budovaly 7 dobrých návyků pro nás a naše domovy. Šlo v podstatě o 7 drobných věcí, které můžeme každý den udělat pro to, abychom se doma cítily lépe. Do výzvy se zapojilo stovky žen a efekt výzvy byl neuvěřitelný. Denně jsme dostávaly desítky zpráv o tom, jak výzva pomáhá ženám měnit nejen jejich domovy, ale především jejich myšlení a celkové nastavení. Psaly nám ženy, které se často celé roky ve svém domově necítily dobře a třeba ani nevěděly proč vlastně. A tyhle malé, jednotlivé krůčky výzvy jim daly povzbuzení a naději, že to jde dělat i jinak.  A hlavně, že to opravdu JDE. 

Unikla vám Letní výzva? Nevadí, můžete se k ní kdykoliv vrátit a připojit. Všech 7 návyků najdete v naší uzavřené skupině na facebooku, kde výzva probíhala, a do které se můžete kdykoliv připojit.   Nám se díky výzvě znovu potvrdilo to, co jsme samy před lety zjistily u sebe a ve svých domovech a o čem jsme psaly také v naší knize Zamilujte si svůj domov. Tedy, že to jsou opravdu ty každodenní maličkosti, kterým věnujeme pár minut pozornosti každý jednotlivý den, které nakonec, v průběhu času, udělají obrovský efekt. A právě proto začínáme nový školní rok 

Návyky nám totiž v mnoha ohledech pomáhají zjednodušit život. A zároveň nám pomáhají dosahovat našich cílů.

Pokud se chcete ve svém domově cítit opravdu dobře a zároveň chcete, aby péče o něj byla pro vás co nejjednodušší, začněte právě u malých drobných návyků.

Pokud jste se do výzvy zapojily spolu s námi, dost možná už teď jedete v rytmu svých zajetých návyků. Pokud ne, nevadí. Září je skvělá příležitost k tomu, začít podobné návyky budovat. Dny se vrací do svého zajetého rytmu úkolů a povinností a o to snazší je, si nové návyky nejen vybudovat, ale také udržet.

 • Pinterest

Jak budovat návyky?

Pokud jste se zapojily do naší letní výzvy, nejspíš jste si všimly tří hlavních věcí.

 1. Návykům je dobré přiřadit místo a čas.
 2. Návyky je důležité budovat Postupně.
 3. Návyk musí být co nejjednodušší.

Je totiž daleko snazší, když víte, že postel si stelete každé ráno. Než když jen víte, že byste si někdy během dne měly najít čas na to, si ji ustlat.

Bylo zajímavé pozorovat (a viděly jsme to i samy na sobě), že návyky, kde jsme místo a čas neurčily (např. návyk Chvilka pro sebe nebo uklízení prádla, které se povaluje po bytě), bylo daleko těžší nastavit a udržet.

1. Zásada: Přiřaďte návykům místo a čas

Možná si v novém školním roce budete chtít nastavit nové návyky nejen pro váš domov, ale třeba i ve svém pracovním a osobním životě jako je třeba pravidelné čištění pleti, cvičení, plánování denních a týdenních úkolů a priorit apod. Ať už to bude cokoliv, vždy se hned na začátku snažte přiřadit vašim novým návykům místo a čas. Už jen díky tomu budete mít daleko větší pravděpodobnost toho, že si své nové návyky opravdu udržíte a díky tomu budete lépe dosahovat svých stanovených cílů.

Zároveň dejte sobě i svým novým návykům čas. Z reakcí na naši letní výzvu víme, že některým ženám stačil k vybudování nového návyku často pouhý týden. To bylo hlavně ze začátku u těch snadnějších (jako je třeba stlaní postele). S jinými tak trochu bojovaly celé léto a jejich upevnění bude pravděpodobně trvat ještě několik dalších týdnů nebo měsíců.

2. Zásada: Návyky budujte postupně

Budování nových návyků, stejně jako budování domova je proces, který trvá vlastně celý život. A i když nám budování návyků pomáhá dosahovat našich cílů, je úžasné pozorovat ten proces změny, který probíhá každý jednotlivý den. Užívejte si ho. Nemusíte mít hned dokonale uklizenou kuchyni ani vydrhnuté spáry mezi kachličkami. Nemusíte během měsíce zhubnout pět kilo nebo se zbavit všech černých teček v obličeji. Užívejte si svoje malé každodenní krůčky a sledujte ten proces změny, který se odehrává nejen na povrchu, ale především uvnitř vás samotných.

A právě s tím souvisí ještě jedna důležitá věc, která vám velmi pomůže budovat nové návyky.  Tedy to, že se si nové návyky co nejvíc zpříjemníte a uděláte si tak z nich vlastně takové malé každodenní rituály pro vás a váš domov.

Určitě znáte to rčení „spojit příjemné s užitečným“ a přesně o to tady jde.

Jasně, nikomu se nechce probírat se horou špinavého nádobí a zbytků jídla ve dřezu. Nicméně stejně se tomu nikdo z nás nevyhne. Co neuděláme večer, musíme udělat nejpozději druhý den.

Co když byste si ale u po večeři vždycky zapálila svíčku na kuchyňské lince a pustila si příjemnou hudbu? Nebo co kdyby se ze společného večerního úklidu kuchyně stala chvilka, u které si můžete v klidu popovídat se svými dětmi nebo s mužem?

Klidně se můžete pro začátek odpíchnout právě od návyků, které jsme budovaly v naší letní výzvě a popřemýšlet, jak si jednotlivé návyky můžete co nejvíc zpříjemnit.

Máte možnost si ještě před ustláním postele přehodit peřiny třeba na okenní parapet? Udělejte to. Nebo jen otevřete okno a pusťte do ložnice čerstvý vzduch a mezitím si užijte svůj šálek kávy nebo čaje. Dát si šálek kávy nebo čaje je příjemný návyk, který vám pravděpodobně nebude dělat žádný problém. Vy si jej ale takto nenápadně spojíte právě s návykem stlaní postele, takže už ve chvíli, kdy otevřete okno a jdete si uvařit kávu, budujete si zároveň návyk, díky kterému si každé ráno ustelete svoji postel.

A nakonec ta třetí důležitá věc, která vám pomůže budovat nové návyky.

3. Zásada Každý nový návyk pro vás musí být co NEJJEDNODUŠŠÍ.

Jednoduše řečeno, to, co je složité, neděláme.  Rozhodně ne pravidelně, a už vůbec ne s radostí.  Pokud tedy chcete ve svém domově zavést nové návyky, potřebujete si je především nejdřív co nejvíc zjednodušit.

Dám vám příklad. Chcete si třeba vybudovat návyk čistého jídelního stolu. V případě, že se vám na stole neustále povalují věci všeho druhu, bude pro vás velmi těžké tento návyk vybudovat, dokud nebudou mít tyto věci své jasně dané místo, na které je můžete kdykoliv znovu uklidit. Teprve ve chvíli, kdy najdete uložení pro jednotlivé věci, můžete začít budovat tento nový návyk. Najednou vám tak bude úplně jedno, kolik věcí se na stole během dne ocitne. Vy totiž už budete vědět, že stůl dokážete uklidit během pouhých pár minut.

Vždy, než tedy začnete budovat nové návyky, položte si taky následující otázky:

 • Co mi teď aktuálně nejčastěji brání v tom, abych tento návyk dodržovala (např. pravidelné stlaní postele)
 • Jak si můžu nový návyk co nejvíc zpříjemnit? (např. to otevřené okno a ranní šálek kávy)
 • Jak si můžu nový návyk co nejvíc zjednodušit? (např. nový přehoz na postel nebo naopak odstranění dekoračních polštářků, které mě vlastně u stlaní každodenně rozčilují)

Možná si říkáte, že návyky jsou sice fajn, ale stejně moc nerozumíte tomu, proč by měly být tak zásadní pro vás a váš domov. V běžném chodu dní, kdy všechno funguje tak, jak má a nemusíme řešit žádné velké krize, nám každodenní návyky spojené s příjemnými rituály, vlastně jen podtrhují celkovou pohodu.

Nejvíc je tak oceníme vždy ve chvíli, kdy přijde jakákoliv krize, která do našich dní vnese chaos. Právě návyky nám pak pomůžou daleko rychleji dát našim dním znovu řád a vnitřně se zklidnit.

Září bezesporu patří mezi nejnáročnější měsíce v roce. Proto se právě návykům budeme věnovat celý měsíc na blogu, v naší skupině na Facebooku, ale především v našem  KLUBU MÁMAMI

KLUB MÁMAMI – nový on-line prostor plný inspirace pro vás a váš domov

Klub jsme otevřely jako nový prostor, ve kterém najdete každodenní inspiraci, podporu a povzbuzení k tvoření vašeho vlastního DOMA.

V Klubu se můžete celý následující školní rok těšit na:

 • pravidelná výuková videa na téma organizace, úklid a design domova
 • praktické tipy a novinky z oblasti organizace, úklidu a designu domova
 • diskuse
 • živá vysílání   
 • A  samozřejmě také na naši stálou podporu na vaší cestě tvořením domova

KLUB MÁMAMI bude vlastně jako jeden obrovský on-line kurz, do kterého se můžete kdykoliv připojit! 

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest