Blog

Dobrá příprava se neztratí nejen na dovolené

autor: | 6. 8. 2020 | Domov

Kdo je připraven, není překvapen. No, s příchodem dětí vzalo toto rčení trochu jiný nádech. To, co jsem dříve považovala za připravenost se po jejich narození ukázalo velmi nedostatečné. A velmi brzy jsem zjistila, že dobrá příprava se neztratí nejen an dovolené. Velkou zatěžkávací zkouškou připravenosti je třeba hned první návštěva u doktorky nebo první dovolená. A to byla letní, naštěstí ne zimní. Vyrazit poprvé s malými minkem někam je jako nastoupit do nové práce a ještě o fous náročnější. Váš nový šéf je totiž velmi netrpělivý, vše chce hned a když to nemá spustí pěkný vyrvál.

S každým dalším dítětem jste samozřejmě už připravenější a připravenější na kde co, vždy se ale najde situace, kdy si řeknete ty jo, toto by mne vážně nepadalo s sebou vzít. Tak jako jsem to zažila já před pár lety na dovolené se třemi dětmi.

Myslím, že po letech s dětmi už jsem vážně připravená

Několik letních sezón jsme vždy na pár dní v létě v počtu 3 mámy, 1 babička a 8 dětí, vyrazili na dovolenou na Vysočinu. Představte si krásný výhled na rybník, hotelový pokoj, jídlo 3x denně a vy nemusíte oškrábat ani bramboru a dokonce ani vytvářet animační program pro děti. Vše je zajištěno. Prostě nádhera a pohoda. Jestli se to tedy o pobytu s osmi dětmi dá vůbec říct.  Ono těch scén a scének, kdy někdo něco nechce nebo chce a potřebuje, ale nedostane, je i tak spousta a po týdnu se úplně všichni těší na své tatínky a muže.

Jako na každou dovolenou s  dětmi jsem nabalila vše, co bychom mohli potřebovat, samozřejmě tak o třetinu víc, než jsme nakonec opravdu potřebovali, ale co, dobrý pocit je k nezaplacení. Dokonce jsem snad nezapomněla ani na své spodní prádlo (což se mi nejednou stalo) a v tašce našla místo i knížka a časopis a dokonce i fotoaparát na ty krásné západy slunce u rybníka. V lékárničce nechyběly náplasti, nějaké léky na průjem a zácpu.  Navíc jsem stihla nachystat i svačinu na cestu, i když jsme za hodinu a půl byli na místě a hned se dalo jít minimálně na zmrzlinu. Na pokoji jsem si v relativním klidu vybalila a celá šťastná, že máme dostatek plenek  pro nejmladšího, jsem nechala odvát mé pochybnosti o tom, co jsem asi tak nezabalila.

  • Pinterest

Na tomto místě jsme byli už tolikrát a vše probíhalo opět tak podobně, že vážně nebyl důvod řešit něco jiného než plná břicha, dostatečný pobyt na vzduchu a v přírodě a to, zda půjdeme vykoupat jen dopoledne nebo i odpoledne. Jsou ale věci, které vážně nevymyslíte.

Někdy zjistím, že je příprava stále nedostačující

Třeba to, že se ráno probudíte spolu s vašimi dětmi a chvíli nevíte, zda se vám zda špatný sen nebo je to realita. Z hlavy vašeho nejstaršího najednou valí krev, která je na polštáři i na pyžamu. Snažíte se ho dostat, co nejrychleji do koupelny do sprchového koutu a tam ho ošetřit. Jen v tu chvíli na vás začínají jít mdloby, protože ranní nízký tlak a pohled na krev nejsou to pravé ořechové pro vaše brzké ráno. A tak ještě ze všech sil jdete zaklepat na vedlejší pokoj (s dítětem v náručí, nedělejte to , je to hloupost, nechte ho raději brečet v postýlce) a doufáte, že vás někdo uslyší. Svalená přede dveřmi hotelového pokoje dávám krátké pokyny – dítě, v koupelně, krev,…) a snažím se rozdýchat situaci.

Situaci bere do rukou naše přítomná babička, bývala zdravotní sestra a vlastně taková sestra v akci a umyje mé zakrvácené dítě, zjistí, že praskla ranka, kterou si udělal před týdnem či dvěma, a o které jsme si mysleli, že už je v podstatě zahojená. Zastaví krvácení, obváže hlavu gázou, o kterém jsem si vždy říkala – na co ji jako mít?  Až jsme všichni relativně v pořádku (a teď pozor!!!), přinese  babička svoji vlastní úklidovou houbičku a vydrhne zakrvácenou koupelnu. A já sedím, rozdýchávám, kojím a říkám, „tyvole“, tak příště musím nabalit ještě půl koupelny! Holt, dobrá příprava se neztratí nejen na dovolené.

  • Pinterest

Dobrá příprava se neztratí nejen na dovolené

Nejde se připravit na všechno, ale zkušenosti vás naučí, že i zdánlivě banální věc může tak moc posloužit. A já už se té naší mamce od té doby vážně nesměju a houbičku i saponát beru také, stejně jako obvaz a obinadlo. Každé období s dětmi znamená novou a novou výzvu a být připravena znamená různé situace a řešení. Když se 10 let balíte s dětmi na dovolenou, už tušíte, co všechno budete potřebovat a co naopak ne. Když se chystáte potřetí do porodnice, už víte, co opravdu potřebujete  co vám vyhovuje a když chystáte patnácté Vánoce, znáte svoje priority a to, jak je chcete slavit daleko lépe než poprvé. A když vypravujete do školky třetí dítě, je vám už jasné, jak to všechno bude probíhat a co je potřeba zařídit,

  • Pinterest

Když vstupujete poprvé do školních vod jako rodiče, je to velký skok pro dítě i pro vás. Možná máte více otázek než odpovědí. Ale nebojte, vše zvládnete! Dobrá příprava je skvělý začátek, protože pak budete mít už i na poprvé tu pomyslnou houbičku na nádobí. Přemýšlíte, jak se na to všechno připravit? Ptejte se. Ptejte se kamarádek, připravte si seznamy, řekněte si co jsou vaše priority, prohledejte obchody.

Nebo si celé přípravy zjednodušte tak nejvíc, jak to jen jde, díky našemu kurzu „Připravena na září„, kde najdete vše na jednom místě s našimi tipy od příprav, k nákupům až po výběr krabiček a pouzder. Daly jsme dohromady téměř deset let našich zkušeností s přípravami do školky a do školy. Víme jaké to je připravit se na soukromou školku s dvouleťákem i čtyřleťákem. Stejně tak víme jaké to je, ocitnout se v nové školce s instrukcí „Vše najdete na dveřích“ a vy přitom ani nevíte, co tam všechno máte jako hledat. Po těch letech víme, co opravdu ušetří čas a je skvělým pomocníkem v přípravách a co řešit opravdu není třeba.

A moc dobře víme, jak dobrá příprava usnadní, ulehčí a zpříjemní začátek nového roku. Proto jsme se rozhodly nenechat si to vše pro sebe, ale předat dál. Chcete být také Připravena na září v pohodě a neřešit, kdy je co správné nakoupit a sehnat a co vlastně opravdu potřebujete? Nákupy za vás nevyřešíme, ale moc rády pomůžeme zorientovat se a nezapomenout na to podstatné. Vy sice u sebe nebudete mít babičku s houbičkou, ale máte možnost mít dobrého pomocníka, který vám také podá pomocnou ruku. Užijte si novou etapu vaší rodiny a nenechte se rozhodit vším, co je třeba zařídit a sehnat. Čeká vás období nových zážitků a výzev, buďte na ně připravena a užijte si to jak to jen jde! :-)

 >>Chcete se připravit na září s námi?<<

 

 

  • Pinterest
Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest