Blog

Jak připravit sebe i svůj domov na prázdniny?

autor: | 25. 6. 2020 | Domov, Organizace

Už se nemůžeš dočkat, až vyrazíš na vysněnou dovolenou? Nebo třeba jen na to, že konečně nebudeš muset dva měsíce kontrolovat informační systém vaší školy a odškrtávat úlohy? Do začátku prázdnin ale přece jen zbývá ještě posledních pár dní, které můžeš využít k tomu, abys do léta vplula připravená a v pohodě. V dnešním článku pro tebe máme pár tipů, jak připravit sebe i svůj domov na prázdninový režim.

Projdi si pečlivě plány na prázdniny

V tuto chvíli máš pravděpodobně zajištěné letní tábory pro děti i rodinné dovolené. Přesto si ještě jednou vezmi do rukou svůj diář i rodinný kalendář a pečlivě své plány ještě jednou projdi a podívej se na ně podrobněji. Zkus si odpovědět na následující otázky a do svých plánů si případně přidej potřebné poznámky:

 • Mám nakoupeny všechny dovolenkové a táborové potřeby? Pokud ne, který den se vydám na nákupy?
 • Mám zařízené veškeré dokumenty k dovoleným? Pokud ne, které dny se tomu bud věnovat?
 • Které dny se budu o prázdninách věnovat nákupům a vaření jídla?
 • Které dny se věnuji převážně práci a kolik času si na ni v daných dnech vyhradím?
 • Mám v hlavě nějaké domácí projekty, které chci o prázdninách realizovat? A které dny se jim budu věnovat? (např. přestavba dětského pokoje, třídění dokumentů, reorganizace spíže, malování apod)
 • Kdy se začnu věnovat přípravě do školy? Nebo už ji nechám zcela v režii dětí?
 • Ve kterých dnech mám naplánováno nějaké lékařské vyšetření? A není třeba jej přesunout na jiný termín?

Možná ti podobné plány teď připadají až příliš složité a dost možná i zbytečné. Věř ale, že právě díky nim si užiješ v létě daleko více pohody. Nebudeš se muset stresovat, co jsi zase nestihla nakoupit nebo na poslední chvíli zajišťovat lékařské potvrzení o tom, že děti můžou odjet na tábor.

Zkontroluj zásoby

Ano, teď je ten správný čas udělat podrobný průzkum kuchyně a zásob jídla. Udělej si ten čas a projdi si pečlivě vaši spíž, lednici a mrazák.

Vezmi si tedy do ruky nejlépe papír a zapiš si, jaké základní suroviny vám v kuchyni chybí a jaká hotová (např. zamražená) jídla máš případně k dispozici. Následně si můžeš sepsat jídelníček na dané týdny, ale klidně si můžeš jen vypsat 10 – 20 jídel, která budeš o prázdninách vařit a z těch si pak jen vybírat dle chuti a potřeby. Pokud si jídla sepíšeš, hodně ti samozřejmě pomůže i to, když si k nim vypíšete jednotlivé potřebné suroviny. Ty trvanlivé můžete samozřejmě rovnou nakoupit.

 • Pinterest

Nastav si prázdninovou rutinu

Jistěže prázdniny a léto obecně je čas odpočinku a taky volnosti. Určitě tak není potřeba sepisovat si nějaké přesné denní rozvrhy (tedy pokud ti to nedělá vyloženě radost). Na druhou stranu nechat dny jen tak plynout může taky znamenat, že ti doslova proplynou mezi prsty. Mít aspoň nějaké záchytné body a určitá časová rozmezí pro jednotlivé denní činnosti ti pomůžou udržet i prázdninové dny v příjemném rytmu.

Jaké to můžou být?

 • Ranní vstávání
 • Příprava oběda a oběd
 • Příprava večeře a čas večeře
 • Večerní úklid hraček a jiné domácí práce
 • Večerka

Denní rutinu samozřejmě využiješ především v těch dnech, kdy budete i s dětmi celé dny doma nebo chalupě. A nejvíc ji oceníš zejména v případě, že máš malé děti v předškolním či mladším školním věku. Starším dětem je naopak fajn hranice trochu více posunout a zároveň jim svěřit o něco více zodpovědnosti. Můžete si třeba určit, které dny budete jídlo zajišťovat vy (nebo manžel), a které dny se o něj postarají zase ony.

Dopřej vašemu domovu prázdninový refresh

Léto je rozhodně skvělý čas věnovat se o něco víc než jindy nejen sobě a dětem, ale také svému domovu a pustit se i do větších projektů, na které přes rok třeba nezbývá čas. Děti v létě tráví víc času mimo domov, ale také ve většině pracovních odvětví bývá léto spíš mrtvou sezónou. I v plánování domácích projektů ale buď realistická. Je určitě lepší vybrat si jeden a ten dokončit než si naplánovat přestavbu půlky domu, kterou stejně budete neustále odkládat kvůli nedostatku času nebo financí.

Ať už se pustíš do reorganizace spíže, domácí pracovny nebo třeba do přípravy pokojíčku pro budoucího prvňáčka, zkus si nejdřív projít následující otázky.

 • Co konkrétně potřebuji nebo chci přes prázdniny změnit, předělat, přestavět?
 • Jaký je hlavní cíl tohoto projektu? (vybavený pokojík, lepší orientace ve spíži, zjednodušení vlastní práce díky srovnaným dokumentům apod)
 • Které konkrétní dny svému projektu věnuji?
 • Kolik peněz budu potřebovat (je vůbec reálné se do tohoto projektu pouštět)?
 • Zvládnu to sama (s mužem) nebo vše raději deleguji na někoho jiného?
 • Mám dost sil a energie se do daného projektu opravdu pouštět?

Zkrátka udělej už teď vše pro to, aby to letošní léto bylo opravdu plné odpočinku. Už teď se můžeš přidat ZDARMA do naší LETNÍ MASTERCLASS a naladit se na léto spolu s námi.

 • Pinterest

Photo by: David Vávra

Chceš mít v pohodě nejen prázdniny, ale začít v klidu i nový školní rok?

Každý rok se trochu změníme, každý rok se změní i naše domovy a naše potřeby. Každý rok je potřeba se znovu a znovu ukotvit.

Někdy je ale obtížné a možná až zbytečně zdlouhavé být na ty změny sama. Ne nejde o to, přehodit odpovědnost na ostatní, ale získat nadhled a úlevu, že se v tom nemusím motat sama a znám rychleji  a efektivněji cestu ven.

Domov je úžasné místo, které je zároveň úžasným zdrojem poznání sebe sama.

Je to něco, po čem právě teď moc toužíš?

Pak jsme tu pro tebe.

V programech Ukotvená a Nezahlcená tě provedeme doslova krok za krokem.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest