Blog

Jak připravit sebe i svůj domov na prázdniny?

autor: | 25. 6. 2020 | Domov, Organizace

Už se nemůžete dočkat, až po letošních náročných jarních měsících konečně na chvíli vypnete a vyrazíte na vysněnou dovolenou? Nebo třeba jen na to, že konečně nebudete muset dva měsíce kontrolovat informační systém vaší školy a odškrtávat úlohy? Jak vám rozumíme! Máme za to, že ty letošní prázdniny budou opravdu zasloužené, a to pro všechny zúčastněné. Do začátku prázdnin ale přece jen zbývá ještě posledních pár dní, které můžete využít k tomu, abyste do léta vplula připravená a v pohodě. V dnešním článku pro vás máme pár tipů, jak připravit sebe i svůj domov na prázdninový režim.

Projděte si pečlivě plány na prázdniny

V tuto chvíli máte pravděpodobně zajištěné letní tábory pro děti i rodinné dovolené. Přesto si ještě jednou vezměte do rukou svůj diář i rodinný kalendář a pečlivě své plány ještě jednou projděte a podívejte se na prázdninové plány trochu podrobněji. Zkuste si odpovědět na následující otázky a do svých plánů si případně přidejte potřebné poznámky:

 • Mám nakoupeny všechny dovolenkové a táborové potřeby? Pokud ne, který den se vydám na nákupy?
 • Mám zařízené veškeré dokumenty k dovoleným? Pokud ne, které dny se tomu bud věnovat?
 • Které dny se budu o prázdninách věnovat nákupům a vaření jídla?
 • Které dny se věnuji převážně práci a kolik času si na ni v daných dnech vyhradím?
 • Mám v hlavě nějaké domácí projekty, které chci o prázdninách realizovat? A které dny se jim budu věnovat? (např. přestavba dětského pokoje, třídění dokumentů, reorganizace spíže, malování apod)
 • Kdy se začnu věnovat přípravě do školy? Nebo už ji nechám zcela v režii dětí?
 • Ve kterých dnech máte naplánováno nějaké lékařské vyšetření? A není třeba jej přesunout na jiný termín?

Možná vám podobné plány teď připadají až příliš složité a dost možná i zbytečné. Věřte ale, že právě díky nim si užijete v létě daleko více pohody. Nebudete se muset stresovat, co jste zase nestihla nakoupit nebo na poslední chvíli zajišťovat lékařské potvrzení o tom, že vaše dítě může odjet na tábor.

Zkontrolujte zásoby

Ano, teď je ten správný čas udělat podrobný průzkum kuchyně a zásob jídla. Udělejte si ten čas a projděte si pečlivě vaši spíž, lednici a mrazák. Možná v nich objevíte doslova skryté poklady, které jste si pečlivě nashromáždila ještě v době karantény. Pokud jste naopak poslední měsíc už díky návratu dětí do školy a školky téměř nevařilo, možná naopak zjistíte, že už nemáte ani hladkou mouku.

Vezměte si tedy do ruky nejlépe papír a zapište si, jaké základní suroviny vám v kuchyni chybí a jaká hotová (např. zamražená) jídla máte případně k dispozici. Následně si můžete sepsat jídelníček na dané týdny, ale klidně si můžete jen vypsat 10 – 20 jídel, která budete o prázdninách vařit a z těch si pak jen vybírat dle chuti a potřeby. Pokud si jídla sepíšete, hodně vám samozřejmě pomůže i to, když si k nim vypíšete jednotlivé potřebné suroviny. Ty trvanlivé můžete samozřejmě rovnou nakoupit.

 • Pinterest

Nastavte si prázdninovou rutinu

Jistěže prázdniny a léto obecně je čas odpočinku a taky volnosti. Určitě tak není potřeba sepisovat si nějaké přesné denní rozvrhy (tedy pokud to vám a vaší rodině nedělá vyloženě radost). Na druhou stranu nechat dny jen tak plynout může taky znamenat, že vám doslova proplynou mezi prsty a to by byla škoda, co myslíte? Mít aspoň nějaké záchytné body a určitá časová rozmezí pro jednotlivé denní činnosti vám pomůžou udržet i prázdninové dny v příjemném rytmu.

Pokud jste si s dětmi během karantény zvládli vytvořit nějakou milou a především funkční denní rutinu, pak teď máte prakticky vystaráno. Klidně ji můžete použít a školní povinnosti jen nahradit třeba výlety do přírody nebo na koupaliště. Klidně si ale sestavte s dětmi novou a rozhodně je přizvěte k válečné poradě. Nebudu vám samozřejmě dávat návod na to, jak by vaše denní rutina měla vypadat. Mám pro vás ale pár záchytných bodů, které do té vaší můžete směle zapracovat.

 • Ranní vstávání
 • Příprava oběda a oběd
 • Příprava večeře a čas večeře
 • Večerní úklid hraček a jiné domácí práce
 • Večerka

Denní rutinu samozřejmě využijete především v těch dnech, kdy budete i s dětmi celé dny doma nebo chalupě. A nejvíc ji oceníte zejména v případě, že máte malé děti v předškolním či mladším školním věku. Starším dětem můžete samozřejmě hranice trochu více posunout, na druhou stranu se nebojte svěřit jim o něco více zodpovědnosti. Můžete si třeba určit, které dny budete jídlo zajišťovat vy (nebo manžel), a které dny se o něj postarají zase ony.

Dopřejte vašemu domovu prázdninový refresh

Léto je rozhodně skvělý čas věnovat se o něco víc než jindy nejen sobě a dětem, ale také svému domovu a pustit se i do větších projektů, na které přes rok třeba nezbývá čas. Děti v létě tráví víc času mimo domov, ale také ve většině pracovních odvětví bývá léto spíš mrtvou sezónou. I v plánování domácích projektů ale buďte realistická. Je určitě lepší vybrat si jeden a ten dokončit než si naplánovat přestavbu půlky domu, kterou stejně budete neustále odkládat kvůli nedostatku času nebo financí.

Ať už se pustíte té reorganizace spíže, domácí pracovny nebo třeba do přípravy pokojíčku pro budoucího prvňáčka, vždy se zamyslete nad následujícími otázkami:

 • Co konkrétně potřebuji nebo chci přes prázdniny změnit, předělat, přestavět?
 • Jaký je hlavní cíl tohoto projektu? (vybavený pokojík, lepší orientace ve spíži, zjednodušení vlastní práce díky srovnaným dokumentům apod)
 • Které konkrétní dny svému projektu věnuji?
 • Kolik peněz budu potřebovat (je vůbec reálné se do tohoto projektu pouštět)?
 • Zvládnu to sama (s mužem) nebo vše raději deleguji na někoho jiného?
 • Mám dost sil a energie se do daného projektu opravdu pouštět?

Samozřejmě je úplně v pořádku, pokud po vyhodnocení celé situace daný projekt odložíte nebo třeba úplně zrušíte. Klidně si můžete přes prázdniny třeba udělat jen seznam projektů, kterým byste se ráda ve svém domově věnovala v následujícím školním roce.

Zkrátka udělejte už teď vše pro to, aby to letošní léto bylo opravdu plné odpočinku. Možná díky dnešnímu článku přijdete ještě na další věci, které vám pomohou si to letošní léto užít a vychutnat opravdu naplno.

Máte už teď pár projektů v hlavě, ale taky už teď víte, že na ně nechcete být sama? Ať už je to úklid spíže, domácí pracovny nebo organizace technické místnosti, rády vám s tím pomůžeme. Objednávky na virtuální organizaci přijímáme aktuálně na srpnové termíny. Možnost osobní organizace obnovujeme znovu od září.

 • Pinterest

Photo by: David Vávra

Prázdniny v Mámami

I my už se nemůžeme dočkat, až si po náročném jaru trochu odpočineme a nabereme síly. Jarní měsíce byly opravdu jízda a to nejen díky karanténě, ale také díky přípravě našeho prvního On-line kurzu Zamilujte si svůj domov. V něm jsme během tří týdnů prošly spolu s dalšími 70 ženami 3 výukové moduly na témata Plánování času, Organizace a úklid  a Design. Zítřejším dnem kurz končí a my moc děkujeme všem úžasným ženám, které do něj s námi šly!

Teď ale cítíme, že opravdu potřebujeme trochu vydechnout a odpočinout si. Stejně jako loni, i letos si tak dáváme přes prázdniny pauzu od psaní článků. Na blogu se tedy znovu potkáme zase v září. Celé léto nás ale dál můžete sledovat na našem facebooku a instagramu, kde najdete veškeré aktuální dění. A my vám rozhodně doporučujeme vše pečlivě sledovat, protože i když máme v plánu si odpočinout, už teď nosíme v hlavě také další projekty, které pro vás chystáme. A ten první na vás čeká už v půlce léta, takže jej rozhodně nepropásněte!

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest