Blog

Jak dát svůj domov po měsících doma zase do pořádku

autor: | 11. 6. 2020 | Organizace

Děti nastoupily po týdnech doma do škol a školek, vy jste si trochu oddechla a máte čas věnovat se jen své práci nebo zajít dopoledne na nákup jen s jedním dítětem. Když ale přijdete domů, možná teď vidíte jasněji místa, která dostala v uplynulých týdnech opravdu zabrat.

Možná vám sklouzne pohled na váš pracovní stůl či koutek, na kterém se během pár týdnů nahromadily nejen vaše dokumenty a přípravy, ale také se zde povalují úkoly pro děti, pár skleniček, lístečky všeho druhu a vám se tak nechce to řešit. Dětské pokoje také vypadají jako by v nich žilo dvakrát tolik dětí a ono možná i vlastně žije, v množství věcí určitě. S radostí jste vyrazila na nákup nových věcí, protože léto a nová velikost bot je tu. Také se tu objevily nové hračky, aby ta karanténa byla o něco příjemnější. Jen už nebyl čas vyřadit nepadnoucí oblečení a probrat hračky, které byste ráda poslala dál. A co kuchyň a spíž nebo obsah vašich skříní?

Pokud máte doma po náročných týdnech místo, které dostalo opravdu zabrat a vy byste ráda měla zase svůj domov zpět, je tento článek právě pro vás. Dnes pro vás máme tip na rychlý úklid vašich kritických míst. Odlehčete sobě a svému domovu, ať začnete léto se vším všudy.

Jak dát svůj domov zase rychle do pořádku?

Exkurze vaším domovem

Přemýšlíte, čím začít? Padá na vás po příchodu domů úzkost? Zkuste si udělat nezávislou Tour de Domov a projděte si celým bytem nebo domem. V každé místnosti se zastavte a rozhlédněte. Co uvidíte? Jde o běžný provozní nepořádek nebo je na určitých místech chaos dlouhodobější? Jakého data je nejspodnější dokument? Jak dlouho tu leží ta hračka nebo čepice? Tato procházka po vlastním domově vám může pomoci vidět vaši domácnost zase trochu jinak, než jak ji běžně vnímáte. Uvidíte, která místa by si opravdu zasloužila proměnit.

Najděte to

Když si projdete vlastní domov procházkovým tempem, odkryjí se vám místa, která byste ráda změnila. V této chvíli není vaším cílem pustit se do garáže, které odoláváte již tři roky. Tentokrát chcete najít místa, která vám již dělala radost, ale za poslední týdny se unavila a potřebují se dát zase dohromady. Vykoukla na vás taková místa? Jak už jsem v úvodu psala, může to být dětský pokoj plný věcí a hraček nebo psací stůl zaskládaný úkoly pro vás i tři děti. Najděte taková místa a klidně si vytvořte i detailní seznam, pokud jich je více.

  • Pinterest

Photo by Mamami

Kde je vlastně problém

Když ta místa objevíte, zeptejte se sama sebe, co na nich chcete vlastně změnit? A kolik času zabere uspořádání daného místa. Bude to akce na 15 minut nebo potřebujete celé odpoledne na vytřídění věcí? Stačí odpad zklikvidovat do běžných popelnic, která máte doma nebo bude potřeba věci někam odvézt, prodat, předat? Když si uděláte představu o časovém plánu a o krocích, které máte udělat musíte udělat, nebude vám třeba daný úkol připadat nesplnitelný a nekonečný. Dobře známe chození kolem hromady věcí a tiché odsouvání na dobu až bude čas. A přitom, když se pak člověk pustí do akce, zabere to sice nějakou dobu, ale nakonec ne tak dlouhou, jak jsme si mysleli.

Připravte se

Než se pustíte do akce, připravte si vše, co bude potřebovat. Ať už to budou jen pytle na odpadky nebo šanony, do který založíte dokumenty nebo štítky na nalepení a popsaní krabic či fixy. Díky tomu vám práce půjde rychleji od ruky a místo běžné hodiny hledání různých věcí, budete mít za 20 minut hotovo.

Pusťte se do akce

Teď je čas pustit se do akce. Při větším úklidu se hodí mít několik kategorií, které vám pomohou vytřídit věci rychle a efektivně. Osvědčené jsou kategorie Vyhodit, Nechat, Uklidit jinam, Darovat. Práce vám tak půjde daleko lépe od ruky a vy jasně uvidíte, kolik věcí vám zbyde. Pokud hromadíte příliš mnoho věcí a máte problém se rozhodnout, vytvořte si i krabici „nevím“ a dejte jí pár týdnů nebo měsíců. Pokud se do ní v průběhu pár měsíců nepodíváte, možná ty věci nejsou doma tak potřebné, jak jste si mysleli.

Užijte si to

Máte to? Teď už zbývá jen jediné, užít si pocit vítězství. Zvládnout zbavit se odkládaných úkolů přinese ohromnou úlevu a věřte nebo ne i vyšší sebevědomí. Tak si užijte ten vítězný pocit a pokud budete mít dost sil, klidně si přiberte ještě ten šuplík nalevo. Ale také nemusíte. Už jste toho zvládla dost. :)

  • Pinterest

Víte o místech, která by si u vás doma zasloužila vaši pozornost? Máte úkoly, které zatím odkládáte? Nechce se vám do nich, ale je vám  vlastně při pohledu na ně úzko? Zkuste si udělat Tour de domov. Uvidíte možná zajímavé věci.  Rozhodněte se ještě dnes. Léto bude jen vaše a s čistým štítem. :-)

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest