Blog

Jak si vytvořit svůj podzim doma

autor: | 15. 10. 2020 | Domov

Přemýšlíte, jak si vytvořit svůj podzim doma? Nemyslím tím teď, že nezapnete topení a obléknete si více svetrů. I když proti gustu… Možná si občas říkáte, co to vlastně znamená přejít do nové podzimní sezóny? Z časopisů a média na nás vykukují podzimní dekorace, e-shopy nám nabízejí teplé deky a povlečení a my máme chuť toulat se zbarvenou krajinou nebo naopak zalézt pod deku a nevylézat.

Možná na vás při brouzdáních po sítích padne podzimní nebo možná spíše sociální splín, že váš domov zase nebude mít tu pěknou podzimní výzdobu před domem. Nebo, že dětem zase nestíháte připravit hallowenskou párty a do toho vůbec nevíte, kdy stíhat vlastně ten velký podzimní či předvánoční úklid.

Co to letos udělat trochu jinak? Než budete přebíhat od jedné věci k druhé snít o tom, jak si to jednou uděláte krásné a podzimní, ale nakonec vše zůstane na půli cesty, zkuste si letos vytvořit takový podzim, který vás bude bavit a nebudete z něj ve stresu. Kde začít?

Jak si vytvořit svůj podzim doma?

Každý máme trochu jinou představu i výchozí pozici. Každý navíc máme trochu jiné priority. Váš podzim doma bude vypadat jinak než ten můj. i když něco třeba budeme mít společného. Je jen vás, tak to letos zkuste podle sebe.

Pokud přemýšlíte, kde začít, popřemýšlejte nad dvěmi věcmi:

Co je dobré udělat, abych si svůj podzim ulehčila?

Co je dobré udělat, abych si svůj podzim zpříjemnila?

Kombinace obojího vám pomůže vytvořit i na podzim právě takový domov, který si zamilujete. Už máte jasno? Třeba vám v tom přemýšlení pomůžou následující tipy. Přesně na tyto se zaměřuji, když začíná nová sezóna. Jsou to praktické kroky a oblasti, které vám pomůžou převléci svůj domov do podzimní atmosféry.

 

Protřiďte šatník

Něž se pustíte do dekorací a případného úklidu, projděte si nejprve šatník. Váš domov se díky čistce šatníku a případné výměně podzimního  oblečení za letní promění už sám o sobě. Odlehčíte nejen svému domovu, ale nakonec nejvíc sama obě. Velmi se vám uleví a do nové sezóny vykročíte s čistým štítem. Přemýšlíte, jak ho nejlépe a rychle vytřídit? Inspirovat se můžete tímto článkem.  A pokud hledáte inspiraci, co vlastně mít v podzimním šatníku, mrkněte se na článek o šatníku na náš první blog Od hlavy až patě.

 

Vytvořte si zimní systém

S příchodem chladnějších dní  velmi záhy zjišťujete, že se vám při odchodu i příchodu domů válí všude možně velké množství věcí, které se v létě doma vůbec neobjevovalo.  Bundy, čepice, šály a povalující rukavice jsou  pak často zdrojem stresu a podrážděnosti. Ony za to samozřejmě nemohou, když se ale povalují všude a nepatří nikam, jednoho zrovna nepotěší. Ještě než začne opravdu zima, zkuste si vytvořit svůj zimní systém.

Zeptejte se sami sebe:

Jak budu organizovat věci na chodbě či zádveří?

Jak uložím věci, aby mi všude napadaly a měly své místo?

Když si vytvoříte zimní systém organizace svých věcí, bude váš domov zorganizovaný i v zimě a vy si budete moci místo neustálého hledání a uklízení užívat o to víc třeba pečení oblíbeného koláče nebo deskovou hru s vaší rodinou.

 

Řekněte si, co pro vás znamená podzimní úklid

Slyšíte podzimní úklid a už je vám nevolno? Co dělat když, nemám chuť do úklidu a nic nestíhám? Zkuste si nejprve říci, co pro vás úklid vlastně znamená? A zda na něj máte letos opravdu dost sil. Možná zjistíte, že vlastně zase tak  nutně nepotřebujete umýt okna. A pokud ano, možná je nemusíte umývat sami. Zvažte vaše možnosti a síly a podle toho se letos rozhodněte, co pro vás znamená podzimní úklid. Nikde není napsáno, co to vlastně znamená. Možná jste letos v situaci, kdy je čas nechat drhnutí poliček na příští jaro. Pokud ale víte, že vám úklid udělá opravdu dobře na duši, specifikujte si, co chcete mít opravdu uklizeno a co pro vás není tak důležité. Díky tomu z vás spadnou výčitky, že byste něco měla, ale zase jste to nestihla.

 

Dodejte podzimní atmosféru podle svého gusta

Než se vrhnete na nákup dýní a strašidelných dekorací, popřemýšlejte, pro koho dekorace vlastně chystáte? Možná byste rádi udělali radost svým dětem, možná ale i sobě. Je opravdu oranžová barva, kterou máte rádi? Chcete se na ni několik týdnů koukat? Pokud vám stačí větvička ve váze nebo zapálená svíčka i to může být podzim u vás doma. Pokud naopak milujete dekorace, užijte si jich vrchovatě a kochejte se svojí podzimní výzdobou, ať už to bude ručně vyrobený věnec nebo kouzelné zákoutí před vaším domem.

 

Zkrátka si užijte podzim doma podle vás. Nikdo jiný to za vás neudělá lépe. Nemůžeme ovlivnit to, jaké je venku počasí nebo jak se mění společenské podmínky mimo náš domov. To, jak to bude ale vypadat u nás doma, ovlivnit můžeme. Vždy si můžeme vybrat dvě cesty. Cestu rezignace nebo tvoření. Jakou si vyberete vy?

 

Nemusíte na to být sami

Není vždy jednoduché ale vyrazit na tu cestu sám/a. Pokud na té podzimní cestě nechcete být sami a rádi byste krok za krokem vytvořili z vašeho doma místo, které si i na podzim zamilujete, přidejte se do Klubu Mámami.  Najdete v něm, jak krok za krokem zvládnou podzimní čistku šatníku a jak si doma vytvořit zimní systém na míru nebo si konečně najít cestu k dekoracím, které budou opravdu odrážet vás a váš domov.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest