Blog

Dopřejte vašemu šatníku svěží jarní detox

autor: | 5. 3. 2020 | Nezařazené

Zima je téměř za námi. Mrazu a sněhu jsme si letos moc neužily. Přesto je asi pro většinu z nás hlavním zimním outfitem kombinace kabátu a kozaček. Možná už se tak stejně jako my nemůžete dočkat, až budete moct ven vyběhnout zase jen v teniskách a saku. Konečně si zase užít holé kotníky a kabát vyměnit za teplý svetr nebo baloňák. Než ale jarní sezóna vypukne naplno, máme teď skvělou příležitost připravit svůj šatník na jaro a vnést do něj opravdový svěží vítr. Využijte březen naplno a dopřejte sobě i svému domovu svěží jarní detox. Záměrně teď nechci používat slovní spojení „jarní úklid“. I ten je určitě moc fajn, než ale začnete umývat okna a kuchyňské poličky, zkuste se nejdřív zastavit a spíš než k domovu samotnému, obrátit pozornost směrem k sobě. A nemusí jít ani o žádné hluboké rozjímání. Začít můžete úplně prakticky, třeba právě u svého vlastního šatníku.

 • Pinterest

Uložte zimu do bezpečí

Ještě před tím, než ve svém šatníku opět přivítáte jaro, rozlučte se nejdříve se zimou. Pokud se nechcete i uprostřed léta každé ráno probírat komínky tlustých svetrů a  zástupem vlněných šatů, uložte zimní věci někam, kde budou bezpečí před plísněmi, moly či vyblednutím, a kde vám nebudou překážet. Nezapomeňte je ale před uložením vyprat či odnést do čistírny. U jednotlivých kousků také zvažte, zda je opravdu využijete i příští sezónu. Nezapomeňte podobným způsobem projít, ošetřit a uložit také zimní obuv. Pokud chcete ty krásné kožené kozačky nosit i příští sezónu, věnujte jim náležitou pozornost. Určitě je nechcete v říjnu vytáhnout celé unavené z půlročního ležení ve skříni pod hromadou dětských sněhulí.

Proberte to

Máte probrané a uložené všechny zimní kousky? Už se vám nikde nepletou? Skvělé! Teď je na čase vrhnout se na zbytek šatníku. Právě teď máte jedinečnou příležitost dopřát svému šatníku nejen úklid, ale opravdový jarní detox. Nejde jen o to, abyste vybrala ty kousky, které vám už nesedí nebo už vám dosloužily.

Zkuste si najít dostatek prostoru k tomu, abyste při procesu třídění mohla opravdu přemýšlet o tom, zda jednotlivé kousky šatníku korespondují s vaším současným já. Buďte k sobě upřímná a zkuste si popravdě odpovědět na následující otázky:

 • Jaké kousky oblečení, které mám ve skříni nosím nejraději?
 • Jaké kousky oblečení, které mám ve skříni, více či méně vědomě vynechávám?
 • Které kousky mého oblečení mi nejvíce sluší?
 • Které kousky oblečení schovávám jen proto, že byly moc drahé, darované nebo k nim mám nějaký jiný sentimentální vztah?
 • Které kousky oblečení bych nosila opravdu ráda (a myslím, že by mi i slušely), ale nemám na ně odvahu?
 • Které kousky oblečení patří už pouze do mé minulosti?

Neuklízejte, detoxikujte

Tyto otázky nejsou snadné a dost možná nebudou ani příjemné. Pokud se ale chcete opravdu zhluboka nadechnout a cítit se ve svém domově i sama se sebou lépe, začněte právě u své šatní skříně. Možná vám to přijde trochu přehnané. Možná si říkáte, že je to koneckonců jen oblečení. Právě oblečení je ale každodenní součástí našeho života. Tím, co si na sebe denně oblékáte, dáváte vysíláte světu okolo sebe určité signály. Více o tom jsme se rozepsaly třeba v tomto článku.

Ve chvíli, kdy jen v rychlosti vyřadíte kousky oblečení, které jsou vám malé či velké nebo již dosloužily úplně, možná bude vaše skříň více uspořádaná. Vy sama ale žádnou velkou úlevu nepocítíte. Už jen proto, že s největší pravděpodobností bude za pár týdnů vaše skříň opět plná nových kousků, která s vámi vlastně nemají nic moc společného.

Pokud víte, že je pro vás samotnou podobný proces v tuto chvíli náročný, nebojte se říct si o pomoc.

 • Pinterest

Najděte pro své oblečení ten správný systém ukládání

Prošla jste poctivě všechny kousky oblečení? Položila jste si všechny otázky? Gratuluji vám! Teď jste o velký kus blíž šatníku, ve kterém proudí nový svěží vzduch, ale především – který je opravdu VÁŠ. Teď už zbývá zbylé oblečení „jen“ uložit zpět.

Samozřejmě, že můžete jen v rychlosti vytřít poličky a vše naskládat zpět podobně, jako předtím. Pokud ale chcete jarní detox vašeho šatníku dotáhnout do úplného konce, doporučuji vám zamyslet se nad systémem ukládání trochu více do hloubky.

Opět si můžete položit následující otázky:

 •  Líbí se vám pohled na obsah vaší šatní skříně?
 • Bylo pro vás současné uložení oblečení dostatečně praktické?
 • Podle čeho chcete ukládat oblečení? Podle barev, podle délky, sezóny nebo ještě jinak?
 •  Které kousky oblečení chcete mít pověšené a které poskládané?
 •  Jaká ramínka nejlépe vyhovují vám a vaší skříni?
 •  Co všechno chcete ukládat ve své šatní skříni?

Toto všechno jsou zásadní otázky, které je dobré si položit dříve, než vrátíte oblečení zpět do skříně. Když najdete ten SVŮJ systém ukládání oblečení, budete mít o svém šatníku daleko lepší přehled a samotné oblékaní, ale i péče o vaše oblečení, pro vás bude také mnohem větší radost.

3 tipy pro jarní detox vašeho šatníku

1. Nalaďte se

Na jarní detox si vyhraďte dostatek času a ze všeho nejdřív se nalaďte. Pusťte si příjemnou hudbu, nachystejte si třeba i oblíbenou svačinu a džbán vody. Celý proces si jednoduše vychutnejte!

2. Připravte se

Než se pustíte do práce, vyperte zimní oblečení a ošetřete zimní obuv. Nezapomeňte si také nachystat úložné krabice či pytle na sezónní oblečení. Při samotném procesu vás pak nebude už nic zbytečně zdržovat.

3. Nechte to uležet

Tento tip je pro ty z vás, které trpí rozhodovací paralýzou. Možná během procesu narazíte na věci, u kterých jednoduše nebudete vědět, zda si je máte nechat či vyřadit. Tyto věci můžete uložit buď do krabice nebo je zavěsit na ramínko opačným směrem než všechny ostatní. Pokud je během následujícího měsíce ani jednou neoblečete, je čas se s nimi rozloučit.

 • Pinterest

Photo by Mamami

Pojďme do toho společně

Chcete pustit jaro do svého šatníku? Chcete mít ve své skříni konečně jen to oblečení, které vám opravdu sluší, a které vás baví nosit?

Potřebujete vnést do své šatní skříně konečně fungující systém, ale nevíte jak na to?

Právě pro vás je tu naše novinka 

 Jarní detox pro váš domov

S námi vše zvládnete za pár hodin a slibujeme, že vás to bude bavit! Ve smluvený termín přijdeme přímo k vám domů a s celým procesem vám osobně pomůžeme.

Projdeme vaši šatní skříň, uložíme zimní věci a pomůžeme vám také s tříděním a uložením jednotlivých kousků vašeho oblečení.

A navíc!

Nezůstaneme jen u vaší šatní skříně.

Během 3 hodin zvládneme projít také veškeré oblečení vašich dětí. Vše s vámi vytřídíme, zimní kousky uložíme a najdeme takový systém ukládání, který zvládnou udržet i vaše děti.

A pokud budete chtít, můžeme se v dalších 3 hodinách vrhnout také na vaši kuchyňskou linku a spíž.

Pojďte se na jaro připravit a naladit už teď. A až vypukne naplno, vy už si budete užívat jarních procházek ve svém oblíbeném jarním oblečení. 

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest