Blog

Jarní úklid trochu jinak aneb pojďte si konečně uklidit

autor: | 20. 2. 2020 | Organizace, Top články

Chcete se znovu nebo možná poprvé radovat z místa, ve kterém žijete? Ráda byste z momentálního chaosu vytvořila prostor, který se bude snadno udržovat, ve kterém se budete cítit znovu příjemně a útulně? Zkuste jarní úklid trochu jinak. Přicházející jaro a první příjemné sluneční paprsky nám můžou skvěle pomoci vlít novou energii do těla a podívat se i na náš domov v novém světle. Nevzdávejte to, pokud se váš leden nevydařil a novoroční nadšení vyprchalo už v druhém týdnu. Padnout můžeme všichni, znovu vstát a jít je něco, co nás učí nevzdávat se. Každý váš krok nebo malá změna má velkou cenu. Jaké změny můžete udělat ve vašem domově?

Jarní úklid trochu jinak

Které části vašeho domova schválně přehlížíte? Jaké jsou vaše neoblíbené činnosti a proč? Kde se doma vytváří největší chaos? Jsou místa, na které se vám nedívá dobře a vy moc nevíte co s nimi? Pojďte se dnes s námi podívat na jarní úklid trochu jinak. Než se pustíte do leštění oken a vysávání pod postelí, podívejte se na svůj domov z nového úhlu. Mít uklizený domov neznamená jen čistotu, ale i to, že věci mají své místo. Tomuto tématu jsme věnovali velkou část i v naší knize Zamilujte si svůj domov. Pokud byste se ráda do tématu organizace (ale rozhodně nejen jí) domova rády více ponořila, určitě by vám v knihovně neměla chybět. :-)

police s květinou
  • Pinterest

srovnaná polička

Pusťtě do svého domova svěží vzduch a odhlehčete ho

Každý proces má své fáze. Dokonce i organizace vašeho domova. Pokud vám někdo někdy řekl, prostě si ukliď, možná vám k tomu měl říct, co to v jeho podání znamená. :-) Všechno schovat, ať není nic vidět? Roztřídit věci do padesáti pidi krabiček podle barev nebo funkce? Vyhodit půlku bytu? Pokud vládne ve vašem domově chaos a věci nemají své místo čeká vás několik fází úklidu. Dnes se podíváme na tři základní.

Vytřídit

Uklízet formou přerovnávání stále se rozmnožujících věcí je naprosto otravnou záležitostí. Náš domov nemá být skladištěm věcí, které přinesl život, ale místem, které odráží nás samotné. Souvisí věci, které máte doma s tím, kdo jste? Používáte je skutečně? Těší vás nebo je vám jen líto se jich zbavit?  Pokud vás čeká fáze třídění, určitě si tyto otázky během tohoto procesu pokládejte. Než se do třídění věcí vrhnete, rozmyslete si,  jak chcete postupovat.  Vezmete to místnost po místnosti? Nebo naopak podle typů věcí? A vysypete vše na jednu hromadu nebo budete třídit po menších částech?

Pokud zvolíte dobrou metodu, dotáhnete proces třídění brzy do zdárného konce. Je možné, že jste do třídění už několikrát pustila, ale vždy jste v této fázi také skončila, protože jste se po pár hodinách nemohla pohnout z místa. Ať už to bylo množstvím věcí nebo nerozhodností, co nechat a čeho se zbavit. Samy jsme si musely najít svůj systém třídění a zjistit, co nám vyhovuje. Pokud přijdete na svůj způsob, každé další třídní pro vás bude jednodušší a rychlejší.

Uložit

Umíte se prokousat džunglí třídění? Máte doma konečně jen to, co používáte, milujete a navíc to skvěle odráží vás samotné? Skvělé, pak vás čeká velmi zajímavá a krásná fáze a tou je uložení věcí. Aby u vás znovu nevznikl chaos, je dobré si rozmyslet, kam věci uložíte. V této fázi je dobré zaměřit se na několik věcí. Aby uložení fungovalo na 100%, je dobré aby bylo funkční, praktické, smysluplné a krásné. To znamená, že víte, kam věci uložit, proč je tam chcete mít a jak je uložit, aby k nim byl dobrý přístup a zároveň bylo jejich uložení krásné na pohled.

Může to vypadat, že je  toho na jeden úklid až příliš. Všechny tyto body vám ale vytvoří dohromady nádherný celek pořádku, díky kterému už u vás chaos jen tak nevznikne. Víte, jak chcete uložit své povlečení? A jak uložit potraviny ve spíži? Způsobů je mnoho. Máte ráda vše na očích nebo raději schované? Milujete uzavřené krabice nebo průhledné boxy, ve kterých vidíte vše na první dobrou? Potřebujete si vše popsat nebo vám stačí rozdíly v malých detailech? A jaké materiály a barvy by úložné systémy měly mít?

Je až neskutečné, jak nám správný způsob uložení může ulehčit život. A nejen vám, ale i vašim dětem, které díky dobrému systému nebudou muset s každou věcí chodit za vámi, ale samy se velmi brzy můžou postarat o úklid vlastního pokoje, ve kterém nebude chaos, ale každá věc bude mít své místo. A vy tak budete mít jarní úklid vyřešený po celý rok.

srovnaný šuplík s utěrkami
  • Pinterest

organizace skříně

Použít

Věci si většinou pořizujeme za nějakým účelem. Postel máme ke spaní, hrnec na vaření a talíře na servírování. Pokud nám doma zůstanou věci, které používáme a máme je na správných místech, je daleko snažší je používat. A používat budeme věci v tom případě, že když k nim budeme mít jednoduchý přístup na správných místech. Pak už nám nebrání nic v tom vytvořit si jednoduché rutiny a ulehčit a zpříjemnit si tak život doma, ale klidně třeba i na pracovišti. Aby nám znovu nevznikl chaos, který nám přeroste přes hlavu, je nejjednodušší cestou minimalizovat ho.

V tomto vám mohou pomoci právě jednoduché rutiny, které budete dělat pravidelně, ze začátku cíleně a po nějakém časem již bez přemýšlení. Z rutiny se může stát milý rituál, který vám nejen ulehčí život, ale nakonec i zpříjemní. Může se jednat o jednoduchou rutinu při přípravě ranní kávy, čištění bot nebo rovnání polštářů na sedačce. Použití věcí tak bude souviset vždy s nějakou činností, na určitém místě v určitém čase.

 

úložné košíky
  • Pinterest

zorganizovaná skříň

 

Jaro jako skvělý začátek nového domova

Možná vám to zní složitě a náročně a místo jarního úklidu to vypadá na celoroční intenzivní proces. Nebojte, věříme, že jaro je skvělým začátkem zvládnutí chaosu. Pokud se vám podaří projít úspěšně všechny tři fáze alespoň v určité oblasti vašeho domova, máte napůl vyhráno. Už budete totiž příště vědět jak na to.

 

Možná máte ale obavy, že se v nějaké části zaseknete a nepohnete se dál. Možná nevíte, jak začít, rozhodování není vaší silnou stránkou a sentiment zatím vždy zvítězil. Třeba si nejste jistá, který úložný systém by vám doma vyhovoval.  A možná je nemáte čas ani sílu se do toho sama pustit. 

 

Potřebujete pomoc?

Chcete si svůj domov užít již toto jaro? Chcete si místo dlouhého rozhodování, třídění a hledání nejlepšího ukládacího systému raději užívat sluníčka a výletů?

 

Nechte jarní úklid tentokrát na nás. Díky našim službám budete mít svůj domov bez chaosu za zlomek času, který byste mu musela věnovat vy sama. Pomůžeme vám v rozhodovací fázi třídění,  podle vašeho stylu života a nastavení vám najdeme ten nejpraktičtější a zároveň nejhezčí způsob uložení věcí a pomůžeme vám nastavit jednoduché rutiny, které pro vás nebudou překážkou, ale radostí.

 

Tak co, jdete do toho? Jarní termíny se nám plní, stále ještě můžete ale získat ten svůj za stávající ceny.

 

Napište nám na [email protected] a objednejte si naše služby do konce března za stávající ceny a ušetřete nejen peníze, ale hlavně svůj drahocenný čas a spoustu nervů. :-) Vy a váš domov za to stojí…

 

 

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest