Blog

5 skvělých věcí, které získáte díky organizaci

autor: | 6. 2. 2020 | Domov, Organizace, Top články

Naše domovy ještě před pár lety byly jeden velký zmatek a chaos. Když se nám narodily děti, smály jsme se spolu s heslem „bordel v bytě, šťastné dítě“.  Brzy jsme se ale smát přestaly. Žít celé dny obklopena nepořádkem, věčně nic nestíhat a nemít žádný plán není ve skutečnosti ani trochu zábavné. Naopak je to velmi stresující. Samy jsme proto začaly hledat způsoby, jak se chaosu a nepořádku co nejlépe zbavit. Postupně s tím, jak jsme do našich domovů vnášely organizaci a řád, jsme navíc zjistily zajímavou věc. Když si zorganizujete domov, dokážete najednou stejné principy uplatnit i v dalších oblastech života. Když si srovnáte skříně, najednou zjistíte, že si stejně dokážete zorganizovat i svoji práci a volný čas. Budete méně prokrastinovat a čas budete využívat efektivněji. Možná se to zdá trochu přehnané, ale věřte nebo ne, funguje to. Organizace vám do života přinese spoustu dobrého. Ve výsledku tak nebudete mít jen krásně srovnaný domov (což je samo o sobě skvělé), ale získáte minimálně také 5 skvělých věcí.  o kterých bude řeč v dnešním článku. Jaké to jsou?

Organizace vám přinese čas

„Mám na starosti důležitější věci. Nemám čas celý den uklízet“. Poznáváte se v téhle větě? Chápeme, kdo z nás by taky měl čas celý den běhat po bytě  s prachovkou v ruce? Ve skutečnosti v našich domovech dojem nepořádku ale nevytváří  ani tak špína nebo prach, ale především věci, které se doma neustále někde povalují. Věci, které pak musíme neustále přesouvat, a kterých stále máme víc, než potřebujeme.

A tak i ve chvíli, kdy máte dokonale čistou podlahu, necítíte se doma dobře, protože víte, že přesně ve chvíli, kdy otevřete spíž, vysypou se na vás těstoviny, které jste do ní jen tak ledabyle pohodila. A tohle vše vám bere spoustu energie a času, ač si to možná ani neuvědomujete. Pravdou je, že domov, který je nejen čistý, ale především uspořádaný, domov ve kterém věci mají své místo, vám do života přinese čas.

Je to trochu paradox, ale pokud opravdu nemáte čas ani chuť neustále uklízet, chceme vás povzbudit k tomu, abyste si konečně pořádně uklidila. Pokud to neuděláte, budete nejspíš celé další roky plýtvat svůj drahocenný čas neustálým hledáním, skládáním a přenášením věcí. Čas, který byste místo toho mohla trávit činnostmi, které vás opravdu baví, a kterým se chcete věnovat. A to za to stojí nebo ne?

 

„Je to trochu paradox, ale pokud opravdu nemáte čas ani chuť neustále uklízet, chceme vás povzbudit k tomu, abyste si konečně pořádně uklidila.“

 

Organizace vám ušetří peníze

Ptáte se, jak by vám lepší organizace vašeho domova mohla přinést více peněz? Na první pohled to působí trochu zvláštně. Schválně si ale zkuste spočítat, kolik věcí jste zbytečně pořídila jen proto, že jste nemohla doma najít? Kolik úložných systémů či dekorací jste nakoupila v dobré víře, že udělají z vašeho domova krásnější místo k životu? A místo toho jste už za pár dní či týdnů nevěděla, co s nimi. Zdá se to možná jako banalita, ale pravda je taková, že zatímco vy se snažíte přehlížet chaos, ve kterém žijete či pracujete nebo zkrátka jen nevíte, jak se jej jednou provždy zbavit, přicházíte nejen o klid a pohodu, ale také o své (pravděpodobně ne snadno vydělané) finance.

„Zatímco vy se snažíte přehlížet chaos ve kterém žijete, přicházíte nejen o klid a pohodu, ale také o své finance. „

Organizace zlepší vaši efektivitu

Jak vypadá vaše všední ráno? Je pro vás už ranní káva stresující zážitek, protože se vám z přeplněné kuchyňské poličky těžko vytahuje, a tak si ji raději kupujete cestou do práce (a jsme zase u těch zbytečně vyhozených peněz, že?) A co váš pracovní stůl? Je stále plný nevyřízené pošty a dalších dokumentů, které už do přeplněných šanonů ani nemáte chuť zařazovat, protože vlastně ani nevíte jak?

V neuspořádaném prostředí se pracuje těžko, protože vás vlastně neustále podvědomě rozptyluje nepořádek, který kolem sebe máte.  A je vlastně docela jedno, zda je ukrytý v šanonu nebo ho máte přímo na očích. Důležité je to, že o něm víte. Pokud tedy už jen vašemu pracovnímu stolu chybí organizace, velmi pravděpodobně na tom dost podobně bude i vaše práce samotná.

Ve chvíli, kdy dáte svým věcem místo i řád, zlepší se vám nejen nálada, ale budete také daleko efektivnější ve všem, co děláte. Místo postávání u stánku s kávou, si tu svoji daleko rychleji uvaříte v klidu doma. A vaše práce dostane taky najednou úplně jiný rozměr, když budete ihned vědět, kam patří každý papír, který se vám ocitne na stole. Nebo když zvládnete náplň do sešívačky vyměnit během pár vteřin místo zběsilého hledání v útrobách vaší pracovny.

Organizace vás zbaví stresu

Žijeme v době, kdy je stres běžnou součástí našeho života. Možná si stále si stěžujete, že máte moc práce, málo času a s sebou si stále nosíte seznam úkolů, které věčně nestíháte plnit. A tak abyste si to trochu ulehčila, vypouštíte ze života věci, které se vám zdají zbytečné. Týká se to i vás? Tak k sobě teď zkuste být upřímná. Je mezi prvními položkami, na které začínáte rezignovat, když je všeho nějak moc váš domov a péče o něj?

Zdá se to možná logické, protože je přece tolik důležitých věcí v životě, které je třeba zvládnout. Pravdou ale je, že tahle cesta stejně nikam nevede. Právě prostředí, ve kterém žijete a pracujete vás více či méně vědomě ovlivňuje nejvíce. A pokud je právě tohle prostředí stále neuspořádané, přeplněné či chaotické, je pro vás vlastně neustálým (byť třeba podvědomým) zdrojem stresu.

Přemýšlela jste někdy o tom, proč se tak dobře cítíte na dovolené v hotelu? Ano, mimo jiné za to samozřejmě může právě čisté a uspořádané prostředí, na které každý dobrý hotel pečlivě dbá. Určitě je skvělé i důležité občas si užít pár dní v krásném prostředí mimo domov. Proč si ale tenhle příjemný pocit nepřenést i do svého domova? Dobrá organizace určitě nevyřeší všechen stres, který v životě máte. Zbaví vás právě toho podvědomého, který cítíte pokaždé, když v daném místě trávíte čas.

 

„Prostředí, ve kterém žijete a pracujete, vás ovlivňuje více, než si možná myslíte. A pokud je toto prostředí stále neuspořádané, přeplněné či chaotické, je pro vás vlastně neustálým (byť třeba podvědomým) zdrojem stresu.“

Díky organizaci zažijete úlevu

Poslední bod s výše uvedeným úzce souvisí. Asi to sama znáte. Když se trápíte s nějakým problémem, který se vám konečně podaří vyřešit, zaplaví vás ten úžasný pocit úlevy. Nebo když čekáte na výsledky vyšetření a doktor vám řekne pozitivní zprávy, odcházíte domů s velkou radostí a úlevou. A úplně stejně to funguje i ve chvíli, kdy se vám konečně podaří zbavit se toho dlouhodobého a nepříjemného stresu, který na vás padne při každém návratu domů.

Ve chvíli, kdy se konečně rozhodnete zbavit se věcí, které vám tak dlouho doma překážely. Když se pro vás vaření stane radostí, protože už se nebojíte otevřít spíž. Ano, aby přišla úleva, je třeba nejdříve se rozhodnout a udělat potřebné kroky k tomu, aby mohla přijít. Ale ten skvělý pocit za tu práci stojí. Vážně.

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Chcete tohle konečně zažívat i vy?

Poznáváte se v některém z předchozích bodů? Stále dokola uklízíte, ale u vás doma to pořád nějak není poznat? Nakupujete věci v domnění, že se vám bude žít a bydlet lépe, ale jediným výsledkem je stálý úbytek peněz na vašem účtu, zatímco vytoužený pocit krásného domova je stále v nedohlednu?

Chcete i vy místo neustálého stresu z toho, že zase nemůžete něco najít, konečně prožívat úlevu při každém návratu domů? Chcete i vy pracovat efektivněji v uspořádaném a čistém prostředí, do kterého se budete každé ráno těšit?

Pojďte to změnit ještě dnes.

Nevíte, kde vlastně začít? Dělá vám problém dotahovat věci do konce? S námi to zvládnete.

Spoustu skvělých tipů nejen k organizaci domova najdete také v naší knize Zamilujte si svůj domov. 

Ani vy už nemusíte schovávat nepříjemné pocity z chaosu, který vládne ve vašem životě za rádoby vtipná hesla. Pojďte raději už dnes udělat první krok k životu, ve kterém se jednoduše vyznáte. 

 

 

 

 

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest