Blog

3 signály, díky kterým vzniká doma chaos

autor: | 23. 1. 2020 | Domov, Organizace

Znáte 3 signály, díky kterým poznáte, že vám chaos doma přerostl přes hlavu?  Posledních pár měsíců je u nás mnoho věcí jinak.Máme totiž malé štěně. S náročnějším pracovním podzimem přišel do naší rodiny kromě jedné mononukleózy  i další člen a já si po pár dnech uvědomila, že je u nás tak trochu chaos a já znovu musím najít nový řád naší rodiny. První dny a týdny mi přišly velmi blízké šestinedělí s miminkem. Na druhou stranu to bylo v něčem o dost jednodušší (nemusím kojit :-), na druhou před  námi vyrostly nové výzvy a obavy. Prostě máte doma malé miminko, o které se najednou musíte starat, hrát si s ním a učit spoustě novým věcem. Vše je jiné a vzniká tak trochu chaos.

A jak to tak s novými začátky a velkými změnami bývá, než se vše usadí, můžete mít pocit, že je ve vašem životě najednou pořádný chaos. Nic nestíháte, nic není jako dřív a vy nevíte, jak by to  vlastně nejlépe mělo vypadat a fungovat. Každý den je jiný a vše, co jste dřív v pohodě už nějak stíhala, najednou nestíháte. Advent jsem tak prožila ve znamení loužiček, očkování a sžívání se všemi členy rodiny. Mimo jiné jsme řešili i zdravotní komplikace ostatních členů rodiny. Pečení cukroví i větší úklid musel jít stranou. Stranou šlo ale i pár jiných věcí.

  • Pinterest

3 signály, díky kterým poznáte, že vám chaos doma přerostl přes hlavu

Nezvaný host

Nenápadně se k nám domů opět vloudilo mnoho věcí, které jsem si nepohlídala a prostě je u nás nechala. Tady pár léků, tam několik krabic na zabalení balíků, pár věcí od muže z kanceláře, do toho nové věci pro pejska a spousta krásných věcí pod stromečkem. Po pár týdnech jsme si uvědomila, že se cítím pohlcená chaosem, unavená, bez energie a chuti něco doma měnit.  Lednové počasí mi na náladě sice moc nepřidalo, díky novému roku jsem ale získala trochu prostor zamyslet se nad tím, jak chci doma vlastně znovu žít. Mám doma teď několik věcí, které potřebuji změnit a musím říct, že po zvládnutí každé z nich se cítím lépe a lépe.

Možná samy cítíte, že to vaše doma ještě nebo zase není úplně vaše. Možná vidíte, že si váš prostor k žití vzaly vaše věci, nevyřízené úkoly, nenadálá situace nebo nový člen domácnosti. Chaos doma nevznikne hned, je to plíživý a postupný proces, který nám ze začátku přijde vlastně nepodstatný a jeho vliv na náš život minimální. Jak ale poznáme, že je toho prostě moc? Sepsala jsem pro vás dnes 3 signály, díky kterým poznáte, že vám chaos doma přerostl přes hlavu.

„Chaos doma nevznikne hned, je to plíživý a postupný proces, který nám ze začátku přijde vlastně nepodstatný a jeho vliv na náš život minimální“

1. Nemůžu nic najít

Není větší frustrace, než se přehrabovat v šuplících a skříňkách a neustále něco hledat.

Tady si to jen odložím, ať to má po ruce. Kam jsem to jen dala? Neviděli jste to někdo?

Poznáváte se v těch větách? prvním signálem, že nám chaos přerostl přes hlavu je problém cokoli najít na první dobrou. Díky tomu nám utíká drahocenný čas a peníze. Často to pak dopadá totiž tak, že když jsme hledanou věc nemohli najít, jdeme a koupíme si ji. A o pár týdnů později zjistíme, že jsme zásobeni na několik měsíců dopředu.  Vědět, kam  sáhnout a nebrodit se přes množství věcí naprosto změní váš život. Nejde o nějaký malý úklid, ale o změnu kvality vašeho života.

nepořádek v koupelně
  • Pinterest

chaos v koupelně

2. Nevím odkud začít

Víte, že byste váš domov potřebovaly dát do kupy, ale je toho tolik, co je potřeba změnit, že vůbec netušíte odkud začít. Zvlášť, pokud máte problém s rozhodováním a nejistotou, je tento stav velmi paralyzující. Navíc tušíte, že i když začnete, je malá pravděpodobnost, že věci dotáhnete do zdárného konce. Možná skončíte u otevření skříňky, kterou pak raději zase zavřete, možná vyklidíte jednu poličku, ale zůstane vám mnoho věcí, které vlastně nevíte, kam jinam uklidit. Nebo skončíte u odložení věcí, které chcete dát z domu pryč a ony vám budou zabírat místo ve skříni dalších pár let. Žít v tomto stavu je náročné už po pár měsících, natož, když takto žijeme mnoho let nebo třeba celý život.

3. Úzkost až na prvním místě

Když se necháte zavalit chaosem, jedním ze znaků je úzkost, která na vás padne, při pohledu na váš pracovní stůl, otevření skříňky nebo lednice. S úzkostí se pak může spojit pocit  frustrace, neschopnosti nebo naopak banalizování vašeho stavu. Náš domov nám nastavuje zrcadlo. Ukazuje na naše schopnosti i nedostatky a určuje do jisté míry i naši spokojenost v životě. Pokud jsme zavaleni věcmi, neumíme se rozhodovat a náš domov připomíná spíš bojiště, odrazí se to na naši náladě i chování.

nepořádek doma
  • Pinterest

Chaos v koupelně

Nemusíte na to být samy

Poznaly jste se v těchto signálech? Nebojte, každý si v nich asi občas najde. Je dobré o nich vědět a umět na ně i reagovat. Nemusíte žít zavalena chaosem celý život. Ani já takto nechci žít. Postupně tak hledám nový životní rytmus, otvírám jednu skříňku po druhé a velkou pomocí mi je i to, že na tento proces nemusím být sama. I když už u mnoho věcí vím, jak na ně, stejně na mě občas padne moje rozhodovací paralýza a je pro mne těžké se některých věcí vzdát nebo jim najít nové místo.

Skvělou pomocí mi tak třeba u vyklizení koupelny byla Markét (sestra a spoluautorka blogu Mámami), která se na koupelnovou skříňku podívala objektivním okem a díky tomu celý proces třídění a uklízení zabral asi třetinu času, který bych u této činnosti strávila sama. Pokud máte někoho, kdo by vám pomohl, určitě se této pomoci nebraňte. My samy vám můžeme nabídnout díky našim službám náš nezávislý pohled a návrh jednoduchého, ale funkčního řešení, které bude odrážet váš životní styl.

Díky pomoci zvenčí, budete mít větší chuť pustit se do práce, naučit se nové možnosti, jak zvládat svůj chaos doma a ušetříte spoustu času vymýšlením nových systémů. 

uklizená koupelna
  • Pinterest

Koupelna

Nechcete být na tento úkol sama? S námi už na to sama být ani nemusíte.

Během konzultace vám pomůžeme vám podívat se na váš domov s nadhledem a odstupem. Díky ní ušetříte spoustu času a energie a v neposlední řadě i finance

Neodkládejte váš domov na druhou kolej. I vy můžete milovat svůj domov a dobře bydlet!

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest