Blog

Už víte, jaký bude letos váš domov?

autor: | 9. 1. 2020 | Domov, Organizace, Rodina

Kouzelné období Vánoc je pryč a naplno se znovu rozběhl nový rok. Přiznám se, že jsem tohle přelomové období neměla nikdy ráda. Loučení se starým rokem.  A do toho všechna ta předsevzetí a výzvy roku nového. Mně byla na začátku roku vždycky hlavně zima, která mi moji pochmurnou náladu rozhodně nezlepšovala. Leden samotný mi připadal nekonečný a já si často přála usnout a probudit se někdy začátkem jara. Takhle jsem začátek roku přežívala opravdu spoustu let. Až do chvíle, kdy jsem pomalu a postupně začala měnit pohled na náš domov. Nebylo to ze dne na den. I přesto, že zima je mi v lednu stále, můj pohled na tenhle měsíc v roce se úplně obrátil. Musím říct, že po náročném startu nového školního roku a podzimu plném akcí i vánočních příprav, se na ten lednový klid už vždycky moc těším. Leden tak dnes beru především jako příležitost konečně se zhluboka nadechnout a podívat se na náš domov s nadhledem. Ohlédnout se za tím, uplynulým rokem a ujasnit si vizi pro ten letošní. A co vy? Už víte, jak bude vypadat váš domov v letošním roce?

Mít čas se ohlédnout

Nejdřív ze všeho je pro mě důležité se ohlednout za tím, jak vypadal náš domov v uplynulém roce. Co se nám jako rodině podařilo, o co jsme společně usilovali a co bylo pro nás náročné a proč. Zkuste se i vy na chvíli zastavit a přemýšlet o tom, co pro vás bylo v uplynulém roce u vás doma zdrojem největší radosti a co bylo naopak vaší největší výzvou či bolestí. Můžete si vzít do ruky i papír a tužku a napsat si úplně praktické věci, které se vám opravdu podařily. I ty, které chcete letos udělat rozhodně jinak. Můžete si tyto věci rozdělit třeba do následujících oblastí a udělat si k nim krátké poznámky, co určitě chcete uchovat, co změnit nebo dělat úplně jinak či vůbec: 

 • denní a týdenní rutina naší rodiny
 • plánování
 • rodinné zásobování
 • úklid
 • narozeninové oslavy
 • začátek školního roku
 • vánoční přípravy
 • Vánoce a Silvestr

Taková malá rekapitulace vám velmi pomůže podívat se na váš domov trochu více z nadhledu a vykročit do nového roku s čistou hlavou.

Vytvořte si v novém roce domov, který budete milovat

Během Vánoc jsme dostaly spoustu zpráv od čtenářek naší knihy Zamilujte si svůj domov. Téměř všechny se shodovaly v jedné věci. Byly plné nadšení a odhodlání tvořit svůj domov jinak a konečně po svém. Bez zbytečných předsudků a představ o tom, co by se mělo a jak by měl vlastně domov vypadat. A pro nás to byla obrovská radost číst všechny tyhle zprávy, protože to znamená, že naše kniha splnila přesně to, co jsme si moc přály. Ať už jste naši knihu četly nebo ne, moc bychom si přály, abyste právě tohle dokázala v tom letošním roce i vy. Vytvořit si takový domov, ve kterém vám bude opravdu dobře. Domov, do kterého se budete těšit bez ohledu na to, jak vypadal v uplynulém roce.

Než ale takový domov začnete tvořit, je třeba mít nějakou svoji představu, jak by měl takový domov vlastně vypadat. Jen velmi těžko se vám bude tvořit domov vašich snů, když vlastně nevíte, jaký ten váš sen je.  Proto je dobré položit si nejdříve ze všeho dvě důležité otázky:

 • Jak vypadá náš současný domov?
 • Jak vypadá domov, ve kterém bych chtěla žít, a který bych chtěla tvořit?

A pak je důležitá ještě jedna otázka – shodují se tyto dvě představy nebo jsou úplně rozdílné?

Pokud aktuálně žijete v domově, který s vaší vysněnou představou má pramálo společného, nevadí. Podstatné je, že teď už víte, k čemu chcete směřovat a to je skvělé, protože to znamená, že ke svému cíli můžete také dojít. Stačí jen sebrat odvahu, převzít zodpovědnost a vykročit. Nemusíte hned začít dělat velké změny. Pravděpodobně doma nežijete sama a dost možná byste podobným přístupem daleko nedošla, spíš byste jen vyděsila všechny okolo. Úplně stačí, když budete postupovat po malých krůčcích, zato vytrvale.

 • Pinterest

Jak začít?

Takovým prvním praktickým krokem na cestě k vašemu vysněnému domovu může být třídění věcí, které se vám doma během uplynulého roku nastřádaly, a které vás podvědomě či naprosto vědomě každý den stresují. Je to vlastně to nejjednodušší, co můžete pro váš domov udělat. A dlouhý studený leden je k tomu navíc úplně ideální čas. Uvařte si třeba horký čaj, pusťte si příjemnou (a nejlépe nějakou svižnější) hudbu a pusťte se do práce.

Nemusíte zvládnout úplně celý byt či dům. Stačí, když začnete místností či oblastí, která vás aktuálně pálí ze všeho nejvíc. Pokud si nemůžete jen jednu takovou vybrat, zaměřte se ze všeho nejdříve na následující oblasti:

Šatní skříň

Podařilo se vám v uplynulém roce zhubnout, přibrat nebo jste se zkrátka jen ve svém životě posunula zase o kus dál? Váš šatník by měl všechny podobné změny odrážet. Je zbytečné mít ve své skříni věci, které vám nepadnou, nesluší nebo k nim vlastně (už) nemáte vůbec žádný vztah. Při třídění se nezapomeňte zkontrolovat také stav spodního prádla či doplňků a kabelek.

Koupelna

Dostala jste k Vánocům novou voňavku, kterou máte ale stále položenou na nočním stolku, protože se vám do koupelny zkrátka nevejde? Nejvyšší čas vytřídit koupelnové skříňky a poličky. Pokud nevíte, kam s prošlou kosmetikou a dalšími lahvičkami, které už doma mít nechcete, mrkněte na tento článek.

Technická místnost

Možná ji nazýváte technická, možná úplně jinak. Nicméně většinou to bývá ta místnost, do které narychlo ukrýváte všechny věci, když potřebujete rychle uklidit před návštěvou. A že jich teď o Vánocích možná bylo. Rozumíme si. :) Ano, tak přesně na úklid této místnosti je leden jako stvořený. Zbavte se všeho, co na poličkách i na zemi leží v krabicích i taškách už celé dlouhé měsíce nebo možná celé roky. Vyčistěte tuto místnost jak nejvíc to jde a hned po té si ujasněte k čemu si přejete, aby primárně sloužila. Pokud to neuděláte, pravděpodobně ji za nedlouho znovu zanesete vším, co nebudete mít kam dát.

Hračky

Mají všechny nové vánoční hračky své místo nebo máte pocit, že jsou doslova všude? Pokud to druhé, projděte ještě teď v lednu všechny hračky a hry. Zkontrolujte jejich stav a rozbité či zčásti ztracené nejlépe rovnou vyhoďte. Stejně tak vytřiďte ty, se kterými si děti již nehrají. Všem hračkám pak najděte pevné místo a to takové, aby bylo v dětských silách je pravidelně bez větší námahy po každém hraní zase uklidit.

Pracovní kout

Během ledna můžete také v klidu projít všechny doklady a dokumenty. Ty, co již nepotřebujete, bezpečně zlikvidujte, vše ostatní roztřiďte do jednotlivých složek, šanonů či boxů. Můžete si projít své zápisky z minulého roku a poznačit si ty, kterými se chcete zabývat i letos, ostatní vyhoďte. Uvidíte, že se vám vyprázdní nejen psací stůl, ale velmi se vám uleví i na duši. Projděte také zásobu kancelářských potřeb. Stejnou čistku následně udělejte také ve vašem počítači a e-mailové schránce.

 

Nechcete na to být sama? Pomůžeme vám

Máte svoji představu, jak byste chtěla, aby vypadal váš domov už v letošním roce, ale vlastně stále nevíte, kde a jak začít? Nebo aktuálně řešíte nějaký konkrétní problém týkající se organizace domova? Využijte naší konzultace s námi.

 

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest