Tušíte, že poslední týden do Vánoc bude poněkud hektičtější? Nestihly jste všechno, co jste si představovaly a rády byste to dohnaly? Možná vás přepadly navíc různé nemoci a vy opravdu nevíte, kde vám hlava stojí. Dnešní článek tak věnujeme tomu, co všechno připravit, než se sejdeme u slavnostního stolu. Pokud jsou naším mottem Vánoce v klidu, připravme se i my co nejvíce v klidu. Dnešní tipy berte jako inspiraci na zjednodušení vašich příprav. Nikdo nemáme času na rozdávání. Využijme tak posledních pár dní do Vánoc efektivně, ať jsme co nejvíce v pohodě. A nezapomeňte do příprav zahrnout i čas na svařák nebo procházku po lese. I to je součástí příprav, ale to vy už víte, že? :-)
Týden do Vánoc
Týden do Vánoc znamená pro děti vrchol těšení. Už se jen párkrát vyspí a je tu Štědrý den. My dospělí možná vidíme spíš ještě seznam úkolů, který by bylo potřeba zvládnout. Nebojme se toho, to dáme. :-) Pokud znáte své priority letošních Vánoc, je to pro vás o dost jednodušší. Pokud víte, že chcete udělat dětem, sobě i rodině radost několika dárky, zakousnout se do dvou druhů cukroví a vychutnat si klasickou štědrovečerní večeři, hned víte, co je potřeba připravit a na co myslet.
V posledním týdnu si tak udělejte seznam všechno, co bude potřeba ještě nakoupit, vyzvednout a sehnat. My třeba v tomto týdnu sháníme stromeček a výzdobu na štědrovečerní stůl, zkontroluji zásoby balicí techniky a v případě nutnosti ještě něco dokoupím, stejně jako poslední dárky, včetně těch jedlých. Největším úkolem je napsat seznam potravin a vydat se vše potřebné nakoupit. V tomto případě není ani vůbec špatné využít donáškovou službu, abyste se vyhnuly frontám úplně. Už druhým rokem také využívám službu rezervace ryb a nemusím se tak pár dní před Vánocemi stresovat, zda na mě nějaký kousek zbyde a jak dlouhou frontu i budu muset vystát. S jídlem jsou spojené i slavnostní nápoje. Možná si rádi připijete něčím neobvyklým, tak ani na tuto položku na seznamu nezapomeňte.
Slavnostní stůl
Než se sejdeme u slavnostního stolu je dobré mít představu, jak chceme aby vypadal. V dnešní době už najdeme obrovské množství inspirace na vánoční stolování. My jsme naše tipy sepsaly do vánoční knížky Krásné Vánoce. Pokud byste chtěly mít hezky prostřeno, ale nepotřebuje náročný styling, stačí vám kvalitní ubrus nebo prostírání, dostatečný počet příborů a skleniček a na ozvláštnění můžete použít různé druhy ubrousků a jednoduché dekorace nebo přírodní prvky. Vánoční atmosféru jednoduše vykouzlíte i zapálenou svíčkou. Ubrousky a svíčky se snažím mít připravené ještě před adventem (díky prodejcům to pravdu není problém sehnat už v říjnu), v prosinci si pak děkuji za prozíravost. :-)
Dárky
V tomto týdnu někteří možná balí dárky, ale na zabalení už není času nazbyt. Zvlášť balení velkých a nestandartních dárků je někdy dost náročná aktivita. Pokud není balení vaše nejoblíbenější aktivita, ulehčete si to, jak to jen půjde. Já mám balení sice ráda, ale když je dárků hodně, také to trochu zmůže. Proto si schraňuji krabice od bot, abych do nic právě ty nestandartní dárky mohla uložit a pak je zabalím do balicího papíru. Skvělé jsou samozřejmě i tašky, ve kterých jsme v průběhu let dostali sami dárky a kolují v naší rodině vždy několik vánočních sezón. Někdo zase rád využije papírové tašky ze supermarketů a má tak zabaleno rychle, levně a ekologicky. :-)
Cukroví
Pokud máte v plánu ještě péct cukroví nebo slepovat linecké a plnit košíčky krémem, zvažte, kolik máte skutečně reálně času a sil, zvlášť pokud není pečení a zdobení vaším relaxem, ale spíše stresem. Pokud se do toho přeci jen pustíte, zpříjemněte si tento čas co to jde. Já třeba ráda slepuji u oblíbeného vánočního filmu nebo naopak v úplném tichu u voňavé aroma lampy.
Úklid
Největší výzva je pro mne ale úklid,. Stihnout týdenní úklid tak ,abych nemusela na Štědrý den už držet vysavač v ruce a ani čistící prostředek na toaletu, je mou velkou prioritou. Většinou tuto aktivitu nechávám na poslední dva dny před Vánocemi.V tu dobu už je doma celá rodina a zapojit se můžou všichni. :-)
Možná máte ještě pár věcí, které potřebuje stihnout a dodělat., a které tu zmíněné nebyly. Pokud nemáte moc času, nepouštějte se do velkých a náročných věcí. Zkuste si svoji přípravu zjednodušit tak, abyste byla s výsledkem spokojená i bez probdělých nocí nebo je prostě odložte na příští rok. :-)
Štědrý den
Tento den už se má jen těšit a slavit. Někdo se přesouvá k rodině, jiný zase hostí druhé. I to je samozřejmě náročná aktivita. Pokud ale máme na Štědrý den maximum věcí připraveno, nemusí být celé dopoledne ve znamení hektického dodělávání restů. A že i ten známe. :-) Polévka na nás může čekat v lednici a řízky v ní můžou být také obalené a trpělivě čekat na svoji chvilku. Už několik let po sobě trávíme dopoledne vycházkou a užíváme si už klidné centrum města. Snažím se si ten den opravdu v klidu užít, i když ne vždy se to úplně daří. Zvlášť, když si třeba s mužem zapomeneme říct naše představy o průběhu Štědrého dne. :-) O Štědrém dni je čas užít si tu slavnostní atmosféru v nových či oblíbených šatech a vychutnat si vše, co jsme stihly a připravily během celého adventu. Teď je ten čas jen být a těžit z toho, co už je hotovo a připraveno. Věříme, že pokud jsme věděly, o co nám o Vánocích jde, teď se můžeme opravdu radovat z toho, co jsme do příprav vložily. Tak si to užijme a vychutnejme.
Ostatní svátky a Silvestr
Štědrým dnem Vánoce většinou nekončí. Někomu začíná návštěvní maraton, jiný odjíždí slavit na hory nebo odlétá do tepla. Pokud vás po Štědrém dni čeká ještě několik návštěv, případně silvestrovský večírek, je dobré myslet i na tato setkání. Trvanlivé zásoby na Silvestra můžete pořídit ještě před Vánocemi. V případě svátků, které následují hned po Štědrém dni, je potřebné mít rozmyšlené menu či občerstvení a nakoupené zásoby zásoby též před Štědrým dnem .
Silvestr může být krásným zakončením starého roku. Někdo si vystačí s česnekovou pomazánkou a „Bohemkou“, jiný rád hledá všemožné recepty různých chuťovek, které by ráda servíroval hostům před půlnocí. I to je dobré mít alespoň trochu promyšlené dopředu, ať se pak zbytečně nezaseknete u přípravy speciální paštiky a domácích krekrů. V tomto případě nevěřte moc receptům, které tvrdí, že příprava zabere chviličku. :-) Dobrá varianta je, že hosté sami přinesou něco na zub i na zapití a vaší starostí tak bude mít dost servírovacích mís a talířů, stejně jako skleniček na přiťuknutí.
Poslední vánoční přípravy v pěti bodech
- Sepište si „must have“ body, které opravdu chcete a potřebujete stihnout do Vánoc
- Rozdělte si činnosti se členy rodiny (vaší a klidně i širší)
- Dokončete vše potřebné před Štědrým dnem, Vánoce jsou pro všechny, nejen pro děti
- Naplánujte si průběh a potřebné zásoby povánočních dní, večírků a návštěv
- Nezapomeňte se s vaší rodinou pochválit za vše, co jste zvládli připravit
Tímto článkem jsou naše společné přípravy u konce, stejně jako články tohoto roku. Pro nás to byl krásný a naplněný rok. Díky psaní článků jsme se mohly propsat až ke ke knize, kterou už mnohé z vás mají doma a jiné čekají, až ji rozbalí pod stromečkem. Pokud by vám články během svátků přeci jen chyběly, můžete nás sledovat na sociálních sítích nebo se začíst právě do naší nejnovější knihy Zamilujte si svůj domov. Na nové články se můžete těšit zase po novém roce. My už se teď těšíme, co nám zajímavého přinese.
Užijte si poslední dny do Vánoc plnými doušky. Přejeme, at se vám podaří připravit se tak, že si o svátcích budete moci s klidným svědomím dát opravdu nohy nahoru nebo naopak s radostí vyběhnete do svého oblíbeného lesa pročistit si hlavu. Užijte si zkrátka vánoční čas v klidu a pohodě!