Blog

Jak zvládnout s dětmi domácí karanténu a nezbláznit se z toho

autor: | 19. 3. 2020 | Domov

Svět se zastavil a my jsme se ocitly v situaci, která je pro nás nová. Každý den přibývají nová opatření a omezení, abychom snížili počet nakažených coronavirem. Zdravotníci jsou vytížení, všichni se snažíme sžít s novými pravidly a kdo může, tak pomáhá, ať už šitím roušek nebo osvětou. Ocitly jsme se v situaci, kterou neznáme a nevím, jak bude dlouho trvat.

My mámy máme ale přeci jen trochu výhodu. Moc dobře víme, jaké to je být zavřená doma několik týdnů či měsíců. Mnohé z nás víme, jaké je to pracovat s dětmi za zády, zvládat domácnost a chod rodiny. Není to ale jednoduché ze dne na den mít doma školáky i ty nejmenší. Musíme se najednou přizpůsobit a zvládnout roli hospodyně, kuchařky, uklízečky, učitelky, lékařky, podnikatelky či zaměstnankyně, a to možná na několik dlouhých týdnů či měsíců. Kdo ví. I my si teď klademe otázku jak zvládnout karanténu s dětmi a nezbláznit se z toho.

Je to zvláštní a náročné období nejistoty, na druhou stranu věříme, že člověk je tvor přizpůsobivý a zvlášť my mámy vydržíme opravdu ledasco. Pokud dnes ale tápete, jak zvládnout několik dní v kuse se svými dětmi s omezeným pohybem, třeba vám pomůže tento článek.

Začněte u sebe

Minulý týden jsem byla několik dní úplně mimo. Nevěděla jsem, co dělat dřív, čemu se věnovat teď, co nechat na později a taky to podle toho u nás vypadalo. Křik, stres, hádky mezi dětmi, nevyspání, únava z ponocování. Bylo mi brzy jasné, že takto nemůžeme pokračovat. Proto jsem se snažila o víkendu co nejvíc vypnout a nic moc neřešit. Vyjeli jsme si vyvětrat hlavu do přírody a pomalu jsem začala promýšlet, jak z toho ven. Vím, že situace není jednoduchá, pokud jsme ale všichni zdraví, je zvládnutelná. Víkend mi dost pomohl na to, abych se uklidnila a postupně se zamýšlela nad tím, jak chci, aby mé další dny vypadaly. Nemám ještě vše v sobě zpracované. Postupně se ale adaptuji na nový režim a jedním z hlavním a důležitých faktorů je být v rámci možností v pohodě. Nejvíc mi v tom pomohly následující body.

Minimalizujte zdravotní riziko

Myslím, že už pravdu není čas hrát si na hrdiny a brát doporučení vážně. Ta se týkají samozřejmě zodpovědného chování venku, ale určitě toho můžeme udělat dost i v našich domovech. Pro klid celé rodiny jsem se zásobila mýdlem, vytáhla desinfekci a utřela kliky, vyčistila mobily a klávesnice a z kapesníku vyrobila provizorní roušky a v lékárně dokoupila pár věcí pro případ nouze. Pomozme i doma  minimalizovat riziko a odlehčeme zdravotníkům tím, že se budeme chovat co nejzodpovědněji. I nám se uleví, že děláme alespoň něco.

Co je opravdu důležité

Přiznám se, že první dny, kdy jsem měla všechny děti doma jsem měla hlavu jak pátrací balón. Díky novým opatřením se mi ale vlastně velmi zúžil výběr možností, co dělat s dětmi venku a já se tak mohla víc zaměřit na to, co můžeme  a máme dělat doma. Musela jsem si ujasnit priority a osekat, co se dá. Nejsem super žena a zvládnu jen určitý počet činností. Díky nové situaci mi ty potřebné a opravdu důležité nakonec začaly naskakovat samy. Musela jsme si přiznat, kolik mám na co reálně času, co můžu nechat na dětech, co si vezme na starosti muž a co není potřeba momentálně řešit vůbec. A ani nevíte, jak se mi ulevilo.

Mám v hlavě víc věcí, které bych ráda stihla nebo se do nich pustila. Momentálně ale potřebuji spíš vše osekat a nechat vše trochu si sednout. Věřím, že čas pustit se do nových věcí ještě přijde. Pokud máte doma děti školou povinné, bude domácí vzdělání jednou z priorit vašich dnů. Stejně tak vaše práce, jídlo a hygiena. Neméně důležité je ale i čas odpočinku. Pokud máte dům se zahradou, les za domem nebo máte možnost na chvíli vyjet ven autem, využijte toho. I tato změna prostředí může pomoci vypnout a odreagovat se. Pokud musíte být doma, hledejte cíleně činnosti, díky kterým přijdete na jiné myšlenky než je škola, karanténa a domácí chaos.

  • Pinterest

Najděte si svůj rytmus dne

Velkou pomocí je najít svůj rytmus dne. Zvlášť pokud máme doma najednou víc dětí a sladit se s nimi se všemi nemusí jít úplně hladce. O to víc nám teď může právě nějaký rytmus pomoci. Ať už jde o každodenní vstávání, přípravu jídla, čas na domácí školu nebo rozdělené domácích prací. S mužem jsme si museli říct, jak to teď u nás bude vypadat, zda může pracovat z domu nebo raději bude jezdit do kanceláře a kdy já budu mít čas na práci. Vědět, jak bude vypadat náš den, co v si můžu naplánovat, mi pomáhá ráno radostněji stát a zůstat v pohodě. Čím dříve si najedeme do nějakého režimu, tím dříve se zbavíme frustrace z toho, že nevíme, kam dřív skočit. Naprosto chápu, že pracovat na home office a k tomu vařit a kontrolovat úkoly je hodně náročné. O to víc si potřebujeme vytvořit co nejjasnější režim a držet se ho. Zapomínat bychom ale neměly ani na děti. I pro ně je situace nová a zvlášť některé možná potřebují určitou třeba v podobě tabulek nebo jiných vizuálních pomůcek.

Zjednodušte to

Zažíváme něco, co jsme ještě asi nezažily.  V hlavě nám běží spousta informací a hledáme cesty, jak tuto situaci zvládnout. Máme teď neuvěřitelnou šanci dělat věci jinak. Už v naší knížce jsme psaly o tom, jak je zjednodušení skvělá cesta k tomu, užít si svůj domov co nejvíc. Jsme nuceni improvizovat, měnit náš život a rychle se přizpůsobit měnícím se situacím. Díky tomu, že mám doma všechny tři děti, musím být vynalézavá v tom, jak prožít den, aniž bych vše neodsouvala na dny další. Vidím, jak potřebuji některé aktivity ještě více zjednodušit a jiné se naučit. Máme teď neuvěřitelnou možnost naučit se plánovat jídlo, vařit efektivně, neutrácet za zbytečnosti a zabavit se vlastními silami.  Kdy se nám toto naskytlo? Není to jednoduchý čas, na druhou stranu právě v krizích může často vyrůst něco úplně nového. Zkusme to využít!

Radujte se maličkostí

Co mi nejvíc pomáhá se situací vyrovnat? Asi můj pomyslný seznam věcí, za které můžu být vděčná. A není opravdu krátký. Pokud ale budeme muset nová opatření dodržovat ještě dlouho dobu, určitě přijdou krize, psychika dostane zabrat, stejně jako naše vztahy. Už teď je proto opravdu důležité nacházet si každodenní malé radosti, které nám pomůžou neklesat na mysli. Možná na nás padnou chmury o smyslu bytí, o tom, že už to déle nevydržíme, o tom co má a co nemá cenu. Už teď hledejme zdroje, kde budeme čerpat. Je skvělé, kolik možností díky internetu máme. Ať už jde o vzdělání, seberozvoj, duchovní podporu nebo ryze praktické informace. Vybírejme si ale to, co nám opravdu pomůže. :-)

Nový začátek pro vás i váš domov

Z ničeho nic se většina z nás ocitla doma. V místě, o kterém už několik let píšeme. Pro nás samotné je toto období velkou výzvou, zda svůj domov chceme tvořit i teď , možná stejně jako doteď, ale možná i trochu jinak. Máme nečekanou možnost znovu se zamilovat do svého domova a vytvořit z něj opravdové útočiště, kde nám i celé naší rodině bude dobře. Využijme tuto možnost. :-)

 

Držím nám všem pěsti, ať toto období zvládneme co nejlépe. Díky vám všem, které teď trávíte čas u šicích strojů, věnujete se dětem a zachováváte klid. A moc děkuji i všem, kteří jste teď v předních liniích a snažíte se, co vám síly stačí.  My se také budeme snažit, alespoň být tu v co největší pohodě, být připravené podpořit a pomoci tam, kde zrovna můžeme.

 

A s čím vám konkrétně můžeme pomoci?

Potřebovaly byste svým dnům dát nějaký řád a nevíte odkud začít? Je váš den s dětmi  jeden velký chaos? Využijte naší zvýhodněné On-line konzultace. Nebo máte najednou naopak daleko více času ráda byste se pustila konečně do jarního úklidu a vytvořila ze svého domova místo, které budete opravdu milovat? Díky Virtuální organizaci ušetříte čas a díky podrobnému návrhu řešení se budete moci ihned pustit do díla. :-)

 

P.S. Nakonec jsme se sepsaly ještě  pár věcí, které nám můžou pomoci zvládnout tuto náročnou dobu. Věříme, že společně to zvládneme!

 

5 věcí, které mi pomůžou zvládnout den

 

Chraňte sebe i ostatní

Vytvořte si každodenní rozvrh

Zjednodušte vše, co jde

Zůstaňte v kontaktu s rodinou i přáteli

 Najděte si svojí podporu a buďte podporou

 

Možná se vám bude hodit:

Články o rutině: https://blog.mamami.cz/2018/02/ 

Články o kuchyni: https://blog.mamami.cz/2018/03/

Články o úklidu: https://blog.mamami.cz/2018/04/

Co vařit: https://www.kucharkaprodceru.cz/

Jak se chránit: https://www.lidovky.cz/relax/veda/velky-manual-ke-koronaviru-od-expertu-z-bulovky-co-vime-proc-jsme-v-karantene-a-jak-se-ochranit.A200317_155409_ln_domov_ele?

Pomoc s domácím vzděláváním dětí: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka/220553114000001/?fbclid=IwAR2pZ8zRQGx_u4Bl-ucjoqqgShmX7yFjcozUzUSHn6qp7pMFzJ2w0VNuiBo

Kulturní vyžití: https://artsandculture.google.com/partner?hl=en&fbclid=IwAR1zUqpasqNl-NfIUCia4FAIqpIaUouHuNSIeLlyHFyKUDR7TXAiJ4UOxZk

Pomoc pro denní rutinu a plánování: https://www.lyonis.cz/e-shop/

Kreativní činnost pro děti: https://www.ani-muk.cz/

Pro povzbuzení: https://zabudnutecesty.podbean.com/

K zamyšlení: https://www.petrludwig.cz/deeptalks

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest