Blog

Jak to mám teď „doprčic“ všechno zvládnout?

autor: | 2. 4. 2020 | Domov, Konzultace, Organizace, Top články

Bylo úterý dopoledne. Děti byly ve škole a školce a my jsme zrovna dokončily telefonní konzultaci s jednou naší klientkou, se kterou jsme naplánovaly organizaci její kuchyně. Po té jsme se pustily do plánování dalších jarních projektů, když najednou jedné z nás zavolal muž se zprávou, že od zítřejšího dne se uzavírají školy. A v tu chvíli nám bylo jasné, že najednou bude všechno jinak. Všichni jsme sice o hrozbě pandemie věděli už nějakou dobu.  Nikdo ale nebyl schopen říct, zda opravdu dorazí a v jakém rozsahu ovlivní naše životy. To koneckonců nedokážeme plně říct ani dnes. Jen všichni tušíme, že ten dopad bude obrovský, a to v mnoha směrech. Nicméně teď bylo nutné především ze dne na den vyřešit, jak budeme jako rodina fungovat v novém režimu. Tedy tak,  abychom tohle náročné období všichni přečkali bez větší újmy. Téměř ihned mi bylo jasné, že nejdříve ze všeho budu muset pro svoji rodinu vytvořit úplně novou denní rutinu. I když i já jsem si ty první dny ze všeho nejčastěji pokládala otázku: „Jak to mám „doprčic“ všechno zvládnout?“

Jak to mám teď „doprčic“ všechno zvládnout?

 

Definovat si svůj hlavní problém

Díky nově vzniklé situaci se totiž naše zaběhlá denní rutina (opět) zbořila jako domeček z karet a bylo nutné nastavit ji úplně znovu. Tahle situace pro mě jako pro mámu nebyla úplně nová.  Podobné to bylo třeba vždy po narození nového dalšího dítěte nebo třeba po nástupu jednoho z dětí do školky či školy. Tahle situace s sebou ale samozřejmě přinášela na rozdíl od těch ostatních také spoustu nového stresu. První dny prakticky jen hučelo v hlavě a s obavami jsem poslouchala každé další opatření vlády. Po prvních pár dnech, ve kterých jsme vstávali pozdě, obědvali někdy kolem třetí hodiny a ke školním povinnostem se ani nedostali, mi bylo jasné, že v podobném chaosu další týdny opravdu přežívat nemůžeme.

Když se mi konečně podařilo trochu zkrotit vlastní myšlenky, definovala jsem tři základní problémy, které potřebuji co nejrychleji vyřešit:

Věděla jsem, že když se mi podaří vnést určitý řád do všech tří zmíněných oblastí, podaří se mi zároveň to nejdůležitější. Tedy vnést do našeho domova a do života našich dětí co nejvíce pohody a klidu. Ani pro děti totiž tahle situace není vůbec snadná. Ze dne na den přišly o každodenní jistoty v podobě cest do školky a školy, setkání s kamarády či  kroužky. Nová denní rutina tak pro nás všechny znamenala především opětovný pocit klidu a bezpečí.

Vytvořit novou rutinu

Ve chvíli, kdy jsem tedy měla definované tři základní problémy, bylo daleko jednodušší vytvořit našim dnům novou rutinu, ve které zvládneme plnit všechny naše povinnosti a zároveň budeme mít prostor také aspoň trochu normálně žít. Mně samotné nejlépe vyhovuje rozepsat si jednotlivé činnosti do časových bloků. Já sama bych tyto bloky dokázala bez problémů udržet jen v hlavě, ale především kvůli dětem jsem je zpracovala také vizuálně. V kuchyni na nástěnce nám tak visí přehledně rozepsaná denní rutina spolu s týdenním jídelníčkem. I ten je v naší domácnosti novinkou. V běžném provozu jsme ani jedno z toho nepotřebovali, ale v současném stavu se mi obě pomůcky velmi osvědčily. Pro děti tyhle dva papíry představují určitý pevný bod a za to jsem moc ráda.

Já dnes díky novému dennímu rozvrhu zvládnu jak domácí školu, tak svoji vlastní práci i péči o náš domov a nemusím přitom chaoticky pobíhat od jedné činnosti ke druhé (i  když i takové dny samozřejmě občas přijdou).

Naše denní rutina aktuálně vypadá asi takto:

7:30 Budíček (pravidelné ranní vstávání nám velmi pomáhá k udržení rytmu pracovního týdne a víkendů)

7:45 Snídaně a následná ranní rutina (děti si v té době většinou hrají, já si užívám svoji ranní kávu a čtení)

9:00 – 12:00 Domácí škola a příprava oběda (někdy se i já v této době věnuji práci, pokud děti mají samostatnou práci, aby nám odpoledne zbylo více volného času)

12:00 – 13:00 Oběd a polední klid

13:00 – 14:30 Práce na větších školních projektech, hra flétnu apod

14: 30 – 17: 00 Děti mají volnou zábavu a já svůj čas na práci

17: 00 Domácí práce, cvičení, společný čas apod

18:00 Příprava večeře

18:30 20:00 Večeře a večerní rutina

20:00 – 21:00 Večerka

  • Pinterest

Najít si to své a nezbláznit se

Tohle je pouze ukázka mé vlastní denní rutiny. Pokud vám pomůže v nastavení té vaší, je to skvělé. Není to ale  rozhodně žádný závazný návod k tomu, jak by měl vypadat váš den. Už jen proto, že každá jsme úplně jiná a také v trochu jiné životní situaci. Stejně jako my dvě s Míšou, se kterou jsme aktuálně v denním telefonním kontaktu. A když jsme probíraly právě i naše nastavení denní rutiny, zjistily jsme, že každá jsme ji potřebovaly uchopit trochu jinak. To, co je pro jednu z nás pomocí, by pro druhou bylo jen dalším stresem navíc.

Já mám přirozenou potřebu určitého řádu a denní rutiny. Nepotřebuji mít detailní rozpis úkolů na každý den, ale potřebuji mít svoji rámcovou představu a rozdělit svůj den do časových bloků. V neohraničeném čase se mi žije a pracuje velmi těžko. Míša se v podobném plánování cítí spíš svázaná a pod tlakem, ve kterém nedokáže dost dobře fungovat. Ačkoliv se obě věnujeme organizaci domova a potřebujeme určitý systém, každá k jeho tvorbě přistupujeme jinak.

Než se tedy i vy sama pustíte do psaní jídelníčku a sepisování denní rutiny, přemýšlejte nad tím, zda je právě tohle cesta pro vás a zda na sebe naopak nebudete vyvíjet ještě větší tlak. A to v této už tak složité situaci opravdu nepotřebujete.

Ze všeho nejdřív tedy začněte tím, že si definujete, jaké jsou ty vaše největší problémy a co opravdu potřebujete vyřešit.  Pokud aktuálně nemusíte pracovat, ale za to máte doma školáka a malé miminko či batole, bude váš den pravděpodobně vypadat úplně jinak, než ten můj se třemi, již poměrně samostatnými dětmi. A je samozřejmě také rozdíl, pokud je nastavení dne převážně na vás, protože partner chodí dál do práce nebo pokud jste momentálně doma všichni společně.

 

Položit si ty správné otázky

Přemýšlíte, jak si vlastně najít to své?  Nejjednodušší cestou je položit si ty správné otázky a následně si na ně také upřímně odpovědět. Možná už jste to udělala, ale dost možná jste se k tomu zatím přes všechny povinnosti vlastně vůbec nedostala. Zkuste si tedy najít chvilku sama pro sebe a zeptat se sama sebe:

  • Jaké největší problémy vyvstaly díky aktuální situaci vám a vaší rodině? Jsou podobné jako mé tři zmíněné nebo musíte řešit ještě úplně něco jiného?
  •  Jaká byla vaše denní rutina před tím, než začal platit nouzový stav?
  •  Co všechno se díky nouzovému stavu ve vašem životě změnilo?
  •  Kolik nových povinností vám přibylo?
  •  Jak moc se změnila vaše denní rutina?
  •  Jak vypadá váš den dnes?
  •  Je něco, co můžete ze svých dní dočasně vypustit nebo delegovat (např. na děti) nebo se v nich střídat s partnerem?
  •  Jak chcete, aby váš domov vypadal, až pomine nouzový stav?

Tohle všechno jsou poměrně zásadní otázky, které vám mohou velmi pomoci nasměrovat své dny tím správným směrem. Obzvlášť odpověď na poslední otázku vám pomůže trochu rozjasnit pohled a podívat se na současný stav s nadhledem i jinou perspektivou.

Malé tajemství, které můžete udělat hned teď

Pokud zatím nevíte, jaký jste vlastně typ a zda vám nastavení denní rutiny pomůže nebo spíš uškodí, můžete začít touhle úplně jednoduchou věcí. Věřte, že už jen tahle maličkost vám zvedne náladu a vy budete všedními úkoly proplouvat s úplně jinou energií než doposud. Říkáte si o jaký zázrak se jedná?

Pro začátek úplně stačí, když se každý den ráno hezky oblečete a upravíte. Ne, nemusíte doma určitě chodit v pracovním kostýmku (i když proč ne, pokud chcete). Jde spíš o to, abyste měla na sobě takové oblečení, ve kterém se cítíte nejen pohodlně, ale také příjemně žensky. Ano, tyhle dny můžou být skvělou příležitostí třeba i k čistce spodního prádla a postupně třeba celého šatníku.

Klidně vytáhněte letní šaty a tuniky, převažte je páskem a do vlasů si vpleťte třeba látkovou čelenku. Make-up pod rouškou taky sice nedává úplně smysl, ale pokud jste na něj zvyklá, klidně jej noste doma a třeba i s červenou rtěnkou. A pokud jste se líčení nebo určitým módním kombinacím doteď třeba ze strachu vyhýbala, můžete je bez obav zkoušet právě teď. Vneste do svého domova ženskost a radost. Věřte, že právě teď je to potřeba víc než kdy jindy. A pokud úplně nevíte jak na to, začtěte se do naší knížky, kde najdete spoustu inspirace.

Nevíte si rady?

Nouzová opatření už běží nějaký týden a všichni dobře víme, že jen tak neskončí. Právě proto vás chci moc povzbudit k tomu, abyste tento čas nebrala jako pouhé provizorium pro váš domov. I když jsou současné dny náročné, není důvod, proč byste je nemohla prožít naplno. Naopak je můžete využít jako skvělou příležitost k tomu, změnit věci, které možná nefungovaly už dávno a teď jen o to víc vyplavaly na povrch. Nová denní rutina tak může být jen úplný začátek.

Říkáte si, že to je sice hezké, ale vlastně pořád nevíte, za který konec to vlastně celé uchopit, co změnit a jak vaše současné dny nastavit? Tak to pojďme probrat společně v telefonní nebo on-line konzultaci.

  • Pinterest

.

 

 

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest