Blog

Zveme vás na návštěvu. K vám domů

autor: | 19. 4. 2018 | Domov, Organizace

Jsme v polovině dubna a současně také v půlce našeho tématu úklid, kterému se na blogu věnujeme celý duben. Na začátku měsíce jsme vás vyzvaly k tomu, abyste svůj domov zbavili všeho, co je navíc, co už nepotřebujete, co už je nenávratně zničené nebo toho, co vám nedělá žádnou radost. Pokud jste naši výzvu přijali, v této chvíli by váš domov měl být o něco vzdušnější a měl by vám dělat o něco větší radost. Pokud jste výzvu nestihli, není problém se teprve připojit a ke všem článkům se vrátit o něco později. Pokud máte za sebou dva týdny tvrdé práce, dnes si trochu odpočinete. Zveme vás na návštěvu. Ptáte se kam? Nebojte se, nemusíte chodit nikam daleko. Dnes totiž půjdete k sobě domů.

Ne, nezbláznily jsme se a věříme, že svůj domov znáte dobře a nemusíte sami sebe navštěvovat. Možná je ale trochu problém právě v tom, že svůj domov znáte tak dobře, že už některé věci možná ani nevnímáte. Možná se doma necítíte pořád tak úplně nejlíp, ale vlastně nevíte proč. Možná je důvodem právě to, že vám při pohledu na váš domov chybí nadhled. Dost možná se ale už po přečtení dnešního článku podíváte na svůj domov jinýma očima a pustíte do malých i větších změn, které vám pomohou udržet pořádek u vás doma každý den a promění váš domov v místo, které budete milovat. 

Vítejte doma

Těšíte se vždy na ten okamžik, kdy otevřete dveře svého domova? Víte přesně jaký pohled se vám naskytne? Je to chvíle, kdy za sebou zavřete dveře a z rušného světa tam venku vkročíte do klidu, který patří jen vám a vaší rodině? Nebo se toho prvního dojmu vždycky naopak trochu obáváte? Sice víte, co vás za dveřmi čeká, ale ta představa není ani trochu lákavá?

Pokud to první, co uvidíte vždy po otevření dveří, je především nepřehledná změť svršků, bot, hraček a nevytříděné pošty, nejspíš pro vás návraty domů nejsou odpočinkem, ale spíš dalším stresem. To je ale rozhodně velká škoda. Skvělá zpráva je, že to tak být nemusí. Jaký bude první dojem z vašeho domova pokaždé, když vkročíte do dveří, záleží především na vás. Sepsala jsem pro vás aspoň pár tipů, které by třeba už zítra mohly způsobit, že se na to otevření dveří budete opravdu těšit.

První pohled 

Všichni víme, jak je první dojem důležitý. To stejné platí i o vašem domově. Váš první pohled  by měl směřovat na místo, které vám beze slov řekne „Vítej doma“. Soustřeďte se právě na to místo, které vidíte po otevření dveří jako první a udělejte vše pro to, abyste se na něj vždy těšili. Právě tohle místo je totiž v našem domově jedno z nejdůležitějších, i když je to často místo, které je opomíjené a zanesené nejrůznějším nepořádkem, který nemáme kam jinam dát. Dejte si tedy tu práci a zvelebte a zútulněte právě tento koutek vašeho domova tak, aby každý příchod domů byl opravdovou radostí a úlevou.

Pravidlo jedné bundy

Čím více členů rodiny, tím více nepořádku se tvoří u dveří. Nechte si v blízkosti dveří tedy pouze to, co na dnešní den aktuálně potřebujete vy, i ostatní členové vaší rodiny. Vše ostatní pečlivě ukládejte do botníků a do skříně a pravidelně kontrolujte také vzhled vašich svršků a bot, těch dětských zvlášť. :)  Vždy zkuste nechat také nějaké volné místo pro případné návštěvy, aby se u vás doma cítili opravdu vítány a to i v případě, že nikoho nečekáte. Přece jen, nikdy nevíte, kdo z dávných přátel zrovna projíždí vaším městem…

  • Pinterest

Uklízejte hned za dveřmi

Tašky s nákupem, neroztříděná pošta a nejrůznější věci, které si přinášíme domů během dne, často končí přímo za dveřmi. A vytváří tak nepořádek. Po příchodu domů tedy nejdřív dejte do pořádku a do pohody sebe a hned po té se vraťte ke vchodovým dveřím a pečlivě roztřiďte a ukliďte vše, co jste si domů přinesli. Toto pravidlo dodržujte vždy, když se vrátíte domů, kdykoli během dne. Přiznávám, je to možná trochu otravné, ale velmi účinné. :)

  • Pinterest

Kde se mohu opláchnout, prosím?

Koupelna či toaleta (případně obojí dohromady), je často to první, co navštívíme po příchodu domů, když se potřebujeme osvěžit po dlouhém dni nebo zkrátka jen smýt prach a špínu okolního světa. Milujete tuhle chvíli? Je pro vás návštěva koupelny opravdovým osvěžením nebo se soustředíte hlavně na to, abyste překročili hromadu špinavého prádla a setkání s mokrým ručníkem, který už dávno nevoní čistotou, vám na náladě dvakrát nepřidá? Pravdou ale je, že i z té nejmenší koupelny lze vytvořit malé lázně. Jak na to? 

  • Umyvadla, vanu, sprchový kout i toaletu udržujte ve stálé čistotě. Umývejte, vytírejte do sucha, osvěžujte. A to všechno pravidelně a často. Nemusí to být tak náročné, jak to vypadá. Umýt si každé ráno umyvadlo a vyleštit zrcadlo sobě pro radost je totiž ve skutečnosti opravdu především radost. Rozhodně to aspoň vyzkoušejte. Věřím, že ke skvrnám od pasty a zbytkům mýdla v umyvadle už se nebudete chtít nikdy vrátit.
  • Vyhněte se setkání s mokrým ručníkem. Znáte ten nepříjemný pocit? Osvěžíte si ruce, chcete se utřít a místo toho se vaše voňavé ruce setkají s něčím, co připomíná spíše právě použitý kuchyňský hadřík na nádobí. Brr. Tohle nechcete zažívat, že ne? Pravidelně tedy svoje ručníky kontrolujte a měňte je raději dřív nežli později. Vaše ruce si to zaslouží. A ty ručníky koneckonců taky.
  • Méně je více. Platí to rozhodně i v koupelně. Nepřehánějte to s nákupem všelijakých voňavých lahviček. Používejte raději menší množství a dbejte spíše na kvalitu. Kvalitní výrobky se často ukrývají také v krásnějších obalech, které vás tak budou hýčkat i samotným pohledem na ně. Dvacet lahviček na vaně, které hrají všemi barvami z vaší koupelny těžko udělají oázu klidu. Přemýšlejte o tom, co kupujete a zda to opravdu potřebujete. Navíc čím méně věcí budete mít na plochách, tím lépe a rychleji je budete udržovat v čistotě.
  • Dbejte na detail. Kytička sušené levandule na umyvadle nebo krásná vonná svíčka. Otevřená polička se srovnanými ručníky nebo proutěný košík na vaně, přírodní difuzér na toaletě v krásném obalu. Detaily, které vás budou bavit. Myslete na to, co si stavíte před oči. Záleží na tom víc, než možná tušíte.

  • Pinterest

Pojďte dál, dáme si kávu

Jak vypadá váš domov, když pozvete na odpolední kávu třeba kamarádku? Nejspíš si dáte záležet na tom, aby doma bylo čisto a příjemně. Možná máte dokonce květiny na stole a ve dřezu se pravděpodobně nekupí hora špinavého nádobí. Proč to děláte? Nejspíš proto, že chcete, aby se u vás doma cítili lidé dobře. A na tom není určitě nic špatného.

Pokud tedy zvládáte připravit svůj domov na příchod hostů, určitě to zvládnete i tehdy, když žádné nečekáte. Proč by vlastně měl být váš domov krásný a uklizený jen v případě, když do něj vstoupí lidé, kteří v něm ani nežijí? Není to škoda? Pokud je pro vás náročné vnést pořádek do svého domova, zkuste si každý den představit, že čekáte návštěvu a snažte se udržovat svůj domov přesně v takovém stavu, do jakého byste bez potíží mohli pozvat své přátele. Časem zjistíte, že to vlastně vůbec není tak těžké. Naopak.

Pokud se naučíte takto pečovat o svůj domov, nejen, že vás už pravděpodobně nerozhodí žádná nečekaná návštěva, ale budete mít svůj domov také mnohem raději. To, o co pečujeme, k tomu si vytváříme vztah a stává se pro nás něčím důležitým.

  • Pinterest

Pozvěte se na návštěvu kdykoli bude třeba

Pevně věřím, že vám dnešní článek pomohl podívat se na váš domov z trochu jiného úhlu pohledu. Rozhodně to ale nemusí skončit jen přečtením jednoho článku. Chci vás povzbudit, abyste se k sobě na návštěvu zvali tak často, jak to bude třeba. Zkoušejte se čas od času na váš domov dívat tak, jako byste v něm byli poprvé. Přemýšlejte o tom, jak na vás působí věci, které ve svém domově máte a nebojte se změn. Inspirujte se také u svých přátel a všímejte si toho, co se vám líbí, ale i toho co se vám třeba nelíbí, když jdete na návštěvu do jiného domova.

  • Pinterest

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Toužíte žít také v krásném a uklizeném domově?

Necítíte se ve svém domově už delší dobu dobře? Zjišťujete, že heslo „bordel v bytě, šťastné dítě“, není tak úplně pravdivé? Toužíte zbavit svůj domov nepořádku a chaosu, ale nevíte, kde a jak vlastně začít?

Změnit zajeté koleje není snadné, ale s námi na to nemusíte být sama. 

Pojďme to společně probrat a najít nový směr pro váš domov na on-line konzultaci. Projdeme s vámi vaši situaci, definujeme problémy a rády vás provedeme celým procesem až k domovu, ve kterém opravdu chcete žít.

Nebo si rovnou objednejte si virtuální organizaci a my vám připravíme návrh organizačního řešení přímo na míru vašim aktuálním potřebám a životní situaci.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest