Blog

Inspirujte se u nejlepších aneb úklid podle FlyLady, Marie Kondo a dalších

autor: | 12. 4. 2018 | Organizace

Máte pocit, že jsou oblasti, které byste ve svých letech měli už dávno perfektně zvládat? Ale vy v nich tak trochu (možná i víc) stále tápete? Znáte přece všechny zkratky na vaší klávesnici, umíte alespoň jeden cizí jazyk, připravíte vynikající míchaná vajíčka a dokonalý steak nebo si umíte pořádně uklidit? Nebo snad ne? A pokud to tak úplně není, tak se tím raději nebudeme moc chlubit, že?

V dospívání nám to ještě projde, protože až budeme dospělí, tak to přece budeme umět. Jen v tom dospělém světě toho máme umět nějak víc než dost. A někdy to dopane tak, že co jsme v dospívání nepochytili, se v dospělosti o to hůř dohání. Jedno je ale jasné, žádný učený z nebe nespadl a i tyto dovednosti se stále můžeme doučit. A tak jako se můžeme přihlásit do kurzu vaření nebo angličtiny, můžeme se naučit i uklízet.

Víme, že téma úklidu může hodně potrápit, zvlášť když nevíme, jak ho uchopit a kde začít. I proto patří celý duben na blogu právě úklidu.  Minulý týden jste se mohli dočíst, jaká byla a je naše cesta k uklizenému domovu a dnes se necháme inspirovat profíky. 

A jak tedy na úklid?

Dnešní článek je malým přehledem o tom, jak s úklidem začít a jak k němu přistupovat. Vybrali jsme osobnosti, které se úklidu věnují naplno nebo ho z velké části zahrnují do svého životního stylu. A zároveň to jsou i lidé, kteří nás samotné ovlivnili a pomohli na naší cestě za uklizeným domovem. Jste zvědaví? Tak pojďme na to. :-)

Když přemýšlíme o úklidu, většinou máme na mysli dva druhy úklidu. První je pročištění domácnosti od věcí, které nepotřebujeme nebo už nepoužíváme. A druhým typem úklidu je pravidelná údržba domácnosti, každotýdenní či sezónní úklid. Pokud trochu tápete a nevíte, kde začít, třeba pro vás budou následující tipy inspirací. :-)

  • Pinterest

Jak si uklidit jednou provždy

Tito lidé vám pomůžou s velkým úklidem a pročištěním domácnosti od všeho, co nepotřebujete. Věřím, že jste o někom z nich už určitě slyšeli a jejich myšlenky a přístupy vám nebudou neznámé.

Marie Kondo

Pořádek jednou provždy. Tak zní podtitul knížky Marie Kondo s českým překladem Zázračný úklid. Systematická mladá Japonka se problematice úklidu věnuje už od svého dětsví a dopracovala to na úspěšnou autorku knih o úklidu, o kterém přednáší po celém světě a s nadšením školí další zájemkyně o organizaci a úklid. A hlavně pomahá jednotlivcům v jejich vlastních domácnostech s úklidem a vytvořením útulného domova. Její hlavní myšlenka by se dala shrnout do věty:  „Nechat si pouze věci, které vám, dělají radost.“ Sama autorka vyzkoušela všemožné metody úklidu a třídění a toto pravidlo se jí nakonec osvědčilo nejvíc. Tvrdí, že její klienti se už nikdy nevrátili k původnímu nepořádku. Stačilo prostě uklidit jednou a pořádně a ten šok přeměny, který viděli, jim pomohl udržet si pořádek i nadále.

Knížka je samozřejmě obsáhlejší, mimo jiné v ní najdete i tzv. metodu skládaní konmari, která mi osobně docela pomohla udržet oblečení srovnané. Metoda spočívá ve speciálním skládání tak, že oblečení v podstatě srolujete a postavíte. Nedělám to úplně přesně jako ona, ale trička už neskládám do komínků, ale sroluji je za sebe do krabice. Ta vám ten tvar, oproti komínkům v prostoru, pomůže lépe udržet. :-)

  • Pinterest

Becoming Minimalist

Minimalismus je momentálně směr, který je na vzestupu a získává si oblibu i v Česku. Velkým propagátorem je Joshua Becker a jeho blog Becoming Minimalist, který lidi povzbuzuje ke zbavení se harampádí, tedy věcí, které nám život spíš ztěžují než zpříjemňují. Díky velkému úklidu a minimálnímu počtu věcí, se pak můžeme v životě věnovat důležitějším věcem, než údržbě majetku. A navíc pro nás bude snadnější uvědomit si, co je opravdu potřebné a důležité vlastnit, a mít z toho o to větší radost. Přiznám se, že právě díky těmto myšlenkám jsem i ze své domácnosti dala pryč věci, které jsem schraňovala několik let, a které stejně jen zbytečně zabírali místo a hned se nám doma dýchalo zase o něco lépe.

  • Pinterest

Domácnost bez odpadu

Bea Jonhson udělala ve svém životě obrat od 180 stupňů. Z typické americké rodiny žijící si nad poměry se s rodinou rozhodla vydat se skromnějším stylem života.  Napsala knihu Zero Waste Home, která byla do čestiny přeložena pod názvem Domácnost bez Odpadu. Jak už název napovídá, vše co Bea podniká, je s ohledem na životní prostředí. Její kniha je spojením minimalismu, ekologie a zdravého životního stylu. Zavalení odpadem, zejména plasty na jedno použití je pro ni velkým tématem a její styl života popsaný v knize je jejím odrazem. Nejde jen o látové pytlíky na chleba a zeleninu a nakupování v bezobalových obchodech, ale o změně přemýšlení.

Bea tu určitě nesměla chybět. K její myšlence se začínají přidávat další a další lidé, pro které je velko inspirací. I já jsem během čtení knihy potřídila kosmetické a čistící prostředky, abych zjistila kolik mi jich vlastně opravdu k životu stačí a konečně začala znovu a lépe pátrat po přírodní kosmetice  a ekologických čistících prostředcích. Velmi mne inspiroval i její styl plánování jídla a od mého názoru „domácí kompostér v bytě nikdy„, přes zvažování „možná, jednou“ jsem se dostala až k větě „no jasně, vždyť kompostér je vlastně běžná věc„! :-)

Nepřevzala jsem vše, k něčemu si cestu hledám a o něčem vím, že to kdybych to momentálně dělala stejně, tak se mi „zero waste“ akorát tak zprotiví. Věřím ale, až čím víc lidí bude alespoň trochu less waste, tím lépe pro nás všechny a pro zemi, ve které žijeme. :-)

  • Pinterest

A Bowl Full of Lemons

Autorka blogu A Bowl Full of Lemons Toni Hammersleyová napsala knihu přeloženou do čestiny pod názvem Uklizeno! Jednou pro vždy… Pokud vás prakticky zajímá, co a jak ve své domácnosti změnit, jak si věci v každé místnosti zorganizovat, je tato kniha přesně pro vás. Máte rádi výzvy? V knize těch uklízecích a třídících najdete víc než dost. :-) S knihou Toni pomohly i další autorky blogů a profesionální odbornice a na úklid a organizaci, takže kniha je pestrá a plná praktických vychytávek a rad.

  • Pinterest

Pravidelný úklid domácnosti

FlyLady a Terapie Domova

Pokud jste se někdy zajímaly o úklid, pak jste určitě museli slyšet o FlyLady. Tuto metodu vymyslela Marla Cilley, která v zoufalství ze své vlastní domácnosti vytvořila systém úklidu a údržby, který se nakonec stal oblíbený po celém světě. Jde o každodenní péči a údržbu určitých částí domácnosti, které se postupně střídají, tak aby byl stále průběžně uklizený celý byt (dům). Díky metodě FlyLady si osvojíte potřebné návyky a uklízecí rutinu. Velmi sympatické je, že úklidu jednotlivých zón vyhradíte jen 15 minut. Díky tomu, pro vás úklid nebude nekonečným příběhem, ale bude naopak pěkně odsýpat. Člověk by ani netušil, co za 15 minut všechno stihne. Pokud to s metodou FlyLady myslíte vážně, můžete se přidat k odběratelům a každý den dostat e-mail s pokyny co právě uklidit. :-)

Nebo můžete odebírat e-maily Fidorky, autorky blogu Terapie Domova, která metodu FlyLady přeložila do češtiny a vytvořila nádherné a přehledné webovky a FlyLady obohatila o svůj zónový úklid, který je, přiznávám, pro mě daleko přehlednější a jasnější než FL. :-)

  • Pinterest

Madame Chic

Američanka Jeniffer L. Scott, se po studentském pobytu u pařížské rodiny nadchla francouzským přístupem k životu a přenesla ho postupně i do své domácnosti. Autorka blogu a několika knížek vás nakazí svým nadšením užívat si  přítomný okamžik. A po přečtení její knížky S Madame Chic doma  bude i mytí umyvadel něčím, do čeho se budete pouštět s radostí. :-) Každý nějak bydlíme, máme nějaké podmínky, ale je jen na nás, jestli si vědomě svůj domov zamilujeme a budem si ho hýčkat. Ať už si při vaření pustíme dobrou hudbu, večer si při čtení knížky zapálíme svíčku, uděláme si odpoledne s kamarádkou čajových dýchánek a nebo si jen tak přivoníme ke květině nebo uvařené kávě.

  • Pinterest

Chcete konečně najít ten svůj systém?

Pokud jste dočetli až sem, možná si říkáte, že byste potřebovala nejmíň půl roku na to, abyste si vůbec nastudovala, jaký způsob úklidu a organizace by nejlépe vyhovoval tomu vašemu domovu. Nemusíte na to být sama. Pojďme do toho společně a my vám pomůžeme vytřídit věci, které vám doma vytváří chaos a vytvoříme pro vás systém přímo na míru vašemu domovu, životnímu stylu a aktuální životní situaci. Vyberte si z naší nabídky jednorázovou konzultaci, virtuální organizaci nebo organizaci přímo u vás doma. Nevíte, která služba je pro vás ta pravá? Napište nám na [email protected]

Zaujalo vás dnešní téma? Jaký přístup vám je blízký? Napište nám o tom. Vaše komentáře jsou pro nás vždy velkým povzbuzením a inspirací.

e-mailovy klub mamami
  • Pinterest

E-mailový klub Mámami

Emailový klub

Každý čtvrtek v 7 ráno odesíláme e-mail s novým článkem. To ale není všechno. V e-mailu pravidelně posíláme také bonusy navíc, které na blogu nenajdete. Pokud o ně nechcete přijít, zaregistrujte se do klubu a můžete těšit i na svůj dárek.

Členství v klubu vás k ničemu nezavazuje. Pokud zjistíte, že vám naše e-maily nic nepřináší nebo nesplní Vaše očekávání, můžete se z klubu kdykoli odhlásit.

Dubnová soutěž o kuchařku Recepty dětem

Nezapomeňte si také  zasoutěžit o krásnou kuchařku Recepty dětem, kterou napsala Gábi, autorka úspěšného stejnojmenného blogu. Všechny podrobnosti k soutěži najdete na konci posledního březnového článku. Soutěž probíhá celý duben a vítěze zveřejníme v posledním dubnovém článku.

  • Pinterest

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest