Blog

Každodenní úklid a organizace vašeho domova

autor: | 26. 4. 2018 | Organizace

Děti, práce, úkoly do školy, kroužky, nákupy, vaření. A ještě mám k tomu stihnout uklidit? Není toho nějak moc? Vždyť to ani nemá cenu, stejně to nikdo neocení. A co se uklidí, je za chvíli opět rozházené a špinavé. Je úklid v dnešní době vůbec potřebný? Nejsou na světě daleko důležitější věci?

Pokládáte si občas (nebo velmi často) podobné otázky? Pokud ano, myslím, že v tom nejste rozhodně sami. Přiznám se, že i na mne občas padne pocit lehké frustrace z neustálého úklidu nebo spíš nepořádku. Náročné to u nás bývá třeba v zimě, po dnech a týdnech plných nemocí. Každý toho občas máme „plné kecky“ a myslím, že to k životu patří. Pokud ale tento problém s úklidem řešíte pořád, možná je na čase něco změnit. Myslím, že nemusíme s pocitem frustrace žít po zbytek života. Zvlášť, když se to týká oblasti, kterou vlastně chtě nechtě řešíme každý den. A i když ji neřešíme, tak jí stejně neunikneme.

V druhém dubnovém článku o úklidu jsem psala o dvou typech úklidu. Jeden bez druhého to nezvládnou a oba nám můžou hodně pomoci a ulehčit. Prvním krokem je třídění. Prostě zbavit se všeho, co už nepotřebujeme a nechat naši domácnost dýchat. Druhou věcí je pak každodení udržování čisté a uklizené domácnosti.

Pokud se vám během dubna podařilo uvolnit doma místo od nepotřebných věcí, věřím, že vám hned bylo o něco příjemněji.  Možná jste už i došli na to, že čím více věcí a místností máme, tím více naší pozornosti to bude vyžadovat. A díky odstranění nepotřebného se nám uvolnil prostor od starého kočárku, rozbitého křesla nebo kupy krabic a konečně můžeme zem vytřít pořádně a daleko svižněji. Tak pokud jste s námi zvládli dubnou čistku a volněji se vám dýchá, pojďte se s námi podívat i na každodenní péči o domácnost.

  • Pinterest

Jak na úklid  a každotýdenní rutinu

Také vás vždy nejvíc zajímá, jak to dělají jiní? Já si to myslela. Proto jsem vám sepsala svůj uklízecí týden. Než se do něj ale začtete, mám pro vás čtyři základní tipy jak na každodenní úklid. Věřím, že minimálně jeden z nich budete znát. :-)

Úklid jako součást života

Přistupujte k úklidu jako k součásti života, ne jako k nepříjemnému hmyzu. Vše totiž začíná v naší hlavě, u našeho přístupu, ať už se to týkám věci, člověka či situace. Když si řekneme, že nám v uklizeném bude lépe a náš přístup k úklidu bude pozitivní, bude nám nakonec vše i lépe odsýpat.

S malými dětmi je to samozřejmě o něco náročnější, na druhou stranu právě malé děti  úklid milují a hrozně rády pomáhají. A vy teď máte jedinečnou příležitost nechat je, ať se učí s vámi. Protože ty opravdické věci jsou tou nejlepší hračkou. :-)

Zjednodušte a minimalizujte

Čím méně překážek budeme při úklidu překonávat, tím lépe. Mám na mysli jak překážky fyzické, tedy často zbytečné věci, které nám zavazí a musíme je pořád dokola přerovnávat, tak i organizační. To se týká třeba rozdělení uklidových prostředků, kyblíků a mopů. Čím méně jich budeme mít a rychleji se k nim dostaneme, tím lépe se nám budou skladovat a budou připraveny na práci. Je docela otravné přehrabovat se pokaždé ve skříni nebo úklidové místnosti, kde nikdy nemůžeme pořádně nic najít. A naštvat se ještě dřív než vůbec začneme uklízet nám opravdu moc nepomůže.

Pořiďte si domácí pomocníky, kteří vám ušetří čas a práci. Ani nevíte, jak jsem nakonec po deseti letech šťastná za sušičku a jak miluji myčku a pračku. Někdo nedá dopustit na robotický vysač, jiný na domácí pekárnu. Pokud jsou přístroje vašimi pomocníky, vužívejte je a užívejte si toho, že něco pracuje za vás.

Rozdělte si domácnost na dny, zóny, aktivity.

Nedělejte vše naráz, ale vytvořte si systém. Ať už pojedete podle stylu FlyLady nebo si vymyslíte vlastní metodu, je to rozhodně lepší, než jednou za čas zpanikařit a otrávit celé rodině víkend velkým úklidem. Když si byt nebo dům rozdělíte podle pater, pokojů nebo funkce, nebude to pro vás rozhodně tak frustrující, jako když se jeden den pustíte do všeho.

Delegujte

Máte pocit, že je toho prostě moc? Zapojte všechny okolo. Děti, manžela, paní na úklid. Jen jim to neříkejte úplně v amoku, ale naopak jim polopatě vysvětlete, co po nich vlastně chcete.  :-)  Ono vynesení koše, vysátí kuchyně po večeři a třídění ponožek u odpolední pohádky vám dost ulehčí. Opravdu. Překonejte prvotní reptaní, zkuste pozitivní motivaci a pak společně oceňte dobře odvedenou práci. A uvidíte, jak se za chvíli budou děti chlubit kamarádům, že oni teda už dávno umí vysávat a vyklízet myčku.

Pokud je toho na vás s velkým domem a zahradou opravdu moc a jste hodně vytížená rodina nebo nebo máte právě rizikové těhotenství, zvažte i paní na úklid. Nejde o to sice vše stihnout, ale být totálně vyčerpaná. Naším cílem je svůj domov milovat a ne se jím nechat strhat. :-)

  • Pinterest

Je plánování a organizace úklidu vaše aktuální téma? Řešíte, jak mít doma čisto a uklizeno, ale přitom nebýt otrokem vlastní domácnosti? Nedaří se vám zapojit do úklidu členy vaší rodiny? Máte pocit, že vám nepořádek doma už přerůstá přes hlavu?

Pojďme to spolu probrat v telefonní konzultaci. Společně s vámi definujeme hlavní příčiny toho, proč jsou vaše dny plné chaosu a vytvoříme společně takový systém, který bude nejlépe odpovídat vašim aktuálním možnostem a potřebám. 

Napište nám na info@mamami.cz nebo vyplňte jednoduchý kontaktní formulář a my se vám ozveme co nejdříve.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest