Blog

Vytvořte z vaší koupelny malé lázně

autor: | 7. 3. 2019 | Domov

Věříme, že po únorových článcích jsou vaše rána i večery o něco krásnější díky uklizené a útulné ložnici. Únor je ale za námi a je čas pustit se do další práce. V našem případě to znamená pečlivě projít další z pěti místností našich domovů. A pokud čtete náš blog pravidelně, nejspíš víte, že březen jsme se rozhodly věnovat koupelně. Stejně jako cílem únorových článků bylo vytvořit během měsíce z vaší ložnice místo, kde bude radost usínat, uděláme i v březnu vše pro to, abyste během měsíce března vytvořily z vaší koupelny malé lázně. Jaké funkce má vlastně koupelna, co by v ní nemělo scházet a co naopak můžete s klidem odstranit. A jak je možné udělat z vaší koupelny malé lázně, když z ní vaše děti vytváří každý den  spíše dětské brouzdaliště? O tom všem bude první březnový článek.

Co všechno se vejde do jedné koupelny

Co se týče velikosti, patří koupelna (aspoň většinou), k nejmenším místnostem celého bytu či domu. Co se ale týče funkcí, dalo by se říct, že se vedle takové kuchyně nemusí rozhodně stydět. Obzvlášť poté, co přijde na svět první dítě. O těch dalších ani nemluvě. To se z koupelny, která doteď sloužila především k dlouhým večerním koupelím po těžkém pracovním dni, najednou stane prádelna, ošetřovna, přebalovací koutek, záchod i koupaliště v jednom. Je vůbec možné všechny vyjmenované místnosti spojit v jednu a udělat z ní navíc jedno příjemné místo, kde bude radost si dopřát každý den aspoň tu horkou sprchu, když už na dlouhé lenošení ve vaně nezbývá čas? Odpověď je jednoznačně ano. Kouzelný proutek ale nemáme, a tak to i tentokrát bude vyžadovat trochu vašeho času, práce i pravidelné péče. Výsledek ale bude stát za to.

Koupelna jako prádelna

Pokud máte doma dostatek prostoru k zařízení samostatné prádelny, je to skvělé. Pokud ne, nemusíte zoufat. Mít v koupelně pračku není žádná nepřekonatelná katastrofa. Důležité ale je, aby funkce prádelny nezvítězila nad celou koupelnou. Špinavé prádlo nikdy příliš velkou parádu neudělá. Pokud jej ale schováte do krásného koše či úložného vaku, může se z něj stát nakonec příjemný a přitom praktický doplněk vaší koupelny. Doporučuji také zavést si pravidelné prací dny, kdy během jednoho dne roztřídíte a vyperete všechno prádlo a zbytek týdne pak špinavé svršky už nemusíte řešit. U nás doma je takovým pracím dnem pondělí. Někdy jej musím doplnit i pátkem, ale zbytek týdne špinavé prádlo jednoduše neřeším. Nezdá se to, ale tahle pravidelná prádelní rutina mi v mnohém usnadnila život.

Pokud skladujete v koupelně také čistící a prací prostředky, nejspíš nemusím ani příliš připomínat, že vždy musí být především v bezpečné vzdálenosti od dětí. V případě, že bojujete s místem, je také dobré omezit veškeré zásoby těchto prostředků na nezbytné minimum. Sama jsem si ověřila, že není třeba kupovat na každé prádlo jiný prášek, ale že mi prakticky stačí jeden univerzální. Pokud je to možné, ukryjte všechny čisticí a prací prostředky někam do skříňky, aby vám tak nekazily celkový vzhled koupelny. Věřte, že jakákoli barevná etiketa, kterou máte každý den na očích, bude působit rušivě, ať si to uvědomujete či nikoli. Pokud není možné lahve úplně uklidit, můžete je schovat do praktických úložných košů, které vzhled koupelny příjemně sjednotí.

Koupelna jako přebalovací kout

S příchodem miminka je potřeba vyřešit spoustu praktických věcí. Jedna z nich je určit místo, kde budete své dítko přebalovat. Z vlastní zkušenosti musím říct, že já sama jsem prakticky nikdy nepřebalovala své děti nikde jinde, než právě v koupelně, ačkoli původní plány byly zcela jiné. Jenže jak je známo, šedivá je teorie a zelený strom praxe. A tekoucí voda na dosah, je v případě přebalování, jedno obrovské a významné plus. Ať už přebalujete v koupelně na přebalovacím stole nebo k němu využijete již zmíněnou pračku, vždy musíte vyřešit také další věci. Tedy, kam umístit plenky a všechny další potřebné doplňky.

Stejně jako u čisticích prostředků, i zde platí stejná pravidla. Každý nákup si dobře rozmyslete a kupujte jen to nejnutnější a to, co opravdu používáte. Všechny drobnější věci jako jsou vatové tyčinky, mastičky či vitamíny, uložte opět do menších košíčků či průhledných boxů, které vám pomohou udržet pořádek. Přebalovací podložku pořiďte také nejlépe v nějaké tlumené barvě nebo ji jednoduše povlečte čistou bavlněnou plenkou. Okolí přebalovacího stolu či pračky udržujte stále uklizené a čisté.

  • Pinterest

Photo by Mamami

Koupelna jako dětské koupaliště

Dokud máte pouze miminko, máte vzhled koupelny pořád ještě relativně pod kontrolou. Ta pravá koupelnová zábava začíná většinou ve chvíli, kdy se z miminka stane batole a samozřejmě ve chvíli, kdy se rodina rozroste o každého dalšího člena. Kdybych měla miminka dnes, nejspíš bych si už znovu nepořídila vaničku, kterou jsme využili prakticky jen na první dcerku. Malé miminko se dá poměrně snadno omýt i v umyvadle a trochu starší už zase bez velké námahy vykoupete i ve velké vaně (pokud ji nemáte, pak je asi vanička fajn věc). Vanička je ale jen začátek. Opravdovou výzvou jsou v koupelně především všemožné barevné hračky, barevné ručníky, barevné podložky a nevím co všechno ještě. Ano, jednotlivé věci jsou možná praktické i roztomilé, dohromady, ale většinou tvoří nepřehlednou, převážně plastovou a hodně barevnou změť, díky nimž působí vaše koupelna opravdu spíše jako dětské brouzdaliště.

Je samozřejmé, že dětem nevysvětlíte, že svíčky jsou rozhodně krásnější dekorací než vodní plastový mlýn, nicméně jste to nakonec právě vy, kdo rozhoduje o tom, co všechno ve vaší koupelně bude a co nikoli. Oblíbené plastové hračky můžete umístit do pěkného koupelnového košíčku, který můžete v pravou chvíli vždy jen vysypat a po oschnutí hraček je uklidit zpět. S počtem hraček to navíc není nutné přehánět. Možná si samy z dětství vzpomínáte, kolik zábavy se dá udělat i s jednou obyčejnou mycí žínkou. Aspoň my jsme na hru na mořské panny dodnes nezapomněly. :))) Ani ručníky nemusí hrát všemi barvami. Je sice praktické, když mají určitý motiv, aby se vám nepletly, zvlášť v případě, že u vás koupání probíhá ve stylu filmu S tebou mě baví svět. Věřte ale, že stejně jako Mickey Mouse budou děti milovat i malého béžového medvídka na okraji bílého ručníku.

 

 

 

  • Pinterest

Pomůžeme vytvořit lázně i z vaší koupelny

Máte pocit, že ve vaší koupelně nic podobného nejste schopna vytvořit? Zdá se vám, že jediné, co vám může pomoci je vysněná rekonstrukce, která je ale zatím v nedohlednu? Neztrácejte čas žitím v provizoriu, ve kterém se necítíte dobře.

Kachličky vám sice nevyměním, ale místo toho vám pomůžeme z vaší stávající koupelny vytvořit malé lázně.

Připravíme vám návrh organizačního řešení přímo na míru nejen vaší koupelně, ale především vám a vaší životní situaci.

Jste z Brna? Pak vám moc rády se vším pomůžeme osobně. Společně s vámi protřídíme všechny skříně i poličky a vneseme do nich nový svěží vítr v podobě nového a funkčního úložného systému. Že žádný zatím ani nemáte? Nevadí, boxy a košíky vám nejen navrhneme, ale také si vše přeměříme, nakoupíme a přivezeme až k vám domů.

S námi tak vše zvládnete nejen mnohem rychleji, ale především v klidu a bez zbytečného stresu.

Tak co, pustíme se do práce společně? Napište nám ještě dnes na info@mamami.cz.

  • Pinterest

E-mailový klub

Každý čtvrtek ráno dostávají členové našeho e-mailového klubu upozornění na nový článek. Součástí e-mailu jsou ale i bonusy navíc, výzvy, dárky a novinky.  Pokud o ně nechcete přijít vy, přihlaste se do klubu už dnes. Členství v klubu vás k ničemu nezavazuje. Pokud byste náhodou časem zjistili, že vám odběr našich novinek nevyhovuje, můžete se z klubu kdykoli odhlásit.

 

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest