Blog

Jak mít v koupelně jen to, co opravdu potřebuji

autor: | 14. 3. 2019 | Organizace

Koupelna je místnost mnoha funkcí. O tom jsme se přesvědčili už v minulém článku. Mnoho funkcí vyžaduje také mnoho různorodých potřeb a přípravků. Přemýšleli jste někdy, co všechno v koupelně máte a zda to v ní vlastně musí být? Mít přehled o tom, co v koupelně používáme je skvělý základ pro to dát své koupelně jasné funkce a věcem jejich místo. Věříme, že nejen krásný design koupelny, ale i dobré a praktické uložení věcí nám pomohou vytvořit koupelnu, do které bude vždy radost vkročit.

Zredukujte

Mám krásnou a prostornou koupelnu. Dříve jsme v ní měli i pračku, přesto hromada prádla nebývala můj největší problém. Úložných poliček a skříněk jsme měli tak akorát a co se nevešlo do koupelny mohlo být v malé úklidové místnosti. Přesto jsem se v koupelně trochu ztrácela. Všeho bylo nějak moc. Moc drobné kosmetiky, mýdýlek, sponek, gumiček, věcí do lékárničky a mnoho jiného. I když jsem se snažila věci jednou za čas uklidit, neměla jsem to srdce se zbavit toho, co vlastně nepotřebuji. Protože co kdyby náhodou se to někdy hodilo. Po několika letech, třech dětech, několika knih o úklidu a mnoha marných pokusů, mi to tak nějak všechno došlo. Nechci mít doma věci, které jsou sice hezké, voňavé, ale pro naši rodinu vlastně nepraktické a nepoužitelné.

Pokud je i vaše koupelna hnízdem všemožných vzorečků, poloprázdných krémů a lahviček, které se u vás zabydleli více než je zdrávo, bude pro vás redukce možná přesně to pravé. Redukce je skvělá i v případě, kdy si děláte zbytečně velké zásoby, které nemáte kde ukládat. Mějte v koupelně opravdu jen to, co používáte a jen v takovém množství, které zvládnete spotřebovat. Díky tomu, budete mít o své koupelně vždy přehled a velmi jednoduše tak zamezíte prošlým krémům, lékům a zbytečnému nákupu nových zásob.

Zjednodušte 

Reklamní slogany nám samozřejmě říkají, každý povrch si na čištění zaslouží to své a běda, jakmile použijete něco jiného. Stejně tak to platí i o kosmetice. Než ale nakoupíte a vyzkoušíte všechny novinky z reklamy nebo produkty, které doporučují vaše oblíbené blogerky, zvažte, zda není nějaké jednodušší řešení. Jednodušším nemyslím prvoplánově ekologičtějším, ale prostě jednodušší. Většinou se k té jednoduchosti nakonec přidá i ta ekologie. On takový ocet v kombinaci se sodou a eterickým olejem dokáže docela divy. Hledejte pro sebe přípravky, které fungují, ale zvládnou uklidit klidně i více jak jeden povrch. Stejně tak přemýšlejte i o kosmetice pro sebe i zbytek rodiny. Možná nemusíte mít každý svůj sprchový gel, šampón a kondicionér. Zjednodušením si ušetříte energii, čas, ale i místo v poličce.

  • Pinterest

Photo by Mamami

Nechte v koupelně jen to, co v ní skutečně používáte

Máte pocit, že v koupelně máte jen to, co opravdu používáte, a přesto je toho moc? A jsou to všechno věci spojené opravdu s koupelnou? Hodně místa můžou zabrat čístící prostředky, které ukládáme v koupelně, ale používáme je v celé domácnosti. Možná by stačilo nechat v koupelně jen jeden čistič na umyvadlo, které umýváme každý den a zbytek uklidit třeba do skříně na chodbě. Hodně místa také zaberou prášky na praní, zvlášť ty ve velkém balení. Musíme je mít všechny v koupelně nebo musíme mít tolik druhů? Po letech jsem sama došla k jednomu univerzálnímu prášku.  Nestresuje mě tak dokupování různých druhů a svoji energii můžu dát do něčeho jiného. Zvažte, zda vše, co v koupelně máte, do ní opravdu i patří. Třeba přijdete na to, že jsou věci, které buď nepotřebujete, málo je využíváte nebo můžou klidně stát i v jiné místnosti.

Ukládejte věci podle toho, jak často a kde je používáte

Možná vám to připadá samozřejmé. Občas je ale zvyk silnější než logika. Nepřijde vám, že nějak často musíte sahat do vyšších pater pro určitou věc nebo že se k některým věcem dostáváte dost těžko, protože jsou zavalené pod jinými? Tento problém může z velké části vyřešit už samotná redukce věcí. Dalším problémem ale může být to, že věci neukládáme podle funkce, ale jen nějakého nahodilého systému, který vlastně nedává moc smysl. Přemýšlejte nad tím, jak často a kde danou věc používáte a zda jí odpovídá í místo uložení. Pro toaletní papír si také nechodíte přes celou chodbu. :-)

  • Pinterest

Photo by Mamami

Kam s věcmi, které nepotřebuji

Zbavení se věcí, zvláště v koupelně není úplně jednoduché. Samozřejmě, že někdo nad tím mávne rukou a co nepotřebuje vyhodí do odpakového koše, a pak do popelnice na směsný odpad. Pokud máte alespoň nějaké ekologické cítění, asi vás napadne, zda daná věc nepatří třeba jinam.

Při třídění koupelny můžete postupovat následovně. Připravte si šest košů nebo pytlů, tak jako jsme to udělali podobně v ložnici. Díky nim bude vaše třídění a následné zbavování o dost jednodušší.

Nechám si – do této kategorie patří samozřejmě všechny věci, které běžně využíváte, ale třeba i ty, které jsou otevřené, úplně třeba nesplnily funkci, ale dají se využít i jinak. Můžete takto třeba využít šampóny nebo sprchové gely, které vám úplně nesedí, ale dají se využít při koupeli nohou. Nebo jste dostali tuhé mýdlo, které nevyužijete na ruce, ale dobře poslouží při úklidu koupelny. Zkrátka, než vše vyhodíte, popřemýšlejte, zda by se daná věc nedala využít i jinak.

Daruji – může jít o kosmetické přípravky, které jsme nevyužili, máte je víckrát nebo jen vyzkoušeli a zjistili, že se vám nehodí. Jde o produkty, které jsou naprosto v pořádku a nejsou prošlé. Třeba udělají radost sestře nebo kamárdce.

Lékárna – jde o prošlé nebo nevyužívané léky a doplňky. Jednou za čas je dobré projít lékárničku a takové léky vyřadit a donést do nejbližší lékárny. Léky vyžadují speciální likvidaci, proto je nevyhazujte do směsného odpadu nebo do wc.

Chemický odpad – pokud se chcete zbavit chemických přípravků nebo jen obalů, které mají na etiketě symbol přeškrtnuté popelnice, je potřeba je vyhodit do speciálních popelnic na nebezpečný odpad. Většinou se nachází ve sběrných dvorech.

Tříděný odpad – pokud máte spotřebovaný šampón nebo kondicionér, který je v plastu, můžete ho vyhodit do tříděného odpadu. Pokud se obal skládá z více materiálů, které jdou od sebe oddělit, můžete je tak jednoduše vytřídit (například kovové víčko do kovu a plastový obal do plastu a skleněný flakonek od skla).

Směsný odpad – sem vyhodťe obaly, které od sebe nejdou oddělit nebo v nich zůstanou zbytky kosmetiky. Jde například o řasenku nebo blistry od léků. Pokud ale vyhazujete velké množství nespotřebované a prošlé kosmetiky, odvezte ji raději do sběrného dvora. Do směsného odpadu vyhazujte také plíny, vatové tyčinky, tamponky, papírové kapesníky.

*Přiznávám, že na třídění odpadu nejsem úplně odbornice. Sama se to stále učím. Na konci článku tak můžet najít zdroje, ze kterých jsem čerpala, a které vám pomůžou se v třídění lépe vyznat.

Unáhlené nákupy jako poučení pro příště

Kolem nás je každý den mnoho lákadel. Některá nás míjejí, jiná nás zaujmou. Občas se může stát, že se nám doma nakonec objeví víc věcí, než opravdu potřebujeme. Může jít o vzorky krémů, z lékarny si přineseme novinku, kterou nám doporučili, protože byla za skvělou cenu a nebo si do poličky postavíme pleťové mléko, které jsme dostali jako dárek za věrnost v jedné parfumerii, i když už v obchodě jsme věděli, že ho stejně nevyužijeme.  Můžeme si vyčítat, že neumíme říct ne, stydět se nebo nad tím mávnout rukou. A nebo se poučit a zkusit to příště jinak. Možná jste už ale naopak dál a vaše cesta je hodně ovlivněná ekologickým smýšlením. Možná vám je blízký styl „less waste“, třídíte, rádi nakupujete lokálně a využíváte bezobalových prodejen nejen k nákupu potravin, ale i kosmetiky. Každý máme svůj ideál, tempo i priority. A pro všechny z nás platí jedno. Přemýšlejme nad tím, co kupujeme, ale také nad tím, jak přistupujeme ke svým věcem a k lidem, kteří to dělají třeba jinak. Odsuzováním sama sebe nebo druhých lepší svět stejně nevytvoříme.

Zdroje:

https://www.jaktridit.cz/cz/rady-a-tipy/otazky-a-odpovedi/kam-patri

https://www.trideniodpadu.cz/kam-s-tim

http://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/proc-ma-smysl-vracet-stare-leky-do-lekarny.html

https://www.veronica.cz/trideni-pro-pokrocile

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Potřebuje (nejen) vaše koupelna pořádnou očistu?

Sypou se na vás krémy a lahvičky ve vaší koupelně jen co se jí dotknete? Potřebujete protřídit zásoby kosmetických či úklidových přípravků? Stěhujete se do nového a ráda byste si konečně zorganizovala koupelnu či prádelnu funkčně a také krásně?

Pomůžeme vám s tím.

Připravíme vám návrh organizačního řešení přímo na míru nejen vaší koupelně či prádelně, ale především vám a vaší životní situaci.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest