Blog

Jak uklidit koupelnu bez chemie?

autor: | 21. 3. 2019 | Organizace

Celý březen se na blogu věnujeme koupelně. V prvním článku jsme psaly o všech funkcích, které koupelna může mít.  Psaly jsme ale také o tom, jak všechny tyto funkce sladit tak, aby naše koupelna nebyla jen funkční, ale také krásná. V minulém článku jsme se pak pustily do třídění koupelnových skříněk a poliček. Bylo by hezké teď koupelnu opustit s pocitem dobře odvedené práce, jenže koupelna, podobně jako kuchyně, je místnost, která nevyžaduje pouze dobrou organizaci, ale především důkladný a pravidelný úklid. Jak to vypadá, když jej nemá, myslím známe všechny víc než dobře. V drážkách sprchového koutu se usazuje vodní kámen a na umyvadlech jsou zaschlé kapky i stopy mýdla. V dnešním článku se tak podíváme trochu blíž na to, jak mít koupelnu krásnou nejen na ten první pohled. 

Nakoupit či vyrobit?

Když jsme jako děti jezdily na prázdniny k babičce na venkov, byl vždy jeden den v týdnu, který jsme opravdu neměly rády. Byl to ten den, kdy babička dělávala pravidelný úklid a uvnitř domu byl všude cítit ocet. Ten den jsme většinou koupelnu a záchod používaly tak, že jsme si držely naše malé zhýčkané nosíky. Nám dětem to přišlo jako obrovský přežitek. Vždyť co mohlo být v devadesátých letech lepší a modernější, než uklízet všechno s tou kouzelnou lahvičkou, na které byl ten pán z reklamy, co se tak rychle točil.

Dnes takových kouzelných lahviček najdeme v každé drogerii nepřeberné množství. Můžeme si vybrat jeden prostředek na umyvadla, jiný na plísně a další na spáry mezi kachličkami. Výhodou takového úklidu je jistě to, že je poměrně pohodlný. Nevýhodou je, že není úplně levný a ne vždy bývá tak účinný, jak slibuje reklama. Především ale ve většině případů není příliš šetrný ani k nám ani k přírodě. Možnou alternativu představují nejrůznější ekologické čisticí prostředky, které jsou dnes již velmi dobře dostupné. Ekologicky nejšetrnější a zpravidla i nejlevnější alternativou je pak návrat k prostředkům, které používaly právě naše babičky a prababičky, a které i dnes fungují stále stejně dobře.

  • Pinterest

Photo by Mamami

Přírodní úklid v koupelně

Pokud patříte mezi ty, které se zatím dobře orientují hlavně v těch prodejních regálech a čím uklízí vaše babička bylo to poslední, co by vás v dětství zajímalo, mohl by se vám hodit náš stručný přehled, jak přírodní úklidové pomocníky v koupelně vlastně využít.

Umyvadla

Právě tato místa si v koupelně zaslouží naši největší pozornost. Na jejich čištění si můžete jednoduše vyrobit pastu z jedlé sody a octa, kterou můžete zakápnout citrusovým esenciálním olejem. Ocet má skvělé čisticí účinky, jedlá soda zase krásně bělí, odstraňuje vodní kámen a navíc pohlcuje pachy. S octem tak tvoří dokonalou čistící dvojku.

Vodní baterie 

Na ty naopak sodu nepoužívejte, zůstávaly by vám na nich zaschlé bílé mapy. Baterie během chvilky rozzáříte tak, že je potřete rozpůleným citronem nebo zakápnete citronovou šťávou a vyleštíte hadříkem do sucha.

Sprchový kout a vana

Můžete je vyčistit pastou ze sody a octa, podobně jako umyvadla nebo si můžete vyrobit jednoduchý octový roztok v poměru 1:2  z octa a vody (nejlépe destilovanou či převařenou). Ocet i vodu nalijte do láhve s rozprašovačem a dobře promíchejte. Pokud chcete, můžete jej zakápnout také pár kapkami esenciálního oleje. Tímto roztokem pak můžete každý večer postříkat sprchový kout i vanu a nechat působit. Oplachovat jej nemusíte.

Sprchová hlavice

Jednou za čas jí dopřejte octový nálev, který ji zbaví vodního kamene i zbytků mýdla. Do plastového sáčku nalijte ocet, ponořte do něj hlavici. Sáček k hlavici upevněte gumičkou a nechte působit nejlépe přes noc. Místo sáčku můžete použít třeba obyčejný kbelík. Odměnou vám bude nejen dokonale čistá hlavice, ale také pořádný proud vody.

Kachličky

Spáry v kachličkách (týká se to zejména těch ve sprchovém koutu) vyčistěte směsí z jedlé sody a citronu. Suroviny dejte v takovém poměru, aby vám vznikla hustá pasta.

Zrcadla

I na jejich vyleštění vám skvěle poslouží roztok ze dvou lžící octa, půl litru vody (opět nejlépe převařené nebo destilované) a pár kapek esenciálního oleje.

Pračka

Zbytky pracího prášku, vodní kámen i špína z oblečení. To vše se usazuje hluboko v útrobách každé pračky. I té proto čas od času dopřejte octovou lázeň. Do bubnu pračky nalijte tři litry octa a spusťte nejméně na 60°C, nejlépe na vyvářku.

  • Pinterest

Photo by Mamami

I malý krok se počítá

Pokud se zatím hlásíte (i když raději ne úplně nahlas) do týmu „savo“, nemusíte po dnešním článku propadat panice, že děláte všechno špatně. Já sama musím popravdě říct, že ačkoli se snažím přírodní prostředky k úklidu používat stále častěji, i u nás doma byste to savo v poličce našli taky. Obzvlášť můj muž jednou za čas dostane neodolatelnou chuť k pořádnému úklidu, který se prý bez téhle kouzelné lahve neobejde. A já zase nemám to srdce mu v tom úklidu bránit. :)

Mně samotné se na ekologickém úklidu třeba líbí i to, že je lákavý i po estetické stránce. Zkrátka ocet v láhvi od sirupu, jedlá soda v dóze a bílé bavlněné hadříky vypadají na úklidové poličce rozhodně lépe než deset různě barevných lahviček.

Pokud vám ale i tak připadá přírodní úklid stále příliš složitý a přesto vám příroda není tak úplně lhostejná, můžete si vybrat pomocníky šetrné k přírodě v prodejnách zdravé výživy, v drogerii či na internetu. Já sama jsem si v poslední době velmi oblíbila tradiční českou značku Jelen, a to zejména jejich univerzální prací gel.

Nicméně skvělým prvním krokem k o něco šetrnější domácnosti může být třeba i koupě recyklovaného toaletního papíru nebo omezení spotřeby vlhčených ubrousků. Jednoduše řečeno. Každý, i úplně malý krok se počítá.

Knihy, které vás budou bavit

Přiznám se, že se za odbornici na přírodní úklid nepovažuji. Chemie mi nešla už ve škole, a tak doma nevařím ani mýdlo ani nevyrábím sliz na praní.  Moc ráda ale sleduji a inspiruji se u těch, které tuto oblast mají tzv. v malíčku. Kromě inspirace na různých webových stránkách se k nám dostávají také skvělé knihy ze zahraničí. Mně samotnou v poslední době zaujaly dvě. Tou první je knížka Umění přirozeného domova a ta druhá, která je na našem trhu úplnou novinkou, se jmenuje Jak na domácnost bez chemie a jedů. Pokud jste na tom s chemií podobně jako já, ale láká vás vyzkoušet nejrůznější recepty na úklid, určitě na ně mrkněte.

Poznámka

Veškeré zmíněné produkty i knihy jsou mými osobními osvědčenými tipy a nejedná se tedy o spolupráci s žádnou značkou.

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Potřebuje (nejen) vaše koupelna pořádnou očistu?

Je pro vás úklid koupelny noční můrou, protože musíte vždy nejdříve odklidit zásoby všemožných lahviček? Sypou se na vás krémy a lahvičky z vaší poličky v koupelně jen co se jí dotknete?

Potřebujete protřídit zásoby kosmetických či úklidových přípravků? Stěhujete se do nového a ráda byste si konečně zorganizovala koupelnu či prádelnu funkčně a také krásně?

Pomůžeme vám s tím.

Připravíme vám návrh organizačního řešení přímo na míru nejen vaší koupelně či prádelně, ale především vám a vaší životní situaci.

Jste z Brna? Pak vám moc rády se vším pomůžeme osobně. Společně s vámi protřídíme všechny skříně i poličky a vneseme do nich nový svěží vítr v podobě nového a funkčního úložného systému. Že žádný zatím ani nemáte? Nevadí, boxy a košíky vám nejen navrhneme, ale také si vše přeměříme, nakoupíme a přivezeme až k vám domů.

S námi tak vše zvládnete nejen mnohem rychleji, ale především v klidu a bez zbytečného stresu.

Tak co, pustíme se do práce společně? Napište nám ještě dnes na [email protected].

 

 

e-mailovy klub mamami
  • Pinterest

E-mailový klub Mámami

E-mailový klub

Každý čtvrtek ráno dostávají členové našeho e-mailového klubu upozornění na nový článek.  Stejně jako v únoru, i v březnu dostávají členové spolu s upozorněním na nový článek, také „Koupelnovou výzvu“.

Pokud o ni nechcete přijít vy, přihlaste se do klubu už dnes. Budete v dobré společnosti, o čemž svědčí i fakt, že do klubu se každý týden přihlásí zhruba desítka nových členů. Členství v klubu vás k ničemu nezavazuje. Pokud byste náhodou časem zjistili, že vám odběr našich novinek nevyhovuje, můžete se z klubu kdykoli odhlásit.

 

 

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest