Blog

Čistá a voňavá aneb rutina v koupelně

autor: | 28. 3. 2019 | Organizace

Čistá, voňavá a kdykoli použitelná. To je ona, přesně takovou koupelnu chceme. Je to jedna z věcí, které oceňuji v každém hotelu, na chalupě nebo na návštěvě. Moc dobře ale vím, že za krásnou a udržovanou koupelnou je dost práce. Každodenní používání koupelny a toalety zanechává jasné stopy a jakmile ji necháme žít svým životem, velmi rychle nám to vrátí. Jak udržet koupelnu čistou a voňavou, co všechno vyžaduje náš čas a pozornost, abychom se z ní mohli pořád těšit. V předchozích článcích jsme se podívali na to, jak si koupelnu uspořádat a jaké přírodní čističe můžeme vyzkoušet. Dnes se tedy podívám na dvě základní otázky. Co a kdy. Když si na ně budete schopni odpovědět, vaše rutina v koupelně bude o to snadnější.

Co a kdy čistit

Rada – udržujte koupelnu čistou – je skvělá. A je na ní určitě mnoho pravdy. Pokud ale není člověk v úklidu zběhlý, může ho to tak akorát vyděsit. No řekněte někomu, kdo nikdy nevařil, aby připravil guláš podle běžného postupu. Stejně jako příprava guláše, tak i údržba koupelny chce recept, ale taky trochu cviku.

Co tedy v koupelně máme udržovat? Všechno a pořád? Myslím, že vy, stejně jako my, nechcete trávit náš život umýváním koupelny a záchodu. Na druhou stranu trochu znečištěná koupelna a záchod se čistí daleko lépe než hodně znečištená. Koupelna je místo, kde o sebe pečujeme a umýváme se. A veřím, že nikdo z nás se nechce umývat ve špinavé koupelně, kde se bojí na něco sáhnout. Abychom ale nemuseli v koupelně trávit celý den úklidem, můžeme si koupelnu rozdělit na dvě části.

První částí budou hodně vytížená místa, a pak ta méně vytížená . O ta první je dobré starat se nejlépe denně, o ta ostatní sice méně často, ale stále pravidelně.

  • Pinterest

Photo by Mamami

Denně

Častou údržbu potřebují místa, která jsou nejvytíženější. Co používáte nejčastěji? U většiny z nás je to umyvadlo, zrcadlo, ručník na ruce a záchod. Zaschlá pasta na umyvadle i na zrcadle, vodní kámen, vlasy, ale i umývání miminka v umyvadle s sebou nese každodenní znečištění. O toaletě se asi ani zmiňovat nemusím. Zkrátka, čím víc nás doma je, tím více dostávají zabrat právě tyto místa. Na ně se zaměřte nejlépe denně. Neznamená to, že je musíte denně umývat a leštit, ale rozhodně je denně kontrolujte. Pokud máte doma děti, veďte i je k přirozené údržbě a ohleduplnosti. Větší děti umytí umyvadla i leštění zrcadel zvládnou docela hravě. A když jednou za čas samy zkusí i údržbu toalety, třeba budou příště opatrnější. :-) Pokud údržbu těchto částí koupelny a toalety zařadíte do své denní uklízecí rutiny, bude vaše koupelna z velké části vždy perfektní a voňavá.

Týdně

Nestíháte denně o koupelnu pečovat? V tom případě ji věnujte pozornost alespoň týdně. Pokud máte zavedený pravidelný týdenní úklid, nejspíš to už takto děláte. Jednou za týden pak rozhodně stojí za to umýt také vanu a sprchový kout (pokud uklízíte častěji, blahopřejeme vám!), setřít poličky, setřít podlahu, vyčistit kachličky kolem toalety (někdy je dobré i častěji) a umýt i ty, které jsou v bezprostřední blízkosti vany nebo sprchy. Minimálně jednou týdně také vyměňte předložky před vanou, osušky a ručníky na ruce (ty doporučuji měnit častěji podle potřeby). U toalety nezapomeňte i na pravidelné doplňování toaletního papíru. Čím blíže k záchodu budete mít jeho zásoby, tím lépe. :-)

Týdenní úklid koupelny pomůže udržet koupelnu v dobré kondici tak, aby vám sloužila dobře mnoho let. Pokud máte třeba ve sprchovém koutě nebo kolem vany místa, která se rychle zanáší nebo se ve spárách objevuje plíseň, je dobré se na tyto místa zameřit a najít prostředek, který vám s péčí pomůže. Někdy je také problém dostat se s hadříkem nebo houbičkou do rohů. V tomto případě může pomoci třeba kartáček na zuby, kterým vydrhnete špatně dostupná místa. Nezapomeňte i do koupelny poustět vzduch, ať už oknem nebo alespoň otevřenými dveřmi či větrákem.

  • Pinterest

Photo by Mamami

Jednou za čas

A pak tu máme kategorii jednou za čas. Jednou za čas může být pro někoho jednou za měsíc, pro jiného jednou za rok. Pokud chceme mít koupelnu stále v dobrém stavu, je samozřejmě lepší pracovat s menšími časovými intervaly. Jednou za čas tak umyjte všechny kachličky, vytřete skříňky a umyjte topení. Pokud máte v koupelně okno, nezapomeňte samozřejmě i na něj. Péči si samozřejmě zaslouží i kliky a dveře.

Jak na úklid koupelny

Větší (týdenní) úklid začínejte vždy od shora a směřujte k zemi. Nejprve odstraňte všechny předměty z ploch, které budete umývat. Poté setřete prach z vrchních částí, pak pokračujte úklidem sprchy, umyvadla a toalety a naposledy setřete podlahu. Před tím, než začnete stírat prach, nechte působit čistící prostředky v toaletě, v odpadu a na místech, kde se usazuje hodně vodního kamene. Ušetříte si tak čas. Mějte také oddělené zvlášť hadříky a houbičky na toaletu a ostatní plochy. Opravdu neumývejte vše jedním hadříkem. :-)

Pří úklidu začínejte čistit méně špinavá místa a směřujte k těm nejvíce znečištěným.  A směřujte úklid od zadních částí směrem ke dveřím. Vyhnete se tak nošení špíny zpět do uklizeného prostoru. Váš úklid díky tomu bude rychlejší a efektivnější. A vy si pak za odměnu dopřejte zaslouženu sprchu nebo koupel v čisté a voňavé koupelně.

Pokud jsme vás na úklid koupelny dostatečně nenalákaly, není ale ani nic špatného na tom najmout si na úklid koupelny někoho, kdo to pravidelně udělá za vás. Rozhodnutí je už ve vašich rukou. :-)

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest