S novým měsíce vstupujeme také do další části naší jarní série o domově, a to do místnosti s příznačným názvem Obývací pokoj. Jak samotný název napovídá, zpravidla jde o místnost, ve které to jednoduše žije. V novějších stavbách navíc bývá obývací pokoj často spojený s kuchyní, čímž vzniká jeden velký obytný prostor, který se tak stává centrem domova. Právě ke kuchyni se dostaneme v článcích hned následující měsíc. V dubnu se ale zaměříme „jen“ a „pouze“ na obývací pokoj.
Pokud máte rodinu, nejspíš moc dobře chápete ty uvozovky v předchozí větě. Obývací pokoj totiž zdaleka neslouží jen k večerním zprávám. Obývák totiž může být zároveň knihovna, pracovna, uvítací pokoj pro hosty, jídelna, hudební pokoj, dětská herna či ateliér. A nezřídka bývá užívaný třeba také jako ložnice či tělocvična. Jak spojit tolik různých funkcí do jednoho pokoje tak, aby byl funkční i krásný zároveň? Právě tím se budeme zabývat v dubnových článcích. Samozřejmě, že články o obývacím pokoji nejsou nějakým teoretickým cvičením. I v našich domovech plní obývací pokoje prakticky všechny zmíněné funkce. Vzhledem k tomu, že pracuji z domova, využívám jej dopoledne jako pracovnu. V těsné blízkosti mého pracovního stolu je pak klavír, na který po práci pravidelně hraje můj muž. Dětský koutek jsme již zrušili, protože děti už se rády zavřou do svých dětských pokojů. Odpolední pohádku si ale na sedačce vychutnají rády. My si na ní zase s mužem rádi posedíme večer po dlouhém dni u dobrého filmu či knihy. A nakonec se naše vestavěná knihovna každý večer promění v ložnici.
Spojit všechny tyto funkce tak, aby dohromady tvořily jeden celek není úplně snadné, ale jistě to není ani nemožné. Je ale potřeba dodržovat několik základních principů, které vám pomohou udržet nad obývacím pokojem kontrolu a neproměnit jej tak v chaotické skladiště věcí všeho druhu.
Ujasněte si jednotlivé funkce
Než začnete ve vašem obývacím pokoji v rámci jarního úklidu provádět jakékoliv změny, ujasněte si, jaké funkce plní tento pokoj právě u vás doma. Nepracujte přitom s minulostí ani s budoucností, ale soustřeďte se na přítomnost. Čím žijete vy a vaše rodina právě teď? Máte malé děti a jste zvyklí trávit den právě v obýváku? Pak je určitě dobré vytvořit zde dočasný hrací koutek. Jste společenští a míváte často návštěvy? Pak se nejspíš neobejdete bez dostatečně velké sedačky. Pracujete z domova a nemáte samostatnou pracovnu? Pak bude důležité vytvořit příjemný pracovní kout. Nechte váš obývací pokoj, aby žil společně s vámi a nebojte se měnit jeho uspořádání podle toho, v jakém životním období se zrovna nacházíte. Život je pestrý a váš domov by měl být odrazem toho, kým jste právě dnes.
První dojem
Ve chvíli, kdy máte jasno v tom, jaké funkce by měl váš obývací pokoj mít, je ten správný čas, zaměřit se na první dojem. Tentokrát ne ten váš, ale právě první dojem vašeho obýváku. Co vidíte, když do něj vejdete? Navazují na sebe plynule jednotlivé zóny tak, aby se vzájemně nerušily, ale příjemně doplňovaly? Cítíte se ve vašem obývacím pokoji opravdu příjemně nebo vás pobyt v něm spíše stresuje? V případě, že jste kladně odpověděli na poslední otázku, zamyslete se nad tím, co přesně vám kazí celkový dojem. Pokud je váš konferenční stolek neustále zahlcený poházenými časopisy a ten pracovní zase není vidět pod nánosem papírů, bude váš obývací pokoj působit vždy neutěšeně a nepomůže tomu ani pravidelné používání prachovky.
Stejně jako velké množství věcí ale může působit nepříjemně také jejich nedostatek. Například ve chvíli, kdy se na celé velké stěně krčí jeden malý obrázek. Velmi rušivě pak působí také všelijaké papírové krabice umístěné různě po pokoji nebo poházené oblečení na jednotlivých kusech nábytku. Tušíte, co je ve vašem obývacím pokoji špatně, ale stejně nemůžete stále najít to nejlepší řešení? Napište nám a my vám s tím rády pomůžeme.
Co vám naopak pomůže vyvolat příjemný a útulný dojem z vašeho obývacího pokoje během pár chvil?
Textil
Závěsy, záclony, polštářky, deky, prostírání a koberce. To vše vnese do vašeho obývacího pokoje hřejivou domácí atmosféru i v případě, že váš obývací pokoj není zdaleka ideální. Textil vám navíc pomůže během chvilky třeba úplně změnit celkový vzhled vašeho pokoje a to bez dalších větších zásahů do prostoru. Nejen z dekorativních, ale především z hygienických důvodů je samozřejmě dobré textil v podobě povlaků na polštářky či plédů pravidelně prát a měnit, při mytí oken nezapomínat na závěsy a záclony a aspoň jedno za rok vydrhnout koberec nebo využít nějakou ze specializovaných firem.
Osvětlení
Vzhledem k mnoha zmíněným funkcím, které musí naše obývací pokoje plnit, není vhodné v nich používat pouze jedno centrální osvětlení. Kdyby nic jiného, byla by to totiž především velká škoda. Stejně jako s textilem, i s osvětlením si můžete krásně vyhrát a měnit tak atmosféru celého pokoje dle potřeby.
Dekorace
Obývací pokoj je místnost, která (společně s kuchyní) nejvíce vypovídá o tom, kdo jsme a čím žijeme. Odpovídat by tomu měl i výběr dekorací. Než si tedy pořídíte nějakou zaručenou novinku poslední sezóny nebo se zaradujete z akčního úlovku, zeptejte se nejdřív sami sebe, zda daná věc zapadá do vašeho životního stylu, zda vypovídá něco o vás a vaší rodině, zda pro ni máte místo a víte přesně jak ji použít a zda se vám opravdu líbí nebo si ji pořizujete jen z nějakého chvilkového rozmaru. Věřte, že podobnými otázkami si ušetříte nejen spoustu peněz, ale také se vám krok za krokem podaří vytvořit z vašeho domova místo, které je skutečným odrazem života. Jinými slovy, váš domov bude jedinečné místo, které nikde jinde nenajdete.
Šest věcí, na které myslete každý den
Právě proto, že obývací pokoj je neustále plný lidí a tedy i života, je potřeba mu věnovat také každodenní péči. Neznamená to, že musíte každý den vysávat (i když samozřejmě můžete). Zkuste ale každý večer, než půjdete spát, udělat pár následujících drobností.
Konferenční stolek – Špinavé nádobí, časopisy, knihy, hračky i veškerou elektroniku. Zkrátka vše, co se na něm během dne ocitlo nejpozději večer dejte zpět na své místo a na stolku nechte jen případné prostírání či dekorace, které na něj patří.
Pracovní stůl – I když si k němu možná už druhý den brzy ráno znovu sednete, snažte se jej každý večer srovnat a uklidit. Víme, že domácí pracovna bývá často velkou výzvou, i proto jsme se rozhodly věnovat jí v dubnu jeden samostatný článek.
Sedačka – Po celodenním dovádění vašich dětí i po večerním polehávání u televize či knihy, si i vaše sedačka zaslouží trochu odpočinku. Než půjdete spát, zbavte sedačku všech nečistot či drobků, srovnejte polstrování i polštářky a deky či plédy poskládejte a uložte na jejich místo.
Podlaha – Hračky ukliďte společně s dětmi než půjdou spát a ani vy nenechávejte na podlaze nic, co na ni nepatří.
Oblečení – Veškeré svršky, které se během dne ocitly na křeslech, sedačce nebo kdekoli jinde, roztřiďte a ukliďte buď do skříní nebo je dejte do koše na špinavé prádlo.
Okna – Nebojte se, ta rozhodně nemusíte před spaním umývat. Jen je každý večer otevřete a vpusťte do místnosti čerstvý vzduch. Zvlášť v případě, že obývací pokoj slouží zároveň jako vaše ložnice.
Nevíte, kde začít? Napište nám.
Nevíte, jak spojit jednotlivé zóny vašeho obýváku v jeden celek tak, aby to dávalo celkový smysl? Nemají vaše věci své dané místo? Chybí vaší domácí pracovně či knihovně úložný systém? Potřebujete pomoci s tříděním a organizací celé místnosti?
Napište nám, s čím aktuálně bojujete, připojte fotky dané místnosti a do týdne se můžete těšit na námi zpracované řešení šité na míru.
Virtuálně nebo osobně s vámi projdeme poličku po poličce i skříňku po skříňce. Pomůžeme vám podívat se na danou místnost s nadhledem, navrhneme funkční systém uspořádání jednotlivých věcí a naučíme vás principy, které vám pomůžou si je udržet.
Nečekejte, až budete mít volněji v práci, až vám odrostou děti, až se přestěhujete.
Bydlet v krásném a uspořádaném domově můžete třeba už tento měsíc.
Každý čtvrtek ráno dostávají členové našeho e-mailového klubu upozornění na nový článek, ale součástí jsou také nejrůznější výzvy či bonusy.
Pokud o ně nechcete přijít vy, přihlaste se do klubu už dnes. Členství v klubu vás k ničemu nezavazuje. Pokud byste náhodou časem zjistili, že vám odběr našich novinek nevyhovuje, můžete se z klubu kdykoli odhlásit.