Poslední týdny jsme se na blogu zabývaly úklidem a organizací přebytečných věcí v našich domovech. Psaly jsme o tom, jaký vliv na nás má nepořádek v našich domovech. Prošly jsme také 10 oblastí, které můžeme bez velkého přemýšlení protřídit třeba ještě dnes. A psaly jsme také o tom, jak si organizací domova můžeme zjednodušit život. Podzim je opravdu skvělý čas k tomu na chvíli se v našich domovech zastavit a zbavit se zbytečného nepořádku, který se nám doma během roku, nebo možná i během mnoha let, nahromadil. Máme ale za to, že stejně důležité je také zastavit se a podívat se nejen na to, jak bydlíme, ale také na to, jak vypadají naše dny. Máte problém s tím, že neustále běháte od jedné věci k druhé a vlastně nikdy nemáte pocit, že máte hotovo? Kladete si večer otázku „Co jsem vlastně za celý den dělala?“ Připadá vám, že se váš čas ztrácí někam do černé díry? Pak je možná načase se opravdu na chvíli zastavit a zblízka se podívat na to, čím své dny skutečně naplňujete.
Multi-tasking není výhra
My ženy jsme v něm opravdu přebornice. Dokážeme vařit, u toho uspávat dítě, druhému předčítat z knihy a v mezičase vyřídit telefon. Přiznám se, že na mateřské s dětmi mi tahle schopnost připadala naprosto úžasná. Mám sice jen dvě ruce, ale dokážu toho tolik zvládnout. Čím dál víc si ale uvědomuji, jak mi právě tahle schopnost dokáže komplikovat život. Dělat víc věcí naráz totiž zároveň znamená nedělat ve skutečnosti nic naplno. Soustředit se na jednu věc a neskončit s ní, dokud ji nedodělám. S malými dětmi je to opravdu náročné a často to bez toho, aniž by člověk dělal tři věci naráz opravdu nejde. Žít a pracovat v tomto módu po zbytek života, dávno po té, co děti odrostou, je ale cesta k životu naplněnému neustálým stresem a výčitkami, kolik jsme toho ještě nezvládly, co jsme ještě nestihly a nedodělaly.
To-do list k prasknutí
Plánovat, zapisovat si své cíle, pracovat systematicky na projektech a úkolech. To všechno je samozřejmě potřeba. Jen i v tomto případě platí to známé – „všeho s mírou“. Pokud vlastně jen neustále připisujete do svého diáře další a další úkoly a vlastně se ani nikdy neohlédnete za těmi, které jste zvládla a dokončila, brzy se nejspíš začnete cítit jako křeček v kolečku. A co horšího, možná si přes všechny ty seznamy a úkoly ani nestačíte všimnout, že nad vámi ráno vychází a večer zapadá slunce, že vedle vás rostou děti nebo že jste s vaším mužem za celé týdny nesdílela víc než google kalendář a nákupní seznam.
Víte, kam se ztrácí váš čas?
Dokážete říct, co jste dělala včera? A víte, jak vypadal váš den dnes? Víte, kolik času denně reálně strávíte brouzdáním na internetu? A kolik hodin denně skutečně trávíte prací? Pravděpodobně nikdo z nás nedokáže jen tak z hlavy přesně říct, čím se zabýval předevčírem mezi 13:00 a 13:15. Nejjednodušší cesta, jak to zjistit, je zapsat si to. Pokud opravdu bojujete s tím, že se vám minuty, hodiny a dny slévají do jedné velké řeky, ve které se utopí všechny vaše činnosti, pojďte s tím něco udělat. Aspoň jeden den (ale nejlépe celý týden), si zapisujte vše, co za den děláte. Čím kratší časové úseky si dáte (např. 10 minut), tím bude celkový obrázek o vašem času jasnější.
Až budete mít tento přehled černé na bílém, máte z poloviny vyhráno. Teď si totiž můžete položit zásadní otázky:
- Které z uvedených aktivit mi opravdu pomáhají dosáhnout pracovních i osobních cílů?
- Které z uvedených aktivit můžu ze svých dní vypustit?
- Kterým z uvedených aktivit bych ve svém životě ráda věnovala více času?
Buďte k sobě upřímná a odpovězte si poctivě na dané otázky. Možná zjistíte, že sice máte nějaké své vysněné cíle. Ve skutečnosti se ale každý den věnujete činnostem, které se s vašimi cíli možná úplně míjí. Nebo si možná uvědomíte, že zbytečné množství času věnujete lidem, kteří z vás ve skutečnosti jen dlouhodobě vysávají energii. Nemusí být vůbec snadné si dané věci byť jen přiznat a už vůbec ne, s tím něco udělat. Bez toho, že něco změníte se ale vaše dny budou točit stále v tom stejném začarovaném kruhu a čas, který máte, vám bude doslova protékat mezi prsty.
Supermani jsou jen v pohádkách
Teď, když víte, které činnosti vám ve vašich dnech jen zbytečně zabírají místo, můžete je ze svého denního rozvrhu jednoduše vyškrtnout. Je to vlastně podobné jako s věcmi, kvůli kterým nemůžete doma zavřít šuplík. Čas každého z nás je omezený a do našich dnů se tak vejde jen omezené množství aktivit. Stejně jako věcí do šuplíku.
Možná si teď říkáte, co ale s těmi aktivitami, které ve vašich dnech zůstat musí, a kterých asi stále není málo.
Teď je načase položit si další dvě zásadní otázky:
- Můžu dané aktivity dělat více efektivně?
- Můžu dané aktivity na někoho delegovat?
Je opravdu docela možné, že ze svého časového přehledu zjistíte, že vám třeba nákup zabere velké množství času a přitom by jej už možná stejně dobře zvládli vaše děti. Nebo vám nejvíc ušetří čas, když si jej objednáte a necháte dovézt. Možná vám spoustu drahoceného času zabírá úklid domácnosti a v současnosti by tak pro vás byla opravdovou pomocí paní na úklid. Možná vám čas nenápadně, ale za to konstantně uniká neustálým hledáním a rovnáním věcí, protože váš domov postrádá jakoukoli organizaci. Možná zjišťujete, že prací trávíte denně spoustu hodin bez velkého efektu, a to jen díky tomu, že vám zoufale chybí pravidelné hlídání.
Není žádná slabost přiznat si, že na některé věci zkrátka nestačíme, že je nestíháme, a že potřebujeme pomoct. Nebojte se o ni říct. Superman je jen komiksová postavička, která patří jen do dětských her. Dospělost je naopak právě v tom znát své limity, pracovat se svými přednostmi i nedostatky a umět si říct „dost“.
Být dobrým správcem svého času
V této chvíli byste měla být jasný přehled o tom, jaké aktivity můžete ze svého denního rozvrhu vypustit úplně a jaké můžete delegovat na někoho dalšího. Až budete příště plánovat svůj diář a sepisovat své úkoly a cíle, dělejte to právě na základě vašeho denního přehledu aktivit. Díky tomu budete moci trávit daleko víc času nejen povinnostmi, ale také činnostmi, které vás těší, ale také s lidmi, které máte ráda. Už budete vědět, které činnosti jsou jen zbytečným smetím ve vašich dnech a i když se jim nejspíš úplně nevyhnete, budete je umět daleko rychleji rozpoznat a opustit.
Až příště budete vyplňovat svůj kalendář, můžete postupovat v následujících krocích:
- Podívejte se znovu na seznam aktivit, které si ve svých dnech chcete ponechat.
- Dejte těmto aktivitám ve svých dnech jasné místo.
- Nechte si ve svém diáři místo pro lidi, na kterých vám záleží, a které chcete ve svém životě mít.
- Nechte v každém svém dni místo pro spontánní činnosti i odpočinek.
Uvidíte, že když začnete plánovat své úkoly a povinnosti s ohledem na to, co vám opravdu reálně přináší do života, bude se vám ve vašich všedních dnech mnohem lépe dýchat. Najednou budete mít více energie i chuti do života, protože vám jednotlivé činnosti budou dávat smysl. Je samozřejmé, že dnešní nastavení vám nezaručí celoživotní efektivitu vašeho času. Stejně jako se nám v domovech stále dokola množí zbytečné věci, i v našich životech nám stále znovu chtějí zabírat místo činnosti i lidé, které z nás zbytečně vysávají energii a radost. Být dobrým správcem svého času je tak celoživotní výzva pro každého z nás. Je ale dobré vědět a uvědomovat si stále znovu, že čas je vzácná veličina, se kterou bychom měli zacházet s opravdovou úctou a moudrostí.
Vychutnejte si s námi podzimní podvečery
Co jste zjistila ze svého časového přehledu? Máte ve svých dnech dostatek času nejen na práci a povinnosti, ale také na přátele a činnosti, které vás baví a hladí na duši?
Pokud ne, moc bychom vám přály, aby se vám podařilo takový čas do svých dní přidat. A jedno pohlazení po duši jako stvořené pro podzimní podvečery bychom pro vás zrovna měly.
Naše kniha Zamilujte si svůj domov může být skvělým začátkem na vaší cestě k domovu, ve kterém vám bude krásně, protože bude odrážet to, kým jste.