Nepořádek, chaos, příliš mnoho věcí, které nemají své místo. To všechno na nás působí negativně a odráží se v naší náladě, ale i v běžném denním životě. Pokud se ve svém domově opravdu dlouhodobě necítíte dobře, pokud zažíváte pocity frustrace, pak je načase s tím něco dělat. A skvělá zpráva je, že něco s tím můžete udělat třeba ještě dnes. V dnešní článku se zaměříme na 10 oblastí u vás doma, ve kterých máte s největší pravděpodobností v současné době chaos, který vám tak trochu přerůstá přes hlavu. Pojďte se společně s námi dnes podívat na 10 věcí, ve kterých můžete udělat pořádek ještě dnes. Uvidíte, že spolu s nimi se zbavíte také stresu a napětí, které vám doteď skrytě působily.
1. Oblečení
Nemusíte být ani vášnivý milovníci módy. Na to, abyste se topili doma v oblečení, bohatě postačí, když máte děti. Projděte ještě dnes skříně vašich dětí a vyřaďte vše, co je roztrhané, seprané nebo jinak zničené. Určitě se nezapomeňte podívat pod postele, které jsou častým úkrytem lichých ponožek. Pokud naopak máte nějaké místo, kde liché ponožky čekají, až se objeví jejich druhá polovička a víte, že už se tak pár týdnů či měsíců nestalo, je na čase je vyřadit z domova úplně. Nakonec se ujistěte, že ani vy sama nebo váš muž si ve skříni neskladujete věci, které si dřív oblečou šatní moli než vy.
2. Domácí textil
Máte železnou zásobu povlečení, utěrek i ručníků? A opravdu jsou všechny kusy stále pěkné a funkční? A opravdu je všechny využíváte a potřebujete? Pokud ne, pravděpodobně vám ve skříních či komodách zabírají pořádný kus drahocenného místa. Utěrky a ubrusy s fleky, které se nedají vyprat, ručníky s roztřepenými okraji, povlečení, které je tak chatrné, že už jej raději nenavlékáte. Nic z toho přece doma mít nemusíte. Jistě, povlečení se dá přešít na něco jiného, utěrky a ručníky se můžou hodit třeba při vytírání podlahy. V každém případě si ale doma nechte jen to, co v nejbližší době opravdu využijete. Když dané věci jen přesunete na jinou poličku, nepořádek zůstane stejný. A nezbavíte se ani vlastního stresu.
3. Léky
Asi víte, co mám na mysli. První déšť a severní vítr vám domů přivane taky několik měsíců trvající šnůru nachlazení a chřipek. A doma se úměrně tomu začnou množit balení a lahvičky nejrůznějších barev, tvarů a velikostí, které postupně začnou vytvářet nepořádek. Pokud vaše domácí lékárnička přetéká a vy jste už dávno ztratila přehled o jejím obsahu, projděte nejlépe ještě dnes všechny léky, které v ní máte. Zkontrolujte datum expirace léků a všechny prošlé odneste ještě dnes zpět do lékárny. Zbylé léky uspořádejte tak, abyste v nich měla přehled a než se příště vydáte pro paralen, nejdřív zkontrolujte, zda vaše domácí lékárnička neukrývá už tři načatá balení.
4. Hračky
Pokud nejste důslední minimalisté, nejspíš to znáte. Tam se povalují hračky z posledního Happy mealu, tam zase skládačka z Kinder vajíčka. Téhle hračce nenávratně chybí končetina a z téhle hry se vytratila ta podstatná část, bez které se nedá znovu hrát. Nejspíš nazrál ten správný čas vzít pytel a konečně se zbavit všech těch věcí, které z pokojíku vašich dětí dělají spíš pirátské doupě než cokoli jiného. Starší děti samozřejmě nechte, ať si svůj nepořádek také samy uklidí.
V určitém období jsou hračky věčné téma, ale uvidíte, že když podobné čistky budete dělat pravidelně, časem zjistíte, že s tím, jak děti rostou, nových hraček a hračiček výrazně ubývá a v dětském pokoji se dá i dýchat. Tedy, pokud se v něm pravidelně větrá, ale to už je zase jiná kapitola. :)))
5. Papíry
Rozhodně teď nemusíte třídit veškeré dokumenty v domácí pracovně. Jen to by vám pravděpodobně zabralo celé odpoledne. Místo toho dnes raději projděte všechny místnosti u vás doma a vyhoďte povalující se účtenky z obchodů (pokud byste si doma vedli pečlivé rodinné účetnictví, nejspíš by se nikde nepovalovaly). Bez výčitek se taky zbavte starých časopisů, které jste už celé měsíce neotevřela. Pokud jsou kvalitní a nechcete je vyhazovat, můžete je odnést třeba do knihovny nebo do nemocnice. Projděte také zásoby balicího papíru a zkontrolujte, zda jsou opravdu všechny ještě vhodné k použití. Nenechte si papíry přerůstat přes hlavu a vytvářet si tak doma zbytečný nepořádek.
6. Toaletní potřeby
Není pro vás koupelna zrovna místem odpočinku? Možná je to tím, že v ní máte příliš mnoho věcí. Projděte jednotlivé lahvičky s kosmetikou a toaletními potřebami. Zkontrolujte datum expirace a vše prošlé rovnou vyřaďte. Vzorečky, které jste si nabrala na cestách nebo dostala jako dárek, co nejdříve spotřebujte. V případě, že máte pokoj a koupelnu pro hosty, můžete je využít jako milou pozornost právě pro vaše návštěvy. Pokud vám doma ale jen zabírají místo a vám je líto je vyhodit, můžete je někomu darovat. A než se znovu vydáte na nákup do drogerie, spotřebujte nejdříve vždy to, co máte doma.
7. Elektronika
Máte je doma? Staré videokazety, které si už ani nemáte na čem přehrát, nejrůznější šňůry a kabely, u kterých nemáte ani tušení, k čemu kdy patřily? Vyřazené mobily, které po čase nahradily novější modely, nefunkční přehrávače a či spotřebiče, počítače, tiskárny…? Ano, pokud jste uvedené věci nepoužily déle než rok, je vám už teď nejspíš jasné, že nic z toho doma mít nemusíte a návštěva sběrného dvora je tak více než vítaná. A nebojte se, nejste v tom sami. My už máme taky u dveří nachystanou pořádnou tašku.
8. Spotřebiče
Stará elektronika není ta jediná, která vám doma možná zbytečně zabírá místo a podvědomě vás stresuje. Úplně stejně negativně můžou působit i věci, které jsou možná plně funkční, ale pro vás stejně nepoužitelné. Domácí pekárny, které vám neustále připomínají, že byste přece měla péct ten domácí chleba, ale vy na to nemáte chuť ani náladu. Všichni ti kuchyňští roboti, které jste si možná v nějakém zatmění mysli sama pořídila nebo je od někoho dostala, ale ony stále leží zabalené v krabici. Kdo by se s nimi taky chtěl montovat, když si všechny ty věci, které umí, dokážete udělat sama daleko rychleji a možná i lépe.
Pokud takové věci máte doma, nejdřív ze všeho je třeba si přiznat, že pro vás vlastně nejsou nic víc, než nepořádek. Nejspíš se vám nepodaří zbavit se jich ještě dnes. Zkuste je ale aspoň vyřadit, dát je do krabice nebo do tašky a postupně je prodat nebo darovat někomu, komu udělají opravdu radost.
9. Dekorace
Máte svůj vyhraněný styl? A děláte si často radost nějakou milou dekorací do domácnosti? Pokud jste si na první otázku odpověděla záporně a na tu druhou naopak kladně, nejspíš máte doma pěknou zásobu dekorací všeho druhu. Schválně zkuste projít všechna místa, kam jste postupně umístila všechny ty sezónní věnce, ozdoby a praporky. Nezapomeňte ani na všechny ty svícínky, vázičky a sošky nejrůznějších barev a stylů. Doma si nechte opravdu jen to, co máte právě teď vystaveno nebo co pravidelně rok co rok používáte. Zbytek rozdejte nebo prodejte a než si příště donesete něco z obchodu domů, odpovězte si na 3 základní otázky:
- Opravdu se mi to líbí?
- Opravdu to udělá náš domov krásnějším?
- Opravdu to mám kam vystavit a posléze uložit?
10. Potraviny
Možná vám to připadá zvláštní, ale i potraviny dokáží doma udělat opravdový nepořádek. Jistě, snahou každého z nás by mělo být spotřebovat všechny potraviny, co máme doma a nic nevyhodit. Nejspíš sama víte, že to vždycky není úplně možné. Dobrý způsob, jak se vyhnout plýtvání, je nedělat si železné zásoby. Pokud ale právě takové doma aktuálně máte a jídlo na vás doslova padá ze všech možných poliček, je načase s tím něco udělat. Projděte tedy všechny zásoby suchých potravin a zkontrolujte datum spotřeby jednotlivých balení.
U suchých potravin bývá trvanlivost opravdu dlouhá, ale 5-10 let staré potraviny asi opravdu není to, co byste si chtěla doma schovávat. Stejně tak postupujte i s chlazenými potravinami v lednici. Tam dbejte na datum spotřeby opravdu důkladně a prošlé věci (zejména ty, co jsou prošlé déle než týden) raději rovnou vyhoďte, ačkoli se třeba zdají být na pohled v pořádku.
Nezapomeňte zkontrolovat také mražené zásoby. V mrazáku byste neměla mít žádné potraviny déle než 1 rok. Pokud tedy objevíte nějaké opravdu letité poklady, raději je rovnou vyhoďte. Každé další jídlo před zmrazením dobře označte názvem, a také datem uložení.
Třídění věcí je jen začátek!
Nevíte, kde vlastně začít nebo jaký úložný systém nastavit jednotlivým věcem? Nebo se vás zařizování dětského pokoje právě čeká a chcete se vyvarovat hned na začátku nejčastějších organizačních chyb?
Řešíte kam uložit věci po dětech, když by se vám mohly ještě hodit? Nedaří se vám zapojit děti do chodu domácnosti?
Proberme to ve společné konzultaci. Nebo se přidejte do Klubu Mámami, kde najdete mnoho dalších témat týkajících se domova.
Těšíme se na vás!