Blog

6 věcí, které souvisí s organizací domova víc než si myslíme

autor: | 10. 10. 2019 | Organizace

Necítíte se doma někdy přehlceni? My u nás doma určitě. Stačí, když se na pár hodin zavřu s dětmi v kuchyni, balím na dovolenou nebo vyměňujeme staré sešity za nové. Člověk zjistí, že věci mohou velmi rychle způsobit stres a velký neklid. Pokud se to stává jednou za čas i vám během větší nebo menší čistky, při výměně nábytku, je to pochopitelné a dá se to vydržet. Pokud ale roky zakoušíte při vstupu do vašich domovů stres ze zahlcení věcmi, rozhodně tento stav nemůže přispět k rodinné pohodě. To, jak doma žijeme, se odráží na naší psychice. Díky tomu, že neustále něco hledáme a přerovnáváme, můžeme být o to víc nevrlí a podráždění na ostatní členy rodiny.

A zvlášť, když velkou část dnes trávíme s našimi dětmi doma, jsme unavené a nevyspané, je často nepořádek  a chaos třešinkou, která může přispět frustraci, že to, co děláme doma je vážně na nic.  Možná si občas říkáte, že takto to prostě v rodinách chodí, spousta věcí, chaos a nepořádek patří k rodinnému životu a je potřeba to přežít. Věříme ale, že díky zavedení určitého řádu a organizace do našich dní, můžeme velmi odlehčit nejen našim domovům, ale v podstatě i husté atmosféře.

Co přesně nám tedy přinese lepší organizace a život bez chaosu do našich domovů? Pojďme se dnes podívat na šest věcí, které souvisí s organizací domova více než si myslíme.  Přemýšleli jste někdy nad tím, jak moc nás nastavení domova ovlivňuje a jak ovlivňuje třeba i naše rodinné vztahy?

6 věcí, které souvisí s organizací domova víc než si myslíme

 

Organizace a řád přinese pokoj a klid

Být neustále přehlceni věcmi a nepořádkem nám rozhodně nepřinese klid a ani pohodu. A můžu potvrdit, že je opravdu rozdíl budit se každé ráno do domova plného věcí, které nemají své místo nebo ráno vstát a díky místu, které není zahlcené, si můžete dopřát všechny ranní aktivity, od kterých vás nebude rušit žádná nedodělaná práce. Ať už se jedná o neumyté nádobí z večera, nebo koš plný prádla, ze kterého opět taháte spodní prádlo nebo nedostatek surovin, ze kterých jen horko těžko připravíte svačinu pro děti. Všechno toto můžou být věci, které nám hned po ránu přinesou stres namísto osvěžení a radosti z nového dne. Každá tato věc na vás navíc valí informaci „opět nedoděláno“ a právě domov se díky těmto neustálým informacím může lehce stát místem, které bude pro nás bude stresové více než jiné. Komu by se také chtělo žít v domově, kde není nic pořádně doděláno a neustále se čeká na to, až to někdo udělá?

 

Děti potřebují svůj řád

S prvním bodem souvisí i ten druhý. Každý máme v sobě nějakou míru organizovanosti. U dětí to také platí.  Věřím a potvrzuje mi to i zkušenost, že pro děti je dobré, když znají hranice a ví, jak to kde funguje. Na nich už pak zůstává, jak se budou ve vymezeném prostoru pohybovat. S věkem se prostor samozřejmě rozšiřuje a zodpovědnost a svoboda je čím dál více na nich. Jsou děti, které jsou velmi flexibilní a přizpůsobivé. Všechny ale potřebují alespoň nějakou míru řádu a plánu. Mít nastaveno, kdy se jí hlavní jídla, co děláme ráno a co večer, je pro děti dobrý návyk, který jim pomůže i v jejich  dospělosti. Na nás rodičích je, začlenit děti do společnosti a pomoci jim vykročit do života připravené. Pokud budou zvyklí na určitou míru rutiny a plánování, budou si umět v životě pak tu svoji  rutinu umět nastavit a udržet si ji. Najít ale balanc mezi vlastním prostorem a rodinným nastavením není vždycky jednoduché. Zvlášť , když máte doma děti různých povah a vyžadující různé druhy organizovanosti a řádu. Hledat společnou cestu ale podle nás stojí za to.

 

Rodina je tým

Ono se to vypere, ono se to uklidí. Také s vámi bydlí o člena rodiny navíc? Rodinný pomocník „ono se to“ je v mnoha rodinách automatický člen domácnosti. Jen ho objevit a zapojit, že? Pokud všichni členové domácnosti spoléhají na imaginárního člena nebo to rovnou hodí na skutečného člena rodiny, je to něco, co může vyvolat velký nepokoj ve vašem domově. Domov je  totiž všech a pro všechny. Proto je dobré, když se všichni členové rodiny zapojí podle možností a schopností. A i když jeden z rodičů zůstane třeba několik let v domácnosti a hlavní zodpovědnost za chod domova je na něm, je důležitá podpora toho druhého. Všichni se snažíme, aby nám doma bylo hezky a házet to jen na jednoho může být velmi vyčerpávající a destruktivní pro celou rodinu.

 

(Ne)plýtvání časem

Nevíš, kam jsem dala klíče? Neviděli jste někde ten můj hrnek? Občas se takto ptáme a následně hledáme asi všichni. Zvlášť s malými nenechavci je hledání věcí velkým dobrodružstvím. Občas se totiž nestačíme divit, kde najdeme mobil a kde klíče od auta. Období s malými dětmi je ale opravdu specifické a vyžaduje velkou míru tolerance a nebo hodně poliček ve vyšších sférách. Pokud je ale hledání věcí naší každodenní aktivitou, ztrácíme každý den náš drahocenný čas.  Čím více věcí a chaosu je v našem domově, tím více času strávíme hledáním. A neustálé hledání opět vede k nervozitě a zbytečným hádkám.

 

Plýtvání penězi

Také se vám občas stane, že tu čepici na mladšího syna najdete až v létě? Nebo jste se po dlouhé době vrhla na třídění potravin a opět vás padl smutek, kolik z nich bylo zbytečně prošlých? Nemít přehled ve svých věcech znamená, že jiné musíme koupit vlastně zbytečně. Kvůli velkému množství věcí, o kterém nemáme přehled, utrácíme peníze za nové, které bychom přitom vlastně vůbec nepotřebovali.

 

Stud

Zase jsem přišla pozdě, protože jsem nemohla najít klíče. Ach jo, zmeškala jsem schůzku. Úplně mi to vypadlo z hlavy. Toto se občas stane každému. Pokud je ale zapomínání a následný pocit studu náš denní chléb, je chaos opět vítězem a my v jeho závěsu. Nikdo nechce být sám od sebe nespolehlivý a ten, který pořád ruší sliby.Zbytečně pak na nás padá pocit studu, méněcennosti a neschopnosti.

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Náš styl života velmi ovlivňuje naše psychické zdraví. Pokud si připadáme neustále v závěsu a ve stresu, naše domácnost to bude odrážet. Užít si naopak pohodový večer s rodinou nebo si v klidu vypít šálek čaje v útulném pokoji aniž byste musela počítat kolik jste toho ještě nestihla, vám pomůže prožít každý den ve větší pohodě a přítomnosti.

Toužíte po té druhé variantě, jen stále nevíte, jak se k ní dopracovat? Rozumíme vám. Začít měnit své zaběhnuté koleje není nikdy snadné. S námi na to ale nemusíte být sama.

 

 

 

 

 

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest