Blog

Přestaňte uklízet nepořádek, zjednodušte si domov i život

autor: | 3. 10. 2019 | Organizace

O víkendu jsme byli s mužem sami na výletě. Nebyl to žádný autovýlet do historického centra města, ale pěkně s batohem na zádech, s pohorkami na nohách a vlakem do lesů. Nevíme, kdy jsme naposledy šli spolu ve dvou 20 kilometrů, ale víme, že to nebylo naposledy. Byl to čas, který jsme si opravdu užili, vyčistili si hlavu a hlavně si mohli nerušeně povídat. Nějak jsme se dostali i k tématu sportu a mně konečně došla jedna věc. Moje pokusy o lyžování a cyklistiku skončily vždy podobně. Nebavilo mne to. A to ne proto, že by mne nebavil ten sport sám o sobě, ale proto, že byl na mne moc složitý. Teď si asi říkáte, co je složitého na ježdění na kole? Já tvrdím, že všechno! :-)

Celý ten sport se skládá totiž z toho, že máte s sebou nějaký stroj, o který se musíte starat a pečovat, umět ho dát do vlaku a zase ven, umět vyměnit duši, když praskne, nasadit řetěz, zvednout sedátko. Pro někoho je to naprosto úžasné a miluje to. U mne to vzbuzuje hrůzu ještě z mých cyklovýletů se školou. Proto si místo cyklistiky stále vybírám chůzi, proto jsem děti nosila v šátku a netahala kočár, proto se raději uskromním a letím na víkend jen s příručním zavazadlem než abych hledala kufr někde na letišti. Proto nosím miniaturní kabelky, ve kterých hned všechno najdu a nemám ráda ty obří, i když krásné tašky, ve kterých nenajdu nikdy nic a pořád se děsím, že jsem tu peněženku asi ztratila. To jsou na mne moc složité úkony, které mi zbytečně komplikují můj každodenní život.

Jednoduchost doma i v životě

Mám holt ráda jednoduché věci. Ani doma u mne neuspějí složité kuchyňské přístroje nebo šest přípravků na pleť, které bych si měla aplikovat, než půjdu spát. Chci žít jednoduše, protože se třemi dětmi mi to občas přijde už i tak dost složité. :-) A kde ocením jednoduchost opravdu hodně, je rozhodně můj domov a můj každodenní život. Neustále vše přerovnávat, přeskakovat, posouvat, je prostě otravné. Stejně jako starat se o věci, které používám minimálně (možná i kvůli tomu, kolik práce s nimi je). Zjednodušit si domov, co to jde, nám totiž přinese úlevu, čas, nový nadhled a zjištění, že život vůbec nemusí být zas tak složitý a přeplněný.

Pokud cítíte, že jste na tom podobně jako já, mám  pro vás v tomto článku  několik tipů, jak se zjednodušováním vlastně začít, odkud se odrazit. Věřím, že každá z vás některé z nich už děláte,  k jiným pořebujete povzbudit a některé pro vás možná nebudou aktuální.  Možná jste se už do zjednodušení svého domova pustila, ale nevíte, jak prokračovat. Možná máte pocit, že jednodušeji už to nejde, ale stejně jste přehlcená. Možná je toho tolik, co byste chtěla změnit, že vůbec nevíte, kde začít. Nevzdávejte to a zkuste to ještě jednou. :-)

Začněte teď

„Raději se na to vyspím“, „zítra už vážně začnu“! Znáte tato slova? Sama vím, jak je to jednoduché si to říct a jak těžké to dodržet. Možná se vám toho doma nahromadilo tolik, že do čeho sáhnete, to budete třídit hodiny. Neřešt teď, kolik toho máte a jak dlouho vám zabere probrat celou domácnost. Vymezte si 20-30 minut na jednu oblast a začněte. Teď je váš čas, ne včera ani zítra, ale teď.  Ta frustrace z toho, že jste se do toho zase nepustila bude zítra větší, než rozhodnodnutí vykročit už dnes. Pustit se do toho „dnes“ vám totiž nepřinese jen radost z vyklizeného šuplíku, ale hlavně ze sebe samých.

Vyberte si svoji prioritu číslo jedna

Je něco, co vás doma vážně štve a frustruje, protože po každém otevření na vás něco vypadne nebo během hledání přeházíte celý obsah skříňky? Nepouštějte se do garáže nebo sklepa, ale vyberte si jednu menší oblast, kterou zvládnete do 30 minut uklidit. Připravte si boxy s názvy „vyhodit“, „nechat“, „darovat/prodat „, „přemístit“, „opravit“ a každé věci, kterou vezmete do ruky přiřaďte jeden z boxů. Pokud si u něčeho nejste vážně jistí, zda si tu věc chcete nechat nebo poslat dál, můžete si vytvořit další box “ dočasné“ a po půl roce zkontrolovat, zda jste box potřebovali či nikoli. Pokud ne, je opravdu čas poslat věci dál. Nechce se vám do toho pouštět samotným?  Poproste o pomoc manžela, kamáradku nebo využijte služeb profesionálů na organizaci. Nikdo netvrdí, že to musíte vždy zvládnout sama.

Vyškrtněte „měla bych“

Tlačíte před sebou týdny a roky nějaký balík, který byste „měla“ udělat? Vždy, když si na danou věc vzpomenete, je vám úzko, a protože jste to už tak dlouho odkládala, tak máte pocit, že o to horší bude náprava? Zkuste si sepsat ten svůj balíček, který byste potřebovala vyřešit. A rozhodněte se, zda to opravdu je tak důležité a vyřešíte to nebo to můžete naopak vypustit. Když si svůj „balík restů“ sepíšete na papír, přestane to být tou velkou obludou, která vás v hlavě děsí, ale začne to být  reálný a řešitelný úkol, který můžete zvládnout. Pokud máte zavolat a objednat se k lékaři, nehrňte to dál před sebou, ale objednejte se. Díky tomu, tu žádanku na vyšetření nebudete muset neustále přerovnávat na vašem stole, ale budete mít už brzy o další papír doma méně. :-)

Opusťte minulost

Máte výčitky, že jste do třiceti nezvládla váš vysněný seznam věcí, které jste si namyslela ve svých dvaceti? Žijete momentálně úplně jinak, než jak jste si představovala, ale sem ta na vás vyskočí výčitka „toto jsi nedokázala“? Nestihla jste procestovat celý svět a možná ani Evropu, nezúčastnila jste se pořádně ani jedné demonstrace, protože jste kojila doma své děti, nenaučila jste se ani tu angličtinu a pořád si vyčítáte, že jste nedokončila ten drahý kurz nebo poslední semestr? Máte na svém pomyslném seznamu věci, které jste kdysi chtěla, ale momentálně nejsou ve vašich silách ani prioritách? Nechte je jít. Když je pustíte mentálně, můžete se pak i konečně zbavit věcí, které se s vašimi představami pojily. Můžete konečně poslat dál skripta, prože se nakonec věnujete úplně něčemu jinému, můžete poslat dál ten obrovský spacák, který už jste roky nevyužily a stejně nevíte, co s ním. Rozhodnutí opustit naše představy z minulosti není jednoduché, ale díky tomu budeme mít prostor pro ty nové a možná lepší, ty, které čekají na to, až se do nich pustíme s radostí a novou chutí. :-)

Minimalizujte tiskoviny

Vytřihujete si recepty, každý půlrok si začnete psát nový deník a schováváte staré časopisy nebo letáky s kupóny?  Toto a podobné tiskoviny se v domácnostech množí jaksi samy, že? Aniž by člověk moc chtěl, najednou má doma stohy a kupičky různých tiskovin, vizitek, letáků a pozvánek. Nechávat si všechno, znamená vpustit si domů chaos. Většinu tiskovin už totiž nikdy nepoužijete a jen ji máte (k čemu ale, že?). Důležité dokumenty je samozřejmě dobré uchovávat, někdo už přešel na digitální podobu a někomu vyhovuje ta papírová. Pokud ale syslíte úplně všechno papírové a ani jednou za čas to staré nevyhodíte, papír se může stát nakonec dost velkým problémem vaší domácnosti.

Minimalizujte vše digitalní

Zaneřáděná e-mailová schránka, mraky fotek v mobilu, aplikace, které zabírají čas i místo. Sama mám v tomto směru ještě dost másla na hlavě a moc dobře vím, že jsou to prostě odložená rozhodnutí, která se kumulují, protože je to přeci jen jeden e-mail, jen pár fotek a ještě je na disku přeci tolik místa… A taky moc dobře vím, jak složitě se dohledávají důležité informace a e-maily, které jsou nasypané v hromadné poště a jak jsen pak rozmrzelá, když v hledám jednu konkrétní fotku, která je vhozena mezi stovky dalších. V tomto směru pomůže jen pravidelné promazávání a třídění. Každý den nebo jednou za týden důkladnější projití. Nic víc, nic míň.

Zautomatizujte

Zjednodušit znamená, že děláme minimální kroky k maximálnímu efektu. A když něco běží úplně bez nás, je to taky výhra. Nastavit platby, které nemusíme neustále kontrolovat je úlevné, stejně jako minutka, která nám změří dobu pečení. Hledejte nástroje, které vám pomůžou automatizovat rutinní kroky, ať máte kapacitu na věci, které zautomatizovat úplně nejdou.

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Vytvořte si systém organizace

Když se vám podaří odstranit věci, které vám zabíraly místo i mentální kapacitu a způsobovaly stres a přeplnění, je konečně čas na vytvoření nové organizace a systému. Promyslete si, kde dané věci používáte a tam je uložte. Mějte při ruce vše,  co používáte pravidelně a co méně často směřujte do vyšších poliček a zadních částí skříní či bytu.

Udržte si to

Domov je takový, jaký si ho uděláte. Když se vám podaří zjednodušit a odhlehčit vašemu domovu, byla by škoda si to neudržet. Řekněte si, jak chcete aby vypadal váš domov během dne nebo na konci večera a na konci týdne a vytvořte si plán, který vám pomůže si toto nastavení udržet. Každý máme svoji představu. Pro někoho to znamená odcházet večer z čisté a uklizené kuchyně, pro jiného je prioritou čístá a útulná ložnice nebo chodba, která vás vítá po příchodu z práce. Určete si, co je pro vás tím krásným, útulným, organizovaným prostorem a naplánujte si, jakým způsobem tohoto stavu docílíte každý den, každý týden a každý měsíc.

Pochvalte se a užijte si svůj zjednodušený domov

Podařilo se vám zjednodušit první šuplík nebo celý pokoj či dokonce už máte zjednodušený celý domov? Skvělé, blahopřeji vám! Mákly jste si, ale o to více času a prostoru jste teď získaly. Užívejte si svůj domov i vše, co s tím souvisí. :-)

5 věcí, které můžete udělat ještě dnes

  • Vytřiďte a zjednodušte jedno místo ve vašem domově, která vás vážně štve (polička, šuplík, stůl, …)
  • Projděte si příchozí poštu a dokumenty, které vám leží na poličce už hezkých pár dní, co nepotřebujete vyhoďte, co potřebujete založte do správných (nových složek)
  • Projděte si a promažte doručenou poštu ve vaší e-mailové schránce za poslední den či týden (smažte, co nepotřebujete, vytvořte složky pro to, co doteď bylo v hromadné poště)
  • Najděte si jednu oblast kterou byste ráda udržela uklizenou, čistou, organizovanou. Ať je to něco, co vám opravdu bude dělat radost, ať už se jedná o čistý dřez, umyvadlo v koupelně, noční stolek nebo krbová římsa. Zaměřte se na tuto oblast po celý jeden měsíc.
  • Užijte si ten skvělý pocit úlevy a radosti, že jste se do toho pustila!
  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Dejte svůj domov do pořádku a vánoční úklid už se vás netýká

Podzim je tu. A to znamená, že všichni teď budeme trávit daleko víc času ve svých domovech.

Necítíte se v tom svém dobře? Cítíte se frustrovaná a nešťastná z uspořádání věcí, které doma máte? Víte, co byste ráda změnila, ale nemáte na to sílu nebo na to jednoduše nechcete být sama? Pomůžeme vám to změnit.

Využijte kratších dnů i chladného počasí k tomu, abyste si konečně vytvořila domov, který budete opravdu milovat.

Zamluvte termín virtuální organizace vašeho domova a zbavte svůj domov chaosu a nepořádku teď. Velký předvánoční úklid, ale ani stres z toho, kam uložit vánoční dárky, už se vás  tak letos týkat nebude.

Začít můžeme společně třeba ještě dnes. Těšíme se na vás!

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest