Blog

Jak na plánování a organizaci dní v novém školním roce

autor: | 5. 9. 2019 | Domov, Organizace, Rodina

 

Prázdniny jsou definitivně za námi a vlak s názvem nový školní rok, se začíná pomalu, ale jistě rozjíždět. Obzvlášť pro nás mámy (a rodiče obecně) bývá právě začátek školního roku jedním z nejnáročnějších období v roce (spolu s koncem školního roku a Vánocemi). Nový školní rok vyžaduje dobrou nejen dobrou přípravu, ale také dobré plánování a organizaci nejméně po celých dalších 10 měsíců. Jak už jsme ale psaly v minulém článku, nový školní rok může být zároveň novou výzvou a příležitostí. Třeba právě k tomu, jak se takové přípravě a organizaci naučit. Dobrá organizace dní přitom není jen nějaký vyšší level pro příliš motivované mámy. Nejpozději s nástupem dětí do školky či školy, často v kombinaci s návratem do práce, se stává prakticky každodenní nutností. Plánování a organizace vašich dní vám ale především pomůže žít v daleko větším klidu a pohodě a poskytne vám dostatek prostoru a času pro vaši práci, ale také pro váš volný čas a odpočinek.

Kdy plánovat?

Podstata plánování a dobré organizace času je samozřejmě v tom, že s nimi začneme tak akorát včas. Pro rodinné plány je skvělé mít výhled vždy minimálně měsíc dopředu. Zorganizovat totiž tři a více osobních rozvrhů už není jen tak. Díky měsíčním plánům budete mít rychlý přehled nejen o tom, který víkend můžete navštívit své rodiče, ale třeba i to, které dny budou vyžadovat zásoby navařeného či zamraženého jídla a také kdo a kdy toto jídlo připraví.

Nejlépe na konci měsíce či první den nového měsíce si vyhraďte čas na rodinné měsíční plány. Detailnější plánování je pak skvělé podobně dělat také na konci každého týdne.

Co budete k plánování potřebovat?

Pro snadné rodinné plánování a organizaci můžete využít rodinný kalendář. Ten může mít samozřejmě nejrůznější podobu. V případě, že máte již starší děti a oba s mužem jste navíc milovníci technologií, možná zvolíte digitální podobu rodinného plánování. Možná vám naopak bude mnohem více vyhovovat klasický papírový kalendář.

Možná ale (stejně jako já) zjistíte, že je pro vás nejpřehlednější, když do rodinného kalendáře zaznamenáte především hlavní aktivity týkající se vašich dětí nebo celé rodiny a vy sama si uděláte podrobnější měsíční přehled přímo do vašeho diáře či počítače.  Neexistuje nějaká ideální podoba. Najděte si to, co vám a vaší rodině vyhovuje nejlépe. V každém případě, než začnete s rodinnými plány, mějte po ruce:

 • rodinný kalendář 
 • svůj osobní diář
 • diář svého muže 

Jak postupovat při měsíčním plánování?

Pokud používáte rodinný kalendář, zapište si do něj všechny informace týkající se dětí či celé vaší rodiny. Tento kalendář budete mít pak pravděpodobně pověšený či uložený někde tak, aby do něj mohl kdykoli bez obtíží nahlédnout kdokoli z vás. Do svého osobního měsíčního přehledu si následně zapište všechny tyto podstatné informace z rodinného kalendáře, důležité informace z diáře vašeho muže a následně do něj připište všechny vaše osobní měsíční plány. V tomto podrobném měsíčním přehledu by tak neměly chybět:

 • plánované schůzky
 • důležité úkoly
 • termíny lékařských vyšetření
 • telefonáty, které je nutné vyřídit
 • víkendové programy a plány
 • kroužky a školní akce vašich dětí
 • dětské oslavy vašich dětí a jejich kamarádů

Ve chvíli, kdy budete mít vše zapsáno, projděte také veškeré důležité poznámky, které jste si zapsala do svého telefonu nebo někam na papír a nechala je různě po domě nebo třeba v kabelce či peněžence. Všechny tyto poznámky si taktéž přepište do svého měsíčního přehledu a následně je vymažte či vyhoďte, ať vám doma nevytváří zbytečný nepořádek.

Pro lepší přehlednost můžete úkoly a aktivity týkající se jednotlivých členů rodiny odlišit barevně. Díky takovému měsíčnímu přehledu na první pohled uvidíte, který den bude pro vaši rodinu opravdu náročný a bude vyžadovat o to pečlivější přípravu, a který naopak bude jako stvořený pro klidnou a dlouhou rodinnou večeři.

 • Pinterest

I péče o domácnost vyžaduje dobrý plán

Do svého měsíčního plánování směle zahrňte také plány týkající se organizace vaší domácnosti. Péče o domácnost není nějaká volnočasová aktivita, ale regulérní činnost, která vyžaduje energii i určitý čas, který je třeba plánovat, rozvrhnout, a také rozdělit mezi jednotlivé členy vaší rodiny. 

Plánování a organizace domácnosti se samozřejmě netýká pouze úklidu. Velkou oblastí, která vyžaduje dobrý plán a přípravu je také jídlo. Nemusíte si vypisovat podrobný měsíční jídelníček (ale samozřejmě můžete). Zkuste si ale pro začátek udělat třeba jen hrubý měsíční přehled víkendových jídel. Do plánů zahrňte také případné návštěvy v restauracích či u vašich přátel nebo jídla, která naopak budete pro své hosty chystat vy.  Podrobný jídelníček včetně nákupního seznamu si pak můžete plánovat třeba každé nedělní odpoledne.

Vize a cíle

Nakonec si můžete do svého měsíčního plánu zapsat také jednotlivé cíle pro daný měsíc. A to jak pracovní, tak i ty osobní či rodinné. Bez jasných vizí a cílů je totiž jen velmi těžké posouvat se vpřed nebo třeba měnit věci, které nám v našem životě překáží či nás dokonce štvou. Když budete mít jasně dané cíle pro daný měsíc, budou se vám pak mnohem lépe určovat priority jednotlivých týdnů i dní.

Připravena na nový měsíc

Pokud jste si zapsala vše potřebné, máte už prakticky hotovo. V případě, že používáte rodinný kalendář, pověste jej zpět na jeho místo. Vedle něj můžete připnout také školní rozvrh vašich dětí a přehled odpoledních kroužků, rozvrh domácích prací, nákupní seznam pro následující týden a měsíční či týdenní jídelníček. K těmto rozvrhům a tabulkám si můžete připsat také důležitá telefonní čísla jako je například telefon do školy, do zaměstnání vašeho muže či k dětskému lékaři nebo další důležité informace týkající se vaší rodiny. Tyto informace je dobré mít na očích nebo případně uložené ve složce na jednom místě pro případ jakýchkoli nečekaných událostí.

Máte hotovo? Gratulujeme, vy i vaše rodina jste skvěle připravené na nový měsíc!

 • Pinterest

Photo by: David Vávra

Vneste pořádek nejen do svého diáře

Vedete poctivě svůj diář a přesto ve vašich dnech i u vás doma převládá chaos? Jste naopak mistry plánování a organizace, a už teď víte, že nejpozději do Vánoc chcete vnést nový svěží vítr do vašeho domova? Pracujete z domova nebo máte svoji dílnu či kancelář a ráda byste si pro sebe vytvořila příjemné i funkční pracovní prostředí?

Dělá vám plánování problémy? Ocenila byste pomoc a podporu?

Přidejte se do našeho Klubu Mámami, ve kterém najdete spoustu inspirace pro vás i váš domov. Nebo si s námi domluvte On-line konzultaci.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest