Blog

Jak si nastavit svůj den

autor: | 12. 9. 2019 | Domov

Ráno vyletět z postele jak splašený kůň a rovnou se vrhnout na všechno, co hoří. Plačící dítě, nenachystaná svačina, rychle než zmeškáme školu, fofrem do práce, kde hoří pořád všechno. V případě práce z domu je potřeba udělat doma to či tamto a dopoledne je najednou v tahu. A honem pro děti. Jsou hotové úkoly do školy? Zase jsme zapomněli cvičit na klavír a ta večeře asi bude také zase stejná jako včera, protože nikdo nenakoupil. Ať už jsou všichni raději v posteli.  Připomíná vám to něco? Každý má občas takový splašený den, že? Co ale dělat, když je jeden den jako druhý? A my stále ve vleku událostí. Kam se poděl život, ve kterém víme co dělat? Místo toho se nám den rozjede a je k nezastavení. Jak si nastavit svůj den? Jde to vůbec s tolika proměnnými (tedy členy rodiny)? Věříme, že ano.

Nikdo není dokonalý a tím, že je každý nový rok s dětmi trochu jiný, je možné, že některé roky budou díky novým změnám, přírůstkům a novým výzvám náročnější než jiné. Samy jsme to zažily a zažíváme. Není tedy jediný správný způsob, jak si nastavit den. Pokud ale víme, že je pro nás každý den stejně náročný a únavný, je dobré se zamyslet nad tím, zda je v našich silách něco změnit k lepšímu. A září k těmto změnám vybízí možná víc než jiné měsíce.

V dnešním článku jsem sepsala pár tipů, které můžou pomoci zlepšit den a prožít ho smyslupně, naplněně a trochu víc organizovaně.

Cíle dne

Nechci teď psát o To-Do listu. Ten je učitě skvělý, ale je pouze nástrojem, který nám může pomoci.  Cílem dne v tomto pojetí myslím to, jak chceme my osobně prožít den. Zamyslete se nad tím, jak chcete aby váš den, ať už se bude dít cokoli, probíhal. Možná je vaším cílem to, že se chcete probudit ráno odpočatá a spokojená, v klidu si prožít ráno, vyprovodit starší děti v klidu do školek a do škol nebo si s těmi malinkými užít společný čas, postarat se o svůj domov, který máte ráda, připravit s radostí jídlo, které pomůže celé rodině citít se zdraví a fit a večer si užít v vědomím, že jsem ten den prožila naplněně a přítomně.

Možná bude cíl vašeho dne trochu jiný, zkuste si ho tedy představit a pojmenovat. Jaký chcete aby ten den byl a jak se v něm chcete cítit? Věřím, že ani jedna z nás nechce začít den naštvaně a hekticky (ostatně proto je teď tolik videí a článků o seberozvoji, že? :-)

Pokud budeme mít na paměti cíle a priority našeho dne, budeme nastaveni na každý den úplně jinak, než když jen budeme hasit požáry a cítit se u toho ublíženě a naštvaně.

Ráno dělá den

Večer zapadne slunce a ráno vychází. Je báječné, jak je to zařízené. Každodenní koloběh, který nemůžeme změnit. To je vlastně velmi osvobozující. Co ale můžeme změnit je naše každodení vstávání. Náročné ráno samozřejmě nemusí nutně znamenat zkažený celý den. Někdy se to vyvrbí tak, že díky svkělému večeru na zkažené ráno zapomeneme. A to stejné se může přihodit i naopak. Krásné ráno zastře odpolední setkání nebo telefonát.  Pokud ale chceme svůj den prožít celý nějakým způsobem, je asi logické začít s tím už ráno. Nenechme si ho ukrást. Pokud zrovna nejste po noční šichtě s plakajícím miminkem nebo zvracejícím dítětem, zkuste si najít svůj nejlepší rytmus rána. Vstávejte ve stejný čas, najděte si svoje ranní příjemné rituály a dostatek času na snídani s dětmi. Co jde, nachystejte už večer a ráno si nechte jako skvělé seznámení s novým dnem.

  • Pinterest

Photo by Mamami

Testování 

Že vám loni fungovaly tyto věci, které jste s dětmi dělaly a letos je vše jiné? Jasně, takový je život. :-) Testujte a zkoušejte, co je pro vás to nejpřirozenější a nejlepší. Není pro vás problém vstát hodně brzy ráno a vyřídit si rychle e-maily, zaběhat si, upéct buchtu, připravit večeři nebo věnovat hodinu práci? Nebo je pro vás přirozenější tohle všechno dělat spíš odpoledne nebo večer? Pokud to sedne vám i vaší rodině, je to skvělé. Možná to tak bude fungovat jeden rok nebo pár měsíců, a pak bude potřeba věci znovu přeorganizovat. Nebojte se toho  a nelpěte na zavedených zvycích, na které jste sice zvyklí, když vidíte, že přestávají fungovat.

Plánování

Plánování zní jako dost nudná záležitost a pro mne samotnou to vždy nuda byla. Vždyť život je nepředvídatelný a nikdy nevím, co se stane. Na druhou stranu se pro mne plánování stalo formou přípravy právě i na nečekané situace, kdy věci nejdou podle plánu. Den je ale vždycky stejně dlouhý, slunce vyjde a zase zajde a většina našich čiností a dní se stejně bude určitým způsobem opakovat. A je na nás, jak budeme ke každému dni přistupovat.

Plánování není o tom, strhat se kalendářem a To-Do listy, ale mít představu o tom, jak zvládnem a prožijeme den, týden a měsíc. Zvlášť pokud máte starší děti, které se rozejdou do kroužků  a víkendových aktivit, je plánování více než nutné. Možná vám jdou některé věci plánovat naprosto přirozeně, ale u jiných se vždy chytáte za hlavu. Zjistěte, co vám dělá problémy (zda plánování oslav, jídla, víkendových aktivit, návštěv nebo praocvních úkolů) a zkuste si tyto věci začít plánovat. Ulehčí a zjednoduší vám to život.

Ohlednutí

Otočíte se večer za prožitým dnem? Přemýšlíte nad tím, jak jste ten den prožili nebo jen usínáte s hlavou plnou výčitek, co se zase nestihlo? A říkáte si také to, co jste stihli? Někomu v tom může pomoci odškrtávání seznamu, někoho to naopak může stresovat. Ohlednutí a ukončení dne pomyslnou tečkou vděčnosti za to, co se stalo i nestalo je podle mě skvělý způsob, jak uzavřít den a připravit se na nový.

Práce a  odpočinek

Umíte si dávat pauzy, ze kterých nemáte výčitky? Nebo svůj čas tak trochu projíždíte občasným koukáním do mobilu, surfováním po internetu a vyhledáváním „velmi“ potřebných věcí a informací? :-) A pak máte výčitky, když si chcete pustit film nebo si dát kávu ve svém oblíbeném křesle? Odpočinek je určitě potřeba a tak nějak máme v sobě, že by měl být zasloužený. Pokud trochu pracujeme, trochu uklízíme a trochu surfujeme po sítích, tak se většinou pak cítíme jen tak trochu dobře a trochu blbě. Máte to taky tak? Dělat věci naplno je velká výzva, zvlášť v dnešní době.  Ponořit se do práce, abychom si pak o to víc mohli užít odpočinek je užasným nástrojem, jak si den dobře zorganizovat.

Zítra je taky den

Od rána je vše naopak, nic nefuguje a naše představy skvělého dne berou za své. Nebo tlačíte před sebou hromadu práce, naplánujete si akční den a večer zjistíte, že jste udělali stotva třetinu.  I to je realita života. Možná jsme si toho na sebe vzali hodně, možná jsme půlku dnes srávili činností, která za to nestála, možná na nás padla únava z posledních náročných dní. To všechno je možné a reálné. Je na nás, zda se z toho poučíme a zkusíme to příště jinak nebo budeme usínat jen s výčitkami a myšlenkami nad vlastní neschopností. Co zkusit to první a tešit se na nový den?

A co mi konkrétně pomáhá v nastavení dne?

  • Vstávat ve stejnou dobu
  • Udělat si čas na hlavní jídla dne
  • Naplánovat si a rozdělit čas na domácnost
  • Plánovat si odpočinek
  • Mít seznam úkolů na daný den
  • Chodit spát včas

Moc bych vám přála, abyste si v ve svém každodenním životě našly tempo a režim, díky kterému budou vaše dny pohodové a přitom plné energie. Věřím, že naším snem není stát se uhoněnou a vyčerpanou. Hledejte a vydejte se na tu svoji každodenní cestu.

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest