Věnujete se jim celé týdny. Nakupujete, plánujete, chystáte, balíte, pečete. Všemi těmi přípravami směřujete ke Štědrému dni a zároveň k té krásné chvíli, kdy se sejdete u jednoho stolu. Máte to tak také? Tak teď jedna otázka na tělo – jak vlastně vypadá váš sváteční stůl? Kolik času a energie věnujete jeho přípravě? A to hlavní – je právě takový, jaký jste si jej přála mít? Nebo už na jeho přípravu po všech těch týdnech příprav nezbyla energie a ani čas? A tak jen chvíli před večeří narychlo vytřepáváte ubrus a děláte, že vám vlastně nevadí ani ta zašlá skvrna ani nedostatečná délka, která na rozloženém stole vypadá jako ubrus pro trpaslíky.
Poznáváte se v tom? Pokud ano, ale je vám to vlastně docela jedno? Pak tento článek klidně zavřete a čas využijte ke svým vlastním vánočním nebo jiným prioritám. Pokud ale vždycky kromě té skvrny bojujete také s vlastními pocity neschopnosti i lítosti, když pak vidíte třeba na instagramu všechny ty krásně prostřené vánoční tabule, čtěte rozhodně dál. V dnešním článku získáte skvělý návod, jak postupovat při přípravě svátečního stolu ještě mnohem dřív, než vůbec vytáhnete ubrus z prádelníku.
1. krok Jakou chcete vytvořit atmosféru svátečního stolu?
Než se do toho pustíme, je tu ještě jedna upřímná otázka.
Kdy začínáte přemýšlet, jak bude vypadat váš sváteční stůl? V ten samý čas, kdy začínáte hledat tu vhodnou velikost ubrusu? Ano, možná už správně tušíte, že to už je opravdu pozdě. Nezačínejte s přípravou svátečního stolu od konce, ale raději hezky od začátku. Každé stolování, a to sváteční obzvlášť, je v první řadě o atmosféře. A právě tu můžete začít tvořit a ladit třeba i několik týdnů před samotným dnem D.
Nezačínejte tedy hned výběrem konkrétních věcí a doplňků na vás sváteční stůl, ale úplně na začátku přemýšlejte o tom, jakou atmosféru chcete svátečním stolováním vyvolat. Luxusní nebo naopak prostou a přírodní? Tajemnou nebo hravě veselou?
Netušíte, jak ji vlastně hledat? Klidně si vezměte k ruce Pinterest, zadejte do vyhledávače např. slovní spojení „christmas table settings ideas“, vnímejte atmosféru jednotlivých fotografií a všímejte si toho, co spojuje ty, které vás oslovují. Jsou to přírodní prvky? Zlaté doplňky nebo třeba kontrastní barvy? Tyto prvky si ideálně někam vypište, ať je máte na očích.
2. krok Co máte doma na sváteční stůl?
Tak a teď od snů zase chvíli zpátky do reality. Zavřete na chvíli svoji nástěnku na Pinterestu a místo ní pro změnu otevřete skříňky a zásuvky, ve kterých máte uložené prostírání, nádobí i doplňky ke stolování. Projděte si opravdu kousek po kousku a přemýšlejte, které z věcí nejvíce odpovídají atmosféře, kterou chcete u svátečního stolu prožívat.
Klidně si znovu otevřete svoji pinterestovou nástěnku, vezměte si k ruce svůj seznam z předchozího bodu a dívejte se, zda máte doma konkrétní nebo podobné věci, které jste si vypsala.
Náš tip: Soustřeďte se především na univerzální kousky jako je např. bílý ubrus, broušené sklo, bílý porcelán, zlaté či stříbrné svícny apod.
Právě tyto kousky jsou totiž skvělým základem k vykouzlení jakékoliv atmosféry. Zároveň je využijete, ať už zvolíte jakýkoliv styl svátečního stolu.
Pokud vám tyto úplně základní kousky doma zatím chybí, nemusíte je hned nakupovat. Zkuste se třeba porozhlédnout a zeptat ve svém blízkém okolí. Je docela možné, že třeba zrovna v té vitríně vaší babičky na nějaký nádherný bílý servis nebo broušené skleničky už roky padá prach. A pokud opravdu nic podobného neobjevíte, pak se nemusíte bát, že nákupem podobných kousků šlápnete vedle. Naopak. Budou vám sloužit celé roky, dost možná celý život. A rozhodně je nemusíte schovávat jen na výjimečné příležitosti. Výjimečnou a sváteční atmosféru si můžete vykouzlit klidně i uprostřed týdne. Je to jen na vás.
3. krok Vyberte si svůj styl stolování
Máte první dva kroky úspěšně za sebou? V tom případě možná už také správně tušíte, že v tuto chvíli máte skvělý základ stylu, který při svém stolování zvolíte.
Bude to skandinávský, klasický, americký nebo třeba venkovský? Nebo třeba ještě úplně jiný?
Samozřejmě to neznamená, že když už si jeden styl vyberete, musí se celý sváteční stůl nést striktně jen v tomto stylu. Nicméně pokud není příprava slavnostní tabule vaše silná stránka a jste v tomto směru spíše začátečník, bude to pro vás mnohem jednodušší.
Chcete vědět víc o tom, jak si svůj styl vybrat a jak s jednotlivými styly pracovat? V tom případě si rozhodně nenechte ujít náš Vánoční balíček, ve kterém vám detailně krok za krokem vše ukážeme.
4. krok Dolaďte detaily
Ve chvíli, kdy máte vybraný svůj styl, máte prakticky vyhráno. Díky tomu, že víte co (ne)chcete, můžete se bez obav pustit do nákupu či výroby detailů, které váš sváteční stůl doladí. A zároveň ušetříte spoustu peněz i času, protože jednoduše nebudete pořizovat něco, co ve skutečnosti vůbec nechcete na svém svátečním stole mít. I kdyby to bylo sebevíc krásné nebo levné.
Jednoduše řečeno – pokud víte, že si chcete u svého svátečního stolu užívat mírně tajemnou atmosféru ve skandinávském přírodním stylu, pak vás můžou ubrousky se Santou a candy cane nechat zcela chladnou.
Ať už ale budete nakupovat cokoliv, vezměte si s sebou na nákup nejlépe i následující otázky. Věřte, že je opravdu oceníte. Nejpozději ve chvíli, kdy se vybrané věci ocitnou u vás doma.
- Hodí se tato věc do zvolené atmosféry a stylu, které chci u svátečního stolu vytvořit?
- Můžu tuto věc využít i jindy než o Vánocích?
- Mám tuto věc kam uložit?
- Nemám podobnou věc již doma?
- Využiji tuto věci i v budoucnu?
5. krok Vytvořte zkušební verzi svátečního stolu
Máte vybranou svou atmosféru, zvolený styl a doladěné detaily? Tak teď je ten správný čas jít do akce. Pokud máte do samotného dne D ještě čas, využijte jej k tomu, že si vytvoříte zkušební verzi vašeho svátečního stolu. Nemusíte samozřejmě prostírat stůl jen tak, ale klidně zkušební verzi rovnou využijte třeba k nedělnímu. A čím více zkušebních verzí uděláte, tím dokonalejší bude výsledek třeba u štědrovečerní večeře.
S přípravou nespěchejte, dopřejte si čas a postupujte doslova krok za krokem následovně:
- Vyčistit stůl
- Přidat vybrané prostírání/ubrus (pokud jej chcete použít)
- Nádobí
- Příbory
- Ubrousky
- Svícny
- Doplňky
Náš tip: Jednotlivé mezikroky si vždy vyfoťte. Budete tak mít jednak dokonale zdokumentovaný postup, ale především díky fotce uvidíte detaily, kterých si běžným okem nevšimnete, ale které by mohly způsobit, že výsledek nebude tzv. to pravé ořechové. Díky zkušební verzi budete mít ale ještě spoustu času vše doladit.
6. krok Příprava na den D
Vše vyzkoušeno a doladěno? Tak teď už nezbývá než se těšit. A nejlépe v mezičase udělat také pár kroků, které vám ušetří energii i čas, až nastane samotný den D.
- Textil vyperte, vyžehlete, uložte. Vyžehlit pár skladů zvládnete za pár minut, ale zjistit, hodinu před jídlem, že ubrus připomíná zmuchlanou kouli, vážně nechcete.
- Vyleštěte příbory a sklenice. Určitě je máte čisté, ale myslete na to, že i zaschlé kapky tvoří atmosféru. A nejspíš to nebude ta, kterou jste si u svátečního stolu chtěla vychutnat.
- Vyčistěte zlaté a stříbrné doplňky. Věřte, tohle opravdu nechcete dělat na poslední chvíli.
- Naplánujte si kdy a kde pořídíte čerstvé přírodní doplňky. Pokud chcete na svátečním stole čerstvou květinu, nezapomeňte si také do diáře poznačit kdy a kde ji koupíte. Případně kdy se vydáte do přírody pro čerstvé větvičky.
- Vše si uložte jednoduše a přehledně. Díky zkušební verzi budete vědět, co konkrétně chcete na svůj sváteční stůl použít. Všechny tyto věci si tedy rovnou uložte tak, abyste je měla po ruce a nemusela nic složitě hledat.
Jak spolu souvisí sváteční stůl a sebehodnota?
Dočetla jste až sem? Možná se chcete rovnou nadšeně pustit do akce. Možná vám ale hlavou během čtení problikla otázka „A to mám vážně všechno tohle dělat kvůli jednomu prostřenému stolu?“
Odpověď zní: Určitě ne.
Pokud jste doma, schválně se teď ale zkuste rozhlédnout okolo sebe a odpovězte sama sobě na poslední upřímnou otázku: Je můj domov místem, které mě inspiruje a podporuje?
Pokud tomu tak není, zkuste se zamyslet nad tím, kolik věcí a změn jste třeba jen za poslední měsíc nebo rok ve svém doma odložila za pomocí vět jako:
„To počká, teď na to nemám čas.“
„Jsou důležitější věci.“
„Však to stejně nikdo nevidí.“
A mnoho dalších podobných…
Je to tak. Váš současný domov je výsledkem vašich rozhodnutí. I těch odložených. A zároveň je každodenním zrcadlem vaší vlastní sebehodnoty.
Tohle vědomí může zabolet, ale právě tahle bolest může být (a často bývá) skvělým začátkem nové cesty. Ne cesty k dokonalému domovu, ale k sobě samé.
A tahle cesta může začít třeba už letos u štědrovečerní večeře. Nemusíte o ní nikomu říkat. Stačí jen vykročit. My vás na ní rády podpoříme. Třeba uvnitř Vánočního balíčku, který jsme pečlivě zabalily právě pro vás.