Blog

Vánoce jako příležitost poznat na čem nám záleží

autor: | 15. 12. 2022 | Domov, Rodina

Také se vám to stává? V hlavě tisíc úkolů, do toho je kazí nemoci dětí, termíny v práci a ještě to vánoční chystání a přípravy. Jeden by se z toho rychle zbláznil. Pokud v takovém shonu jedete celý rok, možná vám to už ani nepřijde. Nebo naopak před Vánocemi se to na vás pěkně vysype. Předvánoční čas je zajímavý v tom, že na jednu stranu toužíme opravdu zvolnit vzít Vánoce jako příležitost užít si tu jedinečnou předvánoční dobu a chvíle klidu. Na druhou stranu často spěcháme víc než kdy jindy.

Najít v tomto období kousek klidu není vůbec jednoduché. Zvlášť, když bydlíte v centru města a vánoční trhy máte hned za rohem. Nevím, jestli na to má život ve městě vliv nebo jsem taková od přírody, ale baví mě hledat klid právě uprostřed bouří a uvnitř chaosu.

Zjišťuji totiž, že jsem na to nějak extra citlivá. Kdo by mi to měl také za zlé se třemi dětmi a manželem hudebníkem, že? No dobře, také přidávám svůj hlas k bujarému rodinnému životu. Ale mé děti velmi dobře znají moji legendární větu „potřebuji chvíli klidu“. A vlastně už si samy ty svoje chvíle začínají vyhledávat.

A když žiji v tom nejcentrovatějším centru, tak třeba brněnské kavárny v těch zapadlých uličkách jsou přesně tím místem, kam chodím, abych si dopřála od cvrkotu města kousek klidu.

Proč po klidu tak moc toužím? Mám k tomu hned několik důvodů a věřím, že po přečtení článku si ten svůj půjdete hledat o to víc.

Pokud vám předvánoční shon a čas klidu přijdou jako naprosto dvě nespojitelné věci, zkuste se na tím alespoň na chvíli zamyslet a zastavit se. Vezměte Vánoce jako příležitost.

Třeba přijdete na to, že to není nic pro vás nebo přijdete na to, že to je přesně pro vás.

Zastavte se

Výkon, sprint, makání od rána do večera. A ještě přidej, zase jsi toho udělala málo a ještě k tomu blbě. Jo, to určitě. Nebo ne?

Jsou oblasti, kde mě tento typ výroků nechává naprosto chladnou. Třeba u nové řady luxusních aut, množství vystudovaných škol, přečtených knih nebo druhů vánočního cukroví jsem úplně klidná. Pak jsou ale oblasti, ve kterých se často nechám těmito výroky zviklat.

Třeba v srdcovém projektu Mámami a ve všech programech, které jsme pro naše nejmilejší zákaznice vytvořily, mám často pocit, že to chce makat víc a den je krátký.

Nebo mateřství je také velmi zajímavá disciplína, kdy máte často pocit, že přesně v této oblasti byste potřebovaly vystudovat těch vysokých škol minimálně patnáct a projít školeními na všech oblastech, které s mateřstvím souvisí.

Schválně si teď řekněte, zda je taková oblast, ve které ten tlak na výkon zažíváte také? A tady se rozhodne, zda je to váš denní chleba, který potřebujete nebo je vám vlastně velmi nepříjemný.

Právě, když na nás tento typ výroků naléhá v určitě oblasti a táhne nás místo nahoru naopak níž a níž, je tak potřeba ZASTAVIT SE a vyjít z toho kolotoče pryč. Přesně k tomu je skvělé hledat klid, který nám pomůže se zastavit a vymanit z toho, co nás frustruje, co na nás křičí a co nás stahuje dolů.

Rozhlédněte se

Když se mi podaří zastavit se, můžu prostě vydechnout. Čekat až se mi zklidní dech, vydýchat vše, co na mě napadlo, co ke mně přišlo a teprve po té můžu začít vnímat, co se vlastně děje. Ono to vypadá, že nic moc nedělám, ale tento krok je tak důležitý. Prostě se ROZHLÉDNU.

V tom každodenním běhu je rozhlédnutí a zhodnocení situace tak potřebné. Můžete najednou vidět, kolik jste si toho vzaly na starosti, co všechno se ve vás ale i kolem vás děje a v této fázi máte jedinečnou možnost zhodnotit, kde vlastně jste a co to děláte. A právě Vánoce mohou být příležitost si to hezky vyzkoušet.

ROZHLÉDNUTÍ vám umožní nadhled a odstup od toho, co na vás křičí, co vás frustruje, co vás táhne dolů. A v klidu se rozhlédnout je pokyn, který samy dáváme svým dětem, když se učí přecházet přes silnic. Na rušné silnici to chápeme. Jde nám to ale v našem rušném a přeplněném životě?

Zaostřete

Klid nám přinese nejen odstup a možnost vydechnout, ale přinese nám něco, co bychom ve shonu a touze stihnout všechno velmi těžko hledali. A tím je ZAOSTŘENÍ.

Když na nás křičí spousta úkolů, všechny vypadají stejně důležitě. To, co ale bývá opravdu důležité, moc nekřičí, pokud to není zrovna vaše egocentrické batole, které se dožaduje pozornosti.

Nekřičí na vás popovídání s kamarádkou (určitě si zavoláme a domluvíme se, teď ani jedna nestíháme), nekřičí na vás slib, který jsme daly dětem před půl rokem, že je vezmeme na jejich vysněnou výstavu (to už je půl roku?), nekřičí na nás ani ten šicí stroj, který jsme chtěly nechat opravit a věnovat se své vášni (tady je pořád tolik práce, že na to nemám vůbec čas).

Pustit se do zaostřování může být nebezpečné a bolavé. Protože nám to ukáže na to, co je vlastně důležité, na čem nám opravdu záleží a zároveň vidíme, čím jsme se to nechaly pohltit a jestli to za to opravdu stálo.

Když dáme šanci klidu, můžeme získat velký dar. Zjistíme, co opravdu chceme a potřebujeme. Uvidíme, co se kolem nás děje a kde my teď máme opravdu být.

Vykročte

Máte pocit, že klid je pro lenochy?

Že to je samé kafíčko v klidu, meditace, procházky a práce vázne?

A co když je klid základní esencí kvalitní práce?

Co když díky klidu – zastavení, rozhlédnutí a zaostření, můžeme pracovat na tom, co je opravdu důležité? A k tomuto můžou být Vánoce jako příležitost poznat, na čem záleží, opravdu skvělé.

Ať už to znamená cokoliv – třeba uvařit horky vývar pro nemocné děti nebo dokončit ten dlouho odkládaný úkol nebo osekat mé velkolepé vánoční plány a užít si naplno s dětmi pečení jen jednoho druhu cukroví a být opravdu tady a teď.

VYKROČENÍ je velkou součástí našeho bytí v klidu.

V klidu můžeme tvořit, v klidu můžeme pracovat, v klidu můžeme milovat. To všechno jsou činnosti, není to pasivita.

A zachovat si klidnou hlavu je sen mnoha z nás, nejen ve vypjatých situacích, ale právě v každodenní životě. Tak proč tomu nejít naproti?

Vánoce jako příležitost poznat na čem nám záleží

A jak to tedy souvisí s těmi Vánocemi? Možná už víte vlastně o co tu jde. Co když jsou Vánoce a všechno to chystání v našich každodenních životech skvělou výzvou poodstoupit a najít si ten svůj klid.

Co když jsme právě teď zvané k tomu ZASTAVIT SE, ROZHLÉDNOUT SE, ZAOSTŘIT A ZNOVU VYKROČIT, tentokrát k tomu, na čem nám opravdu záleží.

A Vánocemi to rozhodně nekončí, ale může to jimi krásně začít.

Hledat si ten svůj klid v každém dni nového roku může být vize, která nám může pomoci prožít ten rok v zaostření na věci, na kterých nám opravdu záleží.

Moc vás k tomu zveme. Je to totiž téma, kterému se budeme věnovat právě příští rok na naší cestě, na kterou se v Mámami vydáváme.

Víme, že mateřství, péče o děti, rodinu, domov, manželství a vše, co v životě prožíváme může často vypadat jako jedna ohromná koule povinností, vaření, zahlcení věcmi i činnostmi, to-do listu, nedostatku spánku, nekonečného úklid a hledání alespoň malých drobných radostí, které by nám v tom všem ulevily.

Co kdybychom spolu tu kouli zahlcení rozmotaly a podívaly se na to na čem opravdu záleží a pouštěly do svých dní více klidu, více přítomných okamžiků a více radosti?

Je to i vaše příležitost?

Věřím, že být v klidu můžeme a potřebujeme. Pokud jste v tom s námi za jedno, zůstaňte s námi v kontaktu. Už toto může být první krok k tomu vybrat si na čem vám opravdu záleží.

Klid k nám nepřijde, pokud budeme dávat prostor chaosu. Klid je potřeba aktivně hledat a pouštět do svého života. Vidíte, není to nic pro lenochy. To úsilí za to ale vážně stojí.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest