Blog

5 důvodů, proč nesnášíte třídění věcí u vás doma

autor: | 5. 1. 2023 | Domov, Organizace

Nový rok bývá plný nových předsevzetí. A často se k těm, které se týkají jídla, sportu, nových jazyků, přidá i úklid domácnosti. „Chce to čistku, potřebuji si pořádně uklidit“. Někdy to rozhlédnutí po našich domovech k tomu opravdu volá a vybízí.No, co, že nesnášíte třídění věcí. Po Vánocích je prostě potřeba udělat pořádek a pořádně uklidit, probrat a odlehčit.

A věřím, že mnoho domovů a hlavně jejich majitelů by to opravdu uvítalo. A tak mnohé z nás vezmou velké pytle a k tomu přidají velká očekávání a jde se do toho. Jenže už po pár hodinách (někdo vydrží dokonce i pár dní) jste úplně vyřízená a máte chuť s tím praštit. Nebo se vám i podaří spoustu věcí rozdělit na různé hromádky, ale nakonec vám jich většina zůstane tak nějak stejně doma nebo v garáži nebo na půdě,…

Pokud se vám to děje pravidelně, je na čase se tomu podívat trochu na kloub.

Proč se mi to vlastně pořád děje?

Proč nemůžu ty věci prostě vytřídit a dotáhnout do konce?

Jsem vážně tak neschopná?

Toto jsou otázky, které se vám možná během toho honí hlavou. Než si zase řeknete, že jste neschopná, zkuste se podívat na 5 možných důvodů, proč nesnášíte třídění věcí a je to pro vás otravné a složité.

1. Myslíte si, že musíte třídit, ale vlastně vůbec nechcete

Jít do věcí s pocitem „musím“ je tak frustrující. Když musíte jen protože, že byste prostě měli, ale nemáte za tím žádný větší cíl, tak se prostě chtít nikdy nebude. Ono, i když ten cíl máte, tak je to těžké pustit se do změny, protože to je prostě práce. Všichni, kdo něco dokázali, posunuli se, tak překonali své pohodlí a prostě tu práci udělali. Ale většinou tam byl jeden velký rozdíl. Ti, kteří vytrvali a uspěli, měli vyšší cíl než jen to, že „musí“. U jakékoli práce, změny, posunu je „musím“ hrozně málo. Proto tolik lidí stojí na místě a nikam se neposunou. To, co potřebujete pro svůj úspěch, abyste třeba právě konečně udělala něco se svým nepořádkem a chaosem, je to, že si odpovíte na otázku „proč“. Když znáte své proč, zvládnete i své „musím“. Zkuste nad ním dnes přemýšlet.

2. Umíte třídit, ale ty věci prostě nedostanete nakonec z domu

Možná vám až tak nedělá problém roztřídit věci a říct si, co je dobré dát pryč. Jenže jak den běží, ztrácíte sílu ty věci dostat z domu opravdu pryč. A také se sem tam stane, že se vlastně už vytříděná věc znovu objeví mezi běžnými věcmi. Říkáte si „co kdyby náhodou“ , však je to ještě dobré a zachovalé. Nebo se u vás otočí sestra či máma a řekne „to přece nevyhodíš“ a vy jste tam, kde jste byla.

Vaše motivace se časem mění a ztrácí se a vy upadáte do letargie a jste ve stejném kolotoči. Dostat věci přes váš práh není úplně snadné, ale velmi vám k tomu může pomoci dobrá příprava a jasný plán. Kromě svého „proč“ tak potřebujete v tomto případě vědět také kam s těmi věcmi a do kdy budou z domu pryč.

A „někdy“ nebo „potom“ není termín. Opravdu ne.

3. Třídíte a zbavíte se rychle všeho, co je třeba, ale stejně tak rychle jsou nové věci zpátky

Možná vám nedělá problém ani třídit, ani se věcí zbavit. Máte svůj systém a jedete. Ale stejně tak rychle jako se věcí zbavíte, se u vás objeví stejné, ne-li větší množství dalších věcí. A to je samozřejmě také frustrující. Neustále třídit a zbavovat se věcí asi není váš životní cíl. Pokud se vlastně neustále topíte ve věcech, i když třídíte, tak tady jsou dva hlavní důvody, proč se vám to děje.

Netřídíte dost na to množství věcí, které doma máte a většinu si vlastně necháváte. A nebo nemáte kontrolu nad tím, co k vám domů přichází. Ať už si ty věci sami pořizujete a platíte za ně, protože vám prostě přijdou důležité a dělají vám radost nebo kývnete na vše, co se kolem vás otočí. Pokud se u vás neustále objevují další a další věci pravděpodobně zkrátka neumíte říct „dost“.

Nebojte. I toto se dá ale naučit a trénovat.

4. Vezmete si moc velké sousto a rychle z třídění vyhoříte

„Když už to jdu dělat, tak to musím dělat pořádně“. „Nic menšího než všechno nechci“.

Jste trochu megaloman a malé úspěchy vám nic neříkají? Pak se vás pravděpodobně bude týkat i tento důvod. Berete si příliš velká sousta, pustíte se do velké akce, ale brzy také vyhoříte. A to rozčarování po té je o to horší.

V tomto případě je také dobré se vrátit ke svému „proč“ a učit se radovat z každého pokroku. Velmi k tomu můžou pomoci jasně definované cíle, které jste schopna zvládnout. A velkou pomocí je i čas, tedy budík, stopky, zkrátka cokoli, co vám dá jasný limit ve vaší práci.

5. Třídíte, ale vlastně pořádně nevíte odkud začít a co má být výsledek

Prostě jste si řekla, že už je na čase! Teď se to musí nějak vyřešit. Jen pak stojíte uprostřed místnosti a dělá se vám fyzicky zle. Odkud mám vlastně začít? Možná jste vyzkoušela metodu konmari od Marie Kondo a dála jste všechny věci z jedné kategorie na jedno místo a ptala se , co mi dělá radost. Ale po pár hodinách to vypadalo, že vám dělá buď radost všechno nebo jste úplně ztracená. Možná jste ale i zmatená ze všech rad, jak na udržitelnost a ohleduplnost k planetě a bojíte se vlastně cokoli vyhodit a jste tím úplně paralyzovaná.

A tady to chce nádech a výdech a najít si podporu. Přestaňte načítat a hledat metody a číst knížky a návody „jak si rychle uklidit“ „kam s vyřazeným oblečením“, ale najděte si někoho, kdo vám ukáže cestu. Ať je to kamarádka, která vás podrží a bude s vámi pravidelně třídit nebo skvělá podporující komunita ve vašem městě nebo je to někdo, kdo je dál pomůže vám dát nadhled. Pokud se ale stydíte, zkuste toto všechno najít klidně i on-line. Od toho tu jsme třeba my a celý náš projekt Mámami.

Třídění věcí je práce, ale nemusí být noční můrou

Poznala ses v některém z bodů? Nebo ses našla dokonce hned ve více bodech Myslíš si, že jsi ztracený případ? Pokud čteš tento článek, tak rozhodně nejsi. Nikdo není ztracený případ, pokud se sám nerozhodne, že bude ztracený případ.

Pokud se chceš opravdu v třídění svých věcí posunout a změnit to, jak to u vás doma vypadá, začni těmito kroky.

  1. Rozhodni se pro změnu
  2. Najdi si své proč
  3. Najdi si podporu, která tě na tvé cestě podrží, když to budeš chtít vzdát
  4. Rozhlédni se po svém domově, vezmi do ruky pytel a naplň ho vším, co právě teď můžeš vyhodit a ten pytel opravdu vyhoď.
  5. Běž krok za krokem a najdi si svůj ideální systém třídění a zbavování

A pokud chceš opravdu toto zažít a hned na jednom místě a v jeden čas, přidej se do Minikurzu ZDARMA Zbav se nepořádku. Začínáme už 16.1.

  • Pinterest
Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest