Blog

4 kroky, jak se doma cítit skvěle

autor: | 2. 3. 2023 | Domov

Možná máš za sebou doma dlouhé a náročné období, možná v něm ještě stále jsi. Dětské nemoci, únava z dlouhé zimy a tmy, pocit, že nejsem schopná něco pořádně udělat a vůbec se mi do ničeho nechce, doma to na tebe všechno padá a moc nevíš, co s tím. Jsou období, kdy to na nás tzv. padne. Univerzální recept asi neexistuje, ale nemusíme ani zůstat tam, kde jsme. A k tomu ti můžou pomoci 4 kroky, jak se doma cítit (zase) skvěle.

1. Krok: Oceň se ve svém doma

Zase jsem nestihla, co jsem chtěla

Jsem vážně nemožná

Toto jsem opět neudělala

Kolikrát denně ti projede hlavou, co všechno jsi nezvládla a kolikrát si řekneš „toto se mi fakt povedlo“? Klidně si to jeden den počítej. Pokud máme hlavou plnou neúspěchů a proher a ještě k tomu se přidají překážky, které nemůžeme moci ovlivnit a i ty si vyčítáme jako naše selhání, pak se i náš život a tedy i domov promění v jednu velkou frustraci a k pocitu „jsem tu za služku a nikdo to neocení“ je už pak velmi blízko.

Často bereme úspěchy jako naprostý standard, zvlášť když se jedná o věci u nás doma. To je totiž práce, za kterou ocenění prostě nesklízíme. Nemáme za ni peníze, vděk od těch, pro které to děláme a navíc dlouho nevydrží. Toto všechno tak vlastně stále nenápadně hraje proti nám a tomu, abychom sebe i domov vnímaly jako něco důležitého.

Teď si ale představ, co by se stalo, kdybys všechno to, co děláš, najednou přestala dělat. Prostě by to přestalo fungovat. Až zase příště půjdeš umýt nádobí, uvaříš večeři, uklidíš špinavého prádlo, oceň se. Je za co, protože bez tvých rukou, bez tvé pozornosti, bez tvé přítomnosti by to šlo jen těžko.

2. Krok: Zaměř se (nejen) doma na jednu věc

Vnímáš kolik je toho doma potřeba udělat, změnit, uklidit? A připadá ti, že to musíš udělat ideálně hned a včera bylo pozdě? Klást na sebe víc a víc nám jde také skvěle, přece nebudeme troškařit. Jen se může lehce stát, že čím větší máme očekávání, tím méně se nám podaří se do něčeho opravdu pustit a dokončit to. Náš domov není o nic méně důležité místo jako třeba náš pracovní projekt. A u toho nám nevadí rozdělit si úkoly na jednotlivé kroky a dotahovat věci postupně. Proč to chceme v našich domovech? Princip malých krůčků skvěle funguje právě i v našem domově.

Když uklidíš jeden šuplík, dosáhneš daleko většího výsledku než rozdělat celý pokoj a nic nedotáhnout. Každý „uklizený šuplík“ ti dodá odvahu a chuť pustit se do dalších a větších projektů. A díky tomu se ti doma bude žít s větší lehkostí a radostí.

3. Krok: Přijmi domov jako cestu

Tak se do toho pustím a konečně bude hotovo. Kolikrát sis toto už řekla? Ať už šlo o přerovnání lednice, vytřídění oblečení nebo doladění ložnice. A po čase jsi zjistila, že znovu potřebuješ udělat z revizi, znovu to projít, znovu se k tomu vrátit, znovu to přehodnotit. Tak jako příroda kolem nás se každý rok mění, tak se měníme i my, naše potřeby, plány, situace. A jednou uklidit, jednou vytřídit, jednou vyčistit jde v určité fázi našeho života. Další fáze s sebou ale pravděpodobně přinese další potřebu revize a přehodnocení.

Vnímat domov jako cestu je skvělý způsob, jak si svůj domov opravdu užívat a zamilovat. Spadne z nás stres z toho, že nikdy není hotovo. Ono není, ale vůbec to nevadí. Díky tomu nemusíme žít ve škatulce, ale otevírat se novým cestám a možnostech.

4. Krok: Propoj sen s realitou

Dne za dnem, je to pořád stejné – vstávání, únava, nákupy, nechuť, praní, fakt se mi nechce. A přitom se ani nic těžkého neděje, ale ani nic moc krásného. Prostě žiješ ze dne na den a navíc tě štvou všichni, kteří se usmívají a dělají věci, co je baví. Ale tebe aktuálně nebaví vlastně nic. Přitom si říkáš, že bys měla být vděčná a šťastná, protože máš vlastně vše, co jsi nejspíš chtěla.

A teď si polož otázku: Kdy jsi naposledy o něčem snila?

Pokud přežíváš ze dne na den, možná jsi přestala snít. A když přestaneš snít, ztratíš motivaci. Pokud nepropojuješ své sny s realitou, budeš těžko hledat smysl v tom, co vlastně děláš. Když začneš sny uskutečňovat, budou tvoje dny najednou jiné, plnější a ty budeš spokojenější.

A jasně, že to jde i doma. Možná sníš o klidných snídaních, možná by sis ráda vytvořila svůj odpočívací koutek, možná by ses ve svém doma chtěla cítit opravdu jako doma. Věř, že je to možné.

I ty se můžeš cítit doma skvěle

Máš po přečtení článku chuť se do toho opět pustit? Jaký je první krok, který uděláš? Bez něj to totiž může zůstat jen u to čtení.

Věří, že to bude krok, za který se oceníš, zvládneš ho dotáhnout, klidně se k němu budeš vracet a dovede tě postupně ke splnění tvého snu. Tak už netrácej čas a vykroč. Cítit se doma skvěle můžeš i ty.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest