Blog

Proč o nás zubní kartáček řekne víc, než si myslíme

autor: | 16. 3. 2023 | Domov

Když se začne mluvit o domově, často nám v mysli vyskočí téma úklidu, případně zapatlané umyvadlo, krásná a velká sedačka nebo naše rodinné vztahy u nás doma. Domov ale také můžeme vnímat jako cestu k sobě. A nedávno jsem si to zase uvědomila, když jsem řešila zubní kartáčky v naší koupelně.

Jak to tedy myslím?

Zubní kartáček je jedna z mála věcí, kterou v naší společnosti běžně používáme. Je to pro nás nějaký standard péče o sebe. A na zubním kartáčku můžeme moc hezky vidět, jak žijeme s věcmi kolem sebe, jak vnímáme sami sebe u sebe doma a jak si vlastně vůbec tvoříme nějaké své doma.

Pojďme se podívat na to, proč o nás zubní kartáček řekne víc, než si myslíme.

Je kartáček tam, kde má být?

Říkáš si, co je to za otázku? Proč bych neměla mít kartáček na správném místě? Mám ho prostě v koupelně nebo tam, kde se čistím zuby. A to je skvělý začátek. Ale nemusí to tím končit. Dává ti umístění kartáčku opravdu smysl? Máš jej po ruce a jednoduše jej použiješ? Nebo je obklopený mnoha dalšími věcmi, případně dalšími kartáčky a dostat se k němu není zase tak jednoduché? Najít správné místo neznamená jen to, že kartáček někam uložíme.

Ženy, které jsou s námi v programu Nezahlcená, si třeba moc hezky vyřešily uložení mezizubních kartáčků, které je do té doby rozčilovalo. Jasně, měly je v koupelně, ale když našly to správné místo a ten správný organizér, byl i život v koupelně najednou jednodušší a pohodlnější.

  • Pinterest
zubní kartáček

Jaký je tvůj kartáček?

Položil ti někdo někdy takovou otázku? Co je to vlastně za otázku, že?

Zkus se nad ní ale na malou chvíli zamyslet? Nechoď do koupelny, jen si ho vybav. Kde je? Jak vypadá? Jak vypadá chvíle, kdy si čistíš zuby?

Každý den řešíme mnoho úkolů, mnoho situací, mnoho stresu. A věci , které nás obklopují jsou také našimi úkoly, našimi situacemi, naším stresem. Pokud jich máme zkrátka hodně, tak je pro nás obtížné se o ně starat a případně je vůbec vnímat.

Zkus se na chvíli zastavit v koupelně a znovu se zaměř na zubní kartáček. Bereš ho do ruky jen tak mimochodem, čistíš si zuby ani nevíš jak a jsi ráda, že se nějak dostane na své místo? Kartáček je jen věc, ale ta věc souvisí s tvým časem, s tvým tělem a tvým vnímáním sama sebe v daném prostoru a v dané situaci.

Dopřát si být tady a teď klidně se svým kartáčkem je v našem každodenním životě někdy až luxus. Užij si chvíli tady a teď je luxus, za který nemusíš nic platit. Je tu pro tebe.

Kartáček jako signál změny?

Naše věci nám toho mohou hodně ukázat. Sama jsem si to uvědomila v našem programu Nezahlcená, když jsem jeden měsíc strávily s klientkami v našich koupelnách.

Už delší dobu mi v koupelně něco nesedělo, ale úplně jsem tomu nevěnovala pozornost. Až díky tomu, že jsme se do koupelny pustily se ženami opravdu naplno, mi došlo, že se u nás doma něco změnilo. A přišlo to postupně. Jak děti rostly, tak začalo přibývat kartáčků. Nejen kvůli počtu dětí, ale i kvůli funkci, kterou kartáčky měly plnit. Mezizubní, na rovnátka, menší, větší,… Dříve stačil jeden boxík na kartáčky pro celou rodinu, najednou jich na něj bylo prostě moc.

Nejde o to vždy jen minimalizovat a mít méně věcí. Někdy ty věci můžou i přibývat, protože to vyžaduje vaše životní situace a je to tak v pořádku.

Dělá mi kartáček dělat radost?

Může nám kartáček dělat radost? No jistě, že může. A proč by vlastně neměl? Žít doma s věcmi, které nás těší, jsou funkční , je cesta, jak si vytvořit svůj milovaný domov. A nejde jen o drahé spotřebiče nebo krásnou kuchyň, ale i o ty malé věci jako třeba je zubní kartáček. Ne, nemusí jít o ty nejdražší věci, ale o ty, se kterými se nám bude doma prostě hezky bydlet. Ať už jde o pohodlnou sedačku nebo hadřík na nádobí. To všechno patří k nám domů. To všechno patří k nám.

A může jít klidně i kartáček na zuby.

Kartáček jako motivace

Často se stává, že vnímáme, že něco není v pořádku, tak jako já v naší koupelně. Ale někdy trvá, než nám dojde, o co tady vlastně jde. Víme, že se necítíme dobře, že jsme ve stresu, cítíme určitou míru frustrace či rozhořčení. To všechno může způsobovat nepořádek a zahlcení kolem nás. Pokud to zažíváme na každodenní bázi, je to i naše každodenní téma a každodenní bolest. Nejsou to jen jen věci, je to náš každodenní život. A pak se nabízí otázka – je to život, který chceme žít? A jsme ochotni něco změnit?

Změna nás vždy něco stojí. Záleží, co vidíme na konci té změny a zda nám to za to stojí. Co vidíme na místo nepořádku, jak vypadá náš domov bez nepořádku?

Cítíš už delší dobu, že ti doma není úplně dobře? Nebo jsi se dostala do slepé uličky a nemáš chuť se do ničeho doma teď moc pouštět? nebo potřebuješ zkrátka trochu povzbuzení a motivace?Přesně pro Tebe tu máme DÁREK. Věříme, že cítit se doma skvěle můžeme každá. A každá také někdy potřebuje podporu. Neboj se o ni říkat a hledat cestu k milovanému domovu a díky tomu i sama k sobě. Jedno bez druhého dost dobře nejde.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest