Blog

Štědrovečerní tabule

autor: | 20. 12. 2018 | Domov

  • Pinterest

Zbývá posledních pár dní do Vánoc. Dárky už máme nejspíš všichni nakoupené a z velké časti i zabalené, cukroví upečené. Stromeček už možná provoněl váš byt nebo ještě čeká na svoji velkou chvíli na balkóně, stejně jako ten náš. Poslední vánoční přípravy se tak stejně jako každý rok budou týkat hlavně jídla. A tím úplně posledním úkolem, který nás čeká před tím, než uslyšíme cinkání zvonečku, je příprava štědrovečerní tabule. Možná si stolování vychutnáváte po celý rok a to klidně i uprostřed všedních dní. Možná jsou pro vás ale Vánoce v podstatě jedinou příležitostí, kdy si dovolíte vytáhnout sváteční ubrus po babičce. Z vašich zpráv, ale i z našich předvánočních workshopů o stolování víme, že sváteční stolování je pro spoustu z vás stále velká výzva. Pokud tedy stále tápete v tom, jak takový slavnostní stůl vlastně prostřít, pak je dnešní článek právě pro vás.

Ubrus jako základ?

Zatímco naše babičky si slavnostní stolování nemohly představit jinak než s bílým ubrusem, my dnes máme možností mnohem víc. Dnes můžete slavnostně stolovat s ubrusem či bez nebo můžete zvolit zlatou střední cestu a doprostřed stolu dát jen běhoun případně můžete použít pouze látkové či jiné prostírání pod jednotlivé talíře. Stále ale platí, že pokud použijete ubrus, pozvednete vaše slavnostní stolování přece jen o nějaký ten stupeň výš. A rozhodně se nemusíte bát, že nebudete držet krok s trendy. Úroveň a noblesa z módy totiž nikdy nevyjdou. Při výběru ubrusu dbejte na kvalitu, ale i na rozměry.  Ubrus by měl být dostatečně velký a to zvlášť v případě, že se chystáte váš stůl rozkládat. Ideálně by měl ubrus vždy přesahovat stůl aspoň o 20cm. Na ubruse by samozřejmě neměly být žádné skvrny.  My doporučujeme ubrus ještě před prostíráním také přežehlit, aby byly co nejméně vidět sklady.  Pouze pokud použijete lněný ubrus, můžete si dovolit ponechat mírně zmačkaný efekt.

  • Pinterest

Ubrousky

Na trhu je dnes nepřeberné množství papírových ubrousků v nejrůznějších velikostech i motivech. Samozřejmě, že bílým papírovém ubrouskem nikdy nic nepokazíte, pokud chcete ale stolovat opravdu slavnostně, doporučujeme použít ubrousky látkové (aspoň pro dospělé). S látkovými ubrousky si totiž navíc můžete krásně vyhrát. Můžete je položit vedle talíře (správně patří vlevo vedle vidličky) nebo je dát do talíře či mezi talíře. Můžete je také různě poskládat a použít je jako kapsu na příbory (v tomto případě patří doprava vedle talíře). Při jídle patří látkové ubrousky na klín. A nezapomeňte, že látkové ubrousky se na rozdíl od těch papírových po použití nikdy neodkládají do talíře, ale vedle něj.

Nádobí a příbory

Je skvělé mít svoji sváteční nebo přímo vánoční sadu nádobí a příborů. Víme ale moc dobře, že ne každý na ni má prostředky i místo. A víme také, že ne každý má doma jakoukoli celou sadu nádobí. V tomto nám dnešní doba také vychází vstříc. Nemusíte vlastnit dvanáct kusů talířů a to hned ve třech velikostech, abyste mohla slavnostně prostřít. Bez obav kombinujte různé nádobí i příbory. A rozhodně se podívejte i po půdách či kredencích vašich rodičů či babiček. Často ukrývají opravdové skvosty.  Při kombinování různých kusů nádobí ale přece jen dbejte na to, aby k celkový dojem působil sladěně.  A pokud je to jen trochu možné, vyberte jen takové kousky, které zůstaly nepotlučené.

  • Pinterest

Dekorace

Na prvním místě je nutné říct jedno. S dekoracemi na svátečním stole to nepřehánějte. Sváteční stůl stále slouží především k jídlu a svoji funkci by si měl zachovat. V tomto případě tedy rozhodně platí, že méně je více. Než začnete stůl dekorovat, ujistěte se, že se vám na něj v první řadě vejde vše, co budete potřebovat k jídlu. Teprve po té je na místě přemýšlet o dekoracích. Na štědrovečerní stůl už rozhodně nepatří adventní věnec. Místo něj ozdobte stůl čerstvou květinou. V jejím případě dávejte pozor na výšku, kterou zvolíte. Ke stolování patří konverzace, tak si ji příliš nekomplikujte tím, že se budete neustále naklánět, abyste na sebe s vašimi hosty vůbec viděli. Na sváteční stůl se ale naopak jako dekorace skvěle hodí vysoké svícny, které stolování dodají krásnou a noblesní atmosféru. Drobnými, nejlépe přírodními dekoracemi, můžete ozdobit talíře, které budou zároveň malou pozorností pro všechny příchozí. Vyhrát si můžete také s menu či se jmenovkami, a to zvlášť v případě, že čekáte hosty.

 

  • Pinterest

Štědrý večer jako nový začátek

Slavnostní stolování rozhodně není nějaká škrobená záležitost. I když ve vašem okolí možná podobným způsobem nikdo nestoluje, neznamená to, že nemůžete být první. Nemusíte hned po Štědrém večeru ty broušené skleničky zase schovat do vitríny a nechat na ně celý rok padat prach. Uznáváme, že ze začátku vám to může připadat zvláštní. Stolovat s bílým ubrusem, zapalovat vysoké svícny nebo dokonce psát menu. Pokud ale podobným způsobem budete stolovat častěji, uvidíte, že za chvíli už vám to ani nepřijde. Nečekejte jen na Vánoce a užívejte si podobné stolování po celý rok.

Zvěte na návštěvy své přátele, pořádejte nedělní obědy či páteční večeře. Cvičte se pravidelně v umění hostit. V našich končinách jsme si podobnému společenskému životu v našich domovech už trochu odvykli. S přáteli se často setkáváme jen na neutrální půdě kaváren a restaurací. A i když to má rozhodně své výhody, možná se zbytečně ochuzujeme o něco mnohem lepšího. Právě a jen uprostřed našich domovů můžeme zažívat to, co nám v žádné kavárně nenabídnou. Jedinečnou atmosféru a přirozené sdílení našich životů bez velkých slov. Jsme přesvědčené o tom, že když začnete pravidelně zvát vaše hosty k vám domů, nadchnete tím nejen sama sebe, ale i své okolí. A přiznejme si, kdo z nás nemiluje pozvání na oběd či večeři? Pokud na něj čekáte stále marně, možná je jen na čase udělat první krok a nechat ostatní, ať se přidají.

Tak pojďte spolu s námi trochu rozvířit stojaté vody českého stolování. Věříme, že to stojí za to!

Spoustu tipů na téma (nejen) vánočního stolování najdete také v naší knize Zamilujte si svůj domov.

Krásné a požehnané Vánoce!

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest