Blog

Jak jsme tvořily domov v roce 2018

autor: | 27. 12. 2018 | Domov

 

Vánoční svátky jsou za námi a blíží se konec roku. To znamená mimo jiné i to, že náš blog, o kterém jsme vám snad teprve včera psaly, že jej připravujeme, slaví první narozeniny. Blog, který si jako hlavní téma zvolil téma, které je v naší společnosti stále bráno rozhodně více s despektem než s respektem. Co vám budeme povídat. My jsme schopné celé hodiny řešit organizaci kuchyně přemýšlet o nastavení denní rutiny. Co ale ti ostatní? Tedy vy? Bude vůbec někdo v dnešní době číst články o tvoření domova? Nebudeme psát o něčem, co je všem nad slunce jasné? To byly otázky, které se nám loni touto dobou honily hlavou. Rok práce je za námi. A jaký tedy ten uplynulý rok vlastně byl? To jsme vám sepsaly v posledním článku tohoto roku. To čtení si užijte. Proč? To se dozvíte když se pročtete až k samému konci.

Základy tvoření domova

Po lednovém pozvolném rozjezdu blogu, jsme si vyhrnuly rukávy a pustily se do toho. Pět měsíců, pět témat, pět základů tvoření domova. Vzpomínáte? Rutina, Jídlo, Úklid, Krása a Oslavy. A hned po prvních článcích nám spadl velký kámen ze srdce. Naše obavy se zdaleka nepotvrdily. Naopak se nám potvrdilo, že téma domova jsou v našich končinách vody neprobádané. Začaly nám chodit  vaše zprávy o tom, jak díky našim článkům pomalu, ale jistě měníte své domovy. Jasně, že taková zpětná vazba hřeje u srdce a motivuje, celý rok jsme ale rozhodně nevznášely jen na obláčku.

  • Pinterest

Kurz, který se nekonal

V jarním rozletu, navíc pořádně napumpované vaší zpětnou vazbou, jsme se rozhodly, že by bylo skvělé se s vámi potkat taky osobně. Našly jsme kouzelné místo, sestavily skvělý program a hodiny strávily jen u propagačních materiálů. A když jsme tenhle kurz konečně pustily do světa, čekaly jsme na první přihlášku. Marně. Žádná nepřišla. Co říct. Do stropu jsme radostí neskákaly, ale na druhou stranu, nejsme včerejší a v životě jsme už zvládly horší věci. Takže jsme na sítě hezky zveřejnily jak se věci mají, informace o kurzu nechaly viset na stránkách a jelo se dál.

Soutěž Maminka roku

Někdy uprostřed toho čekání na přihlášku na kurz, jsme dostaly zprávu z pozváním k účasti v soutěži Maminka roku s časopisem Maminka. Radost jsme z toho pozvání měly obrovskou. Koneckonců, byla to velká příležitost i šance. První místo by znamenalo spolupráci s Časopisem Maminka. Už po pár dnech ale bylo téměř jasné, že naše šance na vítězství a tedy i na tuto milou spolupráci, jsou prakticky mizivé.

Přesto jsme se nevzdaly a celé léto jsme se vážně poctivě snažily prosit vás o hlasy. A nevzdaly jste to ani vy a celé léto až do poslední chvíle, jste nám ty hlasy vážně posílaly. Často jste k nim navíc připojily i krásné a povzbudivé zprávy a za to vám moc děkujeme. Nakonec jsme jich nasbíraly celé tisíce a v soutěži skončily se ctí na krásném devátém místě z deseti.

  • Pinterest

Nabídka roku

Nevíme to zdaleka jistě, ale možná to byla nakonec právě účast v soutěži Maminka roku, která způsobila, že jsme někdy uprostřed léta dostaly TEN e-mail. Na první pohled úplně běžný a nenápadný e-mail s předmětem „Nabídka“. Skoro jsme jej smazaly jako spam. A to bychom si teda daly. V tom e-mailu se totiž skrývala přímo nabídka roku. Na naše stránky nějakou „náhodou“ zabloudila šéfredaktorka z nakladatelství Grada. A nezabloudila jen tak někam, ale rovnou na informace o tom našem kurzu, který se nekonal. Na informace, které jsme možná kvůli vlastní lenosti ani nestáhly z webu. A tak díky něčemu, o čem jsme měly pocit, že byla úplně ztracená práce, jsme dostaly nabídku na knihu, kterou nosíme v hlavě už nějaký rok. A ne, na náhody nevěříme.

Vaše zpětná vazba aneb náš velký důvod k vděčnosti

My Češi jsme národ kritiků. Jsme mistři v tom, jak rychle a od pasu dokážeme druhé zkritizovat za jejich vzhled, chování, výchovu dětí i práci, kterou dělají. Vlastně si docela zakládáme na tom, že se neplácáme vzájemně po ramenou a nehýříme americkými úsměvy. Zato rádi vyjadřujeme svůj názor na cokoli. A čím ostřejší a peprnější slova volíme, tím lépe. Stačí si rozkliknout téměř jakoukoli internetovou diskusi. A my bychom vám teď chtěly moc poděkovat za to, že jste nám celý rok pomáhaly držet na našem blogu úplně jiný trend. Zpráv i komentářů jsme od vás dostaly spoustu a v devadesáti devíti procentech to byly přesně ta slova, která byste si nejraději vytiskly na nástěnku, ale neuděláte to, protože víte, že pýcha předchází pád.

A to zbylé procento? To je taky úžasné. Kritika patří k životu a nevyhnula se ani nám. A víme, že je dobrá a potřebná. A přesně takovou dobrou a potřebnou kritiku jsme v tomto roce několikrát dostaly i my. Žádné hejty, žádné urážky. Jen slušnou a konstruktivní zpětnou vazbu, která vás většinou kupředu nakopne daleko víc, než sto děkovaných zpráv. Už jen proto, že tuhle kritiku si zapamatujete téměř slovo od slova.

 

  • Pinterest

Nejčtenější články roku 2018

Celý rok, týden co týden jste si na blogu mohly přečíst nový článek. Pod některými se skrývalo především hodně práce, další byly psané především k inspiraci a  jiné k odpočinku. Některé články mezi ostatními tak trochu zapadly, k jiným se ale vracíte neustále ony se tak umístily na prvních příčkách čtenosti. Které to jsou? 

Úklid vás bavil, až jsme se divily. A když jsme se navíc v tomto článku spojily s těmi nejlepšími světovými odborníky, nemohlo to dopadnout jinak, než tak, že tento článek se stal absolutním hitem letošního roku.

Inspirujte se u nejlepších aneb úklid podle FlyLady, Marie Kondo a dalších

V létě jsme chtěly sobě i vám dopřát hlavně odpočinek. A připravily jsme pro vás sérii letních rozhovorů. Zamilovaly jste si hned ten první. Ani se nedivíme. Na Markétu Baletkovou a její blog vzpomíná dodnes spousta z vás.

Rozhovor s Markétou Baletkovou

Jídlo. Téma, které řešíme nejspíš všichni a pořád. A to pro děti obzvlášť. Třetím nejčtenějším článkem se tak stal ten zářijový o svačinách, který jste spolu s námi připravily i vy. Naše čtenářky.

Svačiny do školy i do práce

Kuchyně je srdce domova. To se potvrdilo i po zveřejnění tohoto článku. Právě k němu jste nám napsaly asi nejvíc komentářů i osobní zpětné vazby.

Jak vařit bez stresu a v uklizené kuchyni?

A na úplném konci roku se znovu potvrdilo i to, že Vánoce jsou opravdu tématem, které stojí za to, aby se o něm mluvilo i psalo. Teprve před pár týdny se tak mezi nejčtenější články zařadil i ten, který jsme věnovaly vánočním přípravám.

Šest týdnů do Vánoc? Letos je zvládnete úplně v klidu

E-mailový klub

K novému blogu jsme hned na začátku roku spustily také náš e-mailový klub. To v překladu znamená, že každý, kdo se do klubu zaregistruje, dostane každé čtvrteční ráno upozornění na nový příspěvek a čas od času i nějaký ten dárek. Pro nás samotné byl e-mailový klub novinkou i výzvou zároveň. O to víc nás těší, že otevřenost našich newsletterů se pohybuje pravidelně okolo 50%, což zdaleka převyšuje uváděné průměry. Určitě je ale stále co zlepšovat, a tak pokud máte nějaké podněty k tomu, co byste v následujícím roce v newsletterech rádi našli, určitě nám dejte vědět.

Tvoření domova v roce 2019

Tak takový byl uplynulý rok v naší práci. Ano, pro nás už náš blog dávno není jen nějakou volnočasovou aktivitou, kterou děláme jen pro to, abychom se doma s dětmi neukousaly nudou. Jak nám bývá občas v různých rozhovorech taktně naznačeno. Náš blog je pro nás opravdová práce. Práce, kterou milujeme, práce, ve které vidíme velký smysl a práce, která nám měřeno na hodiny zabírá minimálně poloviční úvazek. Aby taky ne. Náš blog už nejsou jen pravidelné čtvrteční články. I když o tom slůvku „jen“ bychom také mohly vést dlouhé debaty. :)

A co vás tedy v tom následujícím roce na blogu čeká? Jak je vidět z přehledu nejčtenějších článků, ale i z vašich zpráv či rozhovorů, témata, která řešíte ve vašich domovech nejvíc, se týkají většinou právě organizaci a úklidu. A to budou s největší pravděpodobností také témata, o kterých budeme v příštím roce na blogu psát více a do hloubky.

Naše práce ale není jen blog samotný. Od podzimu pracujeme na zmíněné knížce o domově. Během roku jsme se s vámi dvakrát potkaly na brněnském „offline srazu Mámami“,  před Vánocemi se nám podařilo uspořádat hned dva workshopy o stolování a na konci roku jsme se také přidaly k jednomu krásnému projektu, o kterém bude v příštím roce rozhodně ještě řeč. A v hlavě máme i další nápady a koncepty, které vám postupně představíme. Jisté je, že bychom v příštím roce rády více propojovaly virtuální svět s tím opravdovým. Rády bychom si s vámi o tvoření domova povídaly více osobně a ne jen přes barevné obrazovky.

My víme, že před sebou máme ještě spoustu práce, než se ten poměr respektu a despektu trochu přetočí, tak nám držte palce a pojďte do toho s námi i v roce 2019!

  • Pinterest

Na viděnou v únoru!

Pokud jste vážně dočetli až sem, máte náš velký dík i obdiv! Pokud jste byli jen zvědaví, co že vás na konci článku čeká a srolovali rovnou až na konec, nevadí. Na přečtení celého článku totiž budete mít celý měsíc. My samy si na začátku roku uděláme takové menší prázdniny. Povalovat se ale zrovna nebudeme. Termín odevzdání naší knihy se blíží a my se tak celý leden budeme věnovat především jejímu dokončení.

Na začátku února se na vás ale budeme znovu těšit v pravidelném čtvrtečním intervalu. Budeme moc rády, když i v příštím roce budete aktivní součástí našeho blogu a rozhodně s tím můžete začít už teď. Pokud máte jakékoli podněty či nápady, napište nám je buď do komentářů nebo na náš e-mail [email protected]. Zajímá nás, co řešíte, co vás trápí, v čem se nemůžete doma hnout dál, ale i to, co se vám naopak podařilo změnit k lepšímu.

Z blogu se sice na malou chvíli stáhneme, sledovat nás ale můžete dál na našem facebooku či instagramu. Tam budeme stejně jako doposud přidávat aktuální střípky z naší práce i z našich vlastních domovů.

 

Krásný a šťastný nový rok!

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest