Blog

Rozhovor s Kateřinou Osičkovou

autor: | 13. 12. 2018 | Rozhovory

 

Jmenuje se Kateřina, ale nikdo (kromě jí samotné) jí neřekne jinak, než Katy. Její blog Mama Live patří rozhodně k těm nejvtipnějším na české blogerské scéně. Velkým dílem především díky tomu, že Katy se nebojí vtipně komentovat dění okolo sebe, ale především si umí udělat upřímnou legraci sama ze sebe. Ta legrace ji možná malinko přešla letos v září, kdy se po mateřské dovolené vrátila zpět do práce. V tu chvíli ale možná úsměv přešel i ty, kdo si ťukají na čelo při pouhé zmínce slova „blogerka“.

Katy je totiž další z těch žen, kterým nakonec právě blog pomohl najít práci snů. Právě jsme vám tak trochu naťukly témata dnešního posledního vánočního rozhovoru. Je nejdelší ze všech čtyř, je vtipný a neskutečně milý. Obzvlášť ta zmínka o našem blogu je milá, samozřejmě. :) My Katce držíme palce a už teď se těšíme na tu její knihu, kterou touží napsat. A nám se líbí, že se o svých snech nebojí mluvit veřejně a my v jejím případě tak nějak vůbec nepochybujeme o tom, že se jí tenhle sen vážně splní.

1. Ahoj Katy, prozraď nám na začátek, jak se máš a v jakém období jsme tě právě zastihly? 

Ahoj holky, moje oblíbené Mámami. Moc děkuji, že jste mě oslovily!! Mám se dobře. Já vlastně nerada připouštím opak. A nerada se rouhám, protože nám
opravdu nic nechybí (mně třeba na bocích i trochu přebývá) Máme za sebou hezké léto, prima podzim, těšíme se na Vánoce. Až na nějaké ty rýmičky jsme zdraví a máme se pořád
na co těšit – tohle je v mé režii, mám v naší rodině čestnou funkci plánovače, těšiče a „halabala“ – znamená to, že přesně vím, co budeme dělat za tři měsíce první sobotu v měsíci, ale je možné, že jsem nezapnula ráno myčku.

2. Jsi autorkou úspěšného blogu Mama live. Tvoje texty jsou vtipné a trefné a své čtenářky bavíš nejen na blogu, ale také na instagramu, kde  jsme tě před pár lety našly i my. :) Vzpomínáš si ještě, kdy tě poprvé napadlo začít blogovat a co tě k tomu tenkrát vedlo? 

Děkuju za to, že ten můj blogísek považujete za úspěšný. Je to moje třetí mímo a pochvala mě jako pyšnou matku vždy potěší. Psaní mě vždycky bavilo, šlo mi tak nějak samo. Chvíli jsem dokonce psala pod vedením Michala Viewegha. Nikdy jsem si ale netvořila do šuplíku. Neměla jsem potřebu se vypisovat do básní nebo svěřovat do leporel, to zas ne. Já píšu a rovnou publikuju.
S narozením Barunky jsem začala být aktivní na jednom mama webu, kde jsem sdílela a glosovala naši „každodennost“ a ono to nějak mělo úspěch. Ona ta děťátka jsou vděčný zdroj
vtipu :-D Mě mateřství naplňovalo a naplňuje, bavilo mě být máma na dovolené, přirozeně to dospělo v rozhodnutí podělit se o to s širší veřejností, skromnost stranou.

Já bytostně nemám ráda fňukání, nemyslím si, že mateřská je stereotyp. Já si ty roky užívala na plné pecky, využila jsem ten čas dokonale a na nějaké krnění nebyl čas, ani chuť. Tak chci ukázat, že #delamesitohezky není klišé, ale jak na to. Vždy jsem chtěla inspirovat a bavit. Snad se to aspoň sem tam daří. A když se mě někdy někdo zeptá, co na blogování říká můj muž, tak po pravdě říkám, že nápad to byl jeho! Já chtěla psát knížku, mohl mít klid. Takhle mě musí fotit, je mým prvním čtenářem a když mě něco v sociálním světě nakrkne, má postaráno o veselý večer.

3. Víme o tobě, že ses letos po mateřské s dvěma dětmi vrátila zpátky do pracovního procesu. Pro většinu žen návrat do práce představuje spoustu obav a otazníků. Jak tento životní milník proběhl u vás doma a je  opravdu čeho se obávat? 

Je to mazec, holky :-D Ale abych nepřeháněla, dáváme to se ctí. Já jsem na 6 let nepřestala pracovat a teď nejsem v šoku, kterak se trh práce džunglí stal. Neučím se znovu zapnout počítač a komunikovat s lidmi staršími pěti let. Před mateřskou jsem dělala kvalitativní výzkum trhu. Je to práce zábavná a časově náročná, ale bylo strašně fajn se jednou za čas vzdálit od rodinky a vrátit se k moderování diskusí. Paradoxně jsem během mateřské pracovala na nejzajímavějších projektech své kariéry.

A já za práci považuji i blog. Vždycky jsem brala blogování vážně a zodpovědně. A jsem blogu vděčná za to, že jsem poznala spoustu zajímavých lidí, vyzkoušela stovky zajímavých produktů, s dětmi jsme toho zažili víc, než je asi běžné. A vlastně jsem nakonec i díky blogu dostala pracovní nabídku, která se neodmítá. Ještě předtím, než Honzík poprskal tři svíčky na dortu, začala jsem téměř na plný úvazek pracovat v Rodině a děti. To je ale mega změna a posun, co? Ve Slevomatu, v sekci Rodina a děti. Mám na starosti magazín s inspirací, kam denně publikuji článek s tipy na výlety, zážitky, dovolené. Spolupracuji s mama bloggerkami, které pro Slevomat testují nabídky. A maminky z celé republiky nám dodávají tipy na výlety a zážitky.

Takže píšu, řeším rodinu a cestování. Pro někoho, kdo měl skoro 6 let jako svou celodenní pracovní náplň starat se o rodinu, ve volných chvílích psal a miluje cestování, je to dream job. A u nás doma? Víte co? Ono se moc nezměnilo. Ano, obě děti chodí do školky, ale nejsou tam déle než do 4, Honzíka jsem naposledy byla budit.

Já pracuji velmi často z domu, což mi vše dost usnadňuje. A upřímně? Víte, jak se občas americká celebrita zblázní, ztratí soudnost a chodí po ulici v pyžamu, tak… Ano, máme školku tři sta metrů od domu, chodíme poslední a někdy pod bundou schovávám noční košulu. A mám manžela, se kterým si plně kryjeme záda. A doplňujeme se i v péči o děti, o domácnost a o nás dva.

  • Pinterest

4. Blíží se Vánoce a když tak trochu navážeme na předchozí otázku, jsou  letošní vánoční přípravy v něčem jiné než ty předchozí? 

Právě nastává doba, kdy promazávám Instagram – jen u někoho objevím napečené cukroví, rozsvícené dekorace nebo dokonce zabalené dárky, tak jde…bez milosti. Nenechám se
stresovat i od nich, stačí, že se deptám sama. Ale naše Barunka slaví na přelomu listopadu a prosince narozeniny, tak je tohle období její. Advent přichází na řadu až po oslavách. Dárky mám promyšlené, přikoupili jsme ozdoby a Honzík umí první koledu. Hou hou hou! A jestli je to v něčem jiné než v předchozích letech? Není :-D Barunka má narozeniny stále
ve stejný den – zvláštní, hmmmm, jak to máte u vás? :-D Takže Ježíškovi se bude psát až začátkem prosince. Teď se to u nás blýská mořskými pannami a girlandami ve vlnách, ještě není čas na vánoční hvězdu.

Co ale pro mě Vánoce jsou a vždycky byly, jsou lidi. Cítím zesílenou touhu a potřebu vidět a obejmout všechny, které miluju. Domlouváme setkání, randíčka a těšíme se z toho, že se máme.

5. K Vánocům už tradičně patří dárky. Velké téma, které dokáže rozpoutat diskuse. Někdo upřednostňuje kvantitu, jiný zase kvalitu. Co je pro jednoho málo, to se druhému může zdát moc. V některých rodinách dostávají dárky pouze děti. Názory se zkrátka různí a není vždy snadné  najít společnou řeč. Jak to máte s dárky nastavené doma vy? 

Pro mě k dárkům nepatří pravidla. Zvlášť, když jde o dárky pro děti. Což neznamená, že dostanou každý hromadu a že je nesmyslně rozmazlujeme. Nemáme stanovený počet, máme stanoveno jediné a to že chceme dětem udělat radost. Vždycky je mezi dárky minimálně jedna knížka (takže klidně pět), vždycky je jeden dárek hlavní (jako kolo) a jeden takový ten, který stoprocentně rozzáří oči (šílený karnevalový kostým). A pak nějaké menší dárečky.

Letos bude Barunčiným hlavním dárkem aktovka. Chápete to? Jde příští rok do školy a já jsem teprve nedávno vyčurala na papírek dvě čárky. Věřím, že by můj muž velmi, velmi uvítal pravidlo dávat dárky jen dětem. Ale to nedopustím. Nene, já dárky ráda dávám i velkým a nestydím se za to, že i já mám svá přání.

6. Jaké dárky ráda dáváš svým blízkým? Jsi spíše tvořivý typ nebo se  spoléháš na nabídku obchodů? A jakým dárkem člověk nejlépe potěší tebe? 

Představa, že dárky vyrábím, mě trochu vyděsila a hodně pobavila. Nene, já bych se tavící pistolí přitavila k židli a kdybych chystala jedlé dárky, je zcela jisté, že bych je snědla při
přípravě. Dárky nejraději objednávám on-line a snažím se, aby udělaly radost. Knížky, hezké oblečení nebo doplněk, vůně, zážitek… Loni jsem mému tátovi objednala předplatné časopisu Echo a
od té doby táta autory článků cituje i ze spaní, takže trefa. Mému muži jsem dala voucher na košili na míru, kdy si pak užil celý proces „výroby“ a při našich prvních Vánocích jsem ho
dostala Budapeští na míru – dva měsíce jsem nám plánovala Velikonoce v maďarské metropoli a byl nadšený. Mě potěší…já si myslela, jak jsem snadný cíl a prý ne :-D Knížky, zase ty knížky, jistota u mě. Lístky na koncert nebo do divadla. Loni mě manžel překvapil kapesní tiskárnou na fotky, juchajdáááá! A pak letenky. Ano, milujeme naše mini výlety po Evropě. Čas jen pro nás dva.

7. Štědrý den je vrcholem všech vánočních příprav. Prozradíš nám, jak  vypadá u vás doma? 

Jsme pražské náplavy, což znamená, že rodinu nemáme ve vedlejší ulici, ale několik hodin od nás. Tudíž těch „Štědrých dní“ máme vícero. A ničemu to nevadí, žijeme tak už roky. Ježíšek naši situaci chápe a chodí za námi, kam jen si usmyslíme. Ale ten Štědrý den, který je v kalendáři? Ten trávíme doma.

Stromeček máme ozdobený týden před Vánoci. Dopoledne si děláme hezké s cukrovím, pohádkami a koledami, na oběd se sejdeme v centru Prahy s přáteli a pak jen dochystáme sváteční tabuli, já dělám večeři – máme většinou lososa nebo tuňáka s bramborovou kaší.

Pak se krásně všichni nastrojíme a jdeme si pochutnat. Děti to vnímají a má to obrovské kouzlo. Po večeři se chodíme krátce projít, aby „nám slehlo“, ale hlavně aby můj muž „zapomněl“ vzít krmení pro ptáčky, musel se vrátit domů a nachystal dárečky pod strom. A pak už se s červenými nosy vrátíme domů a děti se na to vrhnou, rozbalují, jásají a my se skleničkou vína pozorujeme to jejich nadšení. Na závěr večera se potkáme na přípitek se sousedy, děti korzují mezi byty a je to pravý vánoční punk. Nakonec je zaženeme na kutě a pustíme si ideálně Lásku nebeskou, aby byly Vánoce kompletní.

Jsem se úplně krásně naladila. Takže si jdu sepsat vánoční to do list a vás si, děvčata, nechám mezi účty, které i nadále sleduji, protože jste sice dokonalé,  ale zároveň neuvěřitelně milé a inspirující, díky moc!!! Děkuji, že nás učíte, jak to doma dělat hezké!!

PS: Honza opravdu čte většinu delších a osobnějších článků a četl i tento rozhovor – donutil mě vymazat většinu smajlíků, že prý máte inteligentní čtenáře, co poznají vtip… Tak jen pro jistotu – kde si nejste jisté, zda myšleno vážně, tak určitě ne :-D

Děkujeme za rozhovor :)

  • Pinterest

E-kniha Vánoce v klidu

Pokud byste rády načerpaly ještě trochu více vánoční inspirace, začtěte se také do naší e-knihy Vánoce v klidu. Na třiceti stranách vás provedeme vánočními přípravami od začátku adventu až do Štědrého dne. Součástí knihy jsou také naše vlastní vánoční příběhy a samozřejmostí jsou také fotografie plné vánoční atmosféry. Knihu můžete koupit na našem eshopu Mámami.

  • Pinterest

Vánoční výzva

Pokud chcete letošní Vánoce připravit opravdu v klidu, zapojte se také do naší vánoční výzvy. Nevytvářely jsme ji rozhodně proto, abychom vám přidaly další stres z nesplněných úkolů.

Termíny čtyř úkolů jsme zvolily tak, abyste měla dostatek času vše stihnout i  případě, že děti onemocní a v práci budete muset zůstat celý týden přesčas, protože to je prostě život. Není to ale lákavá představa, mít adventní kalendář letos připravený už 25. listopadu a poslední dárek zabalit nejpozději tři dny před Vánocemi? Chcete se přidat? Tak prostě pojďte do toho.

11 dní do Vánoc

Je to tak, do Vánoc zbývá pouhých 11 dní. Pojďte si je s námi užít naplno! Na našem instagramu pro vás budeme mít každý den jeden malý úkol. Nečekejte žádné zbytečnosti navíc. Na ty už není čas. My půjdeme rovnou k věci a díky těmto jedenácti malým úkolům vás provedeme až ke Štědrovečerní večeři tak, aby jste k ní mohly zasedat opravdu úplně v klidu.

 

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest