S Kristinou jsme se poprvé potkaly před lety, když jsme ji požádaly o upečení nějakých dobrot na jednu naši akci. Kristi byla v té době ještě studentka VŠ a při předávání krabice s cukrovím nám nadšeně říkala, že si bude ke škole dělat také cukrářský kurz. Jsme si docela jisté, že o tom kurzu jste slyšeli také, i když jste se s Kristinou možná nikdy nesetkali. Kristi alias Děvče u plotny totiž dávno není neznámou studentkou. Kurz si opravdu udělala. Po něm si vyběhala všechna možná (možná spíš nemožná) povolení a v Brně si otevřela svoji cukrářskou provozovnu, kterou po dvou letech provozu zase zavřela. Pečení se ale nevzdala. Právě naopak. Svému blogu se věnuje s nadšením dál. A před pár měsíci se z Kristiny stala také maminka, a to hned dvojnásobná. Na podzim totiž vyšla její první kuchařka plná švédských receptů s názvem Fika a jen pár týdnů po jejím vydání přivedla na svět taky syna Jeníčka, který si dnes právem zabírá většinu času i sil své maminky. Kristi jsme se tak samozřejmě ptaly, jak se s manželem připravuje na první Vánoce s miminkem, ale třeba i na to, jaké jsou její oblíbené vánoční recepty a jak vlastně vypadají Vánoce Děvčete u plotny.
1. Ahoj Kristi, podzim byl u vás asi dost přelomový. Vydala jsi kuchařku a hlavně se ti narodilo miminko. Jak se teď vlastně máš?
Přiznám se, že je to letos náročné. Těsně před porodem jsem vydala kuchařku o sladkém švédském pečení a na začátku října se mi narodilo miminko.
S naším Jeníčkem se teprve sžíváme a šestinedělí mi dává pořádně zabrat. Je to jako na houpačce. Moc nespím, což mi chybí asi nejvíc, protože jsem od přírody docela spavý člověk. Ale mám radost, že je Jeníček zdravý, roste nám před očima a je celý roztomilý. Myslím, že si na sebe všichni prostě jen musíme zvyknout. V těhotenství jsem vlastně nijak neřešila, co bude dál. Myslela jsem, že to bude malé miminko, které vždycky nakojím a uspím a budu mít čas na svůj blog a práci. Asi nemusím říkat, že realita je úplně odlišná ;)
2. Co to pro tebe znamenají advent a Vánoce?
Advent a Vánoce se u nás doma vždycky slavily jako velmi významné svátky, pocházím totiž z katolické rodiny. Slavíme narození Ježíše Krista, což je velká událost. Na Vánoce chodíme do kostela, navštěvujeme se s rodinou a samozřejmě k tomu patří také spousta dobrého jídla a pití.
3. Jak je vlastně slavíte? Sami nebo s rodinou?
Loni v květnu jsem se vdávala a Vánoce jsme poprvé slavili jen s mým mužem v Brně. I letos na Štědrý den zůstaneme v Brně, přes den půjdeme na krátký výlet s naším pejskem a večer si společně si připravíme lososa (moje oblíbená ryba) a bramborový salát, do okna pověsíme švédskou papírovou vánoční hvězdu, ozdobíme stromeček (je to sice jen pokojová kytka, ale nám stačí) a zapálíme pár svíček. Nemáme žádné speciální plány, s miminkem toho ani moc naplánovat nejde.
4. Tvoji práci sledujeme již několik let a moc se nám líbí to, že se držíš jednoho tématu, skandinávské kuchyni a pečení. Jak to u vás vypadá, když pečeš na Vánoce? Máš své oblíbené recepty nebo každý rok zkoušíš něco nového? A najdeme nějaké vánoční i v tvé nové kuchařce?
U nás se na Vánoce moc cukroví nesní. Mému muži se mnohem víc zavděčím něčím slaným, takže nakoupíme nějaké dobré sýry, oříšky…
Ani nevím, jestli stihnu letos něco upéct, možná si vyprosím pár kousků cukroví od našich maminek. Ale jestli budu mít čas, připravím perníčkové řezy podle Tartine Bakery a kokosové kuličky s kandovanou mandarinkovou kůrou. To jsou moje nejoblíbenější kousky cukroví.
Moje FIKA, sladká švédská kuchařka je rozdělená na čtyři kapitoly podle ročních období a v té zimní je spousta vánočních receptů. Popisuji v ní také švédské adventní a vánoční tradice. Takže je v ní určitě spousta inspirace na vánoční pečení! Švédské recepty navíc nevyžadují žádné exotické ingredience a upeče si podle nich opravdu každý.
5. Máš malé miminko, takže tyto letošní Vánoce u vás budou asi jiné než ty předchozí. Jak bys chtěla prožít ten letošní předvánoční čas? Máš nějaká očekávání?
Nemám vůbec žádná očekávání, nejspíš necháme Vánoce tak nějak plynout. Rádi bysme navštívili naše rodiny a jako každý rok oslavili SIilvestra s našimi přáteli. Snad nám to vyjde i letos, všechno se ještě uvidí podle našeho Jeníčka.
Nechci se zbytečně honit, abych stihla milion věcí. Přecejenom, Vánoce mají být pohodové a klidné svátky a to je tento rok můj jediný cíl.
6. Jak vypadají obvykle tvé vánoční přípravy? Máš svůj systém nebo necháváš věci plynout?
Vánoční přípravy příliš neřeším. Uklidíme, něco málo upeču, otevřeme si třeba dobré víno. Nejraději s mým mužem chodíme na výlety po okolí Brna a večer jdeme třeba do města na trhy, pustíme si hezký film nebo si jen tak povídáme. Z procházek si přinesu pár smrkových větviček, dám je do vázy a to mi jako vánoční výzdoba stačí. Vánoce pro mě nejsou o věcech, ale o lidech, které mám ráda. Ti jsou podle mě mnohem důležitější než všechny dárky.
7.Co je tvojí nejoblíbenější vánoční činností? Co na Vánocích nejvíc miluješ?
Mám ráda vůni jehličí, svařáku, vánoční trhy a celou tu slavnostní atmosféru. Několik let jsem chodila zpívat do švédského sboru a letos bych se ráda šla podívat na jejich koncert v Červeném kostele na České. Ráda také chodím do skanzenu ve Strážnici (odkud pocházím) na Radujme se, veselme se, což je víkendová akce, která ukazuje, jak se dříve slavily Vánoce. Všem doporučuji, aby se přijeli podívat.
E-kniha Vánoce v klidu
Pokud byste rády načerpaly ještě trochu více vánoční inspirace, začtěte se také do naší e-knihy Vánoce v klidu. Na třiceti stranách vás provedeme vánočními přípravami od začátku adventu až do Štědrého dne. Součástí knihy jsou také naše vlastní vánoční příběhy a samozřejmostí jsou také fotografie plné vánoční atmosféry. Knihu můžete koupit na našem eshopu Mámami.
Vánoční výzva
Pokud chcete letošní Vánoce připravit opravdu v klidu, zapojte se také do naší vánoční výzvy. Nevytvářely jsme ji rozhodně proto, abychom vám přidaly další stres z nesplněných úkolů.
Termíny čtyř úkolů jsme zvolily tak, abyste měla dostatek času vše stihnout i případě, že děti onemocní a v práci budete muset zůstat celý týden přesčas, protože to je prostě život. Není to ale lákavá představa, mít adventní kalendář letos připravený už 25. listopadu a poslední dárek zabalit nejpozději tři dny před Vánocemi? Chcete se přidat? Tak prostě pojďte do toho.