Řešíme to každý rok, a každý rok to znovu přijde, A možná nejen na vánoce. Jak zvládnout Vánoce a nezahltit se vánočními dárky. Zvlášť těmi pro děti. Ale ruku na srdce, často si samy uděláme radost něčím, o čem pak přemýšlíme, zda to máme kam dát nebo zjistíme, že tu věc už doma vlastně máme, případně si po pár měsících si přiznáme, že ji vlastně vůbec nepoužíváme. A pak přijdou další Vánoce a my uděláme úplně to samé. A jako každý rok přemýšlíte, jak se nezahltit vánočními dárky a stejně to zase není tak, jak byste chtěly.
Možná si teď představujete v duchu váš dětský pokoj, koupelnu, kuchyň, garáž… a přemýšlíte, jak to zase o Vánocích nepřehnat, protože prostě milujete dávání vánočních dárků. Je to váš jazyk lásky a vaše děti chtějí všechno, co vidí. Nebo možná už jste počet dárků omezili, ale vlastně neustále jen uklízíte věci, pořizujete lepší organizéry, aby všechno bylo dobře uspořádané a stejně je v tom vlastně chaos a věci jako by se u vás množily.
Zahlcená vánočními dárky?
Dá se tím něco dělat? Je pro vás těžké udržet doma míru věcí, která vám nepřerůstá přes hlavu? Zvlášť o Vánocích, ale bojujete s tím vlastně celý rok, celý život a vážně byste chtěla řešit i jiné věci než jen úklid věcí na své místo a hledání toho správného místa?
Skvělá zpráva je, že vždycky se tím dá něco udělat. Sama jsem se na cestu zjednodušení svého domova a minimalizování věcí vydala před více 10 lety a velkou výzvou pro mě byly právě Vánoce. Protože, když máte malé děti a k tomu tolik nádherných věcí, se kterými si můžou hrát nebo je rozvíjet a vzdělávat, je to velké pokušení zavalit je hned v prvních letech jejich života. Mně se to teda podařilo. Byli jsme zavalení až až. Oblečením, hračky, knihami, hrami,…
Vánocemi to nekončí, ale začíná
Pod vánočním stromkem to vypadá všechno nádherně. Ta realita už je o dost syrovější. Zaskládané police, plná podlaha, pytle s oblečením, které nevím, jestli necháme nebo co s tím. Knížky, které jsou krásné, ale nikdo je nečte, hry, které zůstaly neotevřené.
A s nimi frustrace, výčitky a pocit, že děti dost nerozvíjíte, utrácíte moc peněz a ještě to ani nemáte kam pořádně uklidit. A my tak nějak permanentně ve stresu z neustálého chaosu, dlouhého seznamu věcí, co by se mělo udělat, jaká bych měla být a jak by to u nás mělo vypadat. Opravdu jsme si to takto představovaly?
Toto ale nemusí být váš konec. Toto může být naopak začátek něčeho nového a skvělého. Pokud přesně toto právě zažíváte, je to první krok k tomu něco s tím udělat.
Náš život není dokonalá linka, tvoříme ho z každodenních malých i velkých rozhodnutí. A někdy přesně víme, jak se rozhodnout a někdy ani moc ne. To, co mi vždy pomáhá ve chvílích, kdy ani nevím, jak se rozhoduji, je zpomalit, vypustit, rozhlédnout se. A přesně k tomu vás teď zvu.
Pět tipů, jak se nezahltit vánočními dárky
Než zahltíte domácnost novými věcmi z jakéhokoli důvodu, zkuste se nejdříve zastavit a rozhlédnout se. A když budete u toho, projděte si následující tipy, které vám pomůžou se letos nenechat zahltit a pomůžou vám v rozhodování možná vědomějším, možná více přítomným.
1. Ujasněte si své proč
Nevíte, jak zkrotit množství věcí u vás doma? Vždycky máte chvíli chuť se do toho pustit a brzy ztratíte motivaci? Často se neudržíte v obchodě a když se vám něco líbí, tak si danou věc jednoduše koupíte? A odpovídáte si pravidelně na otázky „Proč si ty věci pořizuji?“ a „Proč mají mít u nás doma své místo?“. Upřímně, toto nejsou lehké otázky a odpovědi můžou být krutě upřímné.
Odpovědět si na otázku „PROČ“ vás totiž může zachránit před unáhlenými nákupy, pořízení věcí, které už doma vlastně máte v jiné formě a nakonec vám může pomoci i s věcmi, které už doma máte, ale zabírají vám zbytečně místo. Pokládejte si tuto otázku vždy, když budete mít tendenci něco jen tak pořídit. A u nákupu vánočních dárků díky tomu můžete nejen ušetřit, ale naučit se vybírat i ty, které u vás doma budou mít zasloužené místo.
2. Vytvořte si pravidla
Pokud vnesete do svého rozhodování o nákupech vánočních dárků (a nejen jich) své PROČ, můžete svoji snahu o vědomé nákupy podpořit novými pravidly.
Pokud chcete, můžete vycházet z minimalistických pravidel nákupu dárků nebo si určit svoje.
1. Něco, co potřebuji
2. Něco, co chci
3. Něco na čtení
4. Něco na oblečení
Rozdělit si dárky do kategorií nám pomůže mít lepší přehled o věcech, které už máme i o těch, které chceme pořídit. Já jsem takto kdysi také usměrnila počet dárků pro děti, aby jimi nebyly zavaleny hned pod stromečkem a i když se nedržím striktně pravidel minimalismu, je to to něco, co mě nasměrovalo k tomu víc přemýšlet o nákupech, potřebách, radostech, místa v našem domově i rychlého omrzení z věcí.
3. Vyberte dárky, které nezaberou místo
Bojujete doma s místem a už jsou tu zase Vánoce nebo narozeniny? Naštěstí dárky nemusí být jen ty hmotné. A teď nemyslím „lásku a radost všem“, ale mnoho možností, jak něco zažít, naučit se odpočinout si.
Tipy na dárky:
Zážitky:
- Divadlo, kino, výstavy
- Zážitkový park
- Dobrodružný výlet
- Aquapark
Naučíme se
- Deskovky
- Výtvarka
- Sporty
- Robotika
Šetřím čas a odpočívám
- Masáže, sauna, kadeřník
- Hlídání dětí
- Mytí auta
- Organizace domova
4. Vytvořte prostor pro dárky, které zaberou místo
Kromě toho, že budeme pořizovat dárky s větším vědomím, můžeme během adventu udělat ještě jednu skvělou věc. Pokud víme, které kategorie věcí se i u nás doma objeví pod stromečkem, je skvělý čas na to zaměřit se na ně v našich domovech už teď a pobrat vše, co doma už není potřeba. a vytvořit tak místo novému. A troufnu si říct, že téměř vždy se něco najde. Pokud třídíte pravidelně, nebude to asi žádný velký problém. Pokud se ale třídění zatím spíš vyhýbáte, může to být první reálný krok k tomu žít ve svém doma bez pocitu zahlcení a stresu, že se musí uklízet.
Tip: Pojděte kategorie věcí, které u vás doma díky Vánocům přibudou a dejte pryč vypotřebované a nefunkční věci. Vyřaďte věci, se kterými si nikdo nehraje, nepoužíváte je, a ani nevíte, proč je doma vlastně máte. Dejte stranou věci, o kterých si nejste jistí, ale zabírají vám hodně místa. Zkuste je dát na úplně jiné místo a pokud si na ně během pár týdnů nevzpomenete, můžete je dát pryč.
5. Najděte alternativu k dárkům, které by vám zabíraly místo
Moc rádi byste pořídili Vánocům krásné a zajímavé dárky, ale nemáte na ně prostor nebo je to pro vás i finanční zátěž. Dnešní doba je skvělá v tom, že vznikají nové a nové projekty a to nejen nové věci, ale i místa, kde si věci můžete půjčit a vyzkoušet. Můžete zajít do knihovny, půjčit slavnostní šaty nebo vyzkoušet třeba Půjčovnu hraček . Nebo si jednou za čas zajdete do herny, kde se dětí vyřádí na trampolíně, užijí si chemické pokusy a nebo si užijí sport i s výbavou.
Jednoduchost nebo jednoduchá řešení?
Moc ráda povzbuzuji k tomu zjednodušit si svůj domov v tom smyslu, mít doma takové věci a v takovém množství, které mi umožní žít život bez zahlcení a stresu. Mít svůj domov, ve kterém můžu odpočívat a věnovat se s radostí tomu, co mně i druhým přináší radost a užitek.
Na druhou stranu jednoduchá řešení, tedy ta instantní „všechno a hned“, nemusí být vždy tím nejlepším řešením. A to se může týkat jak vánočních dárků, tak „nezbytností“, bez kterých nemůžeme žít.
Co vzít adventní čas i Vánoce jako nový začátek k takovému domovu a vlastně i životu?
Klub Mámami, místo pro báječné ženy, které chtějí skoncovat se zahlcením
Náš každodenní život je často přeplněný činnostmi, požadavky i věcmi a pokud k tomu řešíme ještě starost o děti, je to velký náklad plný požehnání, ale i stresu.
Věříme, že toho stresu a zahlcení může být podstatně méně, pokud budeme hledat jeho zdroje a měnit naše zvyky a zlozvyky.
Krok za krokem přesně toto měníme společně v Programu Nezahlcená.
Tento program je pro ženy, které chtějí skoncovat se zahlcením ve svém domově, ale i ve své hlavě.
Nezůstávejte tam, kde vám není dobře.
Zdroje: