Blog

To tričko si ještě nechám. To bude na doma dobrý.

autor: | 17. 5. 2018 | Domov

Oblečení řešíme nějakým způsobem každý den úplně všichni. Někdo samozřejmě víc, někdo míň.

My tedy dáváme za pravdu panu Werichovi a jeho slovům o tom, že „Šaty dělaj člověka“. Je to totiž právě oblečení, které za nás během pár vteřin beze slov řekne, kdo vlastně jsme. Navíc všichni dobře víme, že na první dojem máme vždy jen jeden pokus, i když je samozřejmě dobré věnovat pozornost i dojmu druhému a třetímu, protože ten první nemusí být vždy pravdivý. Na oblečení ale zkrátka záleží. Správně a vhodně se oblékat k dané činnosti i příležitosti, by mělo patřit k základům etikety, stejně jako správné stolování či vystupování. Oblečení ale rozhodně není jen nějaká každodenní nutnost. Především pro nás ženy může být oblékání velkou radostí a zábavou.

A to nejen tehdy, když se chystáme někam ven, ale právě i ve chvílích, kdy jsme samy doma a nikdo nás nevidí. O oblékání by se dalo napsat hned několik článků za sebou, my se v tom dnešním proto zaměříme především na domácí oděv (a ani tak nestihneme zdaleka probrat vše). A pokud teď máte pocit, že v tomto případě není o čem psát, ani co číst, pojďte se spolu s námi přesvědčit o tom, že opak je pravdou. 

Na doma dobrý

O svých vytahaných teplácích, ve kterých jsem po narození dcery trávila celé dny, jsem psala už tady.

Důvody, proč jsem je nosila, byly tenkrát hned dva. Jednak jsem se do žádných jiných kalhot, které jsem měla doma (kromě těch těhotenských) zkrátka nevlezla a jednak mi tenkrát ty tepláky opravdu přišly „na doma dobrý“.  Měla jsem pocit, že na tom, co nosím vlastně tolik nezáleží, protože jsem stejně celé dny běhala někde mezi sporákem a přebalovacím pultem. Nikdo mě neviděl, nikdo by mě neocenil. Čím víc času jsem doma ale trávila, tím víc jsem náš domov měla ráda. A čím víc jsem jej měla ráda, tím víc mi začalo záležet na tom, abych se i já sama cítila doma dobře.

Od těch dnů, kdy jsem po našem bytě pobíhala s miminkem na rukách uběhlo už devět let. A dnes, když píšu tento článek, sedím u svého pracovního stolu. Jsem tu sama, protože holčičky jsou ve škole a Maty ve školce. Kuchyň je uklizená, po bytě se šíří citrusová vůně z aromalampy a já mám na sobě dlouhé černé splývavé šaty a můj oblíbený parfém. Nikdo mě nevidí, ale to není podstatné. Záleží mi na tom, jak to vypadá u nás doma i na tom, jak vypadám já, bez ohledu na to, zda se dívá někdo další. Obojí je totiž důležité především pro mě samotnou.

  • Pinterest

Vytvořte si svůj vlastní domácí šatník

Ty černé šaty, které mám na sobě nejsou žádné vyřazené letní šatky, které by už na sobě měly žmolky. Jsou to šaty, které jsem si koupila pro jediný účel – aby se staly součástí mého letního domácího šatníku. Ano, je to už pár let, kdy v mé skříni mám jednak věci určené na ven, ale také ty, které mám pouze na domácí nošení. Neznamená to, že bych si věci na doma zásadně vždy jen kupovala, někdy se z oblečení, které jsem původně nosila ven, stane domácí, není to ale pravidlo.

Je přirozené, že nároky na domácí oblékání jsou trochu jiné, než když vybíráme oblečení na ven. Doma potřebujeme oblečení které je především pohodlné, nikde nás netísní a neublíží mu ani nějaký ten flíček, kterému se při vaření či při péči o děti zkrátka nevyhneme.

Do svého domácího šatníku ale nikdy nezařadím oblečení, které je: 

  • špinavé a již nejde vyprat
  • potrhané tak, že díru již nejde lehce decentně zašít
  • sražené nebo mi zkrátka jakkoli nesedí

Ale také oblečení, které mi nedělá radost nebo to, které třeba už nezapadá do mého stylu oblékání.

Co byste tedy v mém domácím šatníku našly?

Pokud jste se u předchozích řádků mírně orosily z představy, že byste si snad měly pořizovat novou šatní skříň jen pro věci určené na doma, můžu vás uklidnit. Termín „domácí šatník“ zní možná trochu honosně, pod tím mým se ale skrývá v podstatě jen pár kousků, které vzájemně kombinuji téměř celý rok. Co je tedy těmi základními kousky, bez kterých se doma neobejdu?

legíny – Nevím, jestli jsou více kontroverzní kalhoty, než právě legíny, já mám ale za to, že když se správně kombinují, není snad nic pohodlnějšího než právě tento kousek oblečení. Nosím je pouze doma, ale vlastně celoročně, jen je v každém ročním období kombinuji s trochu jinými kousky.

tunika – Dlouhé halenky do půlky stehen jsou právě výbornou kombinací k výše zmíněným legínám. Já sama mám v šatníku ty v rovném střihu i mírně do „áčka“.

dlouhá košile – Dlouhé propínací košile nosím také k legínám a to na různé způsoby. Někdy rozepnuté přes tílko, jindy převázané úzkým páskem a v létě je využívám jako košilové šaty.

dlouhý maxi svetr – v zimě měním tuniky za hřejivé dlouhé svetry. V případě domácích modelů si ale dávám velký pozor na to, aby nekousaly, protože je nosím často jen na spodním prádle, a také aby neměly příliš dlouhé rukávy, které mi pak přikáží při běžných činnostech.

volné plátěné kalhoty – Nosím je v létě i v zimě většinou společně s bavlněným tričkem.

sukně – Černá úzká elastická sukně z teplákoviny byla jedním z mých nejlepších nákupů vůbec. Ano, to byl zatím můj jediný nenápadný návrat k teplákům. :) V kombinaci s bílým, černým či námořnickým tričkem, vykouzlíte nedbalou eleganci během pár vteřin.

šaty – Na zimu s dlouhým rukávem, doplněné černými punčochy, na léto vzdušné na ramínkách. Šaty jsou pro nás ženy vždy skvělá volba, stačí si jen najít ten „svůj“ střih.

  • Pinterest

Pravidla (nejen) domácího oblékání

Je to tak, i oblékání má svá pravidla a i když je móda samozřejmě do velké míry především hra, měly bychom ta pravidla znát tak dobře, abychom si je mohly případně dovolit i porušovat.

Nezmíním tu všechna, ale aspoň pár těch hodně důležitých.

Dodržujte rovnováhu – O rovnováze v životě už jsme psaly v tomto článku, ale pravidlo rovnováhy můžete dost dobře přenést i do oblékání. Jak? Jednoduše tak, že k volné halence si dáte úzké džíny, k výraznému doplňku zvolíte jednoduché šaty apod. Právě tady je kámen úrazu tolik diskutovaných legín, ke kterým se zkrátka to krátké upnuté tričko nehodí, nehodí a nehodí. :)

Najděte si svůj styl – Ne, všechno, co je zrovna v módě musíte nosit. Neznamená to, že si čas od času nemůžete dopřát nějakou horkou módní novinku, ale popravdě řečeno, ono těch novinek už vlastně ani moc není, protože trendy se vlastně neustále vrací a opakují. Daleko lepší pro vás bude, když si dáte tu práci a najdete si styl, který vám opravdu sedí a toho se budete držet.

Nezapomeňte, že vaše oblečení mluví za vás a mělo by tak vyjadřovat, kdo jste. Naše šatní skříň by tedy měla být sladěná s kousky oblečení, které se navzájem dobře doplňují.

Respektujte sebe sama – Jako ženy jsme si samozřejmě podobné, ale přesto jsme každá vzácný originál a je jasné, že ne každému originálu budou slušet šaty z výkladní skříně obchodu, které jsou ušité sice v různých velikostech, ale přitom stejně. V tomto případě je tedy velmi vhodná zdravá sebekritika, ale zase ne přílišná kritika. Neznamená to, že když si nemůžete dovolit nosit minisukně, nejste krásná.

Možná nemáte úplně výstavní nohy, ale za to máte úžasně tvarované lícní kosti a šíji, kterou můžete zdůraznit dobře střiženou halenkou. Každá máme něco, co bychom raději skryla a něco, co je na nás naopak krásné. Tak to je a je to tak v pořádku. Jednak nás to učí pokoře a jednak máme stále na čem pracovat. A obojí v životě potřebujeme jak sůl.

Začněte doma

Pokud si v dodržování výše zmíněných pravidel nejste ani trochu jistá a bojíte se ve svém šatníku cokoli měnit, je právě domov tím správným místem, kde si s módou můžete začít hrát. Právě v klidu a bezpečí domova  máte ideální příležitost zkoušet nové střihy, nové barvy, vrstvení oblečení i vhodné doplňky. To, že jste doma neznamená, že na sebe každý den musíte automaticky natáhnout tepláky a staré tričko a víc neřešit. Obzvlášť, pokud je domov místem, kde trávíte nejvíc času z celého dne.

  • Pinterest

A co ty tepláky?

Tak jo, já vím, že jsem teď nejednu z vás možná nadzvedla ze židle. Možná vám při čtení článku celou dobu jde hlavou otázka, jak je to tedy s těmi tepláky a co já proti nim vlastně pořád mám.

Pravda je, že jsem ty své staré a vytahané dala pryč už před lety a nové jsem si od té doby nepořídila. To ale vůbec neznamená, že už to nikdy neudělám nebo, že by tepláky samotné byly takové zlo. Vůbec ne. Dnes už je na trhu spousta teplákových modelů, které jsou opravdu vkusné a slušivé. Zvlášť na štíhlých ženách vypadají tepláky rovného střihu velmi dobře. Čím jsou ale tvary plnější, tím méně je tento kousek oblečení vhodný. Ano, zakrývat teplákovou gumou větší bříško opravdu není ten nejlepší nápad. :)

Ano, jak už jsem psala výše, ne všechno, sluší nám všem. Ten samotný fakt, ale s naší krásou nemá až tak moc společného. Chce to jen trochu odvahy, rozvahy a rovnováhy, ať už se oblékáte kamkoli. Pokud tyto tři věci spojíte dohromady, bude vám to slušet kdykoli a kdekoli. A občas se nebojte ta pravidla taky porušit, protože oblečení a móda je tu pro vás, ne vy pro něj.  :)

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Nechte svoji krásu vyniknout i u vás doma

Téma ženské krásy a domova má k sobě mnohem blíž, než možná tušíte. Proto jsme toto téma nevynechaly ani v naší knize Zamilujte si svůj domov, kde najdete spoustu tipů i příběhů ze života na téma domácího oblékání, každodenní rutiny v péči o sebe sama, ale také o svůj domov.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest