Blog

Mám se ráda. Každý den

autor: | 10. 5. 2018 | Domov

Mám za sebou nádherný prodloužený víkend s rodinou. Vždycky, když někam vyrážíme, těším se, že poznám něco nového. Ale vlastně nejvíc se těším na to, že to nové bude zárověň i krásné. Proto vybírám často historická města plná památek a historických budov, návštěvy zámků a jejich upravených zahrad. Mám ráda přírodu plnou lesů, potoků a krásných výhledů. Když se jdeme na dovolené někam najíst, snažím se vybrat pěkné prostředí a dobré jídlo. A když hledám ubytování, dívám se nejen na cenu, ale i na to, jestli se nám na daném místě bude líbit a budeme se tam cítit dobře.

Myslím, že většina z nás raději vzpomíná to hezké, krásné a příjemné. Rádi se z něčeho tešíme, fotíme si to a čerpáme z něj  v těžších chvílích. Myslím, že všichni víme, že život není jen o kráse, ale krása je jeho velkou součástí. A co je krásné, to máme i rádi. Rádi se vrácíme na krásná místa, která nám něčím učarovala, rádi se setkáváme s lidmi, se kterými nám je dobře, vaříme chutná jídla, pijeme dobré víno, obklopujeme se pěknými věcmi.

I brambora potřebuje péči a co teprve my?

Všechny tyto věci ale nejsou krásné a dobré samy o sobě. Krasné a dobré věci vyžadují péči, čas a starost. Historické domy jsou krásné, protože je někdo udržuje, kvalitní potraviny také potřebují, aby o ně někdo dobře pečoval a nakonec i ta příroda dnes místo ničení potřebuje ochranu, aby mohla být krásná a majestátní.

Věřím, že všichni máme kolem sebe něco, co nám připadá krásné a máme to rádi. Jak je to ale s námi?  Pečujeme o sebe dostatečně? Jsme naladěné na krásu? Je nám spolu dobře nebo máme rezervy?

Když jsem přemýšlela nad tímto tématem, napadlo mne spousta způsobů, jak článek pojmout. Nechci tu nakonec psát o tom, jak se přijímáme nebo nepříjímáme. Spíš bych vás chtěla povzbudit, jak jednoduše každý den vnímat krásu kolem sebe, ale i na sobě. Každá sice klademe důraz na něco trochu jiného. Většina z nás má ale určitě všech pět pohromadě. No opravdu!

  • Pinterest

5 smyslů, které nám pomůžou mít se ráda

Je to tak, našich pět základních smyslů nám umožňují každý den vnímat spoustu věcí a mezi nimi i krásu. Používáte je všechny? A máte se díky nim rády? Jak nám každý z nich pomáhá?

Zrak

„Oko do duše okno.“ Naše oči. Za den toho vidí tolik a můžou toho o nás tolik prozradit.  Na co se zaměřují? Vnímají špínu na ulici a pavučiny na stropě? Nebo neustále srovnávají a jsou často pro pláč? Naše oči jsou velkou zbraní ve vlastním přijetí, kterou často obracíme proti sobě. Už ranní pohled do zrcadla nám řekne, jak jsme na tom. Díváte se do něj rády, zkoumáte každou chybičku nebo se naopak snažíte co nejvíc zamaskovat make-upem nebo oblečením. Nebo se usmějete přečešete vlasy, narovnáte se a spokojené odcházíte vstřít novým zážitkům? To, na co se díváme, nás a naše postoje ovlivňuje víc než si možná myslíme. Nepřehlížejme trápení druhých, ale nenechme naše oči vidět jen to špatné. Cvičme je, ať vidí to, co je dobré, opravdové a důležité.

Čich

Jaká je vaše oblíbená vůně? Jsou to květiny nebo čerstvě upečený chléb? Díky čichu nasáváme atmosféru, ale také nám může zachránit i život. Zrak a čich jsou často to první, co použijeme v novém prostředí. Stejně tak i my můžeme naší vůní druhým zpříjemnit den nebo je naopak od sebe odradit.  Najít svoji vůni může být krásným uvodním slovem při seznamování s druhými.  Jemná, nevtíravá vůně je totiž něco, čím se můžeme odlišit a vyniknout. Nemusí jít hned o parfém nebo toaletní vodu. Ono i přivonět si ke svým vlasům, krému na rukou nebo třičku, které voní po vanilce v nás samotných může vyvolat příjemný pocit radosti, díky kterému nám se sebou samotnými bude prostě hezky.

  • Pinterest

Chuť

Jste to, co jíte? My češi jíme rádi a často i hodně. A pak to tak i vypadá. Jsem ale ráda, že je více a více lidí, kteří milují dobré a kvalitní jídlo. Všichni to víme, že když budeme kvalitně jíst, bude nám naše tělo vděčné. Užívejme si dobrého jídla, které nás zasytí a posilní, ale nestane se naší modlou jak v obžerství, tak ani v drastických dietách. Jezme tak, ať nemáme výčitky a jezme chutně a hezky.

Hmat

Hmat s jídlem vlastně dost souvisí. Jak často si zmáčkete špeky na břiše, polácáte stehna a zadek? A co ta povislá prsa?  Dotýkáte se rády své pleti?  Naše tělo je pro nás ženy jedna velká radost a starost. Každá máme nějaký svůj ideál, kterého bychom rády docíly. Pro někoho je to velký sen, pro který ale moc nehne prstem, jiná zase maká, aby si ho udržela. A někdo jede ve vlnách. :-) Pokud se ale chceme v našem těle cítit dobře, i ono vyžaduje péči. Ať už je to sport, díky kterému se ten špek na břiše bude zmenšovat nebo je to rehabilitace kvůli bolavým zádům. Nebo to jsou krémy a balzámy, které naši pokožku zklidní a ošetří. Dopřejme si to, co naše tělo potřebuje. Máme jen jedno a žít celý život v nenáviděném těle nám radosti v životě nepřidá.

Sluch

Co jste se o sobě naposledy dozvěděla hezkého? Pamatujete si to? A vzpomínáte i na to nepříjemné? Nezůstávají v nás ty nepříjemné věci o něco déle než ty příjemné? A neříkáme samy sobě příliš tvrdá slova? Neříkám, že zpětná vazba musí být vždy jen pozitivní, občas ale tu pozivní stránku přebije ta negativní, která nám srazí sebevědomí a vnímáme se nedostatečně. Co s tím? Když budeme vědět, že to tak je, můžeme na tom začít pracovat. To, že to tak bylo doteď  neznamená, že v tom musíme pokračovat. Možná můžeme začít tím, že si příště do těch krav prostě nadávat nebudeme.

Jak už jsem psala, o kráse se dají psát knihy. Každá ji vnímáme trochu jinak, každá ale můžeme zapojit naše smysly, které jsou naší součástí. Mít se ráda jde ruku v ruce s péčí. Ze záhonu, který vypadá zanedbaně a možná odpudivě si díky péči, odstranění plevele a dobrému hnojení, zalévání a slunci, můžeme postupně vytvořit kout zeleně a dobré zeleniny, který budeme milovat. Ponese úrodu bude užitečný pro ostatní. Zkusme každý den zapojit všech pět našich smyslů právě kvůli nám samotným. Přeji nám, ať brzy sklízíme úrodu.

  • Pinterest

Co dělat každý den?

A co konkrétně můžeme udělat každý den? Pro každou může být citlivou oblastí něco jiného. Třeba vám následující body pomůžou mít se zase o něco více ráda. Každý krok k lepšímu se počítá.

  • Pinterest

  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Nechte svoji krásu vyniknout i u vás doma

Téma ženské krásy a domova má k sobě mnohem blíž, než možná tušíte. Proto jsme toto téma nevynechaly ani v naší knize Zamilujte si svůj domov, kde najdete spoustu tipů i příběhů ze života na téma domácího oblékání, každodenní rutiny v péči o sebe sama, ale také o svůj domov.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest