Blog

Krásná rutina

autor: | 24. 5. 2018 | Organizace

„Bez make-upu ani ránu. Vždyť by se mě každý lekl.“ Slyšely jste to už někdy? Od kamarádky, z časopisu nebo jste to sama řekla? Dnes a denně na nás vykukuje obrovské množství produktů, díky kterým budeme štíhlejší, zdravější, krásnější a mladší. Když zadáte pár klíčových slov na internetu, vyjede vám nespočet článků o tom, jak o sebe pečovat, co je pro který věk vhodné a jak danou věc aplikovat. Někoho to nadchne a zkouší a testuje a jiné to může naopak odradit, mávne rukou s tím, že je to zráta peněz i času.

Každá jsme zkrátka trochu jiná a svému tělu a vzhledu věnujeme určitý čas. Některá více, jiná méně. Jak o sebe pečovat, abychom se ani neodbývaly, ale ani nestrávily půlku dne v koupelně a druhou v posilovně?

Úžasným pomocníkem ke zvládání všeho je rutina. O ní jsme psaly už v únoru  a věnovaly jsme jí celý měsíc. Rutina nám usnadňuje každodenní život, rámuje nám jednotlivé části dne a pomáhá nám se neztratit. Proč mít ale i krásnou rutinu? Spojení „krásná rutina“ nám může na první pohled znít trochu neslučitelně. Krása je něco příjemného, rutina ale tak trochu nuda a šeď. Pokud jste četly poctivě únorové články, už je vám jasné, že rutina je přesně taková, jakou si ji uděláme. Může být otravná a sterotypní nebo může být příjemnou součástí našeho dne. Mít je péči o sebe jako součást dne je přece skvělé, ne? :-)

Pro každou z nás péče o tělo a sebe samou znamená něco trochu jiného. Ono vůbec zjistit a najít to, co je pro nás vhodné a vyhovuje nám, není na začátku vůbec snadné. Sama to moc dobře znám. Když mi bylo sladkých náct, myslela jsem si, že všechny ženy nad dvacet naprosto rozumí veškeré kosmetice a procedurám, které zušlechťují jejich těla. A také jsem samozřejmě doufala, že nejpozději v těch dvaceti už budu všemu  také rozumět. No, dvacet mi už není a v některých oblastech se ztrácím pořád. Beauty blogerka ze mě asi nikdy nebude, ale dnes si z toho naštěstí nedělám hlavu. To ale neznamená, že nechci vypadat k světu, že?  I já měla díky reklamám krátké období, kdy jsem si myslela, že jednou z těch důležitých věcí je mít hlavně ten správný odstín make-upu. Po čase jsem ale cítila, že k péči o sebe potřebuji přistupovat přeci jen ještě trochu jinak.

A jak péči o sebe přistupuji? Když jsem nad tím přemýšlela, došla jsem k několika zásadám, které mi pomáhají se na péči o sebe ani nevykašlat, ale ani to nepřehánět.

  • Pinterest

Mít se ráda taková jaká jsem neznamená se o sebe nestarat

Kromě reklamy plné dokonalých žen a produktů, které nám k podobné kráse pomůžou, na nás dnes naopak vykukují kampaně, které se snaží poukázat na přirozenou krásu a učit se mít ráda taková jaká jsem. Je skvělé umět se přijímat se všemi přednostmi a vadami, nemělo by to ale znamenat rezignovat a přestat se o sebe starat. Tu hranici si musí každá najít sama, ale myslím, že pokud budeme hledat poctivě, najdeme ji. Stejně tak ani neplatí věty – na mě nezáleží, děti jsou přednejší a je to zráta času. Když nad sebou mávneme rukou, jaký vzkaz tím dáváme svému okolí a svým dětem? Pokud se budeme mít zdravě rády, ta péče o sebe nám půjde sama od sebe.

Vše co děláte, dělejte z nějakého důvodu, ne kvůli kamarádce

Čím jsem starší, tím je toto rozhodnutí pro nás jednodušší. Jsem ráda, že období „dvojčat“, kdy se oblékáme stejně, mluvíme stejně a používáme stejné produkty, časem prostě mizí. Každá jsme originál je skvělé, když si najdeme svoji cestu i v péči o sebe. Je to vlastně i znak dospělosti a umění se rozhodovat. Na druhou stranu inspirujme se, zkoušejme, ale rozhodujme se samy za sebe. Je to naše tělo a my nejlépe víme, jestli je daná péče pro ná vhodná nebo ne.

Rutina šetří čas

Když se řekne péče o sebe, někomu  se může vybavit nekonečné zkrášlování  a celoživotní wellness pobyt. Proti wellness samozřejmě nic nemám, někdy je potřeba jako sůl a umět si udělat doma své wellness chvilky, může být krásnou odměnou po náročném dnu. Krásná rutina ale není o hodinách v koupelně. Všechny máme jen určitý čas na určité věci. Pokud budeme mít své zavedené postupy péče o sebe, bude nám po ránu stačit klidně jen pár minut a večer o něco déle. Když najdeme, co nám sedí, nebudeme se muset navíc rozptylovat „nezbytnými novinkami“, které je nutné přece vyzkoušet.

Nebojte se změny

Naše těla se v průběhu let mění a my s nimi. Akceptujme to a nebojme se ani měnit péči o ně. Zaběhlá rutina je skvělá věc, někdy je ale potřeba udělat změnu.  Nedělejme věci jen proto, že jsme je jednou začali dělat. Pokud jsou pro nás momentálně beze smyslu, nemusíme v nich dál pokračovat.

  • Pinterest

Jak o sebe pečuji?

Jak už jsem psala, odbornice na péči a zkrášlování nejsem a ani nebudu. Krásná rutina se ale samozřejmě netýká jen péče o tělo. Součástí krásné rutiny je pohyb, odpočinek, ale třeba i jídlo. Vše, co nám pomáhá starat se o sebe a mít z toho radost, je naší krásnou rutinou. V čem tedy spočívá moje krásná rutina?

Já a moje pleť

Svoji pleť jsem vždy vnímala jako náchylnou a citlivou. A taková je v podstatě dodnes. V dětství i dospívání jsem neřešila pleťové krémy, ale jen ty, které by pomohly ekzému a zklidnily ho. Když jsem konečně našla po dvacítce výživné krémy, pročistila se i zevnitř, odhodlala jsem se konečně i k make-upu, řasenkám a rtěnkám. Jak jde ale čas, vnímám, že moje tělo, kůže a pleť potřebuje další péči a konečně začínám chápat potřebu hydratace, čištění a ochrany. Dnes tedy už neřeším základní krém a tekutý či sypký make-up, ale hledám hlavně kvalitní základ, díky kterému se neosypu, pleť bude čistá a bude moci dýchat. Měním produkty z bežné kosmetiky na přírodní vyživující krémy, tonika a balzámy. Nekupuji hned to, co vidím, ale na vzorcích testuji, co mi vyhovuje, zda výrobky nejen pomahájí, dobře se roztírají, ale třeba i příjemně voní. Protože to vše mi dává základ proto, cítít se dobře a krásně. A ten nový make-up? Ten jsem stále ještě nenašla. :-)

Cvičení a pohyb

Budu upřímná. Raději jím než se hýbu. S přibývajícími roky to ale bohužel opravdu není ta nejlepší kombinace. A po třech dětech je to skutečně výzva dát se do kupy a udržet se trochu fit. V posilovně se asi jen tak nepotkáme, po městě, po parcích a o víkendu v přírodě, se potkat můžeme určitě. Miluji totiž ten nejpřirozenější pohyb, chůzi. To je můj kažodenní základ, který ale vzhledem mé chuti k jídlu už úplně nestačí. Naštěstí mne zachraňují videa, díky kterým ušetřím neskutečně času a zároveň si skvělě máknu. A ten pocit vítezství, když to prostě dáte, je kouzelný. A když ubyde i pár centimentrů, cítím se jako královna. :-)

Odpočinek

Ten do krásné rutiny prostě patří. Hodně z vás nám psalo, že se cítíte krásně, když jste odpočaté a spokojené. A to je ono. Pokud budeme mít ty nejvalitnější krémy, nejlepší stravu a krásné oblečení, ale nebudeme mít kdy odpočívat, bude se nám krása těžko hledat a nacházet. Já nejraději fyzicky odpočívám spánkem a klidnou aktivitou, psychicky zase cestováním a poznáváním nových míst. Miluji odpočinek a aktivně ho vyhledávám. A naopak, i cílené hledání krásy je pro mě skvělým odpočinkem, nabitím, inspirací a čerpáním.

  • Pinterest

Když je toho někdy trochu moc

Občas jsou dny, kdy je toho prostě moc, jsem nesvá a hlava mi třeští ze všech průšvihů a nenadálých situací. Za ty roky jsem zjistila, že mi pomáhá pár jednoduchých a dostupných věcí, díky kterým se můžu rychle občerstvit.

Sprcha – Občas není nic jednoduššího než se trochu zchladit. Když se nemůžu k něčemu odhodlat nebo nad něčím moc přemýšlím, jsem vyřízená z mého i dětského křiku, jdu si umýt hlavu nebo si dám rovnou sprchu. Tato vědomá pauza a rychlá změna situace je někdy lepší než hodinový rozhovor. :-)

Koupel nohou – Děti jsou v postýlkách, vše je za námi a já potřebuji trochu vypnout. Lavor plný horké vody a voňavého mýdla,do které na chvíli ponořím nohy, je krásnou večerní odměnou. Ona ta voda má prostě něco do sebe.

Rtěnka – Někdy se ráno probudíte a prostě to není ono. Na dlouhé zkrášlování není čas, přesto bych se ráda cítila prostě žensky. Oblíbená rtěnka to  jistí.

Ach ta zeleň –  Vždy jsme měli doma nějaké rostliny, ale nevěnovala jsme jim úplně pozornost. Minulý rok jsme přesunuli ložnici do dvora, kde na mě každé ráno čeká mohutný zelený strom. A musím říct, že to vstávání je o dost příjemnější. Nevím, jestli je to stromem nebo i věkem, ale představa domova plného rostlin se mi líbí čím dál víc. Postupně se tak snažím v každém pokoji mít něco zeleného. Ten pohled na rostoucí zeleň totiž hrozně uklidňuje.

Co vy, máte své obyvklé nebo neobvyklé krásné rutiny? Napište nám.

Moc bych vám přála, ať si svoji každodenní krásnou rutinu užíváte a je to vždy něco, co vnese do náročných dní radost a pohlazení. Najděte si to, co vám vyhovuje a buďte u toho sama sebou.

  • Pinterest

Nechte svoji krásu vyniknout i u vás doma

Téma ženské krásy a domova má k sobě mnohem blíž, než možná tušíte. Proto jsme toto téma nevynechaly ani v naší knize Zamilujte si svůj domov, kde najdete spoustu tipů i příběhů ze života na téma domácího oblékání, každodenní rutiny v péči o sebe sama, ale také o svůj domov.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest