Blog

Jste krásná, vytvořte i krásný domov

autor: | 31. 5. 2018 | Domov

Nevím, jestli se pohybujete na sociálních sítích, ale pokud ano, jsem si docela jistá, že vaší pozornosti neunikly dvě. Instagram a Pinterest. Obě sítě jsou plné fotografií domovů, oblečení, žen nebo třeba přírody. Specifikem obou těchto sociálních sítí je to, že asi z devadesáti procent jde vskutku o krásné fotografie a hrubým odhadem jsou z devadesáti procent uživatelé těchto sítí, ženy. Jak to vím? Jednoduše. Patřím mezi aktivní uživatele. :)

Obzvlášť instagramu je občas vyčítáno, že zachycuje nereálný obraz života, protože na něj vkládáme fotografie, které s naším reálným životem nemají příliš společného. Já si to ale úplně nemyslím. Jsem přesvědčená spíše o tom, že je to přirozenost nás žen, vnímat, oceňovat a zachycovat krásu okolo sebe. Ano, samozřejmě, že celé dny nesedíme u krásného hrníčku s kávou, vedle kterého je decentně položená zelená větvička. To ale neznamená, že těch pět minut denně se tím hrníčkem doopravdy nekocháme. I s tou větvičkou.

Celý měsíc jsme si na blogu povídaly o ženské kráse, o tom jak v sobě krásu můžeme pěstovat, jak si jí vážit a jak si jí užívat. Dnešní, poslední květnový článek věnujeme tomu, jak vnášet krásu i do prostředí, ve kterém se pohybujeme a kde žijeme. Pokud se naučíte vnímat to, že jste opravdu od podstaty krásná, bude pro vás přirozené tvořit i krásný domov.

Narozená pro krásu

Pokud jste se narodila jako žena, narodila jste se zároveň s úžasnou schopností vidět to krásné okolo sebe. Vnímat detaily, kterých si muži často nevšimnou. Pokud jste se narodila jako žena, dostala jste atributy krásy, jako jsou křivky vašeho těla, jemné ruce nebo třeba schopnost ladné chůze. To vše, co by na mužích vypadalo směšně, vás dělá krásnou. Jsme jiné než muži. A dokážeme jiné věci. Pokud jste žena a zvlášť, pokud jste manželka nebo maminka, tohle je vaše práce a vaše privilegium. Dokážete dělat věci kolem sebe nejen dobře, ale i krásně. A to je velká věc.

Zabydlená v kráse

Možná si teď říkáte, že jste se možná trochu minula, protože tohle vy nezvládáte. Možná nechodíte ani na instagram ani na Pinterest, možná ještě pořád tápete v tom, co si oblékat a v jakém stylu. Možná víte, že nemáte úplně cit pro barvy a máte pocit, že se to ani nikdy nenaučíte. Ano, samozřejmě se všechny rodíme s různými schopnostmi. Některé z nás mají pro krásu a detail větší cit a smysl než ty druhé. Já sama od přírody patřím spíš právě k těm druhým. :) I krása je ale umění, kterému se můžeme učit.  Už několikrát jsme psaly o tom, že prostředí, ve kterém jsme, nás ovlivňuje mnohem víc, než si často připouštíme.

Pokud budete celý den sedět v kanceláři, která nemá ani žádný extra výhled, všude okolo vás se budou povalovat neuspořádané hromady papírů a korunu tomu nasadí pohled na obrovský hrnek,  zbarvený od kávy či čaje, pravděpodobně vám to na náladě moc nepřidá. Už jen to, že o kráse a o prostředí, ve kterém se pohybujeme, začneme přemýšlet, nás posouvá a formuje. Jak tedy můžeme prakticky vnášet krásu do svých domovů, ale třeba i kanceláří nebo kamkoli jinam, kde trávíme svůj drahocenný čas?

  • Pinterest

Nepřestávejte se inspirovat

Ať už děláte cokoli, mějte oči otevřené. Dívejte se okolo sebe. Pozorujte ostatní ženy, jak se oblékají, všímejte si interiérů, do kterých vstupujete, zaměřujte své oči na detaily. Když se budete na krásu zaměřovat, uvidíte, že vás každý den něco zaujme a každý den uvidíte něco nového, i přesto, že už dávno nejste včerejší. Tím, že se stále díváme na svět s očima dokořán, kultivujeme především sami sebe a náš pohled na svět. A navíc je to vážně zábava.

Dejte si to na nástěnku

Pokud si svým vlastním stylem a vkusem nejste moc jistá, pomůže vám nástěnka. Můžete využít už zmíněný Pinterest nebo klidně hezky tradičně vystřihovat nebo tisknout obrázky z časopisů a z internetu a lepit je na papír. Velmi brzy zjistíte, že nemusíte být ani interiérová designérka, abyste pochopila, jaké materiály spolu fungují, jaké barvy a styly můžete kombinovat. A velmi pravděpodobně vám po nějakém čase také z celého obrazu vypadne ten „váš“ styl, který vám bude nejblíž. Tyto nástěnky neslouží totiž k tomu, abyste jen kopírovala to, co vytvořil někdo před vámi. Vy sama jste originál, nebojte se tedy tvořit originály.

Vyfoťte to

Možná svůj styl už máte, jen vám tak nějak pořád něco nesedí. Možná stále chodíte kolem určitého místa u vás doma nebo třeba v práci a víte, že něco by mělo být asi jinak, jen pořád nevíte co. V tom případě vezměte foťák a vyfoťte to. Jsem si docela jistá, že jen co mrknete na fotku, hned uvidíte, co je potřeba změnit. Sama to tak občas dělám, když si nejsem jistá nějakým místem u nás doma. Na fotce totiž okamžitě vynikne vše, čeho při běžném pohledu vůbec nevšimnete. A občas si také zajděte samy k sobě na návštěvu.

  • Pinterest

Příroda v interiéru

Příroda je nekonečný zdroj inspirace. Je dokonalá a krásná a my lidé padáme do úžasu při pouhém pohledu na ni. I to je jistě důvod, proč i dnes, kdy žijeme tak málo v souladu s přírodou, máme stále potřebu se jí obklopovat.  Sama si pravidelně domů nosím květiny do vázy. Teď na jaře a v létě to jsou především ty zahradní a luční, v zimě se snažím kupovat především takové, které vydrží krásné třeba i měsíc, i když postupně ve váze seschnou.

Přírodu si ale domů samozřejmě nenosíme jen v podobě řezaných květin. Stejně krásné, ale také velmi užitečné jsou i rostliny v květináči, které nám pomáhají doma čistit vzduch.

Dalo by se velmi zjednodušeně říct, že s přírodními prvky a materiály nikdy nešlápnete vedle. Dřevěné podlahy nebo nábytek, přiznané trámy, zavěšené stromové větve, ale třeba i jen doplňky v podobě přírodních úložných košíků, tím vším můžeme zkrášlovat naše domovy.

Vždy, když si ale domů z přírody něco bereme domů, je na místě myšlenka na to, co pro ni na oplátku uděláme my.

Dekorace nebo jen harampádí?

Dekorace jsou něco, co my ženy milujeme a muži z velké časti vůbec nechápou. Kdo naši vášeň ale pochopil velmi dobře, jsou obchodníci, kteří neustále vymýšlejí a vyrábí nové a nové doplňky a dekorace v obrovském množství. Dekorace můžou být samozřejmě krásným doplňkem našich domovů, stejně tak se z nich ale může stát pouze nepotřebné harampádí.

Možná se vám to také stalo. Neodolaly jste a koupily si tu vázičku, která je hitem sezóny s nadějí, že právě tahle vázička bude tím, co konečně doladí váš domov. Doma jste ale zjistila, že to je prostě jen váza, která ve vašem interiéru zdaleka nevypadá tak, jako na těch vysněných fotografiích. Asi tušíte, že ta váza je v tom vážně nevinně.

Před každým nákupem jakékoli dekorace tedy pečlivě přemýšlejte o tom, jestli tahle věc bude pro váš domov opravdu to pravé. Doma bychom totiž měly mít ideálně (ano, já vím, nic není ideální) pouze ty věci, které něco vypovídají o nás, o našem životě, našich postojích, které k nám zkrátka ladí, a ke kterým my samy máme vztah.

A právě u dekorací snad více než kde jinde platí, že méně je více. Před každým nákupem si můžete položit otázky, které jsem zmiňovala již v tomto článku.

  • Pinterest

Nechte svoji krásu vyniknout i u vás doma

Téma ženské krásy a domova má k sobě mnohem blíž, než možná tušíte. Proto jsme toto téma nevynechaly ani v naší knize Zamilujte si svůj domov, kde najdete spoustu tipů i příběhů ze života na téma domácího oblékání, každodenní rutiny v péči o sebe sama, ale také o svůj domov.

Markéta Popovičová

Markéta Popovičová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest