Blog

Čtyři důvody, které způsobují předvánoční stres

autor: | 8. 11. 2022 | Domov, Rodina

Opět to na vás se začátkem listopadu padne? Vánoce se začínají blížit a na jednu stranu nám přijde, že času je ještě dost, na tu druhou už to tak možná úplně nevypadá. Zvlášť, když si představíme, kolik práce nás čeká, kolik besídek a dětských představení máme stihnout a kolik věcí na Vánoce se má zase zařídit.

Pokud máte pocit, že je toho každý rok hodně a vždy zažíváte pocit zahlcení, nestíhání a velkého stresu, možná se najdete v jednom z důvodů, proč tomu tak je.

Je nakonec docela jedno, jestli máme velký dům nebo byt, dojíždíme do práce několik kilometrů nebo jsme několik let na rodičovské s dětmi. Ty čtyři důvody, které nám způsobují předvánoční stres, se nevyhýbají nikomu. Je ale možné s tím něco udělat? Pojďme se na ně podívat.

Čtyři důvody, které způsobují předvánoční stres

1. Důvod: Velké plány, málo času

Nadchnete se pro každou věc, vše se vám líbí, říkáte si, to by bylo super mít to letos o Vánocích takto… Jen už se nám moc nechce počítat kolik času všechny aktivity zaberou, že se plány občas mění z hodiny na hodinu vám zbyde často jen ta představa velkých a smělých plánů. Pokud sledujete stovky účtů na Instagramu a jste v mnoha kreativních skupinách na Facebooku nebo máte úžasnou představivost a plány vám naskakují jeden za druhým, budete mít pravděpodobně vždy málo čau na všechno, co byste chtěla stihnout. A když máme pocit, že nestíháme, co se s námi děje? Je tu stres. A před Vánocemi se k nám dostává tak rychle. Zažíváte něco takového?

2. Důvod: Cítím se na všechno sama

Každý rok to na vás padne? Je to zase jen na mě. Úklid, nákupy, sváteční menu, pečení, dárky,… Nikdo mi nepomůže, musím všechny vánoční přípravy vecpat mezi každodenní povinnosti a to znamená balení do noci, objednávání věcí místo chvilky u kávy a vykouzlit úsměv na tváři všem okolo, i když vy moc radosti nemáte. Pocit být na vše sama je stresový sám osobě, natož když se k tomu přidají všechny ty věci, které sama máte zvládnout. Cítíte se na vánoční přípravy a chystání Vánoc sama? Máte pocit, že když to neuděláte vy, tak nikdo jiný se toho neujme?

3. Důvod: Nikdy nevím, odkud začít a kde skončit

Tušíte, že by bylo fajn začít, ale vlastně moc netušíte, jak to celé zorganizovat nebo něco začnete a za chvíli skočíte na něco dalšího a těžko něco dotáhnete do konce? Je chaos váš věčný společník? Tento bod je tak stresující. Ten pocit, kdy si myslíte, že to ostatní naprosto s přehledem zvládají, že přesně ví, jak co udělat a vy jen lapáte po jedné a druhé věci, ale spokojená nejste ani s jednou. A před finálem už prostě nemůžete a frustrovaná tak nějak horko těžko zabalíte dárky a snažíte se dělat, že Vánoce jsou fajn a hlavně, že jsme zdraví. Je to to, co zažíváte každý rok a nejen o Vánocích?

4. Důvod: Nechávám vše na poslední chvílí

To počká, na to je ještě spousta času a do toho se mi teď nechce… Jste věčný nestíhač nebo odkladač? Tolik věcí je potřeba udělat a toto vlastně není tak důležité, však to pak nějak dopadne. Jenže nakonec si zase říkáte, doprčic, proč jsem nezačala dřív, zase to dělám ve stresu a na poslední chvíli. A stres je znovu tady a Vánoce jsou znovu v napětí jako každý rok. Poznala jste se v tomto popise?

Poznala jste se v některém z bodů?

Myslím, že jsme něco podobného zažila snad každá z nás.

Teď je otázka, zda to tak musí být už navždy. Myslíte, že vás jeden z těch bodů prostě determinuje a prostě taková jste? Tak teď řeknu jednu věc.

Neexistuje důvod, proč byste zrovna vy nemohla mít Vánoce v klidu.

Klidně si to přečtěte ještě jednou a řekněte si to nahlas. Je to tak. Nemusíte být věčný nestíhač a ten, kdo neví odkud začít. A ani na to nemusíte být vždy sama.

Co kdybyste letos opravdu měla Vánoce v klidu?

Co kdybyste letos prostě ty Vánoce v klidu opravdu měla? A teď zapomeňte na přesný plán úklidu a super připravený to-do list.

To, co potřebujete, je zjistit, jaké Vánoce v klidu vlastně chcete mít. Pokud jen budete slepě kopírovat to, jak to dělají druzí, jak by se mělo nebo jak jste to dělávali doma, nikdy Vánoce v klidu mít nebudete. Proč? Nebudou totiž vaše, ale někoho jiného.

Jste připravena?

Tak co, jste připravena udělat něco radikálního? Opravdu začít tvořit svoje vlastní Vánoce? Není totiž nic hezčího, než si po svátcích říct: To byly ale vážně krásné Vánoce!

Je to to, co chcete? Skvělé! Právě teď začínáte tvořit své klidné Vánoce.

A přesně proto jsme před lety vytvořily i celý kurz Vánoce v klidu, který vám ty vaše Vánoce pomůže naplánovat krok za krokem.

  • Pinterest
Vánoce

Pokud chcete letos zjistit:

Jaké Vánoce chcete mít

Co vám opravdu dělalo radost

Jak vlastně postupovat

Co k tomu bude potřeba

Jak si přípravy náramně užít

…pak je kurz Vánoce v klidu přesně pro vás. Opravdu neexistuje důvod, proč byste nemohla mít Vánoce v klidu a bez stresu. To jaké budou ty letošní je na vás.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest