Blog

Jak si zorganizovat předvánoční úklid

autor: | 28. 11. 2019 | Domov, Organizace

Ježí se vám při spojení  předvánoční úklid vlasy na hlavě?  My doufáme, že ne. Alespoň pokud čtete naše články už nějaký ten pátek. Věříme, že představy uhoněné ženy, která se snaží zvládnout práci, nákupy, péči o děti a stoprocentní přípravy všeho je snad už pomalu ale jistě opravdu minulostí. Jak už možná víte, naším mottem je heslo Vánoce v klidu. A tohoto motta se budeme držet i letos. Souhlasíte? Jak si tedy zorganizovat předvánoční úklid, abychom se neudřely  a přitom byl náš domov na Vánoce připraven?

Jak má vypadat váš vánoční domov?

Zapomeňte teď na instagramové fotky, vánoční filmy, články o úklidu a nabídku obchodů s vánoční tématikou. Na chvilku se zasněte a představte si vaše ideální Vánoce? Jak vypadají? Co je pro vás důležité? Už jen díky této představě se vám seskládají vaše priority, na kterých můžete začít stavět i předvánoční úklid. Jsou ve vašich představách vyleštěná okna? Nebo vidíte hlavně talířky s oblíbeným cukrovím a rodinu, která si přiťukne vaším domácím vaječným likérem? Vidíte prázdné a vyleštěné povrchy, na které se  dá bez problémů položit svícen nebo karafa s vodou?

Projděte si ve vaší představě celý váš domov a představte si, jak se vám v něm o Vánocích žije? Když budete vědět, jaké jsou vaše představy, bude se vám o to snadněji je uskutečňovat. Díky tomu můžete pak s lehkým srdcem mávnout nad horními skříňkami, které setřete po Novém roce. A když už tu představu budete mít, můžete si také říct, co všechno vám vlastně bude stačit k jejímu naplnění. Možná zjistíte, že toho vlastně není zase tolik a vám se jednoduše uleví. A začít řešit úklid s úlevou a v klidu je skvělý začátek, ne? :-)

V následujících bodech najdete základní oblasti, které možná před Vánocemi řeší většina z nás. Věřím, že když se zaměříme právě na ty základní věci, možná zbyde nakonec i čas na ty, které bychom každý rok rády zvládly, ale nikdy na ně nebyl čas. A i kdyby nebyl ani letos, nevadí, příští rok to můžeme zkusit znovu :-)

Úklid a organizace předvánoční kuchyně

Jídlo bývá jednou hlavních položek vánočních příprav. A nejen jídlo, ale také prostor, kde jídlo připravujeme a uchováváme. Pokud už teď víte, že jednou z velkých priorit je pro vás cukroví, ale i štědrovečerní večeře a příprava jídla na další svátky, je dobré právě pro tyto přípravy zorganizovat svoji kuchyň a spíž. Pokud svoji lednici, spíž i skříňky ze zásobami pravidelně třídíte a věnujete jim určitý čas, nemusí být ani organizace kuchyně náročnou činností.

V případě, že jste tyto části svého domova trochu zanedbaly a moc netušíte, kolik jídla máte v mrazáku a ve spíži, je právě teď skvělý čas udělat revizi své kuchyně. Projděte svoje zásoby v mrazáku a rozhodněte se, co je dobré sníst a spotřebovat než přijdou Vánoce. Díky tomu se vám uvolní místo a vy nebudete ve stresu, kam všechno jídlo vlastně uložíte. Pokud mrazák potřebuje odmrazit, udělejte to také raději teď a ne v posledním předvánočním týdnu. Víte, že minimálně pět druhů cukroví určitě napečete. Víte ale do čeho a kde jej také uskladníte?

Stejně tak můžete udělat i revizi talířů, skleniček a příborů. Máte vše nebo se vám během roku pár kousků rozbilo a pro větší návštěvu nejste vlastně připraveni? A když už budete u toho přepočítávání a skládání, mějte po ruce i vlhčený hadřík a každou prázdnější poličku můžete ihned vytřít. Možná, že během jednoho odpoledne zjistíte, že máte za sebou v podstatě generální úklid kuchyně a ani to tak nebolelo. :-)

  • Pinterest

Photo by Mamami

Plánování jídla

Jakmile dokončíte revizi potravin, budou se vám o to jednodušeji plánovat nákupy jídla a suroviny na pečení a jedlé dárky.  Pokud je pro vás jídlo prioritou, je plánování váš kamarád do deště. Promyslete si a sepište druhy cukroví a potřebné suroviny, stejně tak i počet lidí, které chcete obdarovat jedlými dárky, ať víte, kolik čeho nakoupit. Můžete si také udělat pro ulehčení i časový harmonogram nákupů a postupně odškrtávat pořízené položky. Možná ještě netušíte, jak blahodárný vliv to bude mít na vaši psychickou pohodu. A pokud se navíc máte s plánováním i nákupy i s přípravou jídla s kým podělit, máte o to více času na čtení nějaké kouzelné vánoční knížky. :-)

Organizace zázemí pro hosty i rodinu

Pro mnoho z nás jsou Vánoce časem plných setkávání. Potkáváme s širší rodinou a s přáteli. I když ale trávíme Vánoce v menším počtu, je dobré mít připraveno zázemí pro všechny, kteří se v našem domově budou přes Vánoce pohybovat. Pro pohodové Vánoce je tak dobré mít připravené vše, co se týče hygieny – od vypraných ručníků, přes zásobu toaletního papíru až po neděravé povlečení v případě, že chceme někoho doma hostit i přes noc. Stejně tak je dobré úplně neodkládat ani případně vyčištění sedačky a koberce, který nese výrazné známky použití. Zkrátka je dobré doplnit nebo vyčistit během adventu vše, co budeme o svátcích určitě potřebovat, Protože jedna z posledních věcí, které chceme o Štědrém dni ráno dělat, je jít dokupovat šampón a toaletní papír.  :-)

Do organizace zázemí můžeme zahrnout i naplánování posledního úklidu koupelny a toalety,  praní , sušení a žehlení, ať nejsme o svátcích zavaleni špinavým prádlem, ale naopak si můžeme celý ten čas užít v čistém a  upraveném prostředí, kde na nás se sušáku nebude koukat spodní prádlo. Stejně tak je fajn vytřídit a vynést veškerý dopad právě před Vánocemi, ať pak nemusíte překračovat množství skleniček nebo prázdných konzerv, které nikdo vyhodil. Možná nám všechno toto přijde jako maličkost, když ale tyto maličkosti seřadíme pěkně za sebou, objeví se před námi pěkně velká kupa práce. A přesně tato hromada věcí, které bychom měli rádi připravené, ale nemáme, v nás vyvolává nakonec pocit frustrace a naštvání.

Zkusme si letos vytvořit takové vánoční zázemí, ve kterém nám bude jednoduše dobře. :-)

Než se ucho utrhne

Poslední oblastí organizace jsou věcí, které vypadají, že nehoří, ale když rupnou, tak nám vezmou spoustu energie a času, který zvlášť o Vánocích chceme věnovat někde jinde. Samy moc dobře známe tak trochu ucpaný odpad, který se najednou ucpe úplně, zanesenou pračku, myčku, která někdy myje dobře, ale občas u toho trochu nadává. Zkrátka je lepší některé věci vyřešit raději dřív a ve vhodnější dobu než nám zkazí ten náš slavnostní a původně i radostný den.

Aby úklid nebolel aneb shrnutí v pěti bodech

  • Promyslete si, jak chcete, aby vypadaly vaše Vánoce
  • Sestavte si priority úklidu a organizace Vánoce
  • Naplánujte si  co a kdy chcete uklidit, nakoupit, připravit
  • Zkuste předejít vánočním nečekaným katastrofám
  • Radujte se z každého malého úspěchu a užijte si těch několik týdnů do Vánoc co nejvíce v klidu
  • Pinterest

Photo by: David Vávra

Nechcete na to být sama?

Ráda byste letošní Vánoce konečně strávila v uklizeném a zorganizovaném domově, kde mají všechny věci své místo a do kterého se nebudete stydět pozvat návštěvu třeba i na noc? Rády vám s tím pomůžeme.

Přidejte se do našeho vánočního kurzu Vánoce v klidu, který jsme pro vás připravily (a který ale zdaleka není jen o úklidu). Šest týdnů plných inspirace, praktických tipů a vychytávek, díky kterým zvládnete nejen vánoční úklid, ale celé vánoční přípravy v pohodě a bez stresu.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest