Blog

Jak se vyhnout přehlcení v předvánočním čase

autor: | 14. 11. 2019 | Domov, Organizace

Předvánoční čas. Už nakukuje, ale ještě tu úplně není. A tak máme trochu času podívat se na něj z odstupem. Co vy na to? Všichni víme, že pokud chceme, aby něco proběhlo hladce, přípravě se nevyhneme. A je opravdu jedno o co jde. Než se tedy vrhneme do plánování a a realizace těch nejkrásnějších Vánoc, pojďme ještě o krůček zpět. Termíny, večírky, chystání, pečení, besídky a samozřejmě i nemoci. To všechno nás možná před Vánocemi čeká a nemine. V dnešním článku se podíváme na 5 věcí, které nám pomůžou  vyhnout se přehlcení nejen v předvánočním čase. Zkusme si letos nastavit a udržet svých pár jednoduchý zásad, které nám pomůžou prožít předvánoční čas nejen v pohodě, ale možná nakonec i víc přítomně.

Spánek

Přes den nestíhám, dodělávám v noci. Máte to tak? Jak jde čas, samy ale přicházíme na to, že už nezvládáme pracovat v noci, tak jako jsme toho byli schopné na škole. Že po letech večerní práce po uložení dětí jsme naprosto vyčerpané a další den tak stojí spíš za nic než za něco. Přitom spánek je pro nás jedna ze základních potřeb, které nás udržují v síle a v pohodě. Víte, kolik potřebujete hodin spánku? Možná ano, ale s malým miminkem je tento cíl teď dostižitelný. O to víc, je možná ale potřeba na odpočinek a spánek dávat důraz místo jeho odsouvání a ignorace. Vaším cílem asi není se vyčerpaně sesunout u vánoční večeře pod stůl. :-) Navíc všechny víme, že po vyspání je i ta naše trpělivost a reakční doba přeci jen na jiné úrovni, že? :-)

Jídlo

Vedle spánku je hned dalším bodem, který dostává zabrat jídlo. Nemám čas se najíst. Opravdu nemám nebo to jen není mojí prioritou? Odpovědět si na tuto otázku pravdivě pro nás může být docela zásadní v tom, jak se budeme cítit během celého dne. Dopřáváme našemu tělu to nejlepší co v danou chvíli můžeme nebo se odbýváme?

Na druhou stranu, předvánoční , ale i zimní čas je časem jídla. A mně osobně se to vážně  líbí. Jen když máte opačný problém a místo ignorace jídla neustále přemýšlíte, co byste si tak ještě dali, našemu tělu tím také úplně neprospějeme. V dobrém nastavení jídelníčku nám může pomoci plánování a domácí příprava.  Když víme, co jíme a kolik, nepovede nás to k přejídání a možná se ani nemusí stát, že po Vánocích už zase nedopneme nové kalhoty. Tak co, zkusíme mít jídlo jako prioritu, která nám pomáhá, ale neubližuje?

Rutina

Začátek školy, ale i předvánoční čas je obdobím, kdy je potřeba zvládnout poměrně dost věcí, které během roku nemusíme vůbec řešit. V tomto období se tak může stát, že jakýkoli náš dosavadní řád vezme za své. O to víc ho ale právě potřebujeme. Udržet si svoji rutinu, která nám pomůže oddělovat jednotlivé činnosti, části dne a udržovat tempo i nadhled. Rutina je úžasným pomocníkem právě v těch nejnáročnějších dnech. Zkusme si v tom našem předvánočním čase vytvořit právě takovou rutinu, která nám pomůže se v tomto náročném čase neztratit. Vytvořte si pár základních rituálů dne, které vás podrží a díky kterým se vaše dny nerozjedou tam, kam nechcete. :-)

  • Pinterest

Neočekávané

Mít v každém dni zaplněný diář od rána až do večera. Tok možná vypadá stereotypní představa o výkonný lidech. Co když se ale stane něco neočekávaného? Máme v takto nabitém diáři prostor k improvizaci? Zvlášť s dětmi se stále děje něco neočekávatelného. Kolik dovolených jsme za roky s dětmi musel zrušit nebo přesunout, kolik Vánoc jsme prožili s horečkami, kolik úkolů jsme si naplánovali a nedokončili. Někdy si ale nahrneme i sami tolik úkolů, jejichž výsledkem je akorát stres a nalomené zdraví. Zaplněný diář ne vždy ukazuje na výkonného člověka, ale možná na to, že si neumíme stanovit priority a vše je pro nás důležité. Zkuste si na každý den zvolit tři hlavní priority a pokud je zvládnete, nemusíte se stresovat, pokud se stane během dne něco neočekávaného a vy budete muset plány měnit. Zrovna v předvánočním čase se vám tato dovednost bude více než hodit. :-)

Umění říct ne

Znát své limity a možnosti není nejlehčí disciplína. Nepodceňovat se, ale ani nepřeceňovat je dlouhý proces. Slíbit cokoliv komukoli a pak se stresovat tím, že jsem v presu a nemám šanci vše stihnout a zvládnout nám navíc nikdy moc nepomůže. Vím, že říci někomu ne může vypadat jako sobectví a neochota.  A někdy to tak samozřejmě může i být. Pokud se nám ale pravidelně stává, že kývneme na vše, ale není v našich silách dostát slibu, budeme nakonec stejně vypadat jako nespolehliví a možná i neschopní. Nebo úkoly nakonec stihneme, ale na úkor sebe sama nebo svých blízkých. Zkuste si v tom letošním předvánočním čase zvolit jen to, co opravdu můžete zvládnout a nezničí to vaše zdraví a nezpůsobí napjatou rodinnou atmosféru. Možná, že si ty Vánoce nakonec užijete o to víc, protože budete mít čas vnímat to jedinečné kouzlo okamžiku. :-)

Který bod vám dělá největší problém?

Ráda byste ten letošní předvánoční čas chtěli prožila více v klidu a pohodě než ty předchozí? Skvělé, teď je právě dobrý čas si takové Vánoce naplánovat.

Pojďme společně sestavit plán vánočních příprav přímo vám na míru v kurzu Vánoce v klidu.

Míša Kramolišová

Míša Kramolišová

O nás

Kniha v prodeji

Archiv

Pin It on Pinterest